V souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině a uprchlíky, kteří přicházejí do Jablonce nad Nisou, jsme zesílili monitoring především centra města, kde se snažíme s Ukrajinci navázat kontakt a doprovodit je na úřady, případně na jiné instituce nebo jim poradit s cestou.
Pracovníky terénu tak můžou klienti potkat především v okolí úřadů, cizinecké policie, nákupních center, nádraží apod. Při kontaktu nás zajímá, jak příchozím můžeme pomoci, jaké jsou jejich potřeby, případně s nimi alespoň sdílíme jejich zážitky. Neustále sledujeme aktuální dění, abychom mohli včasně reagovat, pravdou ale zůstává, že situace je proměnlivá a komunikace s institucemi či zprostředkovateli ubytování často nepřehledná. Veřejnosti ale můžeme poskytnout informace, které se ukrajinských uprchlíků týkají, stejně tak rádi přijmeme potraviny, které by potřebným chtěli věnovat.
Naše služby, které uprchlíkům poskytujeme, se nijak neliší od podpory, kterou poskytujeme občanům České republiky, stejně tak, jako nezvýhodňujeme české občany před Ukrajinci. V našem poslaní se snažíme všem potřebným podat pomocnou ruku, a proto i v rámci kontaktu s našimi klienty často vyvracíme falešné informace. Naší hlavní náplní práce tak zůstává sociální a dluhové poradenství, mapování situace v okrese Jablonec nad Nisou, doprovody na instituce, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, poskytujeme také dětské ošacení a dle kapacit a v omezené míře i potraviny, hygienu či dětskou výživu.
Bc. Klára Aljančič, DiS.
terénní sociální pracovnice