POSKYTUJEME SLUŽBU DENNÍ STACIONÁŘ PRO LIDI S AUTISMEM A KOMBINOVANÝM ČI MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM.
Sledujte nás také na Facebooku nebo Instagramu.
POSKYTUJEME SLUŽBU DENNÍ STACIONÁŘ PRO LIDI S AUTISMEM A KOMBINOVANÝM ČI MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM.
Sledujte nás také na Facebooku nebo Instagramu.
2. dubna slavíme Světový den porozumění autismu. Již tradičně se s osvětovou kampaní připojují i poskytovatele sociálních služeb bývalého okresu Vsetín, další instituce a veřejnost.
2. dubna slavíme Světový den porozumění autismu. Již tradičně se s osvětovou kampaní připojují i poskytovatele sociálních služeb bývalého okresu Vsetín, další instituce a veřejnost. Cílem této kampaně je nejen vyjádření podpory lidem s autismem a všem, kteří je na jejich cestě životem doprovázejí, ale také zvýšení povědomí veřejnosti o tom, jak lidé s poruchou autistického spektra vnímají svět, s čím se potýkají, jakou pomoc jim náš region nabízí a co bude potřeba zajistit do budoucna.
Kampaň bude probíhat od 1. do 9. dubna. Jednou z aktivit je akce Česko svítí modře – barvou symbolizující komunikaci a sebevyjádření, což jsou oblasti, v nichž mají lidé s autismem nejvíce potíží. Modře se rozsvítí některé budovy v Rožnově p. R., Val. Meziříčí a Vsetíně. Široká veřejnost se může připojit k jedné z dalších aktivit - k výzvě Tvořme modře, jež bude probíhat na sociálních sítích: FB stránkách Naděje, pobočka Vsetín, Auxilium ops a Centrum ÁČKO, p.o. Valašské Meziříčí .
Centrum Áčko, Auxilium a NADĚJE sdílí společnou cestu, pečují o děti a dospělé lidi s autismem prostřednictvím sociálních služeb ve Vsetíně, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm. Společně podporují 150 rodin či pečujících o děti i dospělé s touto poruchou. Jak zmiňuje v připravovaném rozhovoru jedna z maminek syna s tímto postižením, je pro ně pomoc sociálních služeb velmi důležitá. Na otázku, zda je na Valašsku nabídka služeb v regionu dostatečná, odpovídá: „Ano, velmi si toho vážíme a jsme šťastni, že bydlíme právě zde. Využíváme několik služeb, bez nichž si to nedovedu představit. Kdybychom nemohli využívat těchto služeb, tak bych ani nemohla chodit do zaměstnání, což by ovlivnilo jak naší finanční situaci, tak naší psychickou pohodu, sociální začlenění a v neposlední řadě i synovu pohodu a rozvíjení jeho schopností.“
Připojte se ke kampani i Vy a vyjádřete tak RESPEKT, POROZUMĚNÍ a PŘIJETÍ jinakosti lidí s tímto postižením. Den porozumění autismu je možností k zamyšlení, zda dokážeme vzájemnou odlišnost každého z nás přijímat. Může nás povzbudit k odvaze dělat věci jinak, nelpět na našem osobním vnímání světa a dát ostatním šanci náš život obohatit o nové úhly pohledu.
_________________________________________________________________________________
Autismus je komplexní a jedna z nejzávažnějších vývojových poruch. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Duševní vývoj je narušen zejména v oblasti komunikace, sociální adaptace a představivosti. Důsledkem je, že dítě odlišně vnímá to, co vidí, slyší, a pravděpodobně i to, co samo prožívá. Toto odlišné vnímání okolního světa je často doprovázeno nezvyklými či opakujícími se vzorci chování.
Studie v diagnosticky vyspělých zemích uvádějí, že u 1,5-2 % dětí a u 1 % dospělých je diagnostikována porucha autistického spektra. Každý rok se tak v České republice narodí okolo 1500 - 2000 dětí s touto poruchou.
Na českých základních školách bylo ve školním roce 2019/2020 vzděláváno 110 940 žáků se zdravotním postižením, z toho 3 979 žáků s poruchou autistického spektra.
