
Centrum duševního zdraví v Terezíně pomáhá dětem zvládnout psychické problémy
Reportáž Litoměřického deníku
10.04.22 | TerezínPatnáctiletá dívka, kterou emoční těžkosti dohnaly až k sebepoškozování, nebo dvanáctiletý chlapec, jehož problémy s chováním vyústily až k agresivitě. To jsou nejčastější klienti Centra duševního zdraví pro děti a mládež, které od počátku letošního roku funguje v Terezíně na Litoměřicku.
Více...

Patnáctiletá dívka, kterou emoční těžkosti dohnaly až k sebepoškozování, nebo dvanáctiletý chlapec, jehož problémy s chováním vyústily až k agresivitě. To jsou nejčastější klienti Centra duševního zdraví pro děti a mládež, které od počátku letošního roku funguje v Terezíně na Litoměřicku. V areálu Vysoké školy aplikované psychologie ho provozuje pobočka litoměřické NADĚJE.
Jak přibližuje její vedoucí Petra Smetanová, děti s psychickými problémy sem přicházejí v doprovodu své rodiny na doporučení psychiatra či psychologa. „Naše cílová skupina jsou děti od 7 do 18 let. Nejvíce klientů ale v současné době máme ve věku od 14 do 15 let. Je to období, kdy dospívající hledají sami sebe a často se u nich vlivem různého napětí a stresu mohou objevit psychické problémy,“ popisuje Smetanová.
Celý článek, který shrnuje dosavadní provoz Centra, najdete na webu Litoměřického deníku.
Méně...

ČT24: Pomoc ukrajinským uprchlíkům na Litoměřicku
18.03.22 | TerezínVedoucí litoměřické pobočky NADĚJE Petra Smetanová shrnula v reportáži ČT24, jak na Litoměřicku pomáháme lidem z Ukrajiny.
Více...

Vedoucí litoměřické pobočky NADĚJE Petra Smetanová shrnula v reportáži ČT24, jak na Litoměřicku pomáháme lidem z Ukrajiny.
Naši pracovnící z litoměřických týmů Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a Terénního programu mapují od začátku uprchlické krize potřeby ubytovaných ukrajinských osob ve městě a přilehlém okolí, nejčastěji přitom pracují s matkami a jejich dětmi.
Zároveň naše Centrum duševního zdraví v Terezíně je připraveno ukrajinským dětem a mládeži poskytnout podporu a pomoc se zpracováním traumatických zážitků.
Méně...

Sociální pracovníci z Centra duševního zdraví se školí v pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny
Reportáž Českého rozhlasu Sever
15.03.22 | TerezínNejpočetnější skupinou utečenců v Česku jsou zejména matky s dětmi. Právě na tuto skupinu se proto zaměřili sociální pracovníci z Centra duševního zdraví NADĚJE v Terezíně. Zúčastnili se školení na téma, jak s uprchlíky pracovat.
Více...

Nejpočetnější skupinou utečenců v Česku jsou zejména matky s dětmi. Právě na tuto skupinu se proto zaměřili sociální pracovníci z Centra duševního zdraví NADĚJE v Terezíně. Zúčastnili se školení na téma, jak s uprchlíky pracovat.
Jaké jsou základy psychologické první pomoci, popisuje vedoucí centra Robert Krejčí: „Jde o to, aby měli možnost sdílet své pocity. My je v tom nebudeme nijak omezovat nebo jim je nějak zakazovat – naopak. My chceme, aby své pocity vyjádřili a aby je uměli vhodným způsobem třeba odložit.“
Konkrétní terapeutické techniky, jak pracovat s nejmladšími uprchlíky, popisuje vedoucí litoměřické pobočky NADĚJE Petra Smetanová: „U dětí lze využívat třeba kresbu nebo i práce s plyšovými zvířaty. Jsou různé techniky, jak jazykovou bariéru překonat.“
Celá reportáž je k poslechu na webu Českého rozhlasu Sever.
Méně...

