Otrokovice

 
 

POSKYTUJEME SLUŽBY PRO LIDI S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM

 

Přečtěte si o historii a současnosti naší pobočky. V Otrokovicích poskytujeme služby pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením již od roku 1993.

Staňte se také našimi přáteli na  Facebooku.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Úzce spolupracujeme se sociálním podnikem Naděje, otrokovická o.p.s., kde v roce 2019 získali nově placené zaměstnání 4 naši klienti.

 
 
Domov v srdci NADĚJE

Domov v srdci NADĚJE

31.07.19

Dovolte mi, abych se představila, jmenuji se Břeťa a jsem želva, která bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením NADĚJE Otrokovice. Vím, že to zní dosti divně, jméno Břeťa pro želvu není kdovíjaké, ale mně už se líbí.


Více...
 
Domov v srdci NADĚJE

Dovolte mi, abych se představila, jmenuji se Břeťa a jsem želva, která bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením NADĚJE Otrokovice. Vím, že to zní dosti divně, jméno Břeťa pro želvu není kdovíjaké, ale mně už se líbí. Možná se chcete zeptat, jak se želva ocitne v takovém domově? Je to vlastně hodně podobné jako v kterékoliv jiné domácnosti. Někteří lidé chtějí mít nějakého mazlíčka. Někdo má doma psa nebo kočku. Štěpánka s Tomášem, kteří jsou doma v domově pro osoby se zdravotním postižením, si vybrali za mazlíčka mě. Tak se můžete podívat na život v takovém domově mýma očima, pokud budete chtít.

Štěpánka mi nikdy nezapomene utrhnout něco zeleného, když jde s pracovnicí ven. Nyní je to pampeliška a tu mám ráda. Štěpánka nedokáže říct, co se jí líbí, co chce, tak jak každý jiný slovy, ale umí to říct správnou mimikou obličeje. Když se jí něco nelíbí, nebo ji něco bolí, tak to určitě poznáte. Kdybyste ji viděli, když má z něčeho radost, tak byste se do jejího úsměvu zamilovali. Potřebuje kolem sebe lidi, kteří jí pomáhají komunikovat s ostatními, kteří jí pomáhají se najíst, napít. Má moc ráda kávu, vždy po obědě si s ostatními vypije své kafíčko. Štěpánka nemůže zvednout ruku, aby pomohla čistit moje akvárko, ale vždycky se dívá a svým způsobem kontroluje, jestli to všichni pracovníci dělají stejně a jestli náhodou na něco nezapomněli. Kdyby mohla, věřím, že by ráda pomáhala třeba i s mým koupáním.

Ještě jsem vám nic neprozradila o Tomášovi. Tom je prostě borec. Má moc rád auta. Prochází se po celém domě, i venku po zahradě, aby mohl auta vidět. Tomáš taky nedokáže říct slovy, co by chtěl, ale všichni moc dobře poznají, že chce jet autem. Víte, jak to dělá? Tomáš si totiž velice dobře pamatuje, kde jsou klíče od auta, takže přijde do kanceláře, vezme ty klíče, vezme za ruku někoho, kdo umí řídit, a krásným úsměvem říká, že by se chtěl svést autem. Když má Tomáš radost, tak se směje svým způsobem, a přála bych vám, abyste viděli, jeho radost.

Abych pravdu řekla, je mi u nich doma velmi dobře. To víte, že jsou občas nešťastní, když se jim něco nepovede, ale umí být i velmi laskaví. Baví je hudba, tanec, rádi se dívají na televizi, úplně jako každý. Teď nás společně baví v televizi hokej, protože i někteří z nás rádi sportují, ačkoliv většina spíše pasivně. Takže se přidáváme k hokejovému šílenství s naším tichým radostným povzbuzováním: „Hoši do toho!“ A tak nějak si myslím, že je to všude, v každé domácnosti, i u vás, že?

