NADĚJE provozuje pobočku v Lovosicích od roku 2013. Jejími dvěma tamějšími službami – nízkoprahovým denním centrem a noclehárnou pro muže – od té doby prošlo 242 klientů.
Nízkoprahové denní centrum poskytuje služby mužům a ženám od 18 let. Centrum plní funkci místa prvního kontaktu, nabízí uspokojení základních životních potřeb a následně zajišťuje a zprostředkovává činnosti podporující stabilizaci člověka a jeho návrat k běžnému způsobu života.
Denní centrum je otevřeno ve všední dny. Okamžitá kapacita je patnáct osob. Klientům nabízíme základní sociální poradenství, potravinovou pomoc, možnost hygieny a ošacení. K dispozici je malá kuchyň, ve které každý den pro klienty vaříme teplý oběd. Kolegyně jsou velice šikovné a dokáží připravit kvalitní stravu i z mála ingrediencí, což naši klienti velmi oceňují.
Noclehárnu užívají muži od 18 let do 80 let. Její kapacita je 10 lůžek a funguje každý den. V případě mrazů zřizujeme tzv. „krizové židle“, kdy je možné využívat prostory k přečkání noci v teple. Vzhledem k tomu, že obě naše služby na sebe navazují a jsou poskytovány v propojeném prostoru, většina klientů noclehárny dochází také do denního centra.
Kdo někdy pracoval s cílovou skupinou lidí bez domova, ví, že za úspěch lze mnohdy považovat i prosté a základní věci, které bere běžný člověk jako úplnou samozřejmost. Proto jsme vždy potěšeni, když se podaří pomocí intervencí klientů dosáhnout cílů ve stabilizaci, zlepšení hygienických návyků či zdravotního stavu nebo vyřízení dokladů. S klienty řešíme také zaměstnání, bydlení (zajištění ubytovny nebo azylového domu), jednání s úřady (evidence na úřadu práce, doklady, průkazy pojištěnce, komunikace s probační a mediační službou, OSSZ), dluhovou problematiku nebo objednání k lékaři.
Z poslední doby můžeme uvést pár konkrétních příkladů dobré praxe. Pan Miroslav se ocitl bez přístřeší poté, co mu zemřela matka a on se musel odstěhovat z bytu, který vlastnil. V denním centru využíval hlavně možnost sociálního poradenství, stravy, potravinové pomoci a hygienického servisu. Ve spolupráci s úřadem práce se nám podařilo klienta rychle zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání a následně vyřídit dávky hmotné nouze. Mezitím si pan Miroslav našel přivýdělek. Následně si sehnal karavan, který umístil na pronajatém pozemku, a také obdržel pracovní smlouvu. Naše služby již nadále nepotřeboval.
Pan Vladimír byl naším klientem téměř dva roky. Přišel k nám ve chvíli, kdy mu byla exekučně zabavena maringotka, ve které bydlel. Do denního centra nedocházel tak často, ale noclehárnu využíval pravidelně. I přes omezené zázemí si byl schopen najít zaměstnaní na směny. Díky tomu platil své závazky, hradil si vše potřebné pro život a po čase si dokonce našel své vlastní bydlení.
Párkrát do roka nás také navštíví bývalý klient pan Pavel. Pan Pavel se po několika letech na ulici a silné závislosti na alkoholu dokázal vrátit do běžného života. Dnes bydlí v pronajatém bytě, pracuje již dlouhodobě ve stavební firmě, je v pravidelném kontaktu se svými dětmi a podařilo se mu uhradit všechny své dluhy. Pan Pavel je inspirací pro ostatní klienty.

Během covidových opatření jsme se snažili provoz zachovat ve stávající podobě, ale k některým omezením došlo. Doba pobytu pro klienty v denním centru byla zkrácena a nošení roušek bylo často výzvou hlavně pro pracovníky, kteří museli klienty opakovaně upozorňovat na toto nařízení. Jinak jsme „covidovou dobu“ zvládli poměrně bez problémů.
Prostory Střediska se snažíme postupně rekonstruovat. V loňském roce se podařilo položit novou dlažbu do denních místností a ve služebně pro zaměstnance. Naše pobočka úspěšně spolupracuje s Úřadem práce Lovosice, sociálním odborem města, Terénním programem Kontaktního centra Litoměřice a Charitou Lovosice.
Méně...