Od 18. ledna 2021 se v Rožnově pod Radhoštěm
Od 18. ledna 2021 se v Rožnově pod Radhoštěm věnujeme mladým lidem s kombinovaným zdravotním znevýhodněním, které s sebou přináší obtíže s komunikací, sociální interakcí a představivostí. Jedinečnost naší služby není jen v tom, že se jako první ve Zlínském kraji věnujeme lidem s poruchou autistického spektra ve věku od 15 do 45 let, jedinečný a výjimečný je každý náš klient.
V současné době pomáháme a podporujeme už 9 mladých lidí. Díky rozmanitosti jejich potřeb, schopností a možností jsme během velmi pestrých 10 týdnů nezažili jediný den, co by se rovnal tomu předchozímu. Každý jedinec má své zájmy, záliby, potřeby, ale také stačí niterná maličkost a klient se velmi snadno dostane do nepohody, která se může stupňovat. Vzájemným poznáváním a vytvářením důvěrných vazeb se snažíme naučit tyto signály zachytit, abychom na ně mohli reagovat.
V prostorách stacionáře, které jsou srovnatelné s domácím prostředím, umožňujeme důstojné aktivity odpovídající věku, potřebám i schopnostem každého klienta. Vaříme, pečeme, pereme, sázíme a staráme se o kytky, hrajeme na hudební nástroje, bavíme se, poznáváme a učíme se nový věcem nebo jen relaxujeme a užíváme si přítomnosti druhých.
Ve stacionáři pracujeme se strukturou a denním plánem. Plánování pomáhá s orientací v jednotlivých úsecích dne, připravuje na změny a předchází vypjatým situacím.
A jaký je náš společný denní plán? Užít si hezký den, něco nového se naučit, něco nového zažít. A porozumět těm, kteří nenacházejí pochopení jinde.
Dá se říci, že v Rožnově jsme začali nadějně a doufáme, že se nám stejně tak bude dařit i nadále.
Denní stacionář pro lidi s poruchou
Denní stacionář pro lidi s poruchou autistického spektra (dále jen PAS) v Rožnově pod Radhoštěm je specifickou službou, která je zároveň první tohoto druhu ve Zlínském kraji. Záměr vznikl z podnětu pečujících rodin, které potřebují čas na odpočinek, na zaměstnání, potřebují pro sebe svůj vlastní prostor. Lidé s PAS pak potřebují nové podnětné prostředí mimo svůj domov.
Autismus je zdravotním hendikepem, který s sebou nese řadu potřeb a projevů náročných na péči a podporu. Mezi projevy spojené s autismem patří potíže ve vývoji řeči, problémy se sociálními vztahy, jejich pochopením, problémy s komunikací. V chování se vyskytují například rutinní opakující se prvky, agrese. Při správné péči lze nežádoucí prvky v chování (a tedy zároveň těžké projevy vnitřního prožívání) korigovat, snižovat jejich frekvenci a intenzitu, rozvíjet člověka s tímto hendikepem a naplňovat jeho specifické potřeby.
Vybudování služby je velmi nákladnou záležitostí, především na zajištění bezpečného a podnětného prostředí, které je spojeno se speciálními pomůckami a technikou. Snažíme se službu materiálně co nejlépe zabezpečit ještě v tomto roce tak, aby mohla od počátku příštího roku začít sloužit našim klientům.
Jednou z nejnákladnějších oblastí je pak vybavení speciální terapeutické místnosti snoezelen. Jedná se o prostor pro multifunkční metodu, která se realizuje v obzvláště příjemném a upraveném prostředí pomocí světelných a zvukových prvků, vůní a hudby, přičemž jejím cílem je vyvolání smyslových pocitů.
Pobyt v multisenzorické místnosti - snoezelenu, která poskytuje jednotlivcům možnost kontrolovat a redukovat stimulaci, pomáhá se správným zpracováním smyslových podnětů v bezpečném prostředí.
Náklady na vybudování snoezelenu v podmínkách našeho stacionáře budou 360 000 Kč. Financování bude vícezdrojové a jedním ze zdrojů je i právě probíhající projekt ČSOB pomáhá regionům. Hlasovat můžete až do 6.ledna 2021.
https://csobpomaharegionum.csob.cz/detail-projektu/1040-snoezelen-pro-lidi-s-autismem
Od ledna 2021 otevíráme denní stacionář NADĚJE pro lidi s PAS, mentálním a kombinovaným hendikepem ve spojení s chováním náročným na péči.