 

Dům NADĚJE Otrokovice, domov pro osoby se zdravotním postižením slouží 35 lidem převážně s těžkým mentálním a kombinovaným zdravotním postižením, kteří žijí ve čtyřech menších domácnostech. V minulém roce oslavil čtvrtstoletí.

 

tým NADĚJE 2019


Méně...
 
Splněný sen

Splněný sen

21.06.19

Snem mnoha lidí je mít vlastní dům nebo byt a žít si život po svém. Nikoho moc nepotřebovat, na všechno si vystačit sám. Jenže pak v životě zakopáváme a padáme, a když na všechno chceme být sami, tak nám nemá ani kdo pomoct se zvednout.


Více...
 
Splněný sen

Snem mnoha lidí je mít vlastní dům nebo byt a žít si život po svém. Nikoho moc nepotřebovat, na všechno si vystačit sám. Jenže pak v životě zakopáváme a padáme, a když na všechno chceme být sami, tak nám nemá ani kdo pomoct se zvednout. 

Pavel snil také o svém bytě, jak si všechno zorganizuje podle svých představ. Dlouhou dobu žil se svou maminkou a sourozenci a měl kolem sebe plno lidí a takovou tu samozřejmou, přirozenou pomoc maminky. Když maminka zemřela, musel se postavit na vlastní nohy. Protože má Pavel mentální handicap a byla obava, jak to zvládne, nastěhoval se do bytu chráněného bydlení. Žil tu dlouho a zvládal to dobře a nepřestával snít. Snil o svém bytě, o ještě větší samostatnosti. Chtěl být samostatný, nepatřit pod žádnou instituci. A pak přišel ten velký okamžik. Pavel se dočkal. Dostal přidělený městský byt, ve kterém žije sám, který si zařídil, jak sám chtěl. A už tam žije dva roky. 

Pavel ale ví, že úplně na všechno sám nestačí, že potřebuje někoho, kdo by mu pomohl, a tak si požádal o pomoc, kterou nabízí Naděje formou sociální služby „podpora samostatného bydlení“. Pavel neumí číst a psát, tak třeba v tom mu asistentka pomáhá. Pomáhá mu také naplánovat si nákup a společně nakupují, protože ty počty mu moc nejdou. A taky má strach z lékařů, a tak je dobré, když může mít někoho k sobě, kdo tam jde s ním, podpoří ho, dodá mu odvahy, ale také třeba dovysvětlí, co tím ten lékař myslel.

A taky ještě ten volný čas. Co s ním? Pavel sice chodí pravidelně do práce, dokonce do několika zaměstnání, zvládne zahradnické práce, úklidy, ale i přes veškerou práci, kterou dělá hrozně rád, která ho naplňuje a kterou vyhledává, přesto mu zůstává i volný čas, který potřebuje nějak vyplnit. Ještě že to umí, říct si o pomoc i v této oblasti. Společně s asistentkou tedy plánují nejrůznější společenské aktivity, návštěvy, výlety apod. 

Do svého domova také přibral ještě jednoho člena, zakrslého králíka Ferdu, aby mu dělal společnost, aby se měl o koho starat. Mít se o koho starat, to je taky hodně důležité, tak může nejen pomoc přijímat, ale taky někomu kus sebe dávat. A co když se přesto cítí někdy sám, protože být sám je těžké? To pak ví, že může zavolat nebo přijít do kanceláře a že si s asistentkou mohou popovídat, třeba o životě, jak se cítí, co by chtěl, nebo o tom, co se děje v Otrokovicích.

Pavel prostě umí to, co mnozí neumí. Umí si říct o pomoc, umí ji přijímat. Ví, že není na světě sám. A tak možná proto zvládne přes svůj handicap žít samostatný život ve svém bytě. Teď může říct: „bydlím ve svém“ a to mu dává ohromný pocit důležitosti. 

Tým NADĚJE 2019


Méně...
 
