
Zprovoznili jsme rouškomat v Litoměřicích
21.04.20 | LitoměřiceVe spolupráci s litoměřickou Diakonií ČCE – SKP jsme od 21. dubna zprovoznili v Litoměřicích v prostorách Kauflandu rouškomat.
Více...

Ve spolupráci s litoměřickou Diakonií ČCE – SKP jsme od 21. dubna zprovoznili v Litoměřicích v prostorách Kauflandu rouškomat.
Od poloviny března – kdy v Česku vypukla epidemie koronaviru a začalo platit vládní nařízení o zakrytí nosu a úst – vlastními silami a s pomocí dobrovolníků šijeme látkové roušky. Prvotní cíl vyprodukovat dostatečný počet roušek, abychom chránili naše zaměstnance a klienty v celé litoměřické oblasti NADĚJE, se nám podařil poměrně rychle splnit.
Ve výrobě roušek jsme se postupně zdokonalili, naši zaměstnanci jsou nyní schopní ušít několik desítek kvalitních roušek denně, proto jsme se rozhodli využít nabídky firmy Delikomat, která běžně provozuje automaty k prodeji občerstvení.
Firma Delikomat nám zapůjčila upravený automat – takzvaný rouškomat, jenž budeme ve spolupráci s Diakonií Litoměřice průběžně zásobovat námi ušitými rouškami. Přístroj je umístěn v litoměřickém Kauflandu, adresa Na Kocandě 2201/35, kde si veřejnost může zakoupit roušku za 50 korun. Výtěžek z prodeje z rouškomatu poputuje na provoz sociálních služeb naší litoměřické NADĚJE a Diakonie Litoměřice. Lidé navíc mohou obě organizace podpořit finančním příspěvkem na účet 3596666359/0800 s variabilním symbolem 29. Číslo účtu je rovněž uvedeno na rouškomatu.
Zprovoznění rouškomatu by nebylo možné bez pomoci dobrovolníků a firem. Srdečně děkujeme firmě Delikomat za bezplatné zapůjčení přístroje, obchodnímu řetězci Kaufland za bezplatné poskytnutí plochy pro rouškomat a rovněž Martinu Topšovi a organizaci Liťák si pomáhá (jmenovitě potom Jan Dostál, Lukas Wünsch, Zbyněk Pěnka a Vratislav Baudler), již nám pomohli s realizací celého projektu.
Videoreportáž serveru Litoměřicko24.cz z průběhu instalace rouškomatu včetně rozhovoru s naší oblastní ředitelkou Michaelou Lutišanovou
Méně...

Dluhové poradenství s NADĚJÍ
16.04.20 | Klášterec nad OhříV době nouzového stavu poskytujeme služby poraden odborného sociálního poradenství v Kadani a v Klášterci nad Ohří telefonicky a prostřednictvím e-mailové komunikace. Osobní konzultace jsou nyní až na výjimky zrušeny.
Více...

