
Poprvé na zimu otevíráme ubytovnu pro lidi bez domova s handicapem
27.11.19 | Ústředí NADĚJEOd 1. 12. zahajujeme zimní humanitární pomoc pro lidi bez domova v Praze, Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji. V Praze na
Více...

Od 1. 12. zahajujeme zimní humanitární pomoc pro lidi bez domova v Praze, Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji. V Praze na zimu poprvé otevřeme ubytovnu pro lidi bez domova s handicapem. Současně začnou sloužit noční služby naši terénní pracovníci, kteří vyhledávají ohrožené lidi přímo v místech, kde přežívají.
Snažíme se zabránit umrznutí lidí a ochránit jejich zdraví. V mrazech terénní pracovníci zesilují monitoring oblastí, kde se lidé bez domova pohybují, tedy nejen na veřejných prostranstvích, ale i v okrajových částech měst. V případě dlouhodobých mrazů jsou naše pobočky připraveny vyhlásit i krizová místa nad rámec naší kapacity.
V ubytovně Vackov zahájíme poprvé v historii zimních opatření Magistrátu hl. m. Prahy, který je jejich realizátorem, celodenní provoz. Kromě pracovníků zajišťujících běžný denní a noční chod zde bude na částečný úvazek přítomna i sociální pracovnice a zdravotní sestra. Situace posledních let nám ukazuje, že přibývá starých, nemocných a handicapovaných lidí bez střechy nad hlavou, proto jsme „bojovali“ za celodenní zařízení.
Během loňské zimy jsme poskytli lidem bez domova 37 222 noclehů, vydávali jsme potravinovou a materiální pomoc (oblečení, boty, spacáky), poskytovali základní zdravotnická ošetření, v případech zhoršeného zdravotního stavu jsme zajišťovali převoz lidí do návazných zařízení.
Méně...

Naše tréninkové byty mají osmnáctiny
25.11.19 | PrahaV listopadu 2001 jsme získali první tréninkový byt od MČ Praha 11.
Více...

V listopadu 2001 jsme získali první tréninkový byt od MČ Praha 11.
V současné době máme od městských částí v nájmů celkem 21 bytů. Během let se v nich vystřídalo 71 klientů a klientek, jejichž průměrná doba pobytu byla 660 dní.
Jde o malé bytové jednotky nebo garsonky, kde se lidé bez domova, s podporou sociálního pracovníka, učí vést běžný život, hospodařit se svým rozpočtem, mít zodpovědnost za samostatné bydlení a řešit své problémy.
Splňte vánoční přání právě lidem v našich tréninkových bytech.
Jejich seznam najdete zde: https://www.nadeje.cz/praha/https_www_nadeje_cz_praha_phvanoce
Méně...

Noc venku Praha 2019
Již zítra 21. 11. 2019!
20.11.19 | PrahaNoc venku je celorepubliková kampaň na podporu lidí bez domova.
Více...

Noc venku je celorepubliková kampaň na podporu lidí bez domova.
Když vidíte člověka žijícího na ulici, možná máte předsudky, cítíte opovržení, nebo zlost. Zkuste se podívat na bezdomovectví z jiného úhlu.
Vyberte si z pestrého programu a popřemýšlejte, jestli lidé bez domova nepotřebují spíš pomoc než odsouzení.
Za NADĚJI představí Dominika Hejduková projekt Stůl pro jednoho a středisko Bolzanova nabídne v předpremiéře cirkusové číslo.
Těšíme se na shledanou v Akademii výtvarných umění Praha!
Méně...

Čemu nás také učí Sbírka potravin
19.11.19 | Ohrožené rodiny | Veronika LexováS potravinovou sbírkou jsme v NADĚJI v Písku začali v roce 2018. Zpočátku jsme sami přemýšleli, jakým způsobem
Více...