Můj svět

Můj svět

12.06.19

Já mluvím hodně a rád. Nejraději pořád dokola o tom, co zajímá mě. Také musím přetlumočit všechno, co slyším, protože se zrakem to nemám úplně na jedničku. Jsem zvědavý a všechny ve stacionáři vyslýchám. Proto vím, že pracovnice Karolína chystá svatbu pro syna Davida, Barbara pojede za dcerou Zuzkou do Prahy, Marcela má dcerku Evu, která se chystá na školu v přírodě. Musím vědět, kdo volá, kdo přijel a kdo kam jede.


Více...
 
Můj svět

Já mluvím hodně a rád. Nejraději pořád dokola o tom, co zajímá mě. Také musím přetlumočit všechno, co slyším, protože se zrakem to nemám úplně na jedničku. Jsem zvědavý a všechny ve stacionáři vyslýchám. Proto vím, že pracovnice Karolína chystá svatbu pro syna Davida, Barbara pojede za dcerou Zuzkou do Prahy, Marcela má dcerku Evu, která se chystá na školu v přírodě. Musím vědět, kdo volá, kdo přijel a kdo kam jede.

Těším se na kamarády. Na Solnou jeskyni, do které jedeme mluvícím autobusem, co hlásí zastávky. Opravdu umím v jeskyni relaxovat a být chvíli zticha. (Naši tomu doma nevěří.) Rád se dívám na kamarádky Beatu a Jíťu, jak hrají „Člověče“, vyrábějí přáníčka k Vánocům, nebo pro maminky k svátku. A tulení s Beatkou mám taky moc rád. A písničky! Jak rád poslouchám písničky! Někdy i zpívám, když si Marcela nebo Simona vezmou kytaru a zahrají třeba něco od Kryštofa.

Taky to u nás často voní. To pečeme perníčky, nebo sladkost jen tak pro radost, nebo mícháme zdravé pomazánky. (Já teda spíš poslouchám, co dělají. Ale třeba Jíťa s Beatou pomáhají.) A když jsou Vánoce! To máme opravdový živý stromeček a připravíme si smaženou rybu a bramborový salát a upečeme cukroví.

Asistentky s námi chodí často i na procházky. (To jim taky pravidelně kladu otázky, aby mi venku neuniklo vůbec nic.) Víte co? Chodíme do kavárny, do kina a do divadla. (Tam taky umím být zticha!) Občas za námi přijedou pejsci, to mám rád. I když hladit je až tak nemusím, to se spíš líbí Beatce.

Úplně nejlepší je Rusava. Jezdíme tam dvakrát do roka. Dokonce tam spíme. Je s námi spousta práce (než nás třeba všechny večer uloží, nebo přes den všem dají jídlo!). Jede Danča, která má kočár, Filip, Anička, Beata a Robert, kteří mají vozík, a my, co umíme chodit: já, Jíťa, Libor, Pavla 1 a Pavla 2 (tak je mám označené).

Chodíme tam na procházky, večer zpíváme, a dokonce míváme živou hudbu. Hrají naše asistentky nebo jezdí jejich kamarádi. Máme rádi táborák se špekáčky.

No, někdy bývá ve stacionáři hodně živo. Ne každý má vždycky dobrou náladu. Tak se stane, že asistentky mají plné nejen ruce, ale i hlavu, aby to s námi všechno ustály a vyhověly všemu, co chceme a potřebujeme a musíme mít.

Asi si řeknete, že to takhle funguje i jinde. To já nevím. Ale podle mámy a táty takové zařízení, kde by spolu byli takto těžce postižení mladí lidé, a třeba v kombinaci vozíčkáři s autisty, v okolí není. A aby jezdili na společný pobyt – to už vůbec ne.

Víte, já sice umím mluvit, ale všechno, co jsem vám popsal, říct nedokážu. Tak rád bych asistentkám za všechno poděkoval. Naši taky. I ostatní rodiče, aspoň myslím. Oni totiž umí ocenit, když je někdo dokáže zastoupit a postarat se o nás.

