Archiv zpráv

 
ŽÍT NADĚJÍ

ŽÍT NADĚJÍ

10.08.21 | Ústředí NADĚJE

NADĚJE u příležitosti 30. výročí založení vydala novou knihu svého zakladatele, Ilji Hradeckého.


Více...
 
ŽÍT NADĚJÍ

NADĚJE u příležitosti 30. výročí založení vydala knihu svého zakladatele, Ilji Hradeckého.
V případě zájmu o objednání klikněte ZDE.


Méně...
 
Pandemii i mrazu navzdory. NADĚJE v zimě bojuje o každý lidský život

Pandemii i mrazu navzdory. NADĚJE v zimě bojuje o každý lidský život

Tisková zpráva

29.11.21 | Ústředí NADĚJE

Praha, Liberec, Litoměřice, Mladá Boleslav, 29. listopadu 2021 - „Koronavirus, mráz a nedostupnost zdravotní péče pro lidi bez domova


Více...
 
Pandemii i mrazu navzdory. NADĚJE v zimě bojuje o každý lidský život

Praha, Liberec, Litoměřice, Mladá Boleslav, 29. listopadu 2021 - „Koronavirus, mráz a nedostupnost zdravotní péče pro lidi bez domova - to jsou hlavní ‚soupeři‘, s nimiž se v následujících měsících utkáme,“ uvedla Hana Šimková z charitativní organizace NADĚJE. Ta zahajuje 1. prosince mimořádnou zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji.

 

Speciálně na zimu v Praze NADĚJE otevírá noclehárnu s kapacitou 60 míst, noční nízkoprahové centrum se 4 krizovými lůžky a zahajuje noční terénní práci. „Pro naše terénní pracovníky začíná období výrazně rozšířených služeb,“ vysvětlila Šimková. „Služby pro lidi bez domova kvůli koronaviru omezovat nechceme. Doufáme, že budeme mít dostatek zdravých zaměstnanců.“

 

Noční hlídky NADĚJE obcházejí místa, kde lidé bez střechy nad hlavou přežívají, tedy i periferie, lesíky apod. K dispozici mají vozidlo pro případy převozu lidí do zdravotnických zařízení.

 

„Zdravotní pomoc pro lidi v nouzi je u nás nedostatečná,“ upozornila Šimková. „My provozujeme jedinou ordinaci pro lidi bez domova v Praze. Loni jsme zde ošetřili 1 500 pacientů. Praktický lékař ordinuje dvakrát týdně, gynekolog a zubař jednou týdně. Zájem mezi lidmi bez domova je mnohem větší, ale na častější přítomnost lékařů nemáme peníze. Avšak i tato jediná ordinace je nyní ohrožena. V lednu končí evropský projekt, z něhož ji částečně financujeme, a ministerstvo zdravotnictví ani ministerstvo práce a sociálních věcí nemají připravenu žádnou náhradu.“

 

Ve Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji je NADĚJE v případě plné kapacity svých nocleháren připravena lidem bez domova nabídnout možnost přečkat noc na židlích v denních centrech, která nechá otevřena přes noc. „Jde nám o to, aby nikdo neumrznul, aby každý mohl strávit noc uvnitř,“ vysvětlila Šimková.

 

Přestože noclehárny a krizovou pomoc využívá značné množství lidí bez domova, jde v Ústeckém kraji o dlouhodobě podfinancované služby. Proto zde NADĚJE organizuje sbírku Darujte noc v teple. „Příspěvkem přes odkaz https://www.darujme.cz/vyzva/1202694 tak může člověk pomoci jinému člověku přežít zimu,“ řekla ředitelka litoměřické pobočky NADĚJE Michaela Lutišanová.

 

V Praze NADĚJE organizuje už čtvrtý ročník sbírky www.darujtenohyvteple.cz . Díky ní nakupuje zimní obuv a oblečení, které lidem bez domova rozdávají pracovníci přímo v terénu či v denních centrech. „Za tři roky jsme tak na zimu obuli 907 lidí v nouzi a rozdali jim 2 689 kusů teplého oblečení,“ shrnula Lucie Kadlecová, koordinátorka sbírky.

