
Zavzpomínejte s námi na začátky NADĚJE v Praze
07.04.21 | PrahaČasy, kdy ústředí NADĚJE sídlilo ve Varšavské ulici. Časy, kdy zásobování pražských středisek obstarával Daewoo Lublin. Časy, kdy se na vykládce zboží podíleli všichni zaměstnanc
Více...

Časy, kdy ústředí NADĚJE sídlilo ve Varšavské ulici. Časy, kdy zásobování pražských středisek obstarával Daewoo Lublin. Časy, kdy se na vykládce zboží podíleli všichni zaměstnanci (ano, nechyběl ani Ilja Hradecký, tehdejší ústřední ředitel). Časy, kdy spolu zaměstnanci trávili i chvíle volna. Časy, kdy bylo potřeba zřídit oddělení fundraisingu, kde v 90. letech zasedla i Pavla Šešínová. Řeklo by se: "To byly časy"! Ale každý takový "čas" má něco do sebe. A právě "časy" píší historii - 30 let pražské pobočky NADĚJE, které si letos připomínáme!
Ústředí NADĚJE nyní sídlí ve Stodůlkách a po našich službách už nejezdí Lublin. Ale dobré zůstává. I když se služby za 30 let pražské pobočky rozrůstaly a stále rozrůstají, přátelské vazby mezi zaměstnanci pořád fungují. Jsou spolu v práci, ale mnohdy i mimo ni. Některá přátelství přerostla v dlouhodobý vztah a posléze v manželství a rodinu. Paní Šešínová už nepracuje jako vedoucí oddělení fundraisingu, ale je tu s námi pořád - nyní jako vedoucí skladu. Bez ní si zásobování našich středisek neumíme představit. A představte si, že například firma Danone, která s námi navázala spolupráci už v 90. letech, s námi spolupracuje dodnes. Děkujeme, že jste v tom s námi. Už 30 let!
Buďte v tom s námi i vy: https://www.darujme.cz/projekt/1060
Méně...

Takových je v Česku jako šafránu. NADĚJE otevřela unikátní službu pro lidi s poruchou autistického spektra
Tisková zpráva
01.04.21 | Ústředí NADĚJEVíce...

Rožnov pod Radhoštěm, 31. března 2021 - Jediná služba svého druhu ve Zlínském kraji vznikla z podnětu vyčerpaných rodičů. Denní stacionář pro lidi s poruchou autistického spektra (PAS) ve věku od 15 do 45 let otevřela nevládní organizace NADĚJE v Rožnově pod Radhoštěm v lednu během pandemie a již nyní má pořadník neuspokojených zájemců z důvodu plné kapacity.
„Téměř dva roky jsme se s rodiči dětí s PAS a s organizací Auxilium, která poskytuje služby těmto dětem od raného věku, setkávali, konzultovali, jednali s krajem,“ říká Pavel Polák, ředitel otrokovické pobočky NADĚJE. „Mnozí z rodičů jsou totálně vyčerpáni – fyzicky i psychicky. Tráví řadu let s dětmi, které agresi obracejí vůči sobě i okolí, mají projevy chování, které označujeme jako náročné na péči. Rodičům se teď proměnil život, mají prostor na oddech, na práci, na sebe, protože o jejich blízké s těžkým handicapem je pět dní v týdnu postaráno.“
Lidé s těžkým autismem potřebují nepřetržitou pozornost speciálně vyškoleného personálu. „Tato práce je úplně odlišná od péče u jiných druhů handicapu. Na podporu jednoho klienta je potřeba jeden pracovník. Musí hlídat bezpečnost klientova chování. Navíc každý klient má specifické projevy a potřeby, které nezapadají do potřeb a projevů těch druhých,“ vysvětluje Polák.
„Petr nesnáší nudu. Nuda znamená špatnou náladu. Když se špatná nálada stupňuje, může ubli-žovat sobě nebo okolí. Je čím dál těžší ho zabavit, protože z dětských her už vyrostl,“ vysvětluje Lajla Žigová, jejímuž synovi je devatenáct let, mentální věk však odpovídá třem rokům. „Pracovníci stacionáře jsou nedocenitelní, Péťovi se věnují naplno a nenechají ho nudit. Tím mi ulehčí práci, protože když si ho odpoledne vyzvednu, tak nevyžaduje tolik aktivity.“
Vybudování stacionáře bylo velmi nákladné. Bezpečné a podnětné prostředí je vybaveno spe-ciálními pomůckami a technikou. Je zde např. terapeutická místnost snoezelen, prostor pro multifunkční metodu, která vyvolává smyslové pocity pomocí světel, zvuků a vůní. Pobyt v multisenzorické místnosti přináší klientům relaxaci a zároveň pomáhá stimulovat a rozvíjet smysly.
Člověk s autismem vnímá svět okolo jinak než ostatní. Jeho projevy jsou různorodé, mění se s vývojem a úzce souvisí se stupněm mentálního handicapu. Vývoj je narušen především v oblasti sociální interakce, představivosti a komunikace.
Každý rok se v ČR narodí okolo 1 500 - 2000 dětí s touto poruchou. Při správné péči lze nežádoucí projevy chování - a tedy těžké projevy vnitřního prožívání - korigovat, snižovat jejich frekvenci a intenzitu a člověka s tímto handicapem rozvíjet.
Stacionář NADĚJE nyní využívá 9 klientů. „Další metou je zajištění auta s bezbariérovou úpravou, abychom rodinám odlehčili a zajistili svoz do stacionáře,“ říká Pavel Polák.
Blížící se 2. duben je Světovým dnem porozuměni autismu. V tomto období se odborná i laická veřejnost zapojuje do osvětové kampaně, jejímž cílem je vyjádřit podporu lidem s autismem i jejich rodinám a zvýšit povědomí veřejnosti o tom, jak lidé s poruchou autistického spektra vnímají svět,
s čím se potýkají a jakou pomoc potřebují.
Méně...

