Zlín

 
 
 
 

Usnesení vlády ČR rozšiřuje možnost výjimek ze ZÁKAZU NÁVŠTĚV a byl uvolněn ZÁKAZ VYCHÁZENÍ v našem Domě pokojného stáří s platností od 16. 12. 2020. V případě, že zvažujete návštěvu svého blízkého v Domě pokojného stáří, seznamte se nejdříve s důležitými informacemi ZDE.

Jakými způsoby můžete být v kontaktu s vaším blízkým se dočtete ZDE.

 

 

POSKYTUJEME SLUŽBY SENIORŮM, LIDEM S ALZHEIMEROVOU NEMOCÍ A LIDEM S MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM.

 

Provozujeme KONTAKTNÍ MÍSTO České alzheimerovské společnosti.

Přečtěte si historii pobočky, aktuality nebo Čtvrtletník, spřátelte se s námi díky Facebooku

Seznamte se s historií sportu zdravotně postižených v NADĚJI Zlín a sledujte aktuality sportovních aktivit SK Berani NADĚJE Zlín.

 

 
 
Čtvrtletník NADĚJE Zlín

Čtvrtletník NADĚJE Zlín

... co se v pobočce událo za čtvrt roku

24.06.19

Uvnitř čísla najdete: úvodník, poděkování dárcům, představení Květy Smrčkové z Vizovic, návštěvy cukrárny se seniory, stá smlouva


Více...
 
Čtvrtletník NADĚJE Zlín

Uvnitř čísla najdete: úvodník, poděkování dárcům, představení Květy Smrčkové z Vizovic, návštěvy cukrárny se seniory, stá smlouva v denním stacionáři, otevřeme 2. stacionář, rozhovor s pečující paní Odvárkovou, návštěvy Niny Baláčkové, kabelkový veletrh očima Alice, nová sedací souprava v Domě pokojného stáří, setkání s dárci pod pergolou, tichá výzva pro Tichou aukci laskavosti, o medailích z daleka, žáčci 4. třídy podpořili Patrika, zvoní našimi zvonečky, sbírka potravin, Nadějné kabelky z bannerů, nadějní běžci.

 

Čtvrtletník červen 2019


Méně...
 
Rozšiřujeme služby denního stacionáře pro lidi s demencí

Rozšiřujeme služby denního stacionáře pro lidi s demencí

Na život s demencí nemá nikdo zůstat sám!

29.05.19

Protože kapacity stávajícího denního stacionáře pro lidi s demencí máme naplněny a poptávka stále není uspokojena, rozhodli jsme se rozšířit službu o dalších 10 míst.


Více...
 
Rozšiřujeme služby denního stacionáře pro lidi s demencí

ROZŠIŘUJEME SLUŽBY DENNÍHO STACIONÁŘE PRO LIDI S DEMENCÍ;

OTEVÍRÁME DRUHÝ!

 

V současné době provozujeme denní stacionář pro lidi žijící s demencí, jednoduše „školku pro seniory“, na ulici Voženílkova na Jižních Svazích.

Poskytujeme odbornou péči pro 10 lidí s demencí v laskavém a bezpečném prostředí, podáváme těmto lidem stravu a léky, individuálně se každému věnujeme a podněcujeme k činnostem. V případě potřeby dopravujeme do i ze stacionáře.

Již 6. rokem odlehčujeme v pracovních dnech pečujícím rodinám. S naší pomocí nemusí opouštět své zaměstnání a přizpůsobovat celých 24 hodin péči o blízkého člověka s demencí.

 

Protože kapacity máme naplněny a poptávka stále není uspokojena, rozhodli jsme se rozšířit službu o dalších 10 míst.

 

Našli jsme vyhovující prostory na ulici Zelinova, které se právě upravují tak, aby byly vhodné pro potřeby práce s lidmi s demencí. Čeká nás také zařizování nábytkem, stěhování nezbytností k fungování služby, pořízení automobilu, hledání nových zaměstnanců, zájemců.

Uvědomujeme si, jak velké množství práce nás čeká. Ale protože zlínská NADĚJE chce pomáhat lidem s demencí a jejich pečujícím, jdeme do toho s vervou a odhodláním.

