Chráněné bydlení je pro mnoho klientů této sociální služby pouze jakýmsi mostem vedoucím k úplnému osamostatnění a k možnosti žít běžným způsobem života. Najít však pro tyto klienty návaznou formu bydlení je často velmi těžké. Přesto se už druhému klientovi Chráněného bydlení NADĚJE v Kadani podařilo získat sociální byt. Jednou z podmínek jeho získání je samozřejmě trvalý pobyt klienta v obci. Takto získat byt se podařilo panu P., jehož příběh můžeme s jeho souhlasem převyprávět.
Pan P. se stal klientem Chráněného bydlení NADĚJE v červnu 2016 po předchozí hospitalizaci v Psychiatrické léčebně Petrohrad. Jeho stav byl stabilní a další pobyt zde již nebyl nutný.
S panem P. se od začátku poměrně dobře spolupracovalo, postupně se ve službě velmi dobře adaptoval. Byl nekonfliktní, spíše samotářský, měl rád svůj klid. Postupně se osamostatnil a většinu záležitostí – ať už se jednalo o návštěvy lékařů, či vyřizování na úřadech – si zařizoval na vlastní pěst.
Po zhruba třech letech v Chráněném bydlení NADĚJE byla panu P. navrhnuta možnost samostatného bydlení s využitím získání sociálního bytu. Klient se k této možnosti příliš nepřikláněl, ve službě byl zvyklý, obával se změny.
S panem P. se začala řešit také možnost zaměstnání, které by mu rovněž pomohlo k návratu do běžného života. V rámci veřejně prospěšných prací odpracoval třicet hodin u Technických služeb Kadaň. V práci se osvědčil, a to dokonce tak, že získal nabídku na zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Sociální pracovnice s klientem tedy probírala možnost stálého zaměstnání, a tedy i pravidelného příjmu a posléze také získání vlastního bytu. Pan P. celou tuto situaci bohužel psychicky neunesl, poprvé za dobu pobytu v Chráněném bydlení se mu zhoršil zdravotní stav a byla nutná krátkodobá hospitalizace v psychiatrické léčebně.
Po jeho návratu do Chráněného bydlení s ním sociální pracovnice celou situaci podrobně rozebrala a klient přiznal, že byl z náhlých změn ve velkém stresu, nikomu se nesvěřil, a proto byla hospitalizace nutná. Stav pana P. se ale postupně stabilizoval. S klientem se i nadále pracovalo na jeho postupném osamostatnění, a když mu v létě roku 2020 sociální pracovnice nabídla podporu při sepsání žádosti o získání sociálního bytu v Kadani, souhlasil.
Proběhlo šetření sociální pracovnice Odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Kadaň a začátkem listopadu se pan P. nastěhoval do své garsoniéry. Přestože dříve pro něj byla tak velká změna nemyslitelná, je nyní spokojený a je rád, že tento krok nakonec udělal.
Cesta pana P. z psychiatrické léčebny přes Chráněné bydlení NADĚJE do sociálního bytu dopadla dobře, nyní je zcela samostatný a stále může navštěvovat kamarády z Chráněného bydlení. Po opuštění služby tedy nezůstal zcela sám, což je pro jeho duševní zdraví velmi důležité.
Věříme, že stejně jako panu P. se podaří najít svoje soukromé útočiště pro další cestu životem i dalším klientům Chráněného bydlení NADĚJE.
Méně...