 

VÍCE INFORMACÍ

Hana Šimková, média a vztahy s veřejností, hana.simkova@nadeje.cz, 778 440 323,

 

foto: Tomáš Kozohorský


Méně...
 
Giving Tuesday - Darujte nohy v teple

Giving Tuesday - Darujte nohy v teple

venku je "počasí, že by psa nevyhnal", ale lidé bez domova tam musí být

30.11.21 | Praha

Pojďte s námi darovat nohy v teple právě dnes na světový den štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. 


Více...
 
Giving Tuesday - Darujte nohy v teple

Pojďte s námi darovat nohy v teple právě dnes na světový den štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday.

 

Díky vašemu příspěvku budeme moci opět nakoupit boty a teplé oblečení, které naši sociální pracovníci předají potřebným lidem bez domova. V minulých letech jsme díky dárcům ze sbírek Darujte nohy v teple předali boty a oblečení za neuvěřitelných 605.368 Kč.

 

Jedny pořádné zimní boty dostal od našich terénních pracovníků v minulém roce i pan J., protože ty jeho už byly rozpadlé.

 

Váš dar vždy zahřeje konkrétního člověka v nouzi. A dnes to platí dvojnásob.

Děkujeme Vám!

 

#GivingTuesdayCZ #givingtuesday


Méně...
 
Výzva „Darujte noc v teple“

Výzva „Darujte noc v teple“

Jak vaše dary pomáhají

29.11.21 | Roudnice nad Labem

Pan Š. žil se svou matkou v jejím domě. Matce pomáhal s chodem a údržbou domácnosti a také se o ni staral, jelikož vzhledem ke svému pokročilému věku už spoustu věcí nezvládala dělat sama.


Více...
 
Výzva „Darujte noc v teple“

Pan Š. žil se svou matkou v jejím domě. Matce pomáhal s chodem a údržbou domácnosti a také se o ni staral, jelikož vzhledem ke svému pokročilému věku už spoustu věcí nezvládala dělat sama. Pan Š. neměl dluhy, exekuce ani jiné existenční problémy, jednoho dne se ale dozvěděl, že jeho matka nastřádala dluhy, které nesplácí, a kvůli čemuž jí bude zabaven celý dům.

 

Matka pana Š. získala po zabavení domu místo v domově pro seniory, ale pan Š. nesehnal žádné bydlení, a tak se ocitl na ulici.

 

Když pan Š. přišel o střechu nad hlavou, začal spolupracovat s roudnickým terénním programem NADĚJE, přes který obdržel potraviny, oblečení a spacák, aby v chladných teplotách mohl přečkat noci venku, a který ho rovněž odkázal na naše roudnické služby krizovou pomoc a azylový dům NADĚJE.

 

Pan Š. během svého několikadenního pobytu na krizové pomoci pro muže stabilizoval svou situaci, a tak mohl přejít do azylového domu pro jednotlivce. Již po dvou týdnech si našel práci v Kauflandu a po 10 měsících, kdy využíval naše služby, se finančně zabezpečil natolik, že se mohl přestěhovat do vlastního pronájmu.

 

Pan Š. stále pracuje a dnes už může konstatovat, že se jeho život změnil k lepšímu.

 

I díky vašim darům můžeme efektivně pomáhat konkrétním lidem. Podpořte naši výzvu „Darujte noc v teple“: www.darujme.cz/vyzva/1202694


Děkujeme, že pomáháte s námi.


Méně...
 
Jak pomáhají potraviny ze sobotní sbírky?

Jak pomáhají potraviny ze sobotní sbírky?

26.11.21 | Praha

Na prvním jídle, které jste darovali, už si pochutnávají muži a ženy v azylovém domě v Záběhlicích


Více...
 
