Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 
Jak se žije v Roudnici nad Labem

Jak se žije v Roudnici nad Labem

06.03.23 | Roudnice nad Labem

NADĚJE provozuje pobočku v Roudnici nad Labem již od roku 2006. Začínala sociální službou terénní program. Od té doby došlo pod vlajkou NADĚJE v tomto dvanáctitisícovém městě ke vzniku provázané sítě pěti sociálních služeb.


Více...
 
Jak se žije v Roudnici nad Labem

NADĚJE provozuje pobočku v Roudnici nad Labem již od roku 2006. Začínala sociální službou terénní program. Od té doby došlo pod vlajkou NADĚJE v tomto dvanáctitisícovém městě ke vzniku provázané sítě pěti sociálních služeb. Postupně jsme otevřeli sociálně terapeutickou dílnu, azylový dům pro rodiny s dětmi a muže, chráněné bydlení a jako poslední krizovou pomoc pro muže v roce 2014.

 

První ze služeb, terénní program, je určený osobám, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy, ale také osobám bez přístřeší. V této službě působí čtyři pracovníci. Dva zajišťují terénní práci ve městě a dva mají na starosti tzv. mobilní terén – tedy okolí města v rámci ORP Roudnice nad Labem. Klientům nabízíme základní sociální poradenství, pomoc při sepisování úředních dokumentů, doprovod k lékaři či na úřady, ale v případě potřeby i potravinovou pomoc. Služba je určena všem osobám starším 16 let. Terénní program také zprostředkovává kontakt s dalšími službami. Například osoby, které se dostaly do nepříznivé sociální situace spojené se ztrátou bydlení, odkazujeme na náš místní azylový dům.

 

Azylový dům NADĚJE sídlí na Sladkovského ulici na konci města poblíž řeky Labe. Je určen zejména rodinám s dětmi a mužům, kteří se ocitli bez přístřeší. Kapacita domu činí 45 osob a klienti mohou využívat ubytování až na dobu jednoho roku, než si najdou stabilnější formu bydlení. Tato služba je v roudnické pobočce funkční už od roku 2010. Sociální pracovníci pomáhají klientům najít nové stabilnější bydlení, řeší s nimi jejich rodinný rozpočet, jsou k dispozici v orientaci na pracovním trhu, dále jsou nápomocni v otázkách týkajících se sjednávání nového bydlení.

 

Od roku 2014 provozujeme v prostorách azylového domu ještě službu krizové pomoci. Ta je určena mužům starším 18 let, kteří se ocitli v krizové situaci spojené se ztrátou bydlení. Krizový stav nebo situace vznikly nenadálou ztrátou bydlení (zhoršená rodinná situace, zhoršení zdravotního stavu, osobní bankrot, smrt blízké osoby, požár domu, atd.) či ohrožením zdraví nebo života. Klientům služby je poskytováno azylové přístřeší zpravidla na sedm dnů. Po tuto dobu má klient k dispozici jak zajištění základních potřeb (stravování, hygieny, atp.) a intervence v krizové oblasti, tak možnost následného řešení, ať v podobě využití návazné sociální služby azylového domu, nebo při vyřešení krize odejití do stabilních podmínek.

 

V naší pobočce není opomenuta ani cílová skupina osob se zdravotním handicapem. A to pro osoby s duševním onemocněním a také pro ty, které trápí postižení tělesné či jsou jejich handicapy vzájemně kombinovány. Pro tuto cílovou skupinu jsou určeny služby chráněné bydlení a sociálně terapeutická dílna.

 

První jmenovaná služba chráněné bydlení vznikla v roce 2015. Je určena právě výše jmenovaným handicapovaným osobám, které potřebují dopomoci se zvládáním samostatného bydlení a se vším, co jejich handicap přináší. Služba je poskytována v šesti bytových jednotkách v Roudnici nad Labem a kapacita služby je 12 klientů. Klientům služby je poskytována pomoc jak s návštěvami lékařských ordinací či úřadů, tak při nakupování a hospodaření s penězi. Důležitým aspektem je však také trávení volného času, podpora docházení do zaměstnání či chráněné dílny. I v tomto je tato služba důležitá.

 

Poslední službou, která vznikla v roce 2013, je služba sociálně terapeutické dílny. Tato dílna je určená pro osoby s handicapem, podobně jako v chráněném bydlení. Cílem dílny je kromě smysluplného trávení volného času i příprava na otevřený trh práce. Klienti se v dílně učí novým dovednostem, to když mají možnost naučit se práci na šicím stroji, na hrnčířském kruhu či během teplejšího období rozvíjet pěstitelské práce na přilehlé zahrádce, která je rovněž součástí terapeutické dílny.

