Archiv zpráv

Úvod  Pobočky  Ústředí NADĚJE  Obecné  Archiv zpráv
 
Informace o aktuální situaci v našich pobočkách

Informace o aktuální situaci v našich pobočkách

16.09.24 | Ústředí NADĚJE

 

Jablonec nad Nisou – vzhledem ke zhoršeným klimatickým podmínkám jsme pro klienty bez domova o víkendu otevřeli denní centrum pro přečkání noci v suchu...


Více...
 
Informace o aktuální situaci v našich pobočkách
  • Jablonec nad Nisou – vzhledem ke zhoršeným klimatickým podmínkám jsme pro klienty bez domova o víkendu otevřeli denní centrum pro přečkání noci v suchu.

  • Otrokovice – pravidelně odčerpáváme vodu ze suterénu domova pro lidi se zdravotním postižením. Na chod služby to nemá vliv, klienti jsou v pořádku.

  • Roudnice nad Labem – náš azylový dům zde stojí na břehu řeky (foto), proto situaci neustále monitorujeme. Momentálně je zde vše v pořádku, ale klienty - tím spíš, že jde o rodiny s dětmi - instruujeme o bezpečnosti pro případ, že by se situace na toku změnila. Naši kolegové zde zůstávají v nepřetržité pohotovosti.

V našich dalších 25 pobočkách je situace stabilizovaná, klienti jsou v pořádku a v bezpečí. Zejména v našich Domech pokojného stáří se snažíme o to, aby na klienty nedopadal stres z povodně v naší zemi.

 

Na rozdíl od roku 1997, kdy nás povodeň zasáhla velmi bolestně, se nám letos, zatím, vyhnula. Uvědomujeme si, že máme štěstí, a myslíme na lidi v oblastech, které jsou zasaženy. Z našich zásob v Ústeckém kraji jsme přes Potravinovou banku poslali na Moravu balenou vodu.

 

Velmi děkujeme všem kolegům za jejich nasazení pro bezpečí a klid našich klientů!

 

 

 

Hana Šimková
vedoucí komunikace
ústředí NADĚJE


Méně...
 
Pozvánka na den otevřených dveří v azylovém domě

Pozvánka na den otevřených dveří v azylovém domě

16.09.24 | Praha

Kdy jindy, než na Mezinárodní den seniorů, by se měly otevřít dveře našeho azylového domu pro staré a handicapované lidi bez domova. Přijměte naše srdečné pozvání...


Více...
 
Pozvánka na den otevřených dveří v azylovém domě

Kdy jindy, než na Mezinárodní den seniorů, by se měly otevřít dveře našeho azylového domu pro staré a handicapované lidi bez domova. Přijměte naše srdečné pozvání a přijďte se podívat na nově zrekonstruované prostory našeho jedinečného zařízení.

 

Jak už jsme několikrát zmiňovali, věk lidí bez domova stoupá a my bychom i touto akcí na problém rádi upozornili. Přijďte si s námi popovídat a poznat prostředí, kde žijí lidé bez domova v seniorském věku.

 

Čeká vás zajímavý program:

 

  • 15:00 – 16:00 – komentované prohlídky azylového domu
  • 16:15 – 17:00 – diskuze s Ing. arch. Janem Kazimourem, architektem, který stojí za rekonstrukcí celého domu, dále Danem Svobodou, naším oblastním ředitelem a Lukášem Novotným, vedoucím azylového domu. Diskuze bude zaměřená na rekonstrukci azylového domu z pohledu potřebnosti cílové skupiny a na specifika lidí bez domova s ohledem na současný trend zvyšujícího se věku.
  • 17:30 – 18:00 – živá knihovna v podání našich klientů/klientek
  • 18:30 – závěrečné hudební vystoupení

 

Občerstvení bude zajištěné po celou dobu trvání akce.

 

Více informací také na naší facebookové události: https://www.facebook.com/events/547883927677928

 

Těšíme se na viděnou.

 

Tým azylového domu v Záběhlicích


Méně...
 
Zabydlet potřebné!

Zabydlet potřebné!

03.09.24 | Liberec

Nedávno nám  náš bývalý klient Bráňo s radostí oznámil, že o něm vyjde článek v Respektu. Bráňo strávil na ulici více než 10 let, potýkal se závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách. Nyní pracuje jako pečovatel v Alzheimer centru a bydlí v sociálním bytě.


Více...
 
Zabydlet potřebné!

Nedávno nám náš bývalý klient Bráňo s radostí oznámil, že o něm vyjde článek v Respektu. Bráňo strávil na ulici více než 10 let, potýkal se závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách. Po absolvování protialkoholní léčby a pobytu v komunitě, se vrátil do Liberce, kde nyní pracuje jako pečovatel v Alzheimer centru.

 

Díky projektu města Liberec - Centrum bydlení, získal městský byt - garsonku.

 

Díky moc Bráňo, že jsme mohli být zastávkou na tvé životní cestě. Dáváš nám naději, že naše práce má smysl. A taky děkujeme všem organizacím a lidem, kteří ti na tvé nelehké cestě pomohli, modlili se za tebe a vzali tě do rodiny.

 

Více o životě Bráňi a projektu zabydlování potřebných do městských bytů se můžete dočíst v reportáži Respektu

 

Pavel Matějka, nízkoprahové denní centrum v Liberci.


Méně...
 
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Typický klient projektu

Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Typický klient projektu

03.09.24 | Ústředí NADĚJE

Petr, 24 let. Vyrůstal v rodině bez otce, matka žila s partnerem, který ji i Petra bil. V rodině byl nadužíván alkohol, občas se objevily i jiné...


Více...
 