Neumím to všechno popsat, ale doma na mně vidí, jestli jsem spokojený. Usmívám se, podělím se o zážitky (i když po svém). Prostě že jsem svým způsobem šťastný. A vidět své dítě šťastné, to je pro každou maminku ten nejhezčí pocit. Aspoň tak to říká ta moje.

 

Napsáno očima klienta a rukou jeho maminky


Méně...
 
Jeden den pro NADĚJI

Jeden den pro NADĚJI

12.06.19

V sobotu 8. června se v otrokovickém Lanáčku uskutečnil již 8. ročník open air handicap festivalu JEDEN DEN, pořádaný otrokovickou pobočkou NADĚJE. Akce se konala pod záštitou starostky Otrokovic Hany Večerkové a finančně ji podpořilo město Otrokovice. Návštěvníky festivalu přijela pozdravit i poslankyně Alena Gajdůšková. Hlavním smyslem festivalu je spojit na jeden den svět lidí zdravých se světem handicapovaných, a to jak na pódiu, tak mezi diváky.


Více...
 
Jeden den pro NADĚJI

V sobotu 8. června se v otrokovickém Lanáčku uskutečnil již 8. ročník open air handicap festivalu JEDEN DEN, pořádaný otrokovickou pobočkou NADĚJE. Akce se konala pod záštitou starostky Otrokovic Hany Večerkové a finančně ji podpořilo město Otrokovice. Návštěvníky festivalu přijela pozdravit i poslankyně Alena Gajdůšková. Hlavním smyslem festivalu je spojit na jeden den svět lidí zdravých se světem handicapovaných, a to jak na pódiu, tak mezi diváky.

Přestože nás před zahájením festivalu postrašila zatažená obloha a mírný déšť, počasí se nakonec umoudřilo a tak si všech 385 návštěvníků mohlo užívat krásné odpoledne v  příjemnémprostředí. Na festivalu si přišly na své i děti, na které zde kromě atrakcí Lanáčku čekaly nejrůznější aktivity, soutěže i zasloužené odměny.

Festivalovým dnem provázel skvělý moderátor Martin Rezek. Bohatý program zahájila kapela Hluchý Dovrat, která si získala diváky svým pestrým multižánrovým repertoárem. Na ni navázala kapela Hudba Fryšták, která patří mezi pravidelné účastníky našeho festivalu. Nechyběla ani kapela z Gymnázia Otrokovice, která svými známými hity rozezpívala, ale i roztancovala nejednoho diváka. Také letos nás navštívila skupina Rytmus pro život, která přizvala do svého vystoupení diváky  a společně si všichni zabubnovali. Návštěvníky rozpohybovala půvabná tanečnice Marie Vaněčková z tanečního centra OrianaDance Zlín, která strhla diváky svými barevnými kostýmy, bezprostředností a optimismem. Krásou, barvami a emocemi bylo protkané i taneční vystoupení skupiny MAAT z Valašské Polanky. Velký úspěch sklidila taneční skupina PULS Chlastáš z Brna, která divákům předvedla, jak si spolu rozumí taneční umění a pořádná dávka humoru. Hudební nováčky na festivalu reprezentovala kapela MERS ze Zlína a kapela Mayham & Eggs z Brna, která příjemně zakončila festivalový den.

Bavili se všichni, lidé zdraví i lidé, kteří žijí s nějakým handicapem. A to je přesně ten důvod, proč akci pořádáme.

Děkujeme všem partnerům – městu Otrokovice, Lanáčku Otrokovice, agentuře Vše pro akci.cz, firmě L.V. Print, Gymnáziu Otrokovice, a Skautu Otrokovice, za poskytnutou podporu, díky níž jsme mohli akci uspořádat. Děkujeme všem návštěvníkům festivalu, kteří se přišli pobavit a zároveň podpořit dobrou věc. Výtěžek ze vstupného, který činí 21 805 Kč, poputuje na renovaci vybavení chráněného bydlení NADĚJE v Otrokovicích.

