Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 
Ukazujeme dětem lepší cestu

Ukazujeme dětem lepší cestu

12.02.23 | Klášterec nad Ohří

„Přišly za mnou děti a chlubily se mi, že pojedou na výlet. Byla jsem nadšená, že se někam podívají i bez našeho klubu. Ptala jsem se, kam vyrazí, řekly mi, že pojedou za tátou do vězení,“ říká Jana, která pracuje v NADĚJI už více než rok.


Více...
 
Ukazujeme dětem lepší cestu

„Přišly za mnou děti a chlubily se mi, že pojedou na výlet. Byla jsem nadšená, že se někam podívají i bez našeho klubu. Ptala jsem se, kam vyrazí, řekly mi, že pojedou za tátou do vězení,“ říká Jana, která pracuje v NADĚJI už více než rok.

 

Její kolegyně Andrea Gažiová přidává další příběh: „Chodila k nám jedna slečna, pocházela z vyloučené lokality, vedle nevhodných podmínek, jako byly štěnice a švábi v bytě, kde žilo 15 lidí, se potýkala se sexuálním obtěžováním ze strany svého švagra a budoucího nevlastního otce. Báli jsme se, že i přes veškerou snahu z této situace nevyvázne. Jenže ona to dokázala, s naší pomocí všechno zvládla – našla si přítele, zaměstnání a odstěhovala se do Liberce, mimo vliv rodiny. Každý takový dobrý případ je malý zázrak, kvůli kterému to má smysl.“

 

Jana a Andrea jsou zaměstnány jako pracovnice v sociálních službách v našem nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v Klášterci nad Ohří. Jejich klienti jsou děti a mladí lidé od 6 do 26 let. Většina jich pochází z vyloučené lokality a nefunkčních rodinných prostředí – jsou pro ně jako tety, které jim dají tolik potřebnou, ale chybějící péči a lásku.

 

„Poskytujeme jim zázemí, vidí v nás vzory a nebojí se snít o lepším životě. Některé děti si doma nemůžou ani nakreslit obrázek, natož aby mohly jako jejich vrstevníci koukat na Netflix nebo si zahrát na Xboxu. Některé ale doma nemají ani elektřinu, nebo dokonce nemají domov a žijí porůznu u sousedů, někdy se snažíme jim zajistit i potravinovou pomoc. Naše práce je tak velmi různorodá, malým dětem pomáháme se školní přípravou, starším klientům pomáháme se sociálním začleněním, děláme různá školení, abychom zlepšili třeba finanční gramotnost, nebo jim pomáháme s psaním životopisu a sháněním bydlení,“ popisují shodně obě kolegyně.

 

Díky práci našeho nízkoprahového zařízení pro děti a mládež klesá kriminalita. Naši zaměstnanci působí také v terénu a snaží se předcházet krádežím, užívání drog a alkoholu. Chodí po městě, a když vidíme skupinku dětí nebo mladých lidí, snaží se je přesvědčit, aby namísto kouření v parku šli trávit čas s námi a vrstevníky do klubu. Přesně totiž ví, kam děti chodí místo školy, a snaží se tam být dříve, než na ně někdo zavolá policii. Pracují v podstatě celý den.

 

„Pracovní doba je od 9 do 18 hodin, ale klientů máme plnou hlavu neustále. Někdy nám volají ve 4 hodiny ráno a chtějí pomoct s řešením krizových situací. Jsme tu pro ně kdykoli, protože víme, z jakého prostředí pocházejí a jak je podpora důležitá,“ upřesňuje Jana.

 

Jana a Andrea dělají drsnou práci, která ale bohužel je systémově podfinancovaná. „Kdybychom neměly zpětnou vazbu dětí, kterým jsme pomohly, už bychom tu nebyly,“ prohlásily obě pro kampaň Stejná odměna, jež chce docílit spravedlivých podmínek v odměňování a financování sociálních služeb v České republice.


Méně...
 
Světový den nemocných právě dnes

Světový den nemocných právě dnes

11.02.23 | Praha

Na dnešek připadá Světový den nemocných. Přinášíme vám jeden z mnoha příběhů z naší ordinace praktického lékaře U Bulhara.  


Více...
 
Světový den nemocných právě dnes

Na dnešek připadá Světový den nemocných, který si připomínáme od roku 1992, kdy ho vyhlásil papež Jan Pavel II.

 

Přinášíme vám jeden z mnoha příběhů z naší ordinace praktického lékaře U Bulhara. 


Pan J. pracoval na stavbě a žil na ubytovně stejně jako mnoho dalších jeho krajanů. Na stavbě se mu stal úraz a došlo k rozsáhlejšímu poranění nohy. A protože pan J. byl cizinec, v ČR pracující na černo, tedy bez pojištění, dostalo se mu pouze základního ošetření na pohotovosti. Na další léčbu neměl finance. Brzy došly finance i na zaplacení ubytovny, a tak se pan J. dostal na ulici i s nevyléčeným poraněním nohy. Na doporučení navštívil lékaře u Bulhara. Zajistili jsme mu krizové ubytování a pravidelné ošetřování nohy. Po několika týdnech byla noha zcela zhojena. Pan J. odcestoval do své rodné země se silnou motivací najít si práci a uspořádat rodinné vztahy. 