 

V dílně se rovněž věnujeme s klienty praktickým činnostem, jako je například příprava pokrmů a vaření. O schopnostech klientů, jak upéci dobrou bábovku či připravit smažený řízek s bramborovým salátem, jsme se například přesvědčili během vánoční besídky, kterou dílna pořádá každým rokem. V tomto roce se nám také podařilo vydat praktickou kuchařku o menším nákladu, která se sestává z receptů, jež si klienti sami připravili.

 

O tom, že naše služby fungují smysluplně a mají úspěchy, můžeme uvést několik příkladů dobré praxe. Pan Milan se ocitl bez přístřeší a zázemí v době, kdy ukončil výkon trestu a hospitalizaci v léčebně. Zakusil, co je to být osoba bez domova, a tak později vstoupil do našich služeb. V době své největší nouze kontaktoval náš terénní program a posléze pobýval v azylovém domě, odkud se později přestěhoval do služeb chráněného bydlení.

 

Během pobytu v našich službách začal docházet i do sociálně terapeutické dílny. V chráněném bydlení a terapeutické dílně se pan Milan obohatil o spoustu dovedností, ale i zkušeností. Stal se z něj odborník v práci na šicím stroji. Například sám navrhl a ušil boxovací pytel. A měl lví podíl na vydání naší praktické kuchařky, do níž přispěl množstvím receptů.


Méně...
 
Kolik párů bot a kusů oblečení přinesla kampaň Darujte nohy v teple?

Kolik párů bot a kusů oblečení přinesla kampaň Darujte nohy v teple?

03.03.23 | Praha

Zatím to na jaro příliš nevypadá a zejména noční teploty se stále pohybují pod nulou. I proto máme obrovskou radost, že jsme díky Darujte nohy v teple...


Více...
 
Kolik párů bot a kusů oblečení přinesla kampaň Darujte nohy v teple?

Zatím to na jaro příliš nevypadá a zejména noční teploty se stále pohybují pod nulou. I proto máme obrovskou radost, že jsme díky Darujte nohy v teple získali 299 párů bot a 1349 kusů oblečení.

 

Přes den i v noci je prostřednictvím našich denních center a terénního programu předáváme lidem v nouzi. 

 

Kampaň Darujte nohy v teple přinesla za pět let svého trvání částku ve výši 1.124.398 Kč.


Méně...
 
Jak lidé bez domova přežijí zimu?

Jak lidé bez domova přežijí zimu?

Rozhovor v Radiu Proglas

01.03.23 | Praha

Jirka Kadlec se v běžném profesním životě věnuje spíše umění. Čtyřikrát do měsíce se ale mění v terénního pracovníka.


Více...
 
Jak lidé bez domova přežijí zimu?

Jirka Kadlec, zakladatel a spolumajitel rámařství Lípová 6 v Praze, se v běžném profesním životě věnuje spíše umění. Rámuje a paspartuje pro nejrůznější galerie, výstavy nebo sběratele umění.

 

Čtyřikrát do měsíce se ale mění v terénního pracovníka a společně s našimi kolegy se v noci vydává za lidmi bez domova a nabízí jim pomoc v rámci humanitárních opatření.

 

Jaká je jeho motivace? Jaký má vztah k lidem bez domova a jaké příběhy mu z nočního terénu utkvěly v paměti nejvíce?  

 

Poslechněte si rozhovor na Radiu Proglas:

https://slovo.proglas.cz/nase-porady/za-pet-pet/jak-lide-bez-domova-preziji-zimu/?fbclid=IwAR3-kav1HWNYaAUXwIC6Pp30LPC9HvRlXGHIPdrPr09rmctfWfeXiWgJICg


Méně...
 
Deset let chráněného bydlení NADĚJE v Litoměřicích

Deset let chráněného bydlení NADĚJE v Litoměřicích

27.02.23 | Litoměřice

V úvodu roku 2013 začala NADĚJE poskytovat sociální služby osobám se zdravotním postižením. Státem a místními samosprávami podporovaný proces transformace otevřel úplně nové možnosti bydlení pro mnohé lidi s postižením, kteří do té doby žili ve velkokapacitních ústavech, v nichž byli zcela izolováni od běžné společnosti.


Více...
 
Deset let chráněného bydlení NADĚJE v Litoměřicích

V úvodu roku 2013 začala NADĚJE poskytovat sociální služby osobám se zdravotním postižením. Státem a místními samosprávami podporovaný proces transformace otevřel úplně nové možnosti bydlení pro mnohé lidi s postižením, kteří do té doby žili ve velkokapacitních ústavech, v nichž byli zcela izolováni od běžné společnosti.

 

Chráněné bydlení NADĚJE v Litoměřicích právě před deseti lety otevřelo dveře do běžného samostatného života. Tyto dveře mají skutečnou podobu v pěti „běžných domácnostech“, kde naši klienti žijí své „běžné životy“, se kterými jim pomáhají pracovníci NADĚJE. Tím se lidé s postižením stávají součástí našeho města a plnohodnotnými občany.