S ohledem na dlouhotrvající podněty pečujících, kteří po ukončení školní docházky nenacházeli pro své děti návazné služby, vzniká nový denní stacionář NADĚJE v Rožnově pod Radhoštěm, který je určen:
Provoz
Denní stacionář NADĚJE bude od 18. ledna 2021 k dispozici lidem ve věku od 15 do 45 let, s výše uvedenými typy hendikepů,
a to každý pracovní den od 7 do 15 hodin na adrese Ostravská 1389, Rožnov pod Radhoštěm. Jedná se o rodinný dům 7+1 se zahradou a parkovištěm.
Aktivity
V denním stacionáři nabízíme mimo činnosti spojené s podporou a rozvojem sebeobsluhy i terapeutický program spojený s pracovními činnostmi a aktivitami dle potřeb a možností každého klienta.
Chtěli bychom všem mladým a dospělým lidem, kteří podporu denního stacionáře NADĚJE potřebují, umožnit trávit čas v podnětném prostředí, zažívat nové aktivity i zkušenosti, setkávat se s vrstevníky, zdokonalovat se v dovednostech, nebo jen relaxovat.
Rodinám bychom rádi pomohli s mnohdy fyzicky i psychicky náročnou péčí. Během pracovní dnů bychom Vám chtěli umožnit prostor na odpočinek, zaměstnání i vlastní aktivity, v podstatě vše, co by Vám přineslo kvalitní a důstojnější život.
Kapacita denního stacionáře
Služba bude zajišťována v rodinném domě s rozlehlou a oplocenou zahradou, což v případě příznivého počasí rozšiřuje možnost venkovních aktivit. V denním stacionáři, kde je dostatek prostoru jak pro aktivizační, terapeutické i relaxační činnosti, jsme schopni poskytnout kvalitní podporu 6 lidem v jeden okamžik. Jednotlivé místnosti jsou s ohledem na specifika cílové skupiny uzpůsobeny potřebám klientů a metodám poskytované služby zařízeny pro menší počet klientů. Skupiny budou do počtu osob menší, max. 2-4 osoby v 1 místnosti.
Personální obsazení této sociální služby je nastaveno tak, abychom zajistili potřebnou kvalitu služby, tedy mohli se věnovat také dostatečně individuální práci s klientem a prevenci jeho chování náročného na péči, případně abychom jakýkoliv incident kapacitně bezpečně a odborně zvládli.
Stravování
Dle požadavku bude klientům stacionáře zajišťován oběd (s výběrem z několika jídel) od externího dodavatele, formou nákupu hotových jídel (polévky a hlavního jídla) určeného k okamžité spotřebě. Jídlo bube převáženo v jídlonosičích a termoportech, bude přihříváno na místě - v kuchyni stacionáře. Cena za oběd bude poskytován za úhradu do výše 75 Kč. Klientům bude podávána dostatečná podpora i při donesení vlastní stravy z domu (svačiny, oběda).
Hygienické zázemí a bezbariérovost objektu
V objektu je pro klienty služby k dispozici bezbariérová koupelna s WC a sprchovým koutem a samostatné, již běžné WC s umyvadlem. Přízemí je dostupné bezbariérově, do budoucna budeme v případě potřeby zajišťovat úpravy i pro bezbariérový přístup do prvního patra domu.
Doprava
Do budoucna se také budeme snažit pořídit osobní automobil, který bude využíván nejen ke svozu klientů (pokud nebude možná jiná alternativa), ale i k dalším nácvikovým činnostem.
Úhrada za sociální službu denního stacionáře
Člověk využívající denního stacionáře platí čas, kdy potřebuje pomoc od pracovníků 130 Kč za
1 hodinu přímé péče. Za poskytnutou péči vystavíme po měsíci fakturu s přehledem poskytnuté pomoci, kterou uhradíte jednorázovým převodem, anebo zadáte svolení k inkasu a platbu si stáhneme z Vašeho účtu sami. Pokud nepoužíváte účet, můžeme vystavit a zaslat poštovní poukázku určenou pro hotovostní platbu na poště.
Máte zájem o službu denního stacionáře NADĚJE V Rožnově pod Radhoštěm?
Ozvěte se prosím na některý z kontaktů, následně Vám bude zaslána žádost o zajištění služby Denního stacionáře NADĚJE.