Jak pomáhají potraviny ze sobotní sbírky?

Na prvním jídle, které jste darovali, už si pochutnávají muži a ženy v azylovém domě v Záběhlicích pro lidi v seniorském věku nebo se zdravotním znevýhodněním. Mají velmi nízký důchod a mnohé potraviny si bohužel nemohou dovolit. Děkujeme za výživnou stravu a úsměv, který jste jim svou pomocí vykouzlili na tváři. 


V Globusu na Zličíně jsme vybrali celkem 2 868 kg zboží – 329 kg drogerie a 2 539 kg potravin.  Ještě jednou děkujeme i tam za skvělou spolupráci.

 


Méně...
 
Klášterecké chráněné bydlení pomáhá deseti lidem

Klášterecké chráněné bydlení pomáhá deseti lidem

26.11.21 | Klášterec nad Ohří

Službu chráněné bydlení poskytujeme v Klášterci nad Ohří již čtvrtým rokem. V současné době ji využívá deset klientů ve čtyřech bytech, jedná se o osm mužů a dvě ženy. Kapacita je nyní naplněna a ač by zájem byl, zatím se neuvažuje o jejím navýšení.


Více...
 
Klášterecké chráněné bydlení pomáhá deseti lidem

Službu chráněné bydlení poskytujeme v Klášterci nad Ohří již čtvrtým rokem. V současné době ji využívá deset klientů ve čtyřech bytech, jedná se o osm mužů a dvě ženy. Kapacita je nyní naplněna a ač by zájem byl, zatím se neuvažuje o jejím navýšení.

 

Cílovou skupinou jsou lidé od 18 do 80 let s duševním, mentálním nebo kombinovaným znevýhodněním. Smyslem služby je umožnit žít těmto lidem standardním způsobem života - tak jak žijí jejich vrstevníci. Byty, ve kterých klienti žijí, jsou od soukromých pronajímatelů. K dispozici máme byty 2+1 nebo 3+1, přičemž každý klient má svůj uzamykatelný pokoj, kde nalezne soukromí, a zároveň využívá i společné prostory.

 

Klienti mají k dispozici asistentky, které je učí základní věci jako roztřídit prádlo, zapnout vhodný program pračky, společně uvařit, nakoupit či uklidit. Někteří klienti mají opatrovníka, v komunikaci s ním potom pomáhá sociální pracovnice. Ta vyřizuje také například sociální dávky na bydlení či péči.

 

Daří se nám řešit zadluženost. Rovněž se snažíme hledat s klienty vhodné zaměstnání, což je mnohdy problém. Protože jsou zaléčeni, nejsou schopni osmihodinové pracovní doby. V tomto spatřujeme trhlinu na trhu práce. Vážíme si proto spolupráce se sociálním podnikem – prádelnou a žehlírnou v Kadani, kam se však kláštereckým klientům bohužel nevyplatí dojíždět.

 

Do budoucna je naším snem a cílem zřídit sociálně terapeutickou dílnu. V současné době využíváme místnost pronajatou od města ve Weberově domě, kde máme i kancelář a můžeme se tu společně setkávat a vyrábět různé drobnosti, třeba levandulové sáčky, malované kamínky či šperky. Podnikáme poznávací výlety po okolí Klášterce nad Ohří i do vzdálenějších míst.

 

Finančně nám vypomohl Kabelkový veletrh v Kadani, z jehož výtěžku můžeme nakoupit například materiál k výrobě či zajistit společné výlety. V příštím roce bychom tuto akci rádi uspořádali v novém kulturním centru, výtěžek by šel opět na podporu aktivit našich klientů.

 

Setkáváme se i se sousedy našich chráněnců, občas řešíme drobné stížnosti, ale snažíme se vysvětlovat princip chráněného bydlení – jedná se o pacienty, kteří potřebují mít možnost bydlet ve svém soukromí a nikoliv v léčebně. Je to další stupeň na cestě k samostatnému životu.


Méně...