Centrum duševního zdraví pro ukrajinské uprchlíky
14.03.22 | TerezínCentrum duševního zdraví NADĚJE v Terezíně nabízí dětem a mládeži z Ukrajiny bezplatnou pomoc a podporu s traumatickými zážitky způsobenými válečným konfliktem v jejich domovině.
Více...

Pomáháme Ukrajině
28.02.22 | TerezínNemůžeme být a nejsme lhostejní k tomu, co se nyní děje na Ukrajině. Už v neděli 27. února jsme naplnili hygienickými potřebami a dětskou výživou auto mířící na ukrajinskou hranici (na obrázku).
Více...

Nemůžeme být a nejsme lhostejní k tomu, co se nyní děje na Ukrajině. Už v neděli 27. února jsme naplnili hygienickými potřebami a dětskou výživou auto mířící na ukrajinskou hranici (na obrázku).
V sedmi městech Ústeckého kraje, kde působíme, jsme připraveni poskytnout materiální a sociální pomoc ukrajinským uprchlíkům, kteří zde budou ubytováni.
Zároveň vyhlašujeme interní a veřejnou sbírku. Aktuálně poptáváme: trvanlivé potraviny, hygienicky balený cukr, dětskou výživu a drogerii, dámskou hygienu, ručníky, osušky, deky, lékárničky a obvazový materiál. Velmi prosíme, abyste nám darovali čisté a nepoškozené věci.
Sběrná místa v našich službách NADĚJE jsou následující:
- Terénní program v Litoměřicích, Na Kocandě 532/8, kontaktní osoba Renáta Langer, tel. 774 835 337
- Sociálně terapeutická dílna v Roudnici nad Labem, Třída T. G. Masaryka 889, kontaktní osoba Klára Šafr, tel. 778 701 864
- Terénní program ve Štětí, U Tržnice 701, kontaktní osoba David Hájek, tel. 773 770 991
- Terénní program v Klášterci nad Ohří, Chomutovská 206, kontaktní osoba Lucie Rýznarová, tel 775 889 632 a také Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří, Chomutovská 465, kontaktní tel. 730 193 735.
Potravinou a materiální pomoc přijímáme každý všední den od 8 do 15 hodin.
Vybrané věci poskytneme příchozím uprchlíkům, nebo v případě potřeby opět vypravíme auto s pomocí na ukrajinské hranice.
Méně...

iDNES.cz: V Terezíně pomáhají duševně nemocným dětem, ve městě otevřeli nové centrum
27.01.22 | TerezínV Terezíně začalo fungovat Centrum duševního zdraví pro děti i mladistvé.
Více...

V Terezíně začalo fungovat Centrum duševního zdraví pro děti i mladistvé. Jeho cílem je poskytnout komplexní a včasnou sociální pomoc dětem od 7 do 18 let a současně pomáhat snižovat počet či zkracovat délku hospitalizací v psychiatrických nemocnicích. Je prvním takovým zařízením na Litoměřicku.
„Pracujeme s dětmi, které už nějaké duševní onemocnění mají diagnostikované, nebo jsou ohroženy tím, že by u nich mohlo propuknout,“ popisuje činnost centra Petra Smetanová, vedoucí litoměřické pobočky neziskové organizace NADĚJE, která ho provozuje.
„Pracovat budeme nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči a sourozenci, situace je vždycky pro celou rodinu hodně náročná,“ dodává s tím, že je například potřeba dítěti s duševním onemocněním pomoct zvládnout vztahy se spolužáky a vrstevníky nebo nastavit komunikaci se školou.
V současné době mohou do centra docházet pouze pacienti dětského psychologa a psychiatričky z Litoměřic. „Odborní lékaři, se kterými spolupracujeme, vytipují dítě nebo rodinu, kde je nutná nějaká další terapeutická podpora,“ podotýká Smetanová.
Celý článek naleznete na portále iDNES.cz.
Méně...