ZOBRAZIT MENU
LIDÉ BEZ DOMOVA
OBECNÉ
POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.
Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.
POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?
Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na (pdf) stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).
AKTUALITY
Hledáme dobrovolníky
Více…
Hledáme dobrovolníky pro jarní kolo Sbírky potravin, která se uskuteční v sobotu 25. dubna od 8:00 do 18:00, a budeme moc rádi, když se jimi stanete. Tradičně budeme vybírat potraviny a drogistické zboží v Globusu na Zličíně.
Pokud máte zájem tímto způsobem pomoci lidem bez domova v Praze, kontaktuje naši kolegyni Janu – jana.halamkova@nadeje.cz nebo 775 868 843. Je možné přijít na jednu i více směn (8.30 – 11.30, 11.30 – 15.00, 15.00 – 18.00).
Loni jsme v jarním kole Sbírky potravin vybrali přes 3.600 kg potravin a drogerie. Zkusíme toto číslo i s vaší pomocí minimálně vyrovnat nebo v tom lepším případě dokonce překonat? Každá pomocná ruka se počítá a stejně tak i každý vybraný kilogram.
Děkujeme!
Méně…
Světový den sociální práce
Více…
Každý člověk si zaslouží důstojnost!
Ve své profesi se každý den setkáváme s lidmi, kteří přišli o domov, jistotu i bezpečí. Naše práce s lidmi bez domova není jen o službách, které nabízíme, ale je hlavně o vztahu, důvěře a naději, že změna může přijít.
Velké poděkování a respekt všem našim sociálním pracovníkům a pracovnicím, bez kterých bychom nemohli naše služby potřebným lidem poskytovat. Také děkujeme všem, kteří stojí po jejich boku – ať už jako profesionálové, dobrovolníci nebo naši podporovatelé.
Světový den sociální práce si připomínáme každý rok třetí úterý v březnu. Jeho smyslem je upozornit širokou veřejnost na celospolečenský význam sociální práce.
Foto: Martin Štípala
Méně…
Chudoba v Praze z pohledu bezdomovectví
Více…
„Z pohledu bezdomovectví je chudoba v Praze významným problémem, i když není vždy viditelná. I v bohatém městě může nedostatek peněz – často v kombinaci s vysokými náklady na bydlení – vést jednotlivce k pádu do bezdomovectví. Pro nás není chudoba číslo ve statistice, ale konkrétní lidský příběh, se kterým se v praxi setkáváme každý den“, říká pro MF Dnes náš oblastní ředitel Dan Svoboda.
Také poukazujeme na nárůst seniorů bez domova, kteří žádají o pomoc. Za předchozí rok jsme evidovali přibližně 2 300 klientů, z toho 270 bylo ve věku 65 let a více. Lidé bez domova ve vyšším věku často čelí kombinaci zdravotních problémů a nedostupnosti specializované péče. Vedle sociálních služeb začnou potřebovat i zdravotní péči. Lůžek v domovech seniorů nebo v domovech se zvláštním režimem je málo, pořadníky jsou dlouhé, a ne na všechny se dostane.
Více se dočtete v článku: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/bydleni-nedostupne-ubytovny-azylove-domy-drahe-nocleharny-chudoba-praha.A260225_113508_praha-zpravy_mikp
Méně…
Odstranění laviček z parku u Hlavního nádraží
Více…
Nedávno odstranili z parku u Hlavního nádraží všechny lavičky za účelem kultivace prostoru a omezení výskytu lidí bez domova a narkomanů. Tato nepřátelská architektura, schovaná právě pod rouškou „kultivaci prostoru“, je však z našeho pohledu problematická. Je nutné říct, že odstranění laviček žádným způsobem nevyřeší problém bezdomovectví, pouze ho odsouvá.
„Z naší zkušenosti také vychází, že v případě, kdy dochází ke zvýšení represivních opatření v oblasti Hlavního nádraží, lidé bez domova se přemisťují, a to nejčastěji do oblasti parku u stadionu Viktoria Žižkova, případně do oblasti poblíž ulice W. Churchila. Zde pak dochází ke zvýšené kumulaci těchto lidí, což zcela jistě nepřispívá k řešení problematiky bezdomovectví. Naopak způsobuje „násilné“ a zcela neefektivní přemisťování lidí bez domova z místa na místa“, říká k problematice Aleš Strnad vedoucí našich sociálních služeb.
