Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 

Aneta a její dědeček: Nový začátek navzdory těžké minulosti

22.04.25 | Terezín
 
Aneta a její dědeček: Nový začátek navzdory těžké minulosti

Šestnáctiletou Anetu přivádí do našeho dětského týmu duševního zdraví pro Litoměřicko její dědeček, který ji má v péči. Rodiče o ni nejeví zájem a jinou rodinu dívka nemá. Prochází si těžkým obdobím – pokusem o sebevraždu, sebepoškozováním a léčbou u dětské psychiatričky.

 

O svých problémech s nikým nemluví, dědeček vše zjistí náhodou a správně se rozhodne vyhledat pomoc. Přestože se obává, že Aneta s námi nebude chtít mluvit, opak je pravdou. Okamžitě se otevírá a oceňuje, že ji někdo vyslechne bez hodnocení. Postupně si získáváme její důvěru a stáváme se bezpečným bodem v jejím životě. Společně řešíme sebepoškozování, úzkosti, vztahy ve škole i na brigádě a spolupracujeme s psychiatričkou na vhodném dávkování léků.

 

Postupně vychází najevo i dědečkův problém s alkoholem. Aneta má o něj strach, ale bojí se s ním mluvit. Citlivý rozhovor s našimi pracovníky mu pomáhá problém přiznat. Do léčebny jít nemůže, nechce totiž vnučku opustit. Představujeme mu alternativu v podobě ambulantní podpory, kterou skutečně zahajuje, a dnes už téměř rok úspěšně abstinuje.

 

Společně posilujeme i jejich vzájemný vztah. Dědeček se učí, jak vést dospívající dívku, Aneta, jak s ním otevřeně mluvit. Vzájemně si naslouchají, rozumí si, plánují společné chvíle. Nedávno spolu vyrazili na první víkend do zahraničí, který Aneta sama naplánovala a skvěle zvládla. Dědeček na ni je právem hrdý. My také.


Méně...
 
Karolína Jeníčková mezi finalisty ceny Časovaná bota 2024

Karolína Jeníčková mezi finalisty ceny Časovaná bota 2024

16.04.25 | Klášterec nad Ohří

S potěšením informujeme a velmi si vážíme, že odborná porota České asociace streetwork vybrala Karolínu Jeníčkovou, vedoucí naší pobočky v Klášterci nad Ohří, mezi pět finalistů v kategorii Osobnost roku výroční ceny Časovaná bota 2024.


Více...
 
Karolína Jeníčková mezi finalisty ceny Časovaná bota 2024

S potěšením informujeme a velmi si vážíme, že odborná porota České asociace streetwork vybrala Karolínu Jeníčkovou, vedoucí naší pobočky v Klášterci nad Ohří, mezi pět finalistů v kategorii Osobnost roku výroční ceny Časovaná bota 2024.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů ceny, která vyzdvihuje přínos oboru nízkoprahové sociální práce, proběhne 15. května na konferenci ČAS v Praze. Držíme Karolíně palce!

 

Karolína je nepostradatelnou součástí pobočky NADĚJE v Klášterci nad Ohří, kde působí již od roku 2013. Začínala jako sociální pracovnice terénního programu a postupem času se díky svému nasazení a schopnostem stala vedoucí této služby. Později několik let vedla místní azylový dům, nízkoprahové denní centrum a noclehárnu.

 

Ve své práci vždy citlivě a profesionálně reaguje na potřeby cílových skupin, ať už jde o rodiny s dětmi nebo osoby bez domova. Aktivně se také zapojuje do odborných kolegií, čímž přispívá ke zkvalitnění podpory, kterou NADĚJE poskytuje.

 

Po celou dobu svého působení je nejen týmovým hráčem, ale i oporou pro své kolegy. Vždy je ochotna naslouchat, poradit a s klidem i kreativitou hledat řešení problémů.

 

Systematicky se navíc věnuje prosazování tématu podpory lidí v nouzi. Dlouhodobě jedná s klíčovými aktéry z oblasti veřejné správy, sociálních služeb i zdravotnictví a trpělivě a s respektem poukazuje na význam sociální práce a přínos spolupráce s NADĚJÍ.

 

Od roku 2024 Karolína vede pobočku NADĚJE v Klášterci nad Ohří a zajišťuje chod širokého spektra sociálních služeb, mezi něž patří azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum, terénní program, dluhová poradna, chráněné bydlení a nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Nadále přitom zůstává pevnou oporou svých týmů a příkladem profesionálního přístupu i lidskosti.


Méně...
 