S potravinovou sbírkou jsme v NADĚJI v Písku začali v roce 2018. Zpočátku jsme sami přemýšleli, jakým způsobem potraviny vydávat. Jakou zvolit cestu předání našim klientům? Nakonec jsme zjistili, že nejvhodnější je přístup neposuzující a bez stresu.
Také klienti si na novou službu zvykali postupně. Potřebovali vysvětlit, že potraviny jsou v pořádku i po datu minimální trvanlivosti. Teprve časem začali věřit tomu, že od druhých lidí mohou dostat darem potraviny, které jsou v pořádku. Ve většině rodin klientů panuje nedůvěra, například děti jsou zvyklé jíst jídlo pouze z domova a od matky. Tento přístup vypovídá o jejich nejistotě týkající se vnějšího světa. Tak se nám ukázala další cesta k jejich pochopení, a tudíž další možnosti v práci s nimi.
Během výdeje potravin jsme navíc zjistili, že většina klientů se cítí nepříjemně, když se jich ptáme, jaké potraviny nyní nejvíce potřebují. Většinou očekávali, že přivezené potraviny z potravinové banky rozdělíme automaticky a každý dostane něco. Velmi mne překvapilo, že naši klienti neumějí říci, co přesně chtějí, neumějí vybrat ty nejdůležitější věci, které jim v domácnosti chybí. Raději přijímají to, co jim určí někdo jiný. I to je pro nás návod k motivaci klientů, kteří ve většině případů přijímají to, co jim společnost dává a určuje, a nemají představu o tom, že mohou svůj život sami měnit.
Výdej potravinové pomoci nám tedy přinesl mnoho nových zkušeností a podnětů k další práci.
Potravinová pomoc pomohla například otci se dvěma dětmi, který se přistěhoval na naši ubytovnu. Děti má ve vlastní péči, mateřská dovolená mu končila. Byl v situaci, kdy sám nevěděl, co se v jeho životě bude odehrávat další den. Než vyřídil registraci na úřadu práce a než mu přišly dávky hmotné nouze, čerpal potravinovou pomoc především od nás z banky. Právě ta pomohla jemu a jeho dětem zvládnout velmi těžké období.
Pokud se člověk sám nedostane na dno sil, stěží pochopí, jak těžké je s prázdným žaludkem měnit svůj život k lepšímu. Proto je potravinová pomoc pro naše klienty, kteří většinou pobírají dávky hmotné nouze, tak důležitá. Nyní, když už se klienti naučili potravinám z potravinové banky důvěřovat, pomáhají jim překlenout období bez peněz. Možná, že někteří z nich, že svět neznamená jen chudobu a nedostatek, a pokusí se najít v životě nový směr.
Veronika Lexová je pracovnice v sociálních službách, pracuje s ohroženými rodinami v pobočce NADĚJE v Písku.
Jsme vděčni za každý příspěvek na službu pro ohrožené rodiny.
Méně...

Naše denní centrum U Bulhara slaví 12 let
19.11.19 | PrahaUrčitě ho všichni znáte. Někdy kolem něj projíždíte, někdy procházíte
Více...

Určitě ho všichni znáte. Někdy kolem něj projíždíte, někdy procházíte a někdy se možná i obloukem vyhnete.
Postavili jsme ho jako náhradu za denní centrum v Bolzanově ulici 5, které jsme museli opustit z důvodu vrácení domu původnímu majiteli. A otevřeli jsme ho v listopadu 2007.
Od té doby jsme tady pomohli 11 736 lidem bez domova. Z tohoto počtu bylo 2 160 žen.
Nejvyšší návštěvnost jsme zaznamenali v roce 2013, kdy v období leden až březen přicházelo do střediska v průměru 400 lidí denně (vrcholila ekonomická krize).
77 % klientů denního centra jsou Češi, ale pomáháme zde i cizincům – Polákům, Bulharům, Ukrajincům, Rumunům.
Jsme tu pro dospělé lidi bez domova od 26 let věku. Evidujeme např. 1 387 lidí starších 65 let a dokonce 22 lidí starších 80 let.
Děkujeme, že pomáháte s námi!
Méně...

2. Adventní koncert České televize je náš
Sledujte ČT1 8. 12. 2019 v 17:30
19.11.19 | ZlínMáme velkou radost! Adventní koncerty České televize podpoří i NADĚJI Zlín...protože na život s demencí nemá nikdo zůstat sám!
Více...

Máme velkou radost!
Adventní koncerty České televize podpoří i NADĚJI Zlín.
Sledujte druhý Adventní koncert, přímý přenos z pražské Lorety
na programu ČT1 8. 12. 2019 v 17:30.
Díky Adventním koncertům České televize budeme moci vybavit 2. denní stacionář pro lidi s demencí.
Pokud souzníte s naším mottem "Na život s demencí nemá nikdo zůstat sám!",
máte možnost poslat svůj příspěvek i Vy.
Číslo konta Adventních koncertů: 692 692 692/0800
Dárcovská SMS ve tvaru DMS ADVENT 30, DMS ADVENT 60 nebo DMS ADVENT 90 na telefonní číslo 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč.
Děkujeme!
Méně...