„Nabízení adekvátní pomoci lidem, kteří ji potřebují, a dodržování práva na využívání veřejného prostoru pomůže jistě více a lépe než prosté odstranění laviček, kterým společnost pouze prohlubuje ostrakizaci a stigmatizaci lidí bez domova“, dodává kolegyně Gabča Štípalová, vedoucí denního centra U Bulhara.
Méně…
Slavíme 29 let pomoci mladým lidem bez domova
Více…
Tento měsíc slavíme 29 let našeho denního centra pro mladé lidi bez domova ve věku 18-26 let. A zvláštní je, že když je někomu 29, tak už k nám vlastně nechodí.
Na mnoho z těch, které jsme znali, můžeme již jen vzpomínat díky kresbám, vzkazům, či drobnostem (,,fárečkům“, jak s oblibou vzpomínám na termín vyfáraného dárečku), které tu po sobě zanechali. Někdy víme, jak se mají. Někdy ne. A někdy víme, že se jim pořád nežije lehce. A přesto se někteří vracejí. Pro radu. Pro podporu. Někdy jen na chvíli posedět někde v bezpečném prostředí a popovídat si.
Pro mnoho mladých lidí, kteří k nám chodí, nejsou samozřejmostí věci, které většina společnosti bere jako základ: stabilní bydlení, bezpečné a pevné vztahy, někdo, komu můžou zavolat, když je nejhůř. Bez těchto opor je obtížné se postavit na vlastní nohy tak, jak se od nich často očekává.
Možná už nevíme, kde jsou dnes všichni ti, jejichž kresby máme schované v šuplících. Ale víme, že jsme s nimi nějaký kus cesty šli. A že na tom záleží.
Děkujeme všem, kteří za těch 29 let naším centrem prošli.
Text a foto: Míša Froněk Bejblová, vedoucí denního centra
Méně…
Mezinárodní den žen
Více…
Ať žije rtěnka!
Možná se to zdá jako drobnost. Ale v našem azylovém domě ve Vršovicích už po letech vidíme jednu zajímavost. A to, že když si žena, která ztratila střechu nad hlavou, ráno pečlivě upraví vlasy nebo nanese rtěnku, není to marnivost. Je to akt vzdoru proti osudu a jistý krok dopředu – začínající změna. Je to takové prohlášení: „Ještě jsem to nevzdala.“
Dnešní MDŽ u nás není o velkých oslavách. Je o tichém uznání všem našim klientkám, které si prošly svým vlastním peklem, a přesto v sobě našly sílu vstát a zkusit to znovu.
Vršovické ulice jsou dnes plné květin, vzhledem k blížícímu se jaru, ale ty největší hrdinky potkáváte u nás na chodbách. Jsou to holky, ženy, mámy, dcery, sestry ale i seniorky, které se učí žít úplně od nuly. Dnes nefandíme jen ženské kráse, ale hlavně síle a nezlomnosti.
Pokud chcete podpořit naše holky ve Vršovicích v jejich boji za důstojný život, můžete tak učinit. Každá pomoc, i ta nejmenší, jim pomáhá znovu najít pevnou půdu pod nohama.
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/projekt/1060
Všem ženám bez rozdílu přejeme den plný respektu a bezpečí a lásky k sobě samé.
Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy
Méně…
CHCI POMOCI
PŘEDSTAVENÍ V ČÍSLECH
V roce 2025 jsme každý den podpořili 537 lidí bez domova. Denně jsme poskytli střechu nad hlavou 223 osobám a ošetřili 14 pacientů v ordinacích.
KONTAKTY
NADĚJE
Pobočka Praha
K Brance 11/19e, 155 00 Praha 5
Tel.: +420 775 868 858
Email: praha@nadeje.cz
Účet: 8002-0316012163/0300