Nízkoprahové denní centrum NADĚJE a Návrat o.p.s. navázaly užší spolupráci s organizací ADVAITA, o.s. Jedná se zejména o spolupráci v řešení problematiky užívání návykových látek a patologického hráčství u osob bez domova.
„Z různých pramenů vyplývá, že téměř čtvrtina bezdomovců má závažné problémy s užíváním návykových látek, zejména alkoholu“, řekl David Adameček, odborný ředitel ADVAITA, o. s. „V některých případech jsou návykové poruchy příčinou rozvoje bezdomovectví, někdy vznikají jako komplikace bezdomovectví vzniklého z jiných příčin. Rozhodně se podílejí na udržení daného stavu a neřešené brání žádoucím změnám vedoucím k sociálnímu začleňování“, dodal Adameček.
Z výše zmíněného důvodu se sešli zástupci spolku ADVAITA, který se zabývá prevencí a léčbou závislostí se zástupci organizací, poskytujících služby osobám bez domova, liberecké NADĚJE a Azylového domu SPERAMUS, který je součástí obecně prospěšné společnosti Návrat.
ADVAITA poskytne organizacím pracovníka, který bude docházet do zařízení a poskytovat služby jejich klientům. Jedná se především o poradenství, jehož cílem je posilování motivace klientů k léčbě. Minimalizuje se tak možnost, že klient, kterého organizace pracující s bezdomovci předá do našich služeb, na domluvené setkání nedorazí. Další oblastí spolupráce je vzdělávání zaměstnanců organizací v oboru adiktologie a součinnost na řešení konkrétních případů klientů s ohledem na syndrom závislosti.
„Naším cílem je především to, abychom snížili počet klientů, kteří jsou pro svou závislost z našich služeb vyloučeni“, řekl Robert Prade, ředitel Azylového domu Speramus.
Také Liberecká Naděje tuto službu uvítala. „Velké množství našich klientů se potýká se závislostí na alkoholu i nealkoholových drogách. Často se stává, že tito klienti nejsou schopni dodržovat podmínky pro poskytování služby a musí službu opustit, zůstávají tak bez kontaktu s jakoukoli sociální službou, což vede k prohlubování jejich nepříznivé sociální situace“, sdělil Pavel Matějka, vedoucí Nízkoprahového denního centra NADĚJE.
Organizace navázaly spolupráci pro tento kalendářní rok, na jeho konci společně zhodnotí prospěšnost této služby a v kladném případě budou dále společně hledat možnost její další finanční podpory.