
Pestrý a svobodný
15.11.19 | Naděje | Kateřina PivoňkováCo znamená pro můj život, že už z něj větší část žiju ve svobodě?
Více...

Co znamená pro můj život, že už z něj větší část žiju ve svobodě?
Vzpomínám na svoje první zaměstnání v roce 1985. Bylo mi 18 let a nastoupila jsem jako pomocná vychovatelka do internátní mateřské školy pro nevidomé v Praze na Loretě. Nějakou shodou okolností jsem podepsala pracovní smlouvu dříve, než si někdo přečetl můj kádrový profil. Pro ty, co už nerozumějí: každý potenciální zaměstnanec byl posuzován podle třídního původu a politické angažovanosti své nebo svých rodičů. Jako dcera evangelického faráře jsem se ve školství ocitla opravdu omylem. Indoktrinace od ředitelky ústavu proběhla hned první den. „Soudružko, tady jsme všichni soudružky a soudruzi.“ Následoval výčet toho, co nesmím s těmi čtyřletými nevidomými dětmi dělat, co nesmím říkat, a vůbec - abych se držela co nejvíc zpátky. Ten strach a ustrašenost, lež a šeď, zaslepenost lidí v instituci, která měla rozvíjet slepé děti! Ještě dnes si tu atmosféru dokážu vybavit.
S třicetiletým výročím návratu svobody se bude spojovat řada výročí nevládních organizací, které mohly vznikat a působit ve vzdělávání a sociální práci. Raduji se z té pestrosti. Před měsícem do naší zlínské pobočky zavítalo na návštěvu přes 30 lidí z ostravských sociálních služeb, které zřizuje město. Měli jsme si tolik co říct a sdílet. Zároveň jsme vnímali rozdílnost přístupů – co je ekonomicky smysluplné, co je efektivní, na co máme a nemáme peníze, na jaké potřeby veřejnosti svojí prací chceme odpovídat. Všechny nás ten rozhovor bavil, pestrost je přínosem. Společné hledání dává sílu pro vlastní směřování.
Do sociální práce stále přicházejí nová témata, výzvy a dilemata: sebeobhajoba lidí žijících se znevýhodněním, komunitní řešení sociálních problémů, sdílená ekonomika jako součást prevence chudoby. Je to pestré a je radost věnovat tomu pozornost. Je radost vnímat, že významným hybatelem změn jsou lidé v organizacích vzniklých na základě občanské odpovědnosti.
Co znamená pro můj život, že v mojí zemi se tak často dostávají k moci lidé bez studu, bez zásad a morálních hodnot? Rozčiluje mě to a stydím se za ně, ale nikdo tam nebude sedět na věky. Výročí slavím s vděčností za občanskou společnost a za práci mnoha nevládních organizací. Slavím ho s nadějí, že je spousta lidí, kteří aktivně a zodpovědně mění k lepšímu tuhle pestrou a svobodnou zemi.
Kateřina Pivoňková je ředitelka pobočky NADĚJE ve Zlíně.
Jsme vděčni za každý příspěvek na služby NADĚJE.
Méně...

NADĚJE v TV Noe o stavu české občanské společnosti
14.11.19 | Ústředí NADĚJEProč potřebujeme občanskou společnost? Je občanská společnost v ČR v ohrožení? Sledujte živé vysílání Kulatého stolu
Více...

Proč potřebujeme občanskou společnost? Je občanská společnost v ČR v ohrožení? Sledujte živé vysílání Kulatého stolu televize Noe 15. listopadu ve 20:05. Ústřední ředitel NADĚJE Jan Vaněček, předsedkyně správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Milena Černá a Jaromír Bláha, zakladatel programu Lesy Hnutí Duha – Přátelé Země ČR budou v předvečer výročí Sametové revoluce diskutovat nad stavem občanské společnosti v naší zemi.
Méně...

Benefiční ples je úspěšně za námi
24 807 Kč - tento výtěžek putuje na podporu dětí z Nízkoprahového klubu NADĚJE
14.11.19 | Klášterec nad OhříBenefiční ples je úspěšně za námi a my bychom rádi poděkovali všem dárcům a sponzorům, díky kterým se mohl uskutečnit.
Více...