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Typický klient projektu

Petr, 24 let. Vyrůstal v rodině bez otce, matka žila s partnerem, který ji i Petra bil. V rodině byl nadužíván alkohol, občas se objevily i jiné návykové látky. Petr se jednou vzepřel svému otčímovi a chtěl bránit svou mámu. Vzhledem k tomu, že měl již nějaké problémy, skončil po všech možných peripetiích ve výchovném ústavu. Zde denně zažíval šikanu, proto odtud po dovršení 18 let rychle odešel. Nevyužil tedy šanci dokončit vyučení.

Petr je bez bydlení, k rodině nechce, vztahy nemá dobré. Jiné známé nemá. Má pouze základní vzdělání. Zkouší různé brigády, ale protože se neměl kde naučit „vhodné komunikaci“, nedaří se mu práci dlouhodobě udržet. Končí na ulici, kde se dostává k pervitinu, alkoholu, které mu pomáhají se se situací vyrovnat – na chvíli zapomíná na tu mizérii kolem.

Třeba přes nízkoprahové denní centrum NADĚJE pro mladé lidi se doslechne o projektu NADĚJE Housing Youth. Projeví zájem, přijde na schůzku, kde mu představíme projekt. Petr dorazí na vstupní rozhovor, po vyhodnocení vstoupí do projektu. Petr s námi spolupracuje. Nemá doklady, jdeme je vyřizovat, aby si mohl zažádat o práci, či se evidovat na úřadu práce. Petr je zabydlen. Nedaří se mu stále sehnat práci. Má ale již placený nájem z doplatku na bydlení. Po 4 letech ve výchovném ústavu a 6 letech ve stanu či squatu má nyní konečně své  bezpečné místo - svůj pokoj s čistou postelí, kuchyň, toaletu a koupelnu. Pracujeme společně po malých krůčcích na zotavení. Petr spolupracuje s adiktoložkou, řeší své zdravotní problémy, velmi pomalu navazuje kontakt s rodinou. Pokroky nejsou zvenku příliš viditelné, ale jsou v jeho životě významné.


Méně...
 
Nejdřív střecha mění osudy už 10 let

Nejdřív střecha mění osudy už 10 let

01.09.24 | Ústředí NADĚJE

Dnes si připomínáme 10 let od založení projektu Nejdřív střecha. V prvních letech jej administrovala NADĚJE, od roku 2018 Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.


Více...
 
Nejdřív střecha mění osudy už 10 let

Dnes si připomínáme 10 let od založení projektu Nejdřív střecha. V prvních letech jej administrovala NADĚJE, od roku 2018 Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Projekt je do dnešního dne velkou pomocí i pro naše služby.

 

„Projekt Nejdřív střecha je výraznou pomocí jak pro naše klienty, tak i pro nás, sociální pracovníky. Díky "Střeše" můžeme poskytnout ubytování v našich noclehárnách i klientům, kteří momentálně nemají finanční prostředky, a po dobu trvání projektu intenzivně s klienty na zajištění příjmu pracovat. Klienti se mohou věnovat řešení své sociální situace, aniž by se báli, že přijdou o střechu nad hlavou, a mají tak o starost méně. Navíc jsou odpočatí,“ říká k projektu Gabriela Štípalová, vedoucí denního centra U Bulhara.

 

Kolika klientům NADĚJE projekt pomohl?

  • celkem klientů 984 (197 žen, 787 mužů)
  • průměrný věk 38 let (66 klientů ve věku 65+, 339 klientů do 26 let)
  • průměrná doba podpory - 19,4 dne
  • průměrná doba podpory u pobytů, které byly hodnoceny jako úspěšné - 23 dnů
  • 388 klientů bylo ubytováno v azylových domech - zde je průměr pobytu 27 dní
  • v noclehárně je průměrná doba pobytu 16 dní

 

Projekt byl úspěšný u  716 klientů (72 %).

 

Projekt NEJDŘÍV STŘECHA by nebylo možné realizovat bez dárců. Veškeré získané prostředky jsou využity na ubytování. Projekt administruje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Všechny podrobnosti najdete na nejdrivstrecha.cz


Méně...
 
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Co se děje po zabydlení

Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Co se děje po zabydlení

27.08.24 | Ústředí NADĚJE

Změna ze života venku na život v bytě je významná. Rozhodně však neznamená, že mladý člověk, který přišel z ulice do bytu...


Více...
 
Housing Youth pražské pobočky NADĚJE: Co se děje po zabydlení

Změna ze života venku na život v bytě je významná. Rozhodně však neznamená, že mladý člověk, který přišel z ulice do bytu, najednou dostane práci a začne vše řešit běžným způsobem. Rekonvalescence může trvat mnoho měsíců i let. Je nutné si uvědomit, že klienti Housing Youth mají za sebou nehezké zkušenosti. Nyní mohou začít řešit třeba své zdravotní či jiné potíže. Nebo teprve teď nastal čas, kdy mohou postupně zjišťovat, že nějaké potíže mají. Či si prostě jen „užívat“ pocitu bezpečí a svého domova, který nikdy nezažili. Je to mnohdy jejich první zkušenost se samostatným bydlením, kdy si musí kupovat věci do domácnosti, uklízet si, být zodpovědný za kamarády, kteří k nim přijdou na návštěvu apod. Najednou mají úplně jiný režim, nemusejí chápat, jak mají s časem naložit. Je to svoboda, ale i zodpovědnost, která jim předtím nebyla dopřána. Běžný člověk mívá často mylný dojem, že se klient se zkušeností s životem na ulici zabydlí a hned začne fungovat. Je to však práce na několik let.

 

Příště: Typický klient


Méně...