Otevřeli jsme službu dluhového poradenství

Otevřeli jsme službu dluhového poradenství

14.04.25 | Roudnice nad Labem

Díky tříletému projektu spolufinancovanému Evropskou unií rozšiřujeme naši pomoc lidem ve finanční tísni v Roudnici nad Labem. Nově budou bezplatné služby dluhové poradny k dispozici pět dní v týdnu.


Více...
 
Otevřeli jsme službu dluhového poradenství

Díky tříletému projektu spolufinancovanému Evropskou unií rozšiřujeme naši pomoc lidem ve finanční tísni v Roudnici nad Labem. Nově budou bezplatné služby dluhové poradny k dispozici pět dní v týdnu.

 

Nabízíme odborné poradenství v otázkách zadluženosti, osobních bankrotů a exekucí a pomoc s orientací ve vlastních finančních závazcích. Na základě akreditace Ministerstva spravedlnosti sepisujeme a podáváme insolvenční návrhy. Zajišťujeme podporu při komunikaci s úřady, věřiteli, exekutory, insolvenčními správci a soudy a poskytujeme právní poradenství v oblasti financí. Pomáháme zpracovávat splátkové kalendáře a úřední dokumenty.

 

V poradně klienty také učíme klienty, jak počítat měsíční příjmy a výdaje, sestavovat osobní či rodinné rozpočty, uvědomovat si, kde lze ušetřit, efektivně hospodařit s penězi. Vysvětlujeme rizika rychlých online půjček a motivujeme je ke zvýšení příjmu prostřednictvím práce nebo brigád.

 

Dluhová poradna sídlí na Špindlerově třídě 773 v Roudnici nad Labem. Otevřeno je od pondělí do pátku od 9 do 14 hodin, konzultace však standardně poskytujeme po domluvě i v jiných časech. Doporučujeme se vždy předem objednat telefonicky na čísle 778 536 183 nebo e-mailem na martina.abtova@nadeje.cz.


Méně...
 
Ukončení zimních humanitárních opatření pro lidi bez domova

Ukončení zimních humanitárních opatření pro lidi bez domova

01.04.25 | Praha

Dnes ráno skončily Zimní humanitární opatření 2024/2025. Po dobu čtyř uplynulých měsíců jsme zajištovali...


Více...
 
Ukončení zimních humanitárních opatření pro lidi bez domova

Dnes ráno skončily Zimní humanitární opatření 2024/2025.

 

Po dobu čtyř uplynulých měsíců jsme zajištovali noční terénní službu, kdy vždy naši dva terénní pracovníci/pracovnice monitorovali vybrané městské části a kontaktovali lidi bez domova přežívající ve veřejném prostoru. Dnes ráno také odešli poslední „nocležníci“ z noční útulny v pražské Troji. Ta poskytovala nocleh až 60 lidem bez domova. K dispozici bylo i noční hygienické centrum s několika krizovým lůžky, kde jsme zajišťovali hygienu, výměnu oblečení nebo základní ošetření pro lidi bez domova.  

 

Stejně jako v předchozích letech i letos tato opatření koordinovalo Centrum sociálních služeb Praha.

Děkujeme všem, kteří se na humanitárních opatřeních podíleli, tzn. všem zaměstnancům, spolupracujícím organizacím, zdravotnickým zařízením, Městské policii, ale také všem Pražanům a Pražankám, kterým osud lidí v zimě nebyl lhostejný.

 

Foto: Jana Vlčková

 

Zimní humanitární opatření

 

Zimní humanitární opatření

 

Zimní humanitární opatření


Méně...
 

Pozměňovací návrhy ohrožují funkčnost Zákona o podpoře bydlení, ukazuje nová analýza

Tisková zpráva Iniciativy Za bydlení, které je NADĚJE součástí

12.03.25 | Ústředí NADĚJE

Poslanci a poslankyně ve středu 5. března 2025 ve druhém čtení schválili dlouho očekávaný Zákon o podpoře bydlení...


Více...
 

Poslanci a poslankyně ve středu 5. března 2025 ve druhém čtení schválili dlouho očekávaný Zákon o podpoře bydlení, který má v případě schválení skrze v praxi osvědčené nástroje pomoci k bydlení lidem v bytové nouzi, kterých je dnes v České republice podle statistik 161 000 včetně 62 000 dětí. Spolu se zákonem bylo také předloženo několik pozměňovacích návrhů, o kterých budou poslanci a poslankyně dále jednat. Iniciativa Za bydlení varuje, že některé pozměňovací návrhy mohou ohrozit funkčnost zákona. Stručná analýza ukazuje, že kvůli špatně nastavenému systému by se do bydlení nemuseli dostat například samoživitelky s dítětem ve školním věku, mladí dospělí opouštějící dětské domovy, nebo oběti domácího násilí. Iniciativa Za bydlení na tyto problémy upozorňuje v otevřeném dopise poslance a poslankyně, kteří budou o zákoně brzy hlasovat ve třetím čtení.