V době nouzového stavu poskytujeme služby poraden odborného sociálního poradenství v Kadani a v Klášterci nad Ohří telefonicky a prostřednictvím e-mailové komunikace. Osobní konzultace jsou nyní až na výjimky zrušeny.
Se stávajícími klienty i novými zájemci řešíme problémy spojené s aktuální situací. V současnosti je těžké zachytit všechny změny, jež mnohdy přicházejí ze dne na den, není tedy divu, že klienti mají obtíže se v nich orientovat. Nejčastěji řešíme nárok na výplaty dávek státní sociální podpory, nárok na MOP (mimořádnou okamžitou pomoc), jakou formou žádat o odklad splátek u úvěrů, odklad splacení nájmu apod. Mnozí klienti, kteří jsou aktuálně v insolvenci, mají problém s nízkými příjmy v důsledku toho, že pobírají ošetřovné ve výši 60 % platu, či jsou z důvodu zavření jejich podniku doma za 60 % platu, což výrazně snižuje jejich současné disponibilní finanční prostředky.
Myslíme i na klienty ve starobním nebo invalidním důchodu, kteří jsou v této době ještě více než obvykle ohroženi. Snažíme se jim nabídnout větší míru pomoci, jak se záležitostmi úředními, tak v oblasti lidského porozumění. Nezapomínáme ani na potřebu prostého neformálního rozhovoru, kdy klienti mohou vyjádřit a popsat své obavy z budoucnosti. Chráníme je co nejvíce před nákazou koronavirem i tím, že jim pomáháme omezit zbytné sociální kontakty ve spolupráci se službou terénní programy NADĚJE v Klášterci nad Ohří.
Situace je nyní nestabilní, těžko předvídatelná, nevíme, jak dlouho bude tento stav trvat. Pro klienty, kterým nezbývají prostředky na obživu a nevejdou se do žádné “kolonky” pro sociální dávky, máme možnost výdeje základních potravin z Potravinové banky. Naše pracovnice služby terénní programy NADĚJE v Klášterci nad Ohří tuto pomoc vydávají.
Snažíme se všem odborně poradit, nasměrovat, či konkrétně pomoci s podáním k soudu, úřadu apod. V současné době mají všichni obavy z toho, co bude, nejen klienti služeb, ale samozřejmě také my, sociální pracovníci. Všichni máme rodiny, blízké.
Pro orientaci uvádím výčet jen toho nejdůležitějšího, čím se v poradně zabýváme a co bylo v současné situaci schváleno ve snaze pomoci lidem v době pandemie:
- Možnost požádat o odklad splátek u úvěrů, pro spotřebitele i pro živnostníky, sjednaných před 26. 3. 2020. Pokud nebyl dlužník v době žádosti v prodlení, věřitel musí vyhovět (úroky budou počítány v maximální výši 8,75 % u spotřebitelských úvěrů a budou splatné až na konci splácení).
- Pokud již je dlužník v prodlení více jak 90 dní (nestíhá splácet), musí věřitel snížit úrok na 8,75 %.
- Možnost požádat majitele bytu o odložení platby nájemného až do července 2020 (zálohy za služby se nadále musí hradit).
- Dlužníku v exekuci musí jeho banka jednorázově vyplatit až čtyřnásobek životního minima (předtím to byl dvojnásobek), tedy 15 440 Kč (pokud má tolik prostředků na účtu).
- Nově mohou sankce z prodlení, jak pro dlužníky, tak i pro OSVČ, maximálně činit 0,1 % denně z dlužné částky a zároveň nesmí být vyšší než 50 % z dlužné částky (jistiny), pokud dlužník již nebyl v prodlení před přijetím tohoto zákona.
- Mobiliární exekuce a dražby jsou zrušeny do 30. 6. 2020, lze však provést soupis hmotných věcí.
- Daňový bonus a odstupné od předchozího zaměstnavatele nově již nebude počítáno do základu pro výpočet srážek v exekuci.
- Nově bude možno nařídit dražbu majetku u dluhu (jistiny) vyšší než 100 000 Kč.
- OSVČ nově mohou vstoupit do oddlužení i bez souhlasu věřitele.
- Nyní i pro osoby v oddlužení, které bylo schváleno před 1. 6. 2019, neplatí podmínka splacení minimálně 30 % dluhů.
- Dlužníci v oddlužení po 1. 6. 2019 mohou požádat o přerušení splátkového kalendáře z důvodu koronavirové krize, pokud mají problém splácet, popř. mohou požádat o nižší než zákonem stanovené srážky.
- Vzhledem k omezenému fungování úřadů a snaze o omezení osobních kontaktů – v rámci prevence šíření koronaviru – lze nyní různé sociální dávky a podání vyřídit elektronickou formou (vyplněním on-line formulářů, dodáním oscanovaných příloh apod.).
- Při uzavření školských zařízení je nyní vypláceno dlouhodobé ošetřovné pro rodiče pečující o děti.
- Jednorázový kompenzační bonus pro OSVČ ve výši 25 000 Kč.
- Program ANTIVIRUS od MPSV na ochranu zaměstnanosti.
Všem klientům, kteří se na nás v této době obracejí, se snažíme v co největší možné míře pomoci, záleží nám na tom, aby tuto situaci zvládli a úspěšně překlenuli těžkou dobu.
Proto pokud nevíte, kam se obrátit, potřebujete poradit, pomoci, nebo jen vyslechnout a utřídit to, co již víte, volejte, pište e-mail. Naše poradny v Kadani i v Klášterci fungují a jsme tu pro vás.
Méně...