 

Budeme rádi, když do toho půjdete s námi…protože NA ŽIVOT S DEMENCÍ NEMÁ NIKDO ZUSTAT SÁM!

 

Fotogalerie z příprav nového denního stacionáře


Méně...
 
Palačinky za kabelky

Palačinky za kabelky

Dvě neslučitelné věci spojily děti a stáří

18.06.19

Při sbírce kabelek pro Kabelkový VELEtrh 2019 jsme vyhlásili soutěž mezi školami o Palačinkové dopoledne a Capri sun od společnosti Vitar.


Více...
 
Palačinky za kabelky

Při sbírce kabelek pro Kabelkový VELEtrh 2019 jsme vyhlásili soutěž mezi školami o Palačinkové dopoledne a Capri sun od společnosti Vitar.

 

Zapojily se tři základní školy. Dvě splnily pravidla a v každé z nich sbíralo hned několik tříd. Poctivě jsme počítali odevzdané, použitelné kusy pro VELEtrh a vyhráli šesťáci. A protože šesté třídy 1. zákadní školy v Holešově a Základní školy Dřevnická nasbíraly opravdu hodně kabelek, udělili jsme letos první místa dvě.

 

Pozvali jsme žáky i s paní učitelkami do Domu pokojného stáří, připravili jsme 90 palačinek s ovocem, šlehačkou a zmrzlinou, pro každého žáka 2 Capri suny, provedli je službami domova pro seniory a denním stacionářem, povyprávěli o demenci a netrpělivě jsme čekali na zpětnou vazbu.

 

Těší nás, že ohlasy byly všechny pozitivní. Nejen od zástupců učitelského sboru, ale i od dětí. Pro představu uvádíme pár z nich.

 

"Na návštěvě jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí, jako například, že je nutné procvičovat svůj mozek. Měli jsme možnost poznat paní, která tento rok oslaví 100 let."

 

"Bylo to tam zajímavé, protože paní, co se starala o lidi s demencí, nám říkala zajímavé věci o tom, jak jim pomáhat. Také jsme viděli věci, které pomáhají těm lidem s různými věcmi – chození, zvedání a další."

 

"Měli jsme skvělé palačinky, za které jsme byli moc vděční. Udělali pro našeho spolužáka i bezlepkové! Vyfotili jsme se s hodnou paní Marií. Bylo to tam super."

 

"Výlet byl super. Byla bych ráda, kdybych se tam jela ještě jednou podívat."

 

"Při návštěvě jsme potkali stoletou babičku, většina jí tipovala 90 let. Zkoušeli jsme také chodítka a bylo to dobré. Paní, co nám vše vysvětlovaly, byly moc příjemné a dovolily nám spoustu věcí vyzkoušet. Návštěva se mi velice líbila."

 

"Děkujeme NADĚJI za příjemné a poučné dopoledne a těšíme se na další spolupráci."

 

Věříme, že NA ŽIVOT S DEMENCÍ NEMÁ NIKDO ZUSTAT SÁM a je dobré vědět, že informace zajímají i ty menší a mladší.

Děkujeme školám za spolupráci.

 

Fotogalerie z návštěv škol


Méně...
 
Alzheimer očima Niny Baláčkové

Alzheimer očima Niny Baláčkové

Žije s demencí a mluví o ní

14.05.19

Paní Nina přijala pozvání a navštívila Zlín - Kontaktní místo České alzheimerovské společnosti Zlín a Dům pokojného stáří.


Více...
 
Alzheimer očima Niny Baláčkové

Paní Nina přijala pozvání a navštívila Zlín - Kontaktní místo České alzheimerovské společnosti Zlín a Dům pokojného stáří. Věnovala svůj čas veřejnosti, pečovatelům, všem, kteří měli zájem, dozvědět se víc, než to co se dočtou z knih. Potřebujeme slyšet hlas těch, kteří žijí s konkrétním postižením nebo nemocí. Takový člověk nás může navést, jak dělat práci dobře.

 

Přestávala zvládat práci účetní. Zapomínala. Občas se ztratila na známých místech. Cítila, že pomaleji uvažuje, rozhodování jí působí problémy. "Zcela se mi změnil život," zavzpomínala Nina Baláčková na chvíle, kdy jí lékař sdělil diagnózu.

