
Život v NADĚJI se nezastavil
18.05.20Poskytování sociálních služeb NADĚJE v Otrokovicích zatím stále ještě funguje v omezeném režimu. Zatímco pobytové služby fungují nepřetržitě po celou dobu trvání koronavirové epidemie, jiné byly v důsledku vládních nařízení pro klienty uzavřeny. Postupně však bude v nejbližší době docházet k jejich znovuotevření.
Více...

Poskytování sociálních služeb NADĚJE v Otrokovicích zatím stále ještě funguje v omezeném režimu. Zatímco pobytové služby fungují nepřetržitě po celou dobu trvání koronavirové epidemie, jiné byly v důsledku vládních nařízení pro klienty uzavřeny. Postupně však bude v nejbližší době docházet k jejich znovuotevření. Museli jsme zavést řadu velmi striktních hygienicko-provozních opatření. Nikdo z klientů ani zaměstnanců NADĚJE nebyl koronavirem infikován.
Od pondělí 25. května by mělo dojít k obnovení provozu dalších služeb, a to denního stacionáře a sociálně terapeutických dílen. „S klienty komunikujeme prostřednictvím telefonu nebo Skype, zajímáme se, jak se jim daří, a poskytujeme podporu alespoň na dálku. Už nyní se ale připravujeme na návrat do běžného chodu,“ upřesňuje Silvie Matějíčková, vedoucí denního stacionáře.
„Po celou dobu pozastavení činnosti sociálně terapeutických dílen jsme podporovali pečující osoby a udržovali kontakt se všemi našimi klienty. Vytvořili jsme i projekt „Práce na doma“ a poskytli materiál klientům, aby mohli pokračovat v činnostech, které je baví, vyplnili svůj čas a nepřicházeli na špatné myšlenky,“ doplňuje Helena Lukaštíková, vedoucí sociálně terapeutické dílny a sociální rehabilitace.
Podařilo se také zařídit nové prostory pro službu sociální rehabilitace a její klienty. „Službu sociální rehabilitace jsme nedávno přestěhovali do nových prostor. Díky tomu získají klienti pohodlnější prostředí pro nácvik nejrůznějších dovedností jako je vaření, praní prádla nebo úklid,“ sděluje Helena Lukaštíková.
Ke znovuotevření služeb všichni přistupují odpovědně a také s ohledem na vývoj současné situace. „Děláme vše pro to, abychom zajistili pro naše zaměstnance a klienty maximálně bezpečné zázemí a chránili jejich zdraví. Velkou oporou jsou nám v tomto ohledu také dárci, kteří nám pomáhají nejen finančním darem, ale sami například věnují ochranné pomůcky, roušky nebo desinfekční prostředky. Velmi si této pomoci vážíme. Osobně cítím velký vděk vůči zaměstnancům NADĚJE. Děkuji za jejich přístup, odvahu a nasazení v péči o tak velmi zranitelné lidi, jako jsou lidé s mentálním a kombinovaným handicapem v období, které bylo tak mimořádně náročné. Jsem na ně hrdý,“ doplnil ředitel otrokovické pobočky NADĚJE Pavel Polák.
Méně...

Poděkování oblastního ředitele NADĚJE Pavla Poláka
07.04.20Uvnitř NADĚJE jsem to už udělal, ale chtěl bych nyní veřejně poděkovat svým kolegům.
Více...

Uvnitř NADĚJE jsem to už udělal, ale chtěl bych nyní veřejně poděkovat svým kolegům, že se ve zhruba prvních čtrnácti dnech „Covid krize“, kdy v médiích zaznívaly katastrofické scénáře a prognózy, kdy ze strany státu nebyly k dispozici adekvátní ochranné prostředky, kdy vůkol existovala panika a chaos, chovali disciplinovaně, nepanikařili a hodinu po hodině, den za dnem přijímali informace a pokyny a věnovali se svým klientům.
Ve zužujícím se prostoru ochranných opatření nehledali mezery, ale bezpečný prostor pro to, aby se jejich klientům mohlo dařit co nejlépe a stav věcí vnějších na ně měl co nejméně negativní dopady. Děkuji těm, kteří se sami předem hlásili do nejobtížnějších a nejvíce riskantních situací, které mohly nastat, a to v době, kdy jsme si ještě sami museli šít roušky, abychom jich měli dostatek, a respirátory byly stejně jako jednorázové roušky a další prostředky ještě uloženy někde ve skladech v Číně, nevědělo se, kdo a na čem pro ně poletí.
Nechce se mi nyní hodnotit ty, kteří nesou zodpovědnost. Nechce se mi nyní ani vyjadřovat se k nápisům na krabicích s pomocí, které prohovořují o nekonečném česko-čínském přátelství a ani o výroku pana premiéra, který postrádá zapojení neziskového sektoru.
Chci poděkovat lidem kolem sebe, kteří dělali v danou chvíli přesně to, co museli a měli, a nevyjadřovali u toho jakoukoliv pochybnost, neutíkali, jistě měli strach, ale nebyli ustrašení. Vědomí odpovědnosti a smyslu dává člověku, který je opravdu vnímá, sílu, aby se „nepodělal“. Jakkoliv dobře formulované a deklarované veřejné závazky bývají prověřeny až v takovýchto situacích, ne v době klidu a ani v době drobných nepříjemností.
Moc děkuju Pavel
Méně...

