Představujeme chráněné bydlení: Pomoc s nakupováním
28.01.25 | Klášterec nad OhříNaše chráněné bydlení poskytuje ubytování a podporu osobám se zdravotním znevýhodněním. Pomáháme rozvíjet dovednosti a vykonávat činnosti, které vedou k samostatnému životu bez další potřeby naší asistence.
Více...
Naše chráněné bydlení poskytuje ubytování a podporu osobám se zdravotním znevýhodněním. Pomáháme rozvíjet dovednosti a vykonávat činnosti, které vedou k samostatnému životu bez další potřeby naší asistence.
Jednou z klíčových činností je nakupování – zdánlivě jednoduchá aktivita, jejíž zvládnutí však může znamenat důležitý krok k větší jistotě a soběstačnosti.
Klienti se společně s našimi pracovníky na nákupy připravují dopředu, aby se vyhnuli impulzivním rozhodnutím a měli jasný přehled o tom, co je skutečně potřeba. Celý proces zahrnuje následující kroky.
- Tvorba nákupního seznamu: Sepíší seznam věcí, které doma chybí – potraviny, drogerii nebo jiné nezbytnosti.
- Stanovení priorit: Diskutují, co je nutné koupit hned a co může počkat.
- Plánování rozpočtu: Učí se odhadnout cenu nákupu a přizpůsobit ji svým finančním možnostem.
- Porovnávání možností: Při samotném nákupu vybírají produkty na základě ceny a kvality, sledují akční nabídky, čtou etikety a porovnávají ceny za kilogram či litr, aby našli nejvýhodnější varianty.
Cílem je naučit klienty nakupovat úsporně, aby měli vše potřebné a finance jim vystačily na celý měsíc. Naši pracovníci se jim snaží dodat odvahu nebát se nových chutí, číst složení a obohacovat jídelníček o neznámé a levnější alternativy k běžným produktům. To je zvlášť důležité, protože mnozí lidé mají nižší příjmy.
Pan Radek se nedávno svěřil: „Dřív jsem vždycky bral jen to, co jsem znal, ale teď jsem zkusil nové druhy potravin, kterými si obzvláštním jídelníček a ještě ušetřím.“
Méně...
PODPORA SAMOSTATNÉHO BYDLENÍ
27.01.25 | ZlínV lednu 2025 jsme otevřeli novou sociální službu.
Více...
Tato služba je určená lidem s mentálním a kombinovaným handicapem nebo chronickým duševním onemocněním ve věku od 16-80 let, kteří žijí ve své vlastní domácnosti a potřebují podporu při zvládání každodenního života.
Naším cílem je Vás podpořit, abyste mohli žít ve své vlastní domácnosti a podle svých představ.
Více se dozvíte zde: Podpora samostatného bydlení
Méně...
Iniciativa za bydlení: Zákon o podpoře bydlení potřebujeme všichni
14. 1. 2025, Praha
16.01.25 | Ústředí NADĚJEIniciativa Za bydlení, Armáda spásy a Platforma pro sociální bydlení uspořádaly společně veřejnou akci „Zasaďme se za bydlení!“
Více...
Tisková zpráva Iniciativy Za bydlení
Iniciativa Za bydlení, Armáda spásy a Platforma pro sociální bydlení uspořádaly společně veřejnou akci „Zasaďme se za bydlení!“ na podporu Zákona o podpoře bydlení. Navzdory tomu, že se jedná o vládní návrh, se totiž zákon zasekl v Poslanecké sněmovně. Zhruba 80 lidí přišlo podpořit zákon a vzkázat svým zvoleným zástupcům/kyním, že nemají se schvalováním zákona otálet.
„Známe fungující nástroje a recept na ukončování bytové nouze, přesto ji dostatečně neřešíme. Jako společnost tak ubližujeme sami sobě. Z bytové nouze, chybějící prevence a stávajícího legislativního vakua totiž profitují především obchodníci s chudobou. My ostatní doplácíme na neřešení bytové nouze a její negativní dopady na vzdělávání a ohrožení dětí, domácí násilí, kriminalitu, bezpečí, participaci na trhu práce, závislosti, stigmatizaci, sociální kohezi a celkově kvalitu života v naší zemi,“ říká Mikoláš Opletal, mluvčí iniciativy Za bydlení.
Závazek přijmout Zákon o podpoře bydlení je součástí Programového prohlášení současné vlády. Z pohledu organizátorů včerejší akce, která se konala v běžném provozu nízkoprahového centra Armády spásy v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše a Karla Larssona v Praze, by schválení zákona mělo být jednou z priorit. Bez funkčního zákona se při řešení jednoho z nejpalčivějších problémů, které Česká republika dnes má, a to vyloučení ze standardního bydlení, neobejdeme.