 

Desáté výročí chráněného bydlení jsme oslavili v polovině února. Ve velkém sále našeho oblastního ředitelství jsme přivítali celou řadu hostů, přátel a příznivců. Nechyběli ani zástupci městského úřadu a partnerských organizací. Ohlédnutí za minulými roky mělo podobu sdílení osobních vzpomínek a příběhů našich obyvatel, promítání fotografií, ale hlavně přátelská setkání u pohoštění a živé hudby. Došlo i na tanec, jenž završil radostné a pohodové setkání.


Méně...
 
NADĚJE pro Ukrajinu

NADĚJE pro Ukrajinu

24.02.23 | Ústředí NADĚJE

Dnes je to přesně rok od ruského vpádu na Ukrajinu. Již rok sledujeme nezměrné utrpení milionů lidí nedaleko našich hranic a již rok trvá neochabující pomoc mnohých lidí v NADĚJI.


Více...
 
NADĚJE pro Ukrajinu

Dnes je to přesně rok od ruského vpádu na Ukrajinu. Již rok sledujeme nezměrné utrpení milionů lidí nedaleko našich hranic a již rok trvá neochabující pomoc mnohých lidí v NADĚJI.

 

Brzy po ruské invazi jsme vyhlásili sbírku mezi zaměstnanci NADĚJE ve prospěch naší partnerské organizace ADRA, ve které se vybralo více než 160 tisíc korun na pomoc napadené Ukrajině.

 

S prvními přicházejícími uprchlíky z Ukrajiny se lidé v NADĚJI zapojili do pomoci. V Plzni, Vysokém Mýtě, Brně, Otrokovicích, České Třebové a ve Zlíně jsme ubytovali maminky s dětmi nebo celé rodiny. Ubytovat neznamená jenom prostě vzít pod svou střechu. Znamená to pochopit velmi těžký příběh, strach a hledání naděje, soucítit se ztrátou domova a blízkých, pomáhat se vším – sehnat nábytek, oblečení, zdravotní péči, sociální podporu, školu nebo školku, smysluplný volný čas pro děti, později zaměstnání. Podpora je potřeba dlouhodobě, navázané přátelství a vztahy znamenají pro uprchlíky mnoho. Dohromady jsme ubytovali 121 lidí z Ukrajiny.

 

Naše pomoc před rokem začala a stále pokračuje i v terénu. NADĚJE v Jablonci nad Nisou, Písku a především v oblasti Litoměřice pomáhá uprchlíkům, ať už jsou v jakýchkoli ubytovacích místech. Někde jsou to uprchlické hotely, kempy, ubytovny nebo byty, jinde různá provizorní ubytování. Kolegové se tu setkávají s lidmi v extrémně těžkých životních situacích a pomáhají jim od základní humanitární pomoci až k maximální možné integraci do naší společnosti. Naše pomoc ukrajinským uprchlíkům v terénu se týká celkem 964 lidí.

 

Specifické je zapojení pražské pobočky NADĚJE do řešení humanitární situace v hlavním městě, do kterého se soustředí nejvíce utečenců před válkou. Kontinuálně je 15 pracovníků zapojeno do sociální práce – na začátku v KACPU, pak v pomoci ukrajinským romským uprchlíkům, v uprchlických stanových táborech, humanitárních hotelech a nyní ještě v Centru následné pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.

 

To všechno je silná zkušenost pro pracovníky NADĚJE. Kromě velkého osobního a profesního nasazení jsme se učili nově přistupovat k sociální práci, překračovat a měnit zavedené způsoby myšlení, pomáhat lidem z cizí země v mimořádně těžké životní situaci.

 

Za to všem patří veliký dík.


Méně...
 
Pletené košíky ze sociálně terapeutické dílny

Pletené košíky ze sociálně terapeutické dílny

21.02.23 | Litoměřice

Výroba košíků v litoměřické sociálně terapeutické dílně je naší specialitou. Zakoupit si je můžete stejně jako další výrobky na našem e-shopu.


Více...
 
Pletené košíky ze sociálně terapeutické dílny

Výroba košíků v litoměřické sociálně terapeutické dílně je naší specialitou. Zakoupit si je můžete stejně jako další výrobky na našem e-shopu.

 

Sociálně terapeutická dílna je tvůrčí místo, kde lidem s mentálním a kombinovaným postižením umožňujeme získat nové dovednosti, učit se spolupráci, pomáháme posílit sebedůvěru, vědomí odpovědnosti a podle možností je připravujeme na otevřený trh práce.

 

Klienti v rámci sociálně pracovní rehabilitace vyrábějí košíky, koberce, svíčky, mýdla a šperky. Dále nabízíme šicí program a nácvik úklidových dovedností. Pro vytváření kontaktů organizujeme společné akce.

 


Méně...