V roce 2024 jsme poskytli 127 231 noclehů lidem bez domova, kteří neměli kam jít.
KOMU POMÁHÁME
Bezdomovectví je extrémní situace vyloučení. Je výsledkem procesu, na jehož počátku jsou různé příčiny: generační přenos chudoby, nefunkční rodina, nedostatek sociálních dovedností a schopností, ústavní výchova, traumata, nemoci duševní i fyzické, rozvod, dluhy, závislosti, naučená bezmocnost, stáří, zrušení pracovní pozice, nedostupné bydlení, viktimizace, propuštění z vězení a mnoho dalších.
Člověk bez domova je tedy člověk, který si nese celou řadu těžkostí, k nimž přibyla jedna z nejvážnějších – absence domova, absence střechy nad hlavou. V této situaci žije permanentně ohrožen hladem, zimou, zhoršenou dostupností zdravotní péče, snadno se stává obětí trestných činů.
JAK POMÁHÁME
- V rámci terénní práce vyhledáváme lidi bez střechy nad hlavou přímo v místech, kde přežívají – na ulicích, v improvizovaných úkrytech, ve squatech. Nabízíme jim bezprostřední pomoc – základní stravu, ošetření ran – i návaznou péči. Tu zajišťujeme v našich nízkoprahových denních centrech, noclehárnách a azylových domech.
- V nízkoprahových denních centrech přijímáme každého, kdo nemá domov a přichází nás požádat o pomoc. Umožňujeme lidem znovu nabrat sílu a za pomoci odborníků začít svou situaci řešit. Poskytujeme stravu, hygienu, praní prádla, sociální šatník, péči praktického lékaře, sociální poradenství, zprostředkování ošetřovatelské péče, psychologickou a adiktologickou pomoc.
Provozujeme jediné ordinace stomatologa a gynekologa pro lidi bez domova v ČR. - V noclehárnách nabízíme nocleh, hygienu, praní prádla, zázemí pro přípravu jídla.
Každou zimu otevíráme zimní noclehárny a navyšujeme naše kapacity, aby žádný člověk neumrznul venku. - V azylových domech nabízíme celodenní ubytování pro ženy, muže a rodiny s dětmi.
Uvedené služby na sebe navazují tak, aby se pomoc člověku bez domova vyvíjela až k jeho opětovnému návratu do běžného života.
Jde o tradiční vícestupňový model poskytovaných služeb, v němž zohledňujeme individuální potřeby a cíle člověka bez domova. Konečným cílem pomoci by mělo být standardní bydlení, nový domov, který znamená bezpečí, možnost naplňování potřeb člověka a jeho integraci do společnosti.
Nedostatek sociálních bytů v ČR představuje pro většinu lidí bez domova obrovskou překážku, přesto NADĚJE pomáhá i v této oblasti, a to dvěma způsoby.
V několika městech poskytujeme v celkem 35 tréninkových bytech podporu lidem se zkušeností s bezdomovectvím.
Pracujeme také přístupem Housing First. Ten vychází z myšlenky, že základní potřebou lidí bez domova je získat stabilní bydlení, domov, a jejich ostatní potřeby lze uspokojovat až poté. Je to tedy poněkud jiný přístup než tradiční vícestupňový model navazujících služeb. V projektech Housing First poskytujeme bydlení ve standardních nájemních bytech, za které klienti platí, a zároveň jim poskytujeme takovou míru podpory, aby si bydlení dlouhodobě udrželi.
S lidmi bez domova pracujeme v rámci těchto služeb NADĚJE:
- terénní program
- nízkoprahová denní centra
- noclehárny
- azylové domy
- ordinace pro lidi bez domova
- krizová pomoc
- tréninkové byty
- Housing First
Jsme součástí projektu na pomoc lidem bez domova Nejdřív střecha, za který jeho iniciátor Vojtěch Sedláček získal cenu VIA BONA 2015.