Buďte hvězdou a pomozte nemocným mužům bez domova
31.03.21 | PrahaJe pro vás jaro symbolem nového začátku? Máte s novým ročním obdobím chuť dělat dobré skutky?
Více...

Je pro vás jaro symbolem nového začátku? Máte s novým ročním obdobím chuť dělat dobré skutky? Dopřejte takový jarní start i mužům bez domova, kteří jsou nemocní. Darujte jim pračku, se kterou budou moci skutečně začít novou etapu života. Ono se lépe stoná v čistém a voňavém prádle. Je to osvěžující právě jako probouzející se příroda a léčí to tělo i duši. Stejně jako povzbuzení, že na svou těžkou situaci nejsou sami.
Staňte se hvězdou #souhvezdipomoci na Alza.cz a podpořte nákup pračky:
https://www.alza.cz/media/nadeje-pracka-pro-nemocne-muze-bez-domova-d6227697.htm
Srdečně vám děkujeme!
Méně...

Máte dnes chuť na dobrý mok?
30.03.21 | PrahaZastavte se u SRDCAŘSKÉHO OKÉNKA v Rock Café Prague.
Více...

Zastavte se u SRDCAŘSKÉHO OKÉNKA v Rock Café Prague.
Dobří lidé z Klubovny se skrze něj rozhodli podpořit naši práci s lidmi bez domova. Podpořte nás i vy a dopřejte si u nich kávu nebo pivo - od 16.00 do 20.00, Národní 20, Praha 1.
"V současnosti, kdy se intenzivně řeší budoucnost denního centra U Bulhara, chceme vyjádřit podporu a solidaritu lidem, kteří se na denní bázi starají o občany na okraji společnosti, kteří to mají v současné pandemické situaci obzvláště složité."
Moc děkujeme za vaše slova a za to, že jste si vybrali právě nás!
Méně...

Srdce, která bijí pro NADĚJI
už skoro 30 let - děkujeme!
29.03.21 | PrahaŽe se práce s lidmi bez domova může stát srdcovkou, toho jsou důkazem naši kolegové Jana Vlčková a Petr Ševčík.
Více...

Že se práce s lidmi bez domova může stát srdcovkou, toho jsou důkazem naši kolegové Jana Vlčková a Petr Ševčík. Oba v pražské pobočce NADĚJE pracují téměř od jejího založení, to znamená bezmála 30 let. Jejich obětavost, nasazení a vůle pomáhat jsou obdivuhodné. Oba si prošli různými službami od azylových domů, přes humanitární opatření až po terén. V terénním programu zakotvili, působí zde dodnes.
Děkujeme, Jani a Péťo, že jste v tom s námi. Už 30 let!
Buďte v tom s námi i vy - https://www.darujme.cz/projekt/1060
Méně...

Sbírka na podporu osob bez domova už pomáhá
28.03.21 | KadaňZa necelý měsíc přispělo ve sbírce na podporu našich služeb pro osoby bez domova v Prunéřově, Kadani již 70 lidí celkovou částkou blížící se 22 tisícům korun.
Více...

Za necelý měsíc přispělo ve sbírce na podporu našich služeb pro osoby bez domova v Prunéřově, Kadani již 70 lidí celkovou částkou blížící se 22 tisícům korun.
Velice si vážíme obrovské solidarity. Z vybraných prostředků můžeme hradit například služby zdravotní sestry, která potřebným osobám zajišťuje nezbytná ošetření a také odborné konzultace.
Odkaz na sbírku: www.darujme.cz/nadejeprunerov.
Méně...