Děkujeme a zase za rok v Lanáčku ahoooooj!


Méně...
 
Úklid jako práce snů

Úklid jako práce snů

05.06.19

Jana je žena v nejlepších letech. Do Domova NADĚJE v Otrokovicích přišla bydlet spolu s kamarádem, dalším klientem. Do deseti let bydlela se svou maminkou, jejím přítelem a sestrou. Od té doby vystřídala několik domovů. Sotva se u nás trochu zabydlela, už měla zájem o službu sociálně terapeutické dílny.


Více...
 
Úklid jako práce snů

Jana je žena v nejlepších letech. Do Domova NADĚJE v Otrokovicích přišla bydlet spolu s kamarádem, dalším klientem. Do deseti let bydlela se svou maminkou, jejím přítelem a sestrou. Od té doby vystřídala několik domovů. Sotva se u nás trochu zabydlela, už měla zájem o službu sociálně terapeutické dílny.

Prostory dílny hned naplnila svou energickou přítomností. Mluvila o tom, že velmi ráda pracuje a jak moc by si v budoucnu přála zkusit opravdové, placené zaměstnání. Nikdy dřív k tomu neměla příležitost. Jana nám svým otevřeným, přímým způsobem řekla, že prací jejích snů je úklid, zejména pak umývání toalet. Mluvila pravdu.

Dali jsme společně dohromady harmonogram činností, kterým se bude v dílně věnovat. Umývání toalet a úklid v kuchyňce zaujal v jejím plánu přední místo. Protože je Jana velmi pečlivá a kreativní, zapojila se i do většiny výrobních činností. Zaujalo ji tvoření z keramické hlíny, vytváření záložek do knížek podle vlastních návrhů, později začala také plést koberec. Její počáteční nedůvěru v úspěch rychle zažehnalo povzbuzení, ale i dobrý výsledek její práce.

Problémy působila Janina silná osobnost a jasná představa o tom, jak je potřeba práci odvést. Hlavně zpočátku se tato představa nejednou střetávala s pravidly práce v dílně. Pro Janu bylo těžké přijmout instrukce pracovníků, někdy dokonce její činnost končila pláčem. Postupem času se Jana učila přijímat a zpracovávat instrukce ne jako výtku, kritiku, nebo dokonce útok, ale jako pomoc v tom, aby získala dovednosti nezbytné k uplatnění v placeném zaměstnání.

Shodou náhod se naskytla příležitost, na kterou se Jana tak pečlivě připravovala. Nabídka práce v úklidové firmě, dokonce nedaleko od dílny. Jana se jí s radostí chopila a spolu s dalšími klientkami začala pracovat ve svém vysněném oboru. Všem novým pracovnicím byla zpočátku poskytnuta podpora přítomného pracovníka sociálně terapeutické dílny.

Práce šla Janě od ruky, dobře zvládla počáteční nápor instrukcí, nezazněl ani náznak odporu, který projevovala v dílně při nácvicích činností. Jana na sebe byla velmi hrdá, spokojeností jen zářila. Bohužel však firma, u které Jana pracovala, dostala výpověď z prostor, kde se práce konala. Nikoliv vlastní vinou tak přišla Jana o práci.

Ale nevzdáváme se. Už víme, že když přijde další možnost, můžeme Janu s klidem a jistotou poslat pracovat, protože nám ukázala, že práci zvládne.

 

Tým Naděje 2019


Méně...
 
Jak Honza s pomocí sociální rehabilitace k samostatnosti přišel

Jak Honza s pomocí sociální rehabilitace k samostatnosti přišel

28.05.19

Honza je mladý muž, který žil v domově pro osoby se zdravotním postižením kousek od Otrokovic. Honza verbálně téměř nekomunikuje, používá jenom pár slov. Věří v reinkarnaci a má jasno v tom, čím bude v příštím životě: lékařem. Je veselý, rád se učí novým věcem, vždy jde do všeho po hlavě a snaží se dělat všechno, jak nejlépe umí.