Benefiční ples je úspěšně za námi a my bychom rádi poděkovali všem dárcům a sponzorům, díky kterým se mohl uskutečnit.
Největší poděkování patří městům Klášterec nad Ohří a Kadaň. Bez podpory těchto partnerů bychom nemohli zrealizovat nejen Benefiční ples, ale hlavně by nemohly v průběhu celého roku fungovat sociální služby NADĚJE.
Velmi děkujeme Kulturnímu zařízení města Klášterec, fotografovi Petru Kotrlíkovi, společnosti AIDO, BOS Automotive, anonymnímu dárci a v neposlední řadě kapele NoHeadache. Všichni tito skvělí dárci podpořili Benefiční ples sponzorsky.
Děkujeme všem dalším dárcům, účinkujícím, zaměstnancům i návštěvníkům, kteří se na zajištění a programu plesu podíleli například tím, že vybavili tombolu krásnými cenami, potěšili oči svým vystoupením nebo na ples jednoduše dorazili a vykouzlili skvělou atmosféru.
Výtěžek, který podpoří děti z Nízkoprahového zařízení NADĚJE je 24 807 Kč. Díky této částce budou moci děti vyrazit na zajímavé poznávací výlety a kulturní akce, na které by se běžně nepodívaly.
Doufáme, že se podobně krásný večer podaří uspořádat i v dalším roce a to už k 11. narozeninám působení NADĚJE v této oblasti.
Méně...

Připomínáme si 5. výročí gynekologické ordinace
12.11.19 | PrahaDnes slavíme pět let od založení gynekologické ordinace pro ženy bez domova.
Více...

Dnes slavíme pět let od založení gynekologické ordinace pro ženy bez domova. Ordinace je kromě gynekologického lehátka vybavena také mikroskopem a ultrazvukem, který jsme pořídili díky štědrému daru Nadačního fondu Avast. K dispozici je tedy rozšířená diagnostika přímo na místě.
Naše pacientky jsou velmi specifický okruh žen, které potřebují osobitý přístup. Většině trvá nějakou dobu, než se rozhodnou gynekologii navštívit. Některé přicházejí kvůli obavám z těhotenství, jiné naopak těhotenství plánují. Často ženy přivedou do ordinace gynekologické problémy nebo strach z pohlavních chorob. Některé z žen si poctivě hlídají preventivní prohlídky, další navštíví ordinaci jen jednou a vracejí se pouze v případě potíží.
Za 5 let fungování jsme ošetřili na 400 žen bez domova.
Méně...

Benefiční koncert pro NADĚJI
12.11.19 | LiberecBenefiční koncert pro organizaci NADĚJE proběhne v sobotu 7. prosince od 17 hod v obřadní síni liberecké radnice. Na koncertě vystoupí dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové a varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou.
Více...

Benefiční koncert pro organizaci NADĚJE proběhne v sobotu 7. prosince od 17 hod v obřadní síni liberecké radnice. Na koncertě vystoupí dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové a varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou.
NADĚJE působí v Liberci od roku 2009 a pomáhá především lidem bez domova a lidem ohroženým ztrátou bydlení - provozuje noclehárnu v Kateřinkách a denní centrum pro lidi bez domova ve Valdštejnské ulici. Poskytuje lidem bez domova možnost hygieny, ošacení, noclehu, základní stravy, pomoc s vyřízením dokladů, zprostředkování kontaktu s rodinou a sociální poradenství. Za deset let působení v Liberci NADĚJE pomohla více než 2 000 unikátním osobám. Denně obě zařízení navštíví 30 – 60 osob.
V rámci koncertu proběhne veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude využit na dovybavení denního centra myčkou na nádobí, přípravu vánočního oběda a drobné dárečky pro klienty.
Adventní koncert pro NADĚJI je poděkování pro všechny, jimž nejsou lidé v nouzi lhostejní. Nad akcí převzal záštitu náměstek primátora Liberce Ivan Langr.
Méně...

Podpořte kolegu v soutěži Pečovatel/ka roku 2019!
06.11.19 | BrnoV letošním ročníku soutěže Pečovatel/ka roku 2019 je jedním z oceněných zaměstnanec brněnské pobočky NADĚJE, Jan Sláma. Podpořte jej v hlasování o Cenu veřejnosti!
Více...

V letošním ročníku soutěže Pečovatel/ka roku 2019 je jedním z oceněných náš kolega MgA. Jan Sláma, který pracuje v přímé péči v denním stacionáři pro seniory a osoby trpící lehkými formami demence v Brně na Vinohradech.
Z úspěchu pana Slámy máme velkou radost a rádi bychom se poprali ještě o Cenu veřejnosti, kterou získá jeden z oceněných. Obracíme se tedy na všechny kolegy, přátele NADĚJE a rodinné příslušníky klientů, kteří pana Slámu znají, s prosbou o podporu při hlasování. Hlasovat pro pana Slámu je možné do 15. listopadu 2019 do 12 hodin na tomto odkazu.
Všem, kteří pana Slámu svými hlasy podpoří, děkujeme!
Méně...