Život v Naději, pobočce Otrokovice a Vsetín v době pandemie
06.04.20V březnu 2020 zasáhla životy všech lidí v České republice rizika spojená s šířícím se onemocněním koronavirem. Naděje, pobočka Otrokovice a Vsetín a lidé v ní nebyli výjimkou. Je tomu spíše naopak a všechna opatření se nás dotkla mnohem více, než spousty jiných lidí.
Více...

V březnu 2020 zasáhla životy všech lidí v České republice rizika spojená s šířícím se onemocněním koronavirem. Naděje, pobočka Otrokovice a Vsetín a lidé v ní nebyli výjimkou. Je tomu spíše naopak a všechna opatření se nás dotkla mnohem více, než spousty jiných lidí. Důvod je zřejmý – našimi klienty jsou lidé se zdravotním postižením. Někteří z nich jsou již v seniorském věku a někteří mají současně více chorob. V případě nákazy by tak byli jedněmi z nejvíce ohrožených.
Proto jsme od počátku výskytu nemoci na území republiky realizovali a realizujeme množství opatření, abychom co nejvíce ochránili nejen naše klienty, ale i zaměstnance. Z rozhodnutí Vlády jsme zcela uzavřeli služby denních stacionářů a sociálně terapeutických dílen. Klienti pobývají doma se svými rodinami a my jsme s nimi v pravidelném kontaktu, ať už po telefonu nebo třeba na Skypu. Ani pro ně není situace jednoduchá, proto jim na dálku poskytujeme veškerou možnou podporu. Klientům dílny v případě jejich zájmu také posíláme „práci na doma“, kterou měli v dílně nedokončenou a mohou se tak ve volných chvílích doma věnovat tomu, na co byli ve službě zvyklí. Pracovníci dílny se zapojili do šití roušek pro naše vlastní potřeby, ale i pro potřeby dalších zařízení sociálních služeb na území našeho kraje.
Nepřetržitou službou, i přes malá omezení, zůstává terénní služba osobní asistence. Zde jsme museli uskutečnit řadu opatření, tak, abychom eliminovali mnohá rizika, jak pro klienty, tak pracovníky této služby.
O poznání složitější je situace v pobytových sociálních službách, v našem případě v domově pro osoby se zdravotním postižením a chráněném bydlení. V těchto službách je stanoven úplný zákaz návštěv, přestali docházet všichni naši externí spolupracovníci, minimalizovali jsme pohyb pracovníků i klientů v rámci těchto služeb, klienti domova nemohou vycházet mimo areál zařízení. Naší velkou výhodou v této nelehké situaci je poměrně velká zahrada, kterou domov disponuje, klienti tak mohou při pěkném počasí trávit i čas venku, což se stalo teď důležitějším než kdy dříve. Usilujeme také o to, aby naši klienti nebyli v sociální izolaci, a tak jsou v pravidelném kontaktu se svými rodinami a opatrovníky. Telefon a Skype se v těchto dnech stali našimi pravidelnými pomocníky.
Abychom minimalizovali rizika nákazy v našich službách, podnikli jsme řadu opatření. Pořídili jsme množství ochranných a dezinfekčních prostředků, zajistili dostatečné zásoby potravin a hygienických pomůcek, klientům i zaměstnancům jsme zabezpečili mimořádný přísun vitamínů. Vzhledem k úplné absenci nebo výraznému zpožďování zásobování sociálních služeb ze strany státu jsme naprostou většinu opatření provedli vlastními silami, na vlastní náklady a za pomoci našich spolupracovníků a příznivců.
V první řadě proto chceme poděkovat všem, kdo pro nás šili bavlněné roušky, které byly v prvních dnech až týdnech ty jediné, co jsme měli k dispozici. Dále děkujeme firmě BC Logistics, a.s., která nám z vlastní iniciativy darovala 20 litrů tolik potřebné dezinfekce. Za rychlou finanční pomoc děkujeme Nadaci ČEZ, díky níž můžeme pořídit další ochranné a dezinfekční pomůcky. Pomoc poskytly i jiné firmy, které samy čelí ekonomickým problémům, souvisejícím s pandemií. Od společnosti PWO jsme obdrželi 40 ks respirátorů, lakovna HAJDÍK v současné době pro naše pracovníky chystá ochranné štíty.
Pomoc všech lidí a firem je pro nás v těchto nelehkých časech neocenitelná a zároveň velkým povzbuzením, že na to nejsme sami a máme kolem sebe lidi, kteří, i když jsou sami v těžké situaci, dokáží nabídnout pomoc ostatním. Děkujeme a věříme, že nám svou přízeň zachováte i nadále. Budeme ji potřebovat.
Méně...