„Podle poslední Zprávy o vyloučení z bydlení 2024 se mimo standardní bydlení nachází 161 000 lidí, včetně 62 000 dětí. Bez funkčního Zákona o podpoře bydlení se situace nezlepší. Naopak do bytové nouze se budou propadat další z 1,6 milionu obyvatel, kteří již dnes mají problémy s bydlením a hrozí jim jeho ztráta. Česká republika totiž za stávajících podmínek nejenom, že neumí nabídnout systémovou pomoc domácnostem v bytové nouzi, ale neumí řešit ani její prevenci,“ upozorňuje ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.
Akce se zúčastnila řada lidí, kteří jsou v tuto chvíli na ulici. I k nim byl směřován úvodní projev ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka. „Na zákoně intenzivně pracujeme a doufám, že i pro mnohé z vás by mohl být od příštího roku způsobem, jak bydlení nejen získat, ale také si ho udržet. Zákon totiž míří na trvalé řešení bytové nouze skrz poskytnutí bydlení a zajištění asistence v bydlení.”
Po promítání filmu následovala diskuse, která byla místy velmi emotivní. „Vysvětlete mi, jak si mám najít bydlení, kdy mám z hmotné nouze 162 korun na den,” ptala se jedna z účastnic. „To je mnoho peněz na smrt, ale na život málo,” doplnil další z účastníků.
„Úplně chápu tu Vaši nespokojenost,” reagoval Dominik Ertner, vedoucí přímé práce z Armády Spásy. „Musí být dost frustrující, že sem do centra chodíte pro radu, a my vám žádnou nezvládáme dát, protože byty prostě nejsou. Zákon podporujeme právě proto, aby konečně nějaké byly, a neřešili jste, že budete na čekací listině dalších 300 let,” uzavírá Ertner.
Součástí akce bylo také psaní pohledů poslancům a poslankyním. „Pane vážený poslanče. Jménem komunity bezdomovců vás velice prosím. Zaměřte se na naši problematiku nedostatečné pomoci. Včera vedle mě umřel kamarád na následky špatného zdravotního stavu na ulici. Děkuji. Bezdomovec Jarda,“ stojí v psaní adresovaném jednomu z poslanců.
Kontaktní osoba za iniciativu Za bydlení:
Mikoláš Opletal
+420 774 645 467
mikolas.opletal@socialnibydleni.org
Iniciativa Za bydlení spojuje více než 50 jednotlivců a organizací z nevládního, akademického i veřejného sektoru. Už od minulého volebního období se snaží vyvolat a vést konstruktivní veřejnou a politickou debatu o problému bytové nouze a zhoršující se dostupnosti důstojného bydlení v Česku. Jejím hlavním cílem je prosadit fungující institucionální a legislativní model, který zabrání propadu lidí na ulici či do sítě obchodníků s chudobou.
Tisková zpráva zde
Méně...
Boty a oblečení z Darujte nohy v teple už pomáhají lidem bez domova
09.01.25 | PrahaNaše zimní kampaň Darujte nohy v teple stále běží! Cílovou částku 280.000 Kč jsme sice na Štědrý den překročili (krásný dárek, děkujeme!!)...
Více...
Naše zimní kampaň Darujte nohy v teple stále běží! Cílovou částku 280.000 Kč jsme sice na Štědrý den překročili (krásný dárek, děkujeme!!), ale přispívat je možné, jako vždy, až do konce ledna.
Díky vaší štědrosti kolegové z denních center a terénního programu začali už na začátku prosince nakupovat první boty a oblečení, takže vaše dary pomáhají právě teď a přesně tam, kde je potřeba.
Darovat můžete:
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Další nákupy budeme realizovat během ledna. Děkujeme vám za všechny lidi bez domova, kteří tráví zimu bez střechy nad hlavou.
Méně...
Kvalita našich sociálních služeb s podporou Nadace ČEZ
03.01.25 | Ústředí NADĚJEDbát na kvalitu našich sociálních služeb a systematicky jí rozvíjet, to je úkol na dlouhou trať. Ve spolupráci s mnoha našimi odbornými pracovníky takový systém zavádíme a máme za sebou první pilotní ověřování u kolegů ve Zlíně a v Brně.
Více...
Dbát na kvalitu našich sociálních služeb a systematicky jí rozvíjet, to je úkol na dlouhou trať. Ve spolupráci s mnoha našimi odbornými pracovníky takový systém zavádíme a máme za sebou první pilotní ověřování u kolegů ve Zlíně a v Brně.
Velmi nám pomohl projekt Kvalita sociálních služeb v NADĚJI, který podpořila Nadace ČEZ částkou 199 200 Kč a který se právě chýlí ke konci. Mohli jsme díky němu zdigitalizovat hodnotící formuláře tak, aby bylo možné kvalitu služeb vyhodnocovat a s celým systémem pracovat efektivním a moderním způsobem.