Dopis největších poskytovatelů sociálních služeb ministryni Maláčové
03.04.20 | Ústředí NADĚJEVíce...

Deník.cz: V roudnické NADĚJI roušky šijí i perou. Spolek přeskupil své aktivity
02.04.20 | Roudnice nad LabemPéče o lidi v sociální nouzi je v současné situaci daleko složitější než například v loňském roce. Své aktivity musel změnit i spolek NADĚJE. V litoměřické pobočce jsou dočasně uzavřeny služby v sociálně terapeutické dílně a ambulantní služby nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Služby pro rodiny s dětmi nyní probíhají formou vzdálené pomoci.
Více...

Péče o lidi v sociální nouzi je v současné situaci daleko složitější než například v loňském roce. Své aktivity musel změnit i spolek NADĚJE. V litoměřické pobočce jsou dočasně uzavřeny služby v sociálně terapeutické dílně a ambulantní služby nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Služby pro rodiny s dětmi nyní probíhají formou vzdálené pomoci.
Celý článek je publikován na webových stránkách Litoměřického deníku.
Méně...

Aktuální kapacity provozů NADĚJE v Praze
31.03.20 | PrahaOd vypuknutí koronavirové krize se snažíme neustále navyšovat počet lůžek a míst, kam by se mohli lidé bez domova uchýlit.
Více...

Od vypuknutí koronavirové krize se snažíme neustále navyšovat počet lůžek a míst, kam by se mohli lidé bez domova uchýlit. Děláme to však s ohledem na naše personální kapacity. Jak jsme na tom v současné chvíli?
Azylové domy (Žižkov, Radotín, Vršovice, Záběhlice) - 146 lůžek
Vackov, specializovaná ubytovna pro starší a handicapované lidi bez domova - 24 lůžek
Ubytovací kapacity v hotelu Harfa - 60 lůžek
Kemp Císařská louka - 60 stanů, aktuálně 75 lidí
Komerční ubytovny - podařilo se nám umístit 39 lidí bez domova (pro potřeby ubytování je možné po dohodě s Praha.eu proplatit až 7 000 Kč/lůžko/měsíc).
Zapojit se do podpory můžete i vy! Pomozte nám bojovat s koronavirem tím, že přispějete na zakoupení tolik potřebných ochranných pomůcek a desinfekčních prostředků
https://www.darujme.cz/vyzva/1201313#vyzva
Srdečně děkujeme!
Méně...

I v době koronavirové „slavíme“
Připomínáme si výročí denního centra Bolzanova
29.03.20 | PrahaAni v tomto těžkém období nechceme zapomínat na naše „narozeniny“. V březnu slaví NADĚJE Praha – Bolzanova.
Více...

Ani v tomto těžkém období nechceme zapomínat na naše „narozeniny“. V březnu slaví NADĚJE Praha – Bolzanova. Nejsou to kulatiny, ale nějaký ten pátek už denní centrum pro mladé lidi bez domova (do 26 let) funguje. Stále je první a jediné v Praze a je tu s námi už 23 let. Třeba loni navštívilo středisko 310 klientů, z čehož bylo 25 % žen.
Kromě praktické podpory – praní oblečení, možnost využít internet (např. pro hledání práce), nabití mobilu, porada se se sociálním pracovníkem o své situaci, jídlo – klientům nabízíme i náplň volného času, která jim pomáhá v sociální rehabilitaci. Díky ní poznávají své osobní schopnosti, silné i slabé stránky, posilují své dovednosti a umění fungovat v běžné společnosti.
A co jsme v roce 2019 zvládli?
Terapeutické aktivity - kreativní terapie, sociální cirkus
Tématické výjezdy - Zážitkový kurz v přírodě, Víkendovka Cirkus, Cesta hrdiny, účast na divadelním festivalu Error
Kulturní aktivity - filmový klub, návštěva kulturních akcí
Děkujeme za vaši podporu v časech dobrých i zlých!
https://www.darujme.cz/projekt/1060
Méně...