Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Není snadné být nemocný v cizí zemi

Není snadné být nemocný v cizí zemi

Společným úsilím k dobrému konci

12.07.21

Pan B. (56 let) je původem z Bulharska. Do ČR přijel již v roce 2003 za prací. Za sjednanou práci ale nebyl řádně vyplácen.


Více...
 
Není snadné být nemocný v cizí zemi

Pan B. (56 let) je původem z Bulharska. Do ČR přijel již v roce 2003 za prací. Za sjednanou práci ale nebyl řádně vyplácen. Podnájemní bydlení si udržel jen rok a půl. Záhy přišel i o práci, a tak se začal „živit“ sběrem. Přespával, kde se dalo, třeba i ve skleníku jednoho pražského zahradnictví. Zdravotní problémy nikdy dříve neměl, až poslední zimu, kdy dle svých slov pil více alkoholu. V důsledku snížené citlivosti organismu došlo k omrzlinám na nohou. V polovině února pan B. navštívil naši ordinaci U Bulhara, odkud mu bylo neprodleně zajištěno celodenní ubytování v humanitárním ubytování v Michli s tím, že bude nutné následně podstoupit další odborná vyšetření. Koncem února byla panu B. amputována noha. Protože nebyl pojištěn, po pár dnech ho z nemocnice propustili. Propustili jej přesto, že nebyl doléčen a neuměl chodit o berlích (!). V nemocnici panu B. dokonce nedali ani antibiotika ani léky na bolest, a to přesto, že NADĚJE by je samozřejmě uhradila. Hned ten den pan B. dvakrát za sebou upadl a utrhl si dorzální lalok (kůži přetaženou přes ránu).

 

Celou dobu, kdy jsme s ním do nemocnice jezdili na kontroly a převazy, se k němu personál nemocnice choval naprosto nepřijatelně. Druhá noha pana B. začala bolet víc a víc a bylo jasné, že o ni přijde také. Amputace se ale ze strany nemocnice stále odkládala s tím, že se nejedná o život ohrožující stav. Už jsme byli bezradní a báli se toho nejhoršího, protože už pomalu ale jistě hrozila sepse. Kontaktovali jsme tedy radní pro sociální oblast MHMP, vedení nemocnice, a nakonec i Velvyslanectví Bulharské republiky. Velvyslanectví dalo pokyn cizinecké policii, které se podařilo kontaktovat rodinu pana B. v Bulharsku. Tímto způsobem se nám podařilo propojit s jeho neteří. Od té doby jsme s ní téměř denně komunikovali. Rodina za pana B. v Bulharsku zaplatila dluh 800 eur (dluh za neuhrazené zdravotní pojištění), aby mohl být pojištěn nadále jako člen EU. Jakmile se zdravotní pojištění vyřídilo, v nemocnici se začali chovat zcela odlišně. Kvůli jejich liknavosti jsme ale domluvili amputaci druhé nohy v jiné nemocnici (jednalo se samozřejmě o akutní, nikoliv o plnohodnotnou péči). Po amputaci jsme panu B. opětovně zajistili celodenní ubytování, potravinovou a materiální pomoc, zdravotní úkony při převazech, včetně důležitého prostoru pro klidový režim a zdravotní stabilizaci. Celá bulharská rodina klienta se nakonec složila a panu B. koupila letenku i s asistenční službou. Pan B. tak minulý týden mohl odletět domů, kde bude žít s rodinou. Podle dosavadních zpráv se pan B. cítí dobře a je rád, že je zase zpět doma u svých blízkých.

 

Odhodlání, neuvěřitelná aktivita, zúčastněnost, velké srdce našich kolegů, spolupráce s dalšími subjekty, ale také láska k bližnímu ze strany rodiny, zachránila panu B. život.


Méně...
 
Pomáháme lidem bez domova, proto jakákoli ztráta střechy nad hlavou se nás týká

Pomáháme lidem bez domova, proto jakákoli ztráta střechy nad hlavou se nás týká

09.07.21

Připojili jsme se ke skvělému nápadu našich kolegů z Ústeckého kraje a zapojili se do výzvy Zaměstnanci a příznivci NADĚJE pomáhají zničeným obcím na jihu Moravy a Lounsku.


Více...
 
Pomáháme lidem bez domova, proto jakákoli ztráta střechy nad hlavou se nás týká

 

Připojili jsme se ke skvělému nápadu našich kolegů z Ústeckého kraje a zapojili se do výzvy Zaměstnanci a příznivci NADĚJE pomáhají zničeným obcím na jihu Moravy a Lounsku.

 

Přispět je možné do konce měsíce zde https://www.darujme.cz/vyzva/1202469

 

Sbírku pořádá Nadace Via a aktuálně je vybráno více než 211 miliónů korun!

Prvních 150 000 Kč poputuje do každé domácnosti poničené tornádem.

 

Děkujeme

 

 


Méně...
 