 

Hrozí, že zákon bude pro příliš málo lidí

Koaliční pozměňovací návrhy podle iniciativy Za bydlení hned několik problematických opatření. Prvním z nich je stanovení příjmového stropu 1,43 životního minima, které je příliš restriktivní, nepřesné a neodpovídá zamýšlené cílové skupině zákona. „Příjmový limit je nastaven tak nízko, že vyřadí prakticky všechny domácnosti s pracovním příjmem i na úrovni minimální mzdy. Také vyřadí prakticky všechny seniory a seniorky. Tento test stanovuje, že domácnost s reziduálním příjmem (tedy příjmem po zaplacení nákladů na bydlení) nad 1,43 životního minima nemůže čerpat podpůrná bytová opatření. Limit pro vstup do systému na úrovni 1,43 reziduálního příjmu může působit na první pohled srozumitelně. Problém ale vzniká při započtení dávek státní sociální podpory do tohoto reziduálního příjmu.“ upozorňuje Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení.

 

„Znepokojují nás na poslední chvíli předkládané změny k tak zásadnímu zákonu, jakým je Zákon o podpoře bydlení. Některé návrhy v podstatě z podpory v bydlení vylučují ohrožené seniory a seniorky, kteří se dnes musí potýkat s nedostupností bydlení a kvůli vysokým nákladům končí na ubytovnách. Často se setkáváme s tím, že když seniorka ovdoví a bydlí ve drahém nájmu, tak je ohrožena bytovou nouzí. Jedním příkladem za všechny je paní Marie, přišla o manžela a má nízký důchod. Sociální pracovnice jí pomohla vyřídit dávky na bydlení, díky kterým si bydlení udržela. Z pohledu nové dávkové reformy je sice považována za ohroženou, ale problematické pozměňovací návrhy by ji právě kvůli vyšší dávce vyřadily ze skupiny osob, které mají nárok na podporu v bydlení. Toto opatření výrazně zvyšuje šanci, že paní Marie bude nucena žádat o pobytovou sociální službu, která ale není určena na řešení bytové nouze, skonší na ubytovně nebo v jiné formě bytové nouze. Je zásadní při schvalování zákona brát ohledy na všechny potřebné cílové skupiny včetně lidí v seniorním věku,“ říká Terezie Šmídová, manažerka sociálních služeb z organizace Život 90.

 

Zkrácení asistence ohrozí ty nejzranitelnější a nevyplatí se

Dalším problematickým navrhovaným opatřením je zkrácení asistence v bydlení ze tří na dva roky. To je nedostatečné pro zvlášť zranitelné osoby, které mohou potřebovat delší podporu. „Přestože velká část domácností nebude asistenci vůbec potřebovat a některé domácnosti ji budou potřebovat jen v řádu měsíců, u zvláště zranitelných domácností může být potřeba asistence delší. Typicky u traumatizovaných, nemocných nebo dlouho sociálně vyloučených lidí se jedná o zásadní investici do jejich přetrvání ve standardním bydlení. Zkrácení o rok se nikomu nevyplatí a bude zbytečně vytvářet další zátěž pro poskytovatele sociálních služeb,“ vysvětluje Opletal.

 

„Pro lidi s postižením je získání odpovídajícího bydlení velmi těžké. A to jak z hlediska bezbariérovosti, tak z hlediska dostupnosti. Mít bezpečný a vyhovující domov je přitom základním předpokladem pro kvalitní život každého člověka. Takovéhle změny na poslední chvíli ohrožující mnoho lidí, včetně lidí s postižením, považujeme za neobhajitelné. Byl to krok zpět, který by negativně ovlivnil tisíce lidí s postižením. Mnoho z nich potřebuje pomoci k nalezení bezbariérového a cenově dostupného bydlení a asistenci pro udržení bydlení. Je zásadní prosadit Zákon o podpoře bydlení v takové podobě, která skutečně pomůže těm nejohroženějším,“ říká Erik Čipera, ředitel organizace Asistence.

 

Další půlroční odklad nechává lidi napospas bytové nouzi

Třetím problémem je zapojení úřadu práce do procesu posuzování podpůrných bytových opatření, které přidává další byrokracii a odloží účinnost klíčového prvku zákona minimálně o dalších šest měsíců. „Jediným opravdu dosud nepřítomným prvkem v Zákoně o podpoře bydlení, který Úřad práce přinese, bude majetkový test. Příjmový limit byl již v zákoně přítomen předtím. Přesto bude ale jeho součástí nutné nové závazné stanovisko, na které má úřad práce neomezeně dlouhou lhůtu. A které zároveň odloží poskytování podpůrných bytových opatření až na červenec 2026, aby se na tento nepotřebný krok mohl úřad práce připravit,“ upozorňuje Opletal.

