Zlín

 
 

Historie sportu - středisko Letná

NADĚJE Zlín pracuje s lidmi s mentálním postižením ve Zlíně od roku 1992. Poskytuje sociální služby chráněné bydlení, sociálně terapeutické dílny a sociální rehabilitaci, celkem pro 80 osob s lehkým nebo středně těžkým mentálním handicapem. Vedle těchto služeb se dlouhodobě věnujeme sportu zdravotně postižených. Klienti NADĚJE, kteří mají zájem o sportovní aktivity, jsou registrováni ve Sportovním klubu Berani Naděje Zlín. Zastřešujícím orgánem je Český svaz mentálně postižených sportovců a České hnutí speciálních olympiád. Díky sportu také přicházejí do sociálních služeb NADĚJE noví klienti. Podobných služeb je ve městě více, ale rodiče klientů, které končili speciální nebo pomocnou školu, a věděli, že jejich děti májí zájem o sport, zamířili do NADĚJE Zlín. Sportovní klub nabízí následující sporty a pohybové aktivity: plavání, stolní tenis, turistika, fotbal, lyžování, bocca, cyklistika, bruslení, šipky, stolní fotbal. Jsme otevřeni i dalším sportům dle zájmu a schopností sportovců klubu. 

 

Noví zájemci se mohou přijít podívat na naši sportovní činnost každou středu 15 -18 hodin na adrese: SK Berani Naděje Zlín, Bratří Sousedíků 349 Zlín. Přijďte si s námi zasportovat, uvítáme i zájemce z řad dobrovolníků.

 

    

SPORTOVNÍ HISTORIE A SOUČASNOST ZLÍNSKÉ NADĚJE

PLAVÁNÍ

Počátek sportovních aktivit lidí s mentálním handicapem v NADĚJI Zlín sahá až do roku 1992, kdy bylo ve Zlíně založeno středisko pro osoby s mentálním postižením. V této době se  jednalo spíše o pohybové aktivity typu společných vycházek do okolí denního stacionáře nebo návštěvy lázní v dětském  bazénu. Ke změně došlo v letech 1996 - 1997, kdy do NADĚJE Zlín postupně nastoupili  pracovníci se sportovním zaměřením a s chutí věnovat se rozvoji dovedností a schopností klientů po stránce tělesné a sportovní. V roce 1999 byla oslovena trenérka plavecké školy paní Eva Königová, zda by se našim plavcům mohla věnovat v rámci dobrovolné činnosti. Výsledkem trvalé a obětavé podpory pracovníků nad rámec pracovních povinností, profesionálních znalostí trenérky i zájmu ze strany klientů stoupala oblíbenost plavání. Vznikly pravidelné čtvrteční tréninky s účastí 10 - 15 klientů, kdy se z neplavců postupně stali dobří plavci s pravidelnou účastí na plaveckých závodech po celé republice.

 

Naše úspěchy

Medaile včetně zlatých z Mistrovství České republiky, které se koná tradičně v Liberci, organizátorem je Český svaz mentálně postižených sportovců. Sportovci NADĚJE Zlín se tohoto Mistrovství zúčastňují pravidelně již 15 let. Medailové úspěchy dosahujeme v rámci soutěží pořádaných Českým hnutím speciálních olympiád (olympiády v Praze, Olomouci, Českých Budějovicích, Zlíně, Brně). V září 2014 dosáhli sportovci NADĚJE Zlín také zahraničního úspěchu na Evropských hrách Speciálních olympiád pro sportovce s mentálním hendikepem v belgických Antverpách. Barbora Spáčilová získala stříbrnou medaili v závodě 25 m prsa s časem 0:36,7, Marek Šnédar vybojoval 2 zlaté medaile: ve strhujícím finálovém závodě na 100 m prsa porazil všech 6 soupeřů časem 2:2,50, v závodě na 200 m prsa pak získal zlato za čas 4:40,96.

  

Za tyto výkony získal Marek Šnédar ocenění "Nejlepší sportovec se zdravotním postižením města Zlína" za rok 2014.

 Nejlepší sportovec města Zlína roku 2014 Šnédar Marek

Nejlepší sportovec města Zlína roku 2014 Šnédar Marek 
 

Zlínská NADĚJE se v dnešní době věnuje oblasti plavání nejen po stránce sportovní, ale i  organizační. Pořádali jsme již 5 ročníků Mistrovství Moravy a Slezska v plavání pro sportovce s mentálním handicapem. Tato organizačně náročná akce má stále zvyšující se zájem jak ze strany sportovců, tak ze strany jednotlivých klubů či zařízení. Pro srovnání uveďme, že prvního ročníku v roce 1998 se zúčastnilo 73 plavců a v letech 2009 a 2011 již do Zlína přijelo přes 120 sportovců. 

  

Radost v bazénu

 

STOLNÍ TENIS

Dalším sportem, kterému se věnujeme díky zájmu klientů, se stal stolní tenis. Ze skromných začátků dřevěných pálek a jednoho stolu v letech 1996 se stolní tenis u nás stal nejoblíbenějším sportem. Hraje se denně po ukončení práce v sociálně-terapeutických dílnách. V dnešní době trénuje na 3-4 stolech 15-20 klientů. V průběhu  roku se klienti účastní turnajů po celé republice. Největších úspěchů dosahujeme na Mistrovství republiky v Hradci Králové a celostátním turnaji ve Dvoře Králové. V roce 2009 dosáhl velkého úspěchu hráč SK Berani Naděje Zlín Bedřich Bulava, když na Mistrovství České republiky vybojoval historicky první a dosud jediný titul v prestižní kategorii Muži A. V dalších letech se k tomuto výkonu nejvíce přiblížil v roce 2015 bronzovou medailí. V září 2014 na Evropských hrách Speciálních olympiád pro sportovce s mentálním hendikepem v belgických Antverpách vybojoval Bedřich Bulava ve stolním tenisu bronzovou medaili v soutěži čyřhra mix ve dvojici s Jaromírou Deylovou z Rychnova nad Kněžnou. V soutěži jednotlivců získal zlatou medaili, když ve finálové skupině porazil všechny své soupeře. 

   

Mistr Evropy 2014 Bedřich Bulava

 

I v tomto sportu jsme aktivní organizačně. Poprvé jsme v roce 1996 pořádali Vánoční turnaj pro klienty našich služeb. Pro velký úspěch se tato akce zopakovala a od roku 1999 pořádáme pravidelně každoroční turnaje ve stolním tenise pro osoby s mentálním postižením. V této době se do Zlína sjíždí až 80 sportovců s mentálním handicapem z celé Moravy. 

  

Mistrovství Moravy ve stolním tenisu

 

LYŽOVÁNÍ

Dalším aktivně provozovaným sportem našich klientů je lyžování. Od roku 1998 se klienti s mentálním postižením NADĚJE Zlín účastní celostátních lyžařských závodů pořádaných ČHSO (České hnutí speciálních olympiád) v Dolní Malé Úpě v Krkonoších. V běžeckých disciplínách od