Druhou součástí projektu byl šestidenní kurz na míru našim metodickým pracovníkům. Tématem byl rozvoj a posílení profesních kompetencí metodické práce v NADĚJI. Zúčastnilo se ho 12 našich kolegyň a kolegů, lektorkami byly zkušené psycholožky a supervizorky.
Díky Nadaci ČEZ se podařilo nastartovat aktivity, které nezbytně potřebujeme. Pokračujeme v digitalizaci dalších řídících procesů. Díky kurzu vznikla platforma metodiků, kteří se budou dál scházet, vzdělávat, sdílet dobrou praxi, učit se od sebe a přímo tak ovlivňovat kvalitu sociálních služeb ve svých pobočkách.
Děkujeme Nadaci ČEZ za významnou podporu.
Méně...
Slavíme výročí 30 let ordinace praktického lékaře pro lidi bez domova
30.12.24 | PrahaJe téměř nemožné přežívat na ulici a zachovat si přitom tělesné i mentální zdraví. Možná se to jeví jako překvapivé, ale i lidé bez domova uznávají zdraví...
Více...
Je téměř nemožné přežívat na ulici a zachovat si přitom tělesné i mentální zdraví.
Možná se to jeví jako překvapivé, ale i lidé bez domova uznávají zdraví jako jednu z nejvyšších hodnot. Dobře vědí, jak je těžké přežít bez střechy nad hlavou a s nemocí. Zdravotní péče je často pro lidi bez domova obtížně dosažitelná. Je to pochopitelné – tito lidé bývají spíše „nežádoucími“ pacienty. V případě, že se lidem bez domova cesta ke zdravotní péči usnadní, mají o ni veliký zájem.
Ordinace praktického lékaře má dlouhou tradici (od r. 1994) a od počátku byla umístěna v nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova, zároveň vždy byla součástí sítě sociálních služeb pražské pobočky NADĚJE. Praktický lékař pro dospělé zajišťuje základní zdravotní péči a zprostředkovává další péči. Z hlediska řešení sociální situace lidí bez domova mají také význam úkony praktického lékaře související se zaměstnáním či důchodem. Zdravotní sestra zároveň pomáhá řešit i sociální situaci klientů, např. zprostředkuje ubytování těm, kteří potřebují respitní péči (doléčení v určeném azylovém domě nebo humanitárním zařízení).
V roce 2023 jsme ošetřili 1230 pacientů a uskutečnili 4686 prohlídek. Mezi nejčastější onemocnění patří svrab, pedikulózy, poranění, otravy, bércové vředy, žaludeční a střevní potíže, kožní defekty (mimo bércových vředů), chřipky a dýchací cesty, kardiovaskulární, revmatické a neurologické onemocnění a samozřejmě také omrzliny a popáleniny.
„S nástupem podzimu a zimy se v naší ordinaci začínají mnohem častěji než jindy objevovat pacienti s nachlazením, chřipkami nebo angínami. Pokud teploty klesnou pod nulu, začnou k nám docházet pacienti s omrzlinami. Některé defekty bývají malé, ty zvládáme zaléčit vlastními silami bez větších následků. Ale také se bohužel setkáme s případy, kdy dochází k hospitalizacím v nemocnici a následným amputacím“, uvádí Jarmila Urbani, vedoucí ordinace lékařů.
„K nám chodí lidé, kteří nemají žádné zázemí. V běžných ordinací je, nechci říct, že vyhazují, ale snaží se kontakt s nimi minimalizovat. V tomto ohledu my pro ně máme něco navíc. My s nimi pohovoříme a chápeme jejich problematiku v širším kontextu“, dodává Boris Oniščenko, praktický lékař ordinace
Pan J. dlouhodobě pobýval na ulici. Trpěl silným astmatem, který se mu postupně zhoršoval. Z důvodu zdravotních komplikací mu také byla amputována levá noha a na pravé měl rozsáhlý bércový vřed. Vzhledem k pohybu na invalidním vozíku bylo ale problematické dodržovat pravidelné převazy. Díky ubytování v azylové domě mohla být panu J. zajištěna pravidelná péče, a to ze strany naší ordinace, kdy za klientem pravidelně docházela zdravotní sestra na převazy. Stav pana J. se začal výrazně zlepšovat a po několika měsících došlo k úplnému zhojení vředů na noze.
Zima je pro lidi bez domova nejtěžší období. Základní pomocí, kterou jim každý z nás může nabídnout, je darování teplého oblečení a bot. I vy můžete společně s námi pomoci lidem bez domova v Praze přečkat zimu. Děkujeme.
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Méně...