Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

01.09.21

Tomáš (25 let) se dostal do problémů po návratu z Anglie, kde pracoval prostřednictvím agentury. Ta ho ale nevyplatila, a tak zůstal 14 dní v Londýně na ulici. 


Více...
 
Projekt Nejdřív střecha pomáhá už 7 let

Tomáš (25 let) se dostal do problémů po návratu z Anglie, kde pracoval prostřednictvím agentury. Ta ho ale nevyplatila, a tak zůstal 14 dní v Londýně na ulici. Zároveň ani neměl potřebné doklady pro návrat do ČR. Svízelnou situaci se Tomášovi naštěstí podařilo vyřešit, a tak se objevil v našem denním centru Bolzanova pro mladé lidi bez domova. S pomocí sociální pracovnice byl ubytován v rámci projektu Nejdřív střecha v jedné z našich nocleháren. Tomáš si přál našetřit peníze na opětovnou cestu do Londýna, nakonec rychle nalezl zaměstnání v ČR a do noclehárny přestal docházet.  

 

Dnes je to 7 let, kdy začal fungovat projekt Nejdřív střecha, u jehož zrodu jsme v roce 2014 stáli po boku s jeho iniciátorem a patronem Vojtěchem Sedláčkem. Od roku 2018 jeho administraci zajišťuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.  

 

Člověk bez domova potřebuje nejdřív střechu nad hlavou a pomocnou ruku. Projekt mu umožní dostat až dva měsíce zdarma v noclehárně nebo azylovém domě. Od roku 2014 jen našimi službami prošlo 921 mužů a žen bez domova. Loni projekt pomohl sedmdesáti. A to je už pořádný kus práce, nemyslíte?  

 

Více o projektu: nejdrivstrecha.cz 

Foto je ilustrační 


Méně...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Dobrý den, tady NADĚJE

poznejte život žen bez domova

30.08.21

Tohle je jeden z příběhů žen z azylového domu ve Vršovicích. 


Více...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Tohle je jeden z příběhů žen z azylového domu ve Vršovicích. Připojte se k naší benefiční akci Dobrý den, tady NADĚJE, která proběhne za necelé dva týdny, a kde se mimo jiné dozvíte více o problematice ženského bezdomovectví.  

 

Paní Marie je bez domova asi 3 roky, rok přespávala na ulici a poslední 2 roky využívá pomoc různých organizací. Vystudovala vysokou školu ekonomickou a má titul Ing. v oboru zahraniční obchod.

 

Vyrůstala v úplné a dobře zajištěné rodině. Myslí si, že otec byl psychicky nemocný, ale nikdy svůj zdravotní stav neřešil. Často měl hysterické záchvaty, vyhazoval věci z okna a dával jí a bratrovi nesmyslné tresty. Paní Marie je dodnes fyzicky špatně, když někdo křičí. Matka vždy byla na otcově straně a nikdy se dětí nezastala. Otec se po matčině smrti opakovaně pokusil o sebevraždu.

 

Paní Marie se vdala, s manželem neměli děti a byli dobře zajištěni. Manželství nebylo příliš šťastné, manžel ji někdy fyzicky napadal a byl závislý na automatech. Paní Marie začala hrát s ním a postupně se stala závislou. Se závislostí žila 20 let. Prvních 10 let zvládala hrát za své vlastní peníze, následně si musela začít půjčovat. Půjčovala si od rodiny, bankovních i nebankovních institucí, nakonec zneužila peníze z firmy, kde pracovala. V té době žila s přítelem, který o její závislosti nevěděl. Když zjistil, že vzala z firmy peníze, vyhodil ji z bytu. Poté žila u otce a automaty hrála dál. Otec kvůli tomu přišel o byt a odstěhoval se do domova důchodců. Paní Marie skončila na ulici. Automaty nehraje již asi rok, dochází do Sananimu na léčbu, kterou má určenu soudem. Musí splácet dluhy a škodu za trestnou činnost, kvůli které byla odsouzena. V azylovém domě bydlí poprvé v životě, v počátku jí byl pobyt hrazen z projektu Nejdřív střecha a byla ji poskytována potravinová pomoc, protože neměla žádný příjem.

Pracujeme na tom, aby život paní Marie dostal opět smysl, a věříme, že se nám to společně podaří.


Méně...
 
Ladíme Harfu

Ladíme Harfu

26.08.21

NADĚJE od začátku července opětovně převzala koordinaci a výkon sociální práce v humanitárním hotelu Harfa.


Více...
 
Ladíme Harfu

NADĚJE od začátku července opětovně převzala koordinaci a výkon sociální práce v humanitárním hotelu Harfa.