Kabelkový veletrh UH 2019
27.03.19Milé dámy, ale i pánové! Máte doma nějakou pěknou kabelku, kterou už nenosíte, ale která by ještě mohla dělat radost někomu jinému?
Více...

Milé dámy, ale i pánové! Máte doma nějakou pěknou kabelku, kterou už nenosíte, ale která by ještě mohla dělat radost někomu jinému? Přineste ji na některé z našich sběrných míst. Dne 29. dubna 2019 je pak budeme prodávat za symbolickou cenu na našem již tradičním kabelkovém veletrhu, který se uskuteční ve Slováckém divadle od 15 do 18 hod. Těšíme se na Vás!
Méně...

K úklidu veřejných prostranství se v Uherském Hradišti připojí i lidé s handicapem
02.05.17Naděje, otrokovická o.p.s. vytvořila další pracovní místa pro lidi se zdravotním postižením.
Více...

Naděje, otrokovická o.p.s. vytvořila další pracovní místa pro lidi se zdravotním postižením. Od počátku května společnost zajišťuje úklid veřejných prostranství vybraných lokalit v Uherském Hradišti. „Jedná se o činnost, která se uskutečňuje ve veřejném prostoru a propojuje dvě obecně prospěšné roviny – zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, kteří by obtížně nalezli pracovní uplatnění na běžném pracovním trhu, se službou veřejnosti. Takovéto propojení je pro naši činnost typické a odpovídá našemu poslání,“ řekl Pavel Polák, ředitel organizace. „Pracovníci s mentálním a kombinovaným zdravotním postižením potřebují specifický přístup, potřebují stálou vstřícnou podporu, neustálé trpělivé učení se a opakování. Mají radost z práce a je pro ně stejně důležitá jako pro zdravé lidi,“ sdělil Michal Višňovský, který skupinu pracovníků vede. Tato pracovní místa mohla být vytvořena i díky vstřícnému přístupu města Uherské Hradiště, zvláště pak radního Františka Elfmarka.
Naděje, otrokovická o.p.s. byla založena v roce 2012. Jejím hlavním posláním je vytváření pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením, pro které je uplatnění se na běžném trhu práce obtížné, často nemožné. Jejím zakladatelem je NADĚJE (zapsaný spolek), která vznikla v roce 1990, poskytuje sociální služby ve 22 městech České republiky. V oblasti Otrokovice působí již 24 let a poskytuje služby především lidem s mentálním a kombinovaným zdravotním postižením. V Uherském Hradišti působí NADĚJE od roku 2015.
Méně...

Třetí Kabelkový veletrh NADĚJE v Uherském Hradišti
25.04.17Byla to opět pohodová akce plná krásných setkání s kabelkami pro dobrou věc v příjemném prostředí Slováckého divadla.
Více...

Z patnácti set kabelek, batůžků a nejrůznějších tašek si 24. dubna mohli vybrat všichni, kdo dorazili do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Tam už potřetí uspořádala uherskohradišťská pobočka NADĚJE ve spolupráci se Slováckým deníkem Kabelkový veletrh. Výtěžek letošního veletrhu ve výši 46 097 Kč věnujeme na vybavení dřevařské dílny v Uherském Hradišti. Nový program bude sloužit především (ale nejen) našim klientům – mužům. Také díky kabelkám můžeme programy dílny doplňovat a rozšiřovat dle potřeb našich klientů.
Nedočkavé dámy čekaly před dveřmi divadla už před otevřením. Některé tam byly poprvé, jiné šly najisto. Na výběr měli přítomní i z kabelek herečky Slováckého divadla Petry Staňkové, kterou mohli vidět i na místě, jak pomáhá při akci.
„Snažím se pomáhat, když to jde. Především svým přátelům a blízkým, ale pokud se naskytne příležitost jako je například Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle nebo předvánoční zpívání koled s kolegy nemocným lidem v nemocnici, moc ráda akci podpořím,” okomentovala akci Petra Staňková. Akci podpořila i její herecká kolegyně Tereza Hrabalová.
Děkujeme všem, kdo jste darováním nebo nákupem kabelky podpořili třetí ročník Kabelkového veletrhu v Uherském Hradišti, partnerům veletrhu a dobrovolníkům, kteří nemalou měrou přispěli k jeho úspěchu. Těšíme se na setkání s kabelkami v roce 2018.
Fotografie z Kabelkového veletrhu v Uherském Hradišti
Za úvodní fotografii děkujeme Janu Karáskovi z Deníku
Méně...