Více...
 
Jak Honza s pomocí sociální rehabilitace k samostatnosti přišel

Honza je mladý muž, který žil v domově pro osoby se zdravotním postižením kousek od Otrokovic. Honza verbálně téměř nekomunikuje, používá jenom pár slov. Věří v reinkarnaci a má jasno v tom, čím bude v příštím životě: lékařem. Je veselý, rád se učí novým věcem, vždy jde do všeho po hlavě a snaží se dělat všechno, jak nejlépe umí.

 

Honza se na nás obrátil, když začal navštěvovat sociálně terapeutickou dílnu v Otrokovicích. Neuměl se totiž sám na místo dopravit. Dosud cestoval vždy s doprovodem, nikdy samostatně. V tom mu mohla pomoci služba sociální rehabilitace, která lidem s mentálním a kombinovaným postižením nabízí podporu v získávání a rozvoji schopností a dovedností. Prostřednictvím nácviků konkrétních situací pomáhá klientům dosáhnout co nejvyšší míry samostatnosti, aby mohli vést plnohodnotnější život a podle svých možností se dokázali realizovat ve společnosti.

 

Nejprve bylo nutné zjistit Honzovy dosavadní schopnosti a dovednosti, abychom věděli, v čem ho můžeme podpořit a na čem bude třeba zapracovat. Aby bylo učení pro Honzu jednodušší, dělal mu společnost kamarád, který se také učil samostatně cestovat.

 

Honzova sociální rehabilitace spočívala v nácviku trasy z domova na autobusovou zastávku a zpět, bezpečný přechod přes cestu, cestování dopravním prostředkem, bezpečný nástup a výstup z autobusu, zakoupení lístku, komunikace s řidičem, dodržování bezpečnosti za jízdy, zásady slušného chování, jednání v situaci, kdy má spoj zpoždění nebo jej zmeškám, nácvik rozpoznání cílové stanice, při výstupu v Otrokovicích znalost trasy z autobusové zastávky do dílny a zpět atd.

 

Hezké bylo, že ani okolním lidem nebyla naše práce lhostejná a nejednou při Honzově nacvičování pomohli. Do procesu Honzova učení jsme zapojili nejen službu, z které k nám přicházel, ale i dopravní podnik.

 

Po zhruba pěti měsících Honza zvládl cestovat samostatně, bez kamaráda, do dílny i zpět do domova. Tento velký pokrok mu umožnil nejen navštěvovat dílnu, ale posílil jeho sebevědomí a osobnost. V tu chvíli Honza naši službu již nepotřeboval a spolupráci jsme ukončili.

 

Netrvalo však dlouho a Honza se na sociální rehabilitaci opět obrátil. Přál si naučit se základy vaření, aby mohl bydlet sám v chráněném bydlení. Tam by musel být již více samostatný.

 

Čím déle byl Honza v naší službě, tím více se chtěl učit novým věcem. Kromě vaření také praní prádla, nakupování, úklidu místnosti a úklidu toalety. Vzhledem k tomu, že Honza neumí číst a psát, zvolili jsme u některých nácviků obrázkové postupy. Časem již Honza od pracovníků sociální rehabilitace nepotřeboval tak velkou míru podpory. Získané dovednosti se snažil předávat i ostatním ve svém okolí a pomáhat jim v různých situacích. Například kamarádovi, který na rozdíl od Honzy verbálně komunikuje, ale je nevidomý.

 

Nastal dlouho očekávaný okamžik: Honza se přestěhoval do svého vysněného chráněného bydlení. Loučení bylo na jednu stranu smutné, ale jinak bylo důvodem k velké radosti a hrdosti na to, co Honza zvládl a jak dokáže jít za svým přáním o samostatném životě. Pro nás bylo také důkazem toho, že to, co děláme, má smysl.

 

www.nadeje.cz/otrokovice

 

tým NADĚJE 2019


Méně...