Liberec

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA V LIBERECKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, adiktologické poradenství. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte sociální pracovníky.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Liberci již od roku 2009. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem Vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
Akce "Čisté město"

Akce "Čisté město"

10.04.14

Lidé jim nadávají, že hyzdí Liberec. Bezdomovci ale ukázali jinou tvář. Ti, kteří se scházejí v libereckém středisku Naděje, uklidili ve středu 2.4. svahy a zaneřáděná zákoutí dolního centra mezi ulicí Široká a základní školou v Barvířské ulici.


Více...
 
Akce "Čisté město"


Lidé jim nadávají, že hyzdí Liberec. Bezdomovci ale ukázali jinou tvář. Ti, kteří se scházejí v libereckém středisku Naděje, uklidili ve středu svahy a zaneřáděná zákoutí dolního centra mezi ulicí Široká a základní školou v Barvířské ulici.

"Někteří lidé říkají, že nepořádek dělají v centru města právě bezdomovci," podotýká vedoucí libereckého střediska Naděje Pavel Matějka. "Chtěli jsme je přesvědčit, že bezdomovci svedou taky dobré věci. Loni jsme uklízeli v parku u kostela Sv. Kříže. Práce při čištění města dává našim klientům pocit hrdosti a uvědomují si, že jsou užiteční a mají stále svou cenu. Úklidu se účastní pouze ti klienti kteří chtějí a mohou pomoci, podotýká vedoucí libereckého střediska Naděje Pavel Matějka.

Centrum Liberce čistilo kolem deseti bezdomovců. Igelitové pytle a rukavice jim dala radnice. Postarala se také o likvidaci sesbíraných odpadů.

Pětačtyřicetiletý klient přišel do Liberce před několika roky za prací. "Kamarád mně tady dohodil práci, ale nakonec z ní sešlo," prozrazuje jeden z klientů. "Spal jsem nějakou dobu pod mostem, teď přespávám na noclehárně Naděje v Kateřinkách. Živím se zedničinou a snad se tady teď na jaře už konečně uchytím."

Prostranství u školy Barvířská a Speramu zbavili bezdomovci pneumatik, krytů od televizí, dřevěných desek, lahví, plastových kýblů nebo kartonů od vína.

Odpadem naplnili dvanáct velkých plastových pytlů. Práce bezdomovců potěšila libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou.

"Jsem ráda, že nám pomohli s úklidem Liberce," uvádí primátorka. "Ukázali, že jen nečekají s nataženou rukou na pomoc, a dokážou pro město něco udělat."

Podle Matějky zachránila liberecká radnice Naději v první polovině loňského roku, kdy vypadly dotace od ministerstva práce a sociálních věcí.

"Kdybychom od města neobdrželi peníze, museli bychom naše středisko v Liberci zavřít," upozorňuje Matějka. "Denně se v něm vystřídá mezi třiceti až padesáti lidmi.

Pomáháme s vyřizováním dokumentů a vyplňováním žádostí. Dáváme jim šanci, aby se u nás vysprchovali a vyprali si a usušili oblečení. Dostanou se také na internet, mohou si tady uložit v sejfu své peníze, aby je o ně ve městě někdo neokradl."

Rosenbergová i Matějka se shodují, že na ulici může skončit každý. "Mužům se rozpadne rodina, propadnou alkoholu nebo drogám, přijdou o práci, o bydlení a mnohdy se také zadluží," vysvětluje Matějka.

Na ulici tak skončí třeba úspěšný řemeslník. "Jsme rádi, když se naši klienti vrátí zpátky tam, odkud přišli. Jeden z nich teď znovu pracuje jako mistr v továrně na místě, kde byl předtím, než se stal na čas bezdomovcem."

Na druhou stranu existují lidé, pro něž je život na ulici železnou košilí. "Jednomu našemu klientovi s kožní chorobou jsme domluvili léčbu v nemocnici, po šesti dnech se vrátil jako vyměněný a vypadal dobře," konstatuje Matějka. "Ale odešel od nás a zase zapadl do problémů s drogami."


Méně...