Mýty a fakta

Mýty a fakta

07.07.21

Mezi lidmi bez domova jsou i takoví, kteří se pracovní činnosti vyhýbají. Ztratili potřebné pracovní návyky a motivaci. Není však možné v tomto ohledu házet všechny do jednoho pytle. 


Více...
 
Mýty a fakta

Mezi lidmi bez domova jsou i takoví, kteří se pracovní činnosti vyhýbají. Ztratili potřebné pracovní návyky a motivaci. Není však možné v tomto ohledu házet všechny do jednoho pytle. Lidé bez domova, kteří jsou ubytováni v azylových domech a ubytovnách, často vykonávají pracovní činnost či krátkodobé brigády. Tuto skupinu však veřejnost není schopna identifikovat jako „​​bezdomovce”. Nejjednodušeji zjevně zařaditelní jsou lidé žijící na ulici. Ti si vydělávají příležitostnými brigádami, sběrem papíru nebo žebráním. Často bývají zadluženi, a to je demotivuje k výkonu práce. Dalším důvodem je špatný zdravotní stav, závislosti a ztráta potřebných kompetencí důležitých pro vstup na otevřený trh práce. Na základě těchto bariér jsou někteří lidé bez domova ochotni vykonávat pracovní činnost za stravu a ubytování, často bez uzavřené jakékoliv smlouvy či dohody, což vede k situaci, že jim není mzda za vykonanou práci vyplacena. Podobné zkušenosti daného člověka o to více demotivují k výkonu práce, čímž se více a více dostává na okraj společnosti. Zároveň si nehradí zdravotní ani sociální pojištění, což přispívá ke značně zhoršené možnosti reintegrace zpět.​

 

Aleš Strnad, vedoucí Terénní programu pražské pobočky NADĚJE



Méně...
 
Mezinárodní výměna zkušeností

Mezinárodní výměna zkušeností

02.07.21

V našem azylovém domě pro handicapované a staré lidi bez domova v Záběhlicích bylo ve středu nezvykle živo.


Více...
 
Mezinárodní výměna zkušeností

V našem azylovém domě pro handicapované a staré lidi bez domova v Záběhlicích bylo ve středu nezvykle živo. Proběhlo tu totiž setkání s polskou organizací RONDO Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego ze Zielone Góry. Za naši pobočku se zúčastnil Aleš Strnad (vedoucí terénního programu), Dan Svoboda (oblastní ředitel), Luboš Turzík (metodik), Lukáš Novotný (vedoucí azylového domu) a Jan Vaněček (ústřední ředitel). Za pomoci překladatelky jsme se navzájem obohacovali o naše zkušenosti s prací s lidmi bez domova. Následně jsme byli i my ze strany organizace RONDO pozváni do Polska. Bylo to velmi příjemné a plodné odpoledne. Děkujeme a těšíme se na viděnou třeba právě v Zielone Góre.

 


Méně...
 
Razítka od Megaflexu usnadňují naši cestu

Razítka od Megaflexu usnadňují naši cestu

23.06.21

Naše pomoc lidem bez domova zahrnuje kromě přímé péče i nezbytnou administrativu a kancelářské povinnosti.


Více...
 
Razítka od Megaflexu usnadňují naši cestu

Naše pomoc lidem bez domova zahrnuje kromě přímé péče i nezbytnou administrativu a kancelářské povinnosti. Při tom je nepostradatelné různé vybavení a pomůcky. Srdečně proto děkujeme společnosti MEGAFLEX spol. s r.o., že nás v našem úsilí už 20 let podporuje a vyrábí nám a věnuje razítka - středisková s adresami, jmenovky, datumovky, razítka potřebná ke zdravotní i účetní činnosti - celé strojky, nebo jen komponenty, inkoustové polštářky a štočky.

S takovým zajištěním nám jde práce vesele od ruky. 


Méně...
 
Popřáli jste nám k narozeninám a podpořili léčbu lidí bez domova

Popřáli jste nám k narozeninám a podpořili léčbu lidí bez domova

22.06.21

Mnohokrát vám děkujeme za podporu a hezká přání, kterými jste nás obdarovali ve výzvě Popřej pražské NADĚJI.


Více...
 
Popřáli jste nám k narozeninám a podpořili léčbu lidí bez domova

Mnohokrát vám děkujeme za podporu a hezká přání, kterými jste nás obdarovali ve výzvě Popřej pražské NADĚJI. Celkový výtěžek je 14 300 Kč. Celou částku použijeme v naší ordinaci, a to konkrétně na nákup speciálního obvazového materiálu na vlhké hojení ran. Ošetřování a převazy různých ran a onemocnění kůže jsou jedny z nejčastějších zdravotních problémů, se kterými lidé bez domova za našimi sestřičkami a lékaři přicházejí. Jsme rádi, že si díky vám můžeme udělat zásobu.


Méně...