 

S Alzheimerovou nemocí žije již dvanáct let. O nemoci veřejně hovoří, otevírá téma demence, představuje nemoc tak, jak ji lidé prožívají. Na světě tato choroba postihne každé tři vteřiny jednoho člověka. V současnosti se určitá forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

 

Otevřenost k tématu vnímá Nina Baláčková jako poslání. "Musela jsem se nemoci přizpůsobit, ale hlavně ji přijmout a začít s ní žít." Svým příběhem se snaží pomoci. Nemocným i pečujícím.

 

Díky lékům, pravidelnému cvičení, mentální aktivitě, stálému učení, bohatým sociálním kontaktům i podpoře rodiny se jí daří s nemocí bojovat. V mnoha směrech je zcela samostatná, v jiných ale samozřejmě potřebuje podporu rodiny a přátel. 

 

Paní Nina nám přiblížila, o jaký přístup nemocní lidé stojí a co jim opravdu nepomůže, i když to třeba pečující myslí dobře.

 

Nezbytné seznámení s nemocí

"Důležité je, abyste pochopili změnu osobnosti člověka s demencí," zdůraznila paní Nina. Únava, sebestřednost, netrpělivost až agrese, podezíravost, vztahovačnost, nadměrné přitahování pozornosti či naopak apatie jsou běžné příznaky nemoci. "Nesnažte se nám ve všem porozumět, ale akceptujte nás," poradila.

 

Jedním uchem sem, druhým tam

"Obrňte se trpělivostí," zněla další rada. "Nic si neberte osobně," přidala. Nesmírně důležité podle ní je nepřipouštět si slovní napadání ze strany nemocných. "Většinou je to důsledek nějakého stresu nebo hladu, žízně, bolesti, obav či nepochopení," přiblížila. To prý musí pečovatelé pustit jedním uchem sem a druhým tam.

 

Z očí do očí

Mluvit na nemocné je vhodné v krátkých jednoduchých větách, nejlépe přímo z očí do očí, dostatečně hlasitě a srozumitelně. "Ale nekřičte," uvedla. "A rozhodně na nás nemluvte z vedlejší místnosti," poprosila.

 

Jako s malými dětmi ale důstojně

Nikdo by neměl zapomínat na důstojnost nemocných. "Byť naše chování připomíná chování malých dětí," připomněla. Je také důležité dbát na pitný režim postižených Alzheimerovou nemocí, nabízet jim dostatek nápojů. Vhodné je podporovat jejich aktivitu. Je možné je zapojit do prací v domácnosti, mohou se zabývat drobnými činnostmi, které je těší. Příjemné jsou procházky, mírné cvičení. Setkání s přáteli, rodinou, podporuje jejich mentální aktivitu. "Nebraňte se i mírnému, nejlépe nenápadnému nátlaku k aktivitě," poradila.

 

Bez výčitek prosím

Věty typu „Už jsi zase nezhasla v koupelně!“ určitě vynechejte. Nemocní je vnímají jako ponižující. Nedělají to určitě schválně. "Je nám to pak líto, nebo to vyvolá zbytečnou agresi. Problém to stejně nevyřeší," sdělila Nina Baláčková.

 

S láskou i k sobě samému

Péče o nemocné s jakoukoli formou demence je náročná. Je proto nezbytné, aby si pečující uvědomili, že musí myslet i na sebe. Měli by mít čas na sebe samé, odpočívat, pečovat o své zdraví. Nesnažit se za nemocné dělat všechno.

 

Paměť odchází, emoce zůstávají

"Nevím už, kde a kdy to bylo, kdo tam s námi byl a jak to tam vypadalo. Ale dobře vím, že jsem tam byla šťastná," dojala přítomné vyprávěním Nina Baláčková. Při Alzheimerově nemoci člověk postupně ztrácí paměť, orientaci, schopnost úsudku a rozlišování i řeč. Co ale zůstává nejdéle, jsou emoce.

 

 


Méně...
 
Kabelkový VELEtrh zlínské NADĚJE poosmé

Kabelkový VELEtrh zlínské NADĚJE poosmé

17.04.19

85 000 korun  využijeme v rámci velkého projektu Obnova sedacího nábytku pro seniory v Domě pokojného stáří. Pořídíme židle s područkami, speciální kardio křesla a sedací soupravy do společných prostor a tím ještě zkvalitníme život obyvatel naší služby.