 

Otevřený dopis upozorňuje poslance a poslankyně na možná rizika

Na tyto problémy upozornila iniciativa Za bydlení dnes v otevřeném dopise poslance
a poslankyně, kteří budou o pozměňovacích návrzích k Zákonu o podpoře bydlení
v dohledné době hlasovat. „Vnímáme, že Zákon o podpoře bydlení je prvním důležitým krokem, který pomůže vymanit se lidem z bytové nouze. Návrh zákona je dobrý a pracuje v praxi osvědčenými nástroji, které se testovali v desítkách obcí v České republice. Byla by velká škoda, kdyby se na poslední chvíli takto zásadním způsobem nekoncepčně upravil. Podle našich výpočtů by to mělo negativní dopad na ty nejohroženější členy naší společnosti a to v době, kdy ceny bydlení nezadržitelně stoupají. Je důležité, aby poslanci a poslankyně o těchto rizicích věděli, proto jsme jim dnes otevřený dopis zaslali,“ říká ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.

 

Možná řešení tohoto problému ukazuje analýza

Výsledky výpočtů iniciativy Za bydlení ukazují, že příjmový test je v návrzích stanoven příliš tvrdě a je třeba ho zásadním způsobem přehodnotit. „Ideálním řešením by bylo počítat reziduální příjem bez započítávání dávek státní sociální podpory, to ale bohužel není součástí žádného pozměňovacího návrhu. Zbývá tak varianta nepřijmout problematické pozměňovací návrhy (návrh č. 6228 a č. 6233), přijmout návrh č. 6222, který nastavuje příjmový test na hranici 1,8 životního minima a vynechat z návrhu č. 6228 a č. 6233 příjmový test, protože ten už je v Zákoně o podpoře bydlení zahrnut,“ říká Opletal.

 

„Je důležité uvědomit si, že tyto návrhy mohou mít zásadní negativní dopad na životy desetitisíců lidí, kterým by kvalitní Zákon o podpoře bydlení mohl pomoci se stabilizací jejich bytové situace. Za každým číslem o člověku v bytové nouzi se skrývá konkrétní, často velice těžký, životní příběh. Věříme, že poslanci a poslankyně dají jasně najevo, že jim nejsou lhostejné osudy zranitelných lidí a schválí Zákon o podpoře bydlení v takové podobě, která jim skutečně pomůže,“ uzavírá Bírová.

 

 

Iniciativa Za bydlení spojuje více než 50 jednotlivců a organizací z nevládního, akademického i veřejného sektoru. Už od minulého volebního období se snaží vyvolat a vést konstruktivní veřejnou a politickou debatu o problému bytové nouze a zhoršující se dostupnosti důstojného bydlení v Česku. Jejím hlavním cílem je prosadit fungující institucionální a legislativní model, který zabrání propadu lidí na ulici či do sítě obchodníků s chudobou.

 

Tisková zpráva v pdf


Méně...
 
Vernisáž výstavy 0 m2: Výstava pro Naději v Trafo Gallery

Vernisáž výstavy 0 m2: Výstava pro Naději v Trafo Gallery

07.03.25 | Praha

Už příští týden v úterý 11. března Trafo Gallery zahájí skupinovou charitativní výstavu „0 m2: Výstava pro Naději“, na kterou vás ještě jednou srdečně zveme.


Více...
 
Vernisáž výstavy 0 m2: Výstava pro Naději v Trafo Gallery

Už příští týden v úterý 11. března Trafo Gallery zahájí skupinovou charitativní výstavu „0 m2: Výstava pro Naději“, na kterou vás ještě jednou srdečně zveme. A jsme moc rádi, že se patronkou výstavy stala jedinečná Helena Třeštíková. S přední českou dokumentaristkou jsme měli tu čest krátkodobě pracovat na časosběrném dokumentu Mallory, který měl svou premiéru v roce 2015. Helena Třeštíková má silné sociální cítění a víme, že jí osud lidí na okraji společnosti nikdy nebyl lhostejný.

 

Podívejte se na pozvánku patronky výstavy:

https://www.facebook.com/share/v/15p6dGr5vG/


Přijďte se společně s námi podívat na vernisáž a následnou výstavu, která prezentuje díla 17 českých současných umělců a umělkyň, jejichž cílem je podpořit muže v těžké životní situaci. Výtěžek z prodeje uměleckých děl poputuje na vytvoření důstojnějších podmínek v azylovém domě pro muže v Radotíně.

 

Těšíme se na vás!

 

Pozvánka na výstavu 0 m²


Méně...