 

Pomáhejte s námi dávat NADĚJI lidem bez domova v Praze. Pojďme jim společně zajistit důstojnější a bezpečnější život.

 
https://www.darujme.cz/projekt/1060

 

Děkujeme!


Méně...
 
Výsledek kampaně Darujte nohy v teple

Výsledek kampaně Darujte nohy v teple

09.02.23 | Praha

Konec ledna znamenal i plánované ukončení kampaně Darujte nohy v teple. Letos se jednalo o doposud nejúspěšnější ročník.


Více...
 
Výsledek kampaně Darujte nohy v teple

Konec ledna znamenal i plánované ukončení kampaně Darujte nohy v teple.

 

Letos se jednalo o doposud nejúspěšnější ročník, protože jsme získali výtěžek ve výši 295.306 Kč. Aktuálně máme nakoupeno 299 párů bot a 700 kusů oblečení, které kolegové v denních centrech nebo přímo v terénu předávají lidem bez domova. Další nákupy stále probíhají.

 

Kampaň Darujte nohy v teple přinesla za pět let svého trvání výtěžek ve výši 1.124.398 Kč.

 

Přinášíme pár zajímavých čísel:

  • Cílová částka se vybrala v rekordních 35 dnech.
  • Nejčastěji dárci zasílali 700 Kč.
  • 61 % všech darů zaslaly ženy.
  • 45 % dárců darovalo poprvé.
  • 52 % darů bylo uskutečněno prostřednictvím mobilního telefonu.

 

Moc vám všem děkujeme milí dárci. Speciální poděkování patří Jirkovi Šourkovi a umělcům za kalendář ART 2023 a věnované litografie. 

 

Jsme moc rádi, že během mrazivých dní a nocí, které právě zažíváme, máme dostatek teplého oblečení a zimních bot.

 


Méně...
 
Jak pomoci lidem bez domova v Praze při mrazivém počasí?

Jak pomoci lidem bez domova v Praze při mrazivém počasí?

08.02.23 | Praha

Zimní humanitární opaření pro lidi bez domova jsou stále v provozu, a to až do konce března. Ti nejohroženější mrazem jsou právě ti, kteří nemají střechu nad hlavou.


Více...
 
Jak pomoci lidem bez domova v Praze při mrazivém počasí?

MRZNE!

 

Zimní humanitární opaření pro lidi bez domova jsou stále v provozu, a to až do konce března.

 

Ti nejohroženější mrazem jsou právě ti, kteří nemají střechu nad hlavou. A vy můžete pomoci třeba jen radou, kde je možné se ohřát nebo zdarma přespat. 

 

Nad rámec našich běžných služeb provozujeme noční centrum v Michli a noční terénní program.  

 

Více informací najdete také na https://bezdomova.eu/

 

Děkujeme, že vám osud lidí bez domova není jedno.

 

 


Méně...
 
Začal suchej únor

Začal suchej únor

03.02.23 | Praha

Abstinovat celý měsíc je pro mnoho našich klientů a klientek nad jejich síly, a to z mnoha důvodů.


Více...
 
Začal suchej únor

Začal Suchej únor!

 

“Abstinovat celý měsíc je pro mnoho našich klientů a klientek nad jejich síly, a to z mnoha důvodů. Proto je správné, že většina pobytových sociálních zařízení upustila od nulové tolerance alkoholu. Stejně tomu je i u nás v městské ubytovně Strojírenská. Občas to sice přináší nějaké problémy, ale je na nás, abychom si s nimi poradili. Možnost mít střechu nad hlavou by měl dostat každý”, říká k problematice závislosti na alkoholu u lidi bez domova náš sociální pracovník Josef Drexler z Městské ubytovny Strojírenská.

 

Suchej únor je česká a slovenská osvětová kampaň podporující osobní zkušenost s měsíční abstinenci od alkoholu. Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na rizikové užívání.

 

Držíte suchej únor?


Méně...
 
Slavíme 5 let projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova"

Slavíme 5 let projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova"

01.02.23 | Praha

28.253! Tolik porcí jsme vydali v uplynulém roce v rámci projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova", který funguje už 5 let.


Více...
 
Slavíme 5 let projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova"

28.253! Tolik porcí jsme vydali v uplynulém roce v rámci projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova", který funguje už 5 let.

 

Je to o 779 porcí více, než bylo v roce 2021.  

 

Jedná se o projekt Magistrátu hlavního města Prahy, jehož cílem je snížit počet lidí ve vytížených denních centrech jako je třeba právě to naše U Bulhara nebo denní centrum Armády spásy na Praze 7. Do projektu jsou zapojeny i další neziskovky.

 

Celkem je v Praze osm výdejních míst. Náš tým výdeje stravy můžete vidět na Žižkově v ulici U Nákladového nádraží Žižkov a v Praze 5 pod Barrandovským mostem. 

 

Podpořte lidi bez domova v Praze a pomáhejte tak společně s námi.

Darovat můžete prostřednictvím tohoto odkazu: https://www.darujme.cz/projekt/1060

 

 


Méně...