Více...
 
Kabelkový VELEtrh zlínské NADĚJE poosmé

Už 8. ročník kabelkové sbírky jsme vyhlásili v únoru tohoto roku. Sběrná místa, tzv. stálice, s námi zůstala a nová opět přibyla. Zapojily se organizace, obchody i jednotlivci. Moc nás těší, že nám ve sběru kabelek pomáháte. 

 

Novinkou letošního ročníku bylo zapojení základních škol ve Zlíně a okolí. Vyhlásili jsme soutěž o palačinkové dopoledne v Domě pokojného stáří a nápoje Capri sun od společnosti Vitar. I přes počáteční skepsi ředitelů děti donesly neuvěřitelné množství kabelek, taštiček, aktovek i kufrů, o které poprosily nejen své maminky, ale i babičky, kamarády a jejich blízké. 

 

15. dubna jsme v 16 hodin otvíraly dveře Městského divadla Zlín s obavami, zda celá věc bude lidi bavit stejně jako poprvé.

 

Bavila. Jen atmosféra veletrhu se změnila. Nutno poznamenat, že k dobrému. Tři hodiny prodeje proběhly v pohodě, klidu, bez dravosti, hašteřivosti a zmatku. 

 

Výtěžek letošního ročníku se vyšplhal na 85 000 korun!

 

Peníze využijeme na završení velkého projektu Obnova sedacího nábytku pro seniory v Domě pokojného stáří. Díky lidem, které kabelky stále baví, pořídíme židle s područkami, speciální kardio křesla a sedací soupravy do společných prostor, a tak ještě zkvalitníme život obyvatel naší služby.

 

Děkujeme všem, kteří se do 8. Kabelkového VELEtrhu jakýmkoliv způsobem zapojili a nezapomeňte: Kabelkový veletrh je pomoc co se nosí.

 

Fotogalerie 8. Kabelkový VELEtrh

 


Méně...
 
Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny

Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny

17.04.19

V úterý 9.dubna jsme v sociálně terapeutické dílně Tkalcovna na Jižních Svazích uspořádali akci s názvem Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny.

Klienti zlínské NADĚJE předvedli své dovednosti v pletení košíků a tatarů, práci na tkalcovských stavech i to, jak odlévají svíčky a drobné figurky zvířátek. Návštěvníci se seznámili s celým sortimentem výrobků dílen a mnozí si odnesli drobné dárky.


Více...
 
Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny

 

V úterý 9.dubna jsme v sociálně terapeutické dílně Tkalcovna na Jižních Svazích uspořádali akci s názvem Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny.

 

Klienti zlínské NADĚJE předvedli své dovednosti v pletení košíků a tatarů, práci na tkalcovských stavech i to, jak odlévají svíčky a drobné figurky zvířátek. Návštěvníci se seznámili s celým sortimentem výrobků dílen a mnozí si odnesli drobné dárky.

 

Během dopoledne přišlo přes 100 dětí ze zlínských základních škol se svými učitelkami i děti ze dvou mateřských školek. Tvořili v připravené dílně a soutěžili na plácku u Tklacovny. Některým dětem se tady tak líbilo, že se odpoledne vrátily i se svými rodiči. Zájem byl hojný i ze strany dospělých, kteří zastavovali, zajímali se o to, co se u nás děje a kdo jsme.

 

Náš stánek nabízel občerstvení jarním bylinkovým čajem, dobrou kávou a kdo měl chuť na krajíc čerstvého chleba s domácí pomazánkou nebo velikonoční mazanec přišel si na své.

 

Počasí nám přálo, všichni byli spokojení. Získali jsme nové příznivce, rádi se viděli s klienty i kolegy, se kterými se denně nepotkáváme. Všem, kteří se na akci podíleli moc děkujeme a těšíme se na viděnou…

 

Děkujeme statutárnímu městu Zlínu za podporu akce.

 

Sociální služba je poskytována za finanční podpory Zlínského kraje a Operačního programu Zaměstnanost. 

 

Alice Marková a kolektiv klientů a pracovníků Tkalcovny

 

Fotogalerie Velikonoční lidové zvyky na plácku u Tkalcovny

 

 


Méně...