
Seriál Čísla NADĚJE - 8. díl
Proč lidé končí na ulici?
21.06.19 | PrahaJaké jsou důvodu propadu do bezdomovectví? I na tuto otázku jsme se zaměřili a zpracovali ji do grafu v rámci našeho seriálu.
Více...

Jaké jsou důvody propadu do bezdomovectví? I na tuto otázku jsme se zaměřili a zpracovali ji do grafu v rámci našeho seriálu.
Prvotních příčin bezdomovectví podle subjektivního vnímání je několik a patří mezi ně hlavně ztráta nestandardního bydlení, což je důvod, který nejčastěji uvádějí lidé, kteří vyhledají naše služby. Před pár lety byla nejčastější příčina rozpad vztahů a s tím spojená ztráta bydlení a následná ztráta zaměstnání (nebo naopak). V současné době tuto příčinu uvádějí méně častěji. Nově se objevuje pojem "pracující chudoba", do něhož patří lidé s velmi nízkými příjmy.
Překvapily vás tyto důvody?
Méně...

Pošlete obyvatele tréninkových bytů za kulturou
Hlasujte v obchodech Tesco
18.06.19 | PrahaOd 17. června do 14. července můžete ve vybraných obchodech Tesco Česko hlasovat pro náš projekt "Pošlete obyvatele tréninkových bytů za kulturou" v rámci nadačního programu Vy rozhodujete, my pomáháme.
Více...

Od 17. června do 14. července můžete ve vybraných obchodech Tesco Česko hlasovat pro náš projekt "Pošlete obyvatele tréninkových bytů za kulturou" v rámci nadačního programu Vy rozhodujete, my pomáháme.
Protože běžný život by neměl obnášet jen starosti, ale také možnost se odreagovat, vidět nebo zažít něco pěkného. Svým hlasem pomůžete konkrétnímu člověku, aby mohl navštívit kino, muzeum nebo hrad.
Při každém nákupu obdržíte ve vybraných obchodech žeton, který použijte k hlasování u pokladní zóny.
Děkujeme za vaši podporu!
Více na https://itesco.cz/pomahame/project/17582/
Méně...

Seriál Čísla NADĚJE - 7. díl
17.06.19 | PrahaMyslíte, že poskytujeme služby pouze lidem z Prahy?
Více...

Tisková zpráva k bezprecedentnímu napadení našeho zaměstnance Městskou policií
10.06.19 | Ústředí NADĚJEStrážníci Městské policie brutálně napadli sociálního pracovníka neziskové organizace NADĚJE poté, co jim
Více...

Strážníci Městské policie brutálně napadli sociálního pracovníka neziskové organizace NADĚJE poté, co jim odmítl sdělit informace o klientech organizace, protože mu to zakazuje zákon.
K incidentu došlo v neděli 9. června v denním centru NADĚJE pro lidi bez domova v Praze. Městští strážníci podle přítomných svědků začali zaměstnance osočovat a verbálně vulgárně napadat, když jim odmítl poskytnout informace o klientech. Současně vulgárně hovořili o zaměstnancích NADĚJE a klientech. Muž je požádal o služební čísla. To policisté odmítli, zakrývali si je rukou. Muž tedy vyšel ven, aby si vyfotografoval SPZ policejního vozu. Policisté ho před očima svědků srazili za jízdy otevřenými dveřmi auta, zaklekli na něj a v poutech odvezli na služebnu. Muž je v pracovní neschopnosti.
„Policie útočí na naše zaměstnance za dodržování zákona. Zaměstnanci, kteří vykonávají obtížnou a často rizikovou práci s lidmi bez domova, se musí ještě bránit nevoli některých policistů," uvedl oblastní ředitel NADĚJE Jan Kadlec.
NADĚJE podle zákona o sociálních službách a nařízení GDPR nesmí poskytovat informace o svých klientech. K tomu má výklad Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva vnitra. „Někteří policisté se však s tímto faktem nehodlají smířit. Doposud pouze verbálně útočili na naše zaměstnance. Ti se vždy snažili tyto situace ustát. Nechceme s Policií vyvolávat konflikt, ale to, čeho se nyní dopustili strážníci Městské policie už přesáhlo veškeré hranice slušnosti," doplnil Jan Kadlec.
"Rozumíme frustraci policistů - potřebují informace o lidech, kteří jsou našimi klienty. Pro policisty je časově a administrativně náročné vyřídit si pro uvedený účel soudní příkaz. Výklad Ministerstva práce a sociálních věcí je však velice striktní. Nyní se tak nacházíme v situaci, kdy žádné informace nemůžeme podat. Ministerstvo vnitra výklad potvrdilo. Vznikající bezmoc však někteří policisté nezvládají a vylévají si zlost na zaměstnancích, kteří s tím nemohou nic dělat.“
NADĚJE nyní konzultuje další postup se svým právníkem. „Důležité je, aby se naši zaměstnanci cítili bezpečně a mohli dělat to, co je náplní jejich práce - pomáhat lidem bez domova,“ uvedl Jan Kadlec.
Více informací
Jan Kadlec, ředitel NADĚJE, pobočka Praha, jan.kadlec@nadeje.cz, 604 233 533
Méně...

Seriál Čísla NADĚJE - 6. díl
10.06.19 | Prahatentokrát z terénu
Více...

tentokrát z terénu.
Tato sociální služba je určena lidem, kteří přežívají (často v tristních podmínkách) přímo ve veřejném prostoru v Praze. Teréňáci na ulici nezjišťují o těchto lidech údaje, proto jejich roční počet jenom odhadujeme. Vycházíme z předpokladu, že jediný alespoň trochu stabilní údaj je místo, kde tito lidé nocují. Terénní pracovníci nalezli 472 takových míst. Průměrný počet nocujících byl o něco více než dva lidé. Nejčastěji lidé bez domova v roce 2018 nocovali ve stanech, méně pak v chráněném a neupraveném prostoru, jako jsou různé výklenky, převisy, křoví, kůlny, jeskyně nebo roury.
Podrobněji vás budeme o těchto místech dál informovat.
Sledujte nás!
Méně...

Seriál Čísla NADĚJE - 5. díl
03.06.19 | PrahaJak je to se seniory v našich službách?
Více...

Jak je to se seniory v našich službách?
Počet lidí bez domova se celkově snižuje. Z hlediska různých skupin se počet lidí bez doma nemění stejnoměrně (např. žen ubývá pomaleji než mužů). Ještě výraznější rozdíly jsou u lidí ve věku 65 let a více. U této skupiny je dokonce trend nárůstu.
Lidé bez domova v seniorském věku nedokáží využít příznivého vývoje ekonomiky, nebo naopak - příznivý vývoj ekonomiky se neprojevuje v opatřeních, které by seniorů umožnilo vyřešit bezdomovectví (dostupnější domovy pro seniory, byty s pečovatelskou službou apod.).
Naši sociální pracovníci se dle ankety z letošního roku domnívají, že u 19 % lidí bez domova supluje azylový dům jinou službu - domov pro seniory nebo domov se zvláštním režimem apod.
Prosíme nezapomínejte na naši online sbírku Daruj koupelnu – právě pro staré a nemocné lidi bez domova v azylovém domě v Záběhlicích https://www.darujme.cz/projekt/1201850
a sledujte i nadále seriál #cislanadeje
Děkujeme vám!
Méně...