 

Rada Magistrátu hlavního města Prahy schválila ubytování lidí bez domova v humanitárních hotelech a hostelech do konce června příštího roku. Vytvořili jsme tedy nový tým, který již skoro dva měsíce na plné obrátky pracuje s lidmi bez domova, a hlavně pro lidi bez domova. Věříme, že se nám společně podaří stabilizovat jejich situaci. Naším společným cílem je, aby se ubytovaní po uplynutí doby nevrátili zpět na ulici. 


Harfa má kapacitu 57 lůžek a je aktuálně naplněna. Sociální pracovníci s ubytovanými tvoří individuální plány a společně se snaží dosáhnout stanovených cílů. 


Držte nám palce, aby se nám vše podařilo! 

Text a foto: Marie Zajíčková


Méně...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Dobrý den, tady NADĚJE

25.08.21

Srdečně vás zveme na benefiční a edukační akci o ženském bezdomovectví v prostorách našeho azylového domu NADĚJE ve Vršovicích.


Více...
 
Dobrý den, tady NADĚJE

Srdečně vás zveme na benefiční a edukační akci o ženském bezdomovectví v prostorách našeho azylového domu NADĚJE ve Vršovicích.

 

V rámci této akce budete mít možnost projít si prostory azylového domu a zbourat tak mýty o tom, jak ženy bez domova žijí. Budete si moci vyzkoušet konzultaci se sociální pracovnicí, účastnit se diskuzí jak s odborníky přes služby pobytové, tak terénní, ale i s bývalou obyvatelkou našeho AD, která si zde prošla ročním pobytem.

 

Celý program doprovází také zábavné bloky jako jsou například jóga, slam poetry, koncert kapely Hello Marcel nebo tvůrčí malování a autorské čtení s Markétou Lukáškovou. Pro návštěvníky, kteří nebudou mít kam "odložit" své ratolesti, máme zajištěný dětský koutek, který nabízí nabitý program plný her a sladkých odměn.

 

Kapacita je omezená, a to na 50 osob v jeden čas.

Připojte se k naší akci a šiřte událost dál.️

 

Děkujeme a těšíme se na vás!

 


Méně...
 
Opět očkujeme lidi bez domova z ulice

Opět očkujeme lidi bez domova z ulice

24.08.21

Očkování proti COVID-19 pro zranitelné skupiny obyvatel Prahy v rámci projektu Magistrátu hlavního města Prahy pokračuje.


Více...
 
Opět očkujeme lidi bez domova z ulice

Očkování proti COVID-19 pro zranitelné skupiny obyvatel Prahy v rámci projektu Magistrátu hlavního města Prahy pokračuje. Proběhne opět v naší ordinaci praktického lékaře U Bulhara ve čtvrtek 2. 9. od 12:30 do 15:30.

 

Pokud i vy znáte někoho bez domova, můžete mu informaci předat. Očkuje se jednodávkovou vakcínou Janssen od Johnson & Johnson.

 

Pomůže nám, když budete sdílet, a informace o očkování se tak dostane dál.

Děkujeme.


Méně...
 
Jak za jeden rok pomohl projekt „Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez domova“

Jak za jeden rok pomohl projekt „Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez domova“

23.08.21

Václav (51 let) žil po smrti otce zhruba tři roky na ulici. Začátkem července byl kontaktován našim terénním týmem.


Více...
 
Jak za jeden rok pomohl projekt „Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez domova“

Václav (51 let) žil po smrti otce zhruba tři roky na ulici. Začátkem července byl kontaktován našim terénním týmem. Zdravotní sestra zjistila rozsáhlá otevřená hnisavá ložiska na obou nohou včetně defektu na plosce. Ošetření bylo možné jen v ordinaci. Václav byl navíc v silně zanedbaném hygienickém stavu bez jakýchkoliv dokladů. Byl tedy objednán na druhý den do ordinace. Sem ale dorazil o několik dní později. Jeho stav se mezitím zhoršil. Ordinace zajistila komplexní vyšetření, včetně žádanek na další odborná vyšetření, antibiotika, léky na cukrovku, převaz a ubytování v humanitárním zařízení. Mezitím sociální pracovnice požádala o číslo pojištěnce a zajistila rodný list. S těmito doklady a doprovodem byla odborná vyšetření provedena. Začátkem srpna je Václav stále ubytovaný v humanitárním zařízení a jeho zdravotní stav se zlepšuje i díky pravidelným převazům a kontrolám v ordinaci.

 

Tohle je příklad spolupráce terénního programu, naší ordinace a pobytové služby. Tento měsíc tomu je rok, kdy jsme se zapojili do projektu „Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez přístřeší“. Od srpna 2020 do července 2021 jsme v rámci projektu:

převezli 192 lidí bez domova

ošetřili 830 pacientů (dohromady 4 307 ošetření).

 

Projekt realizuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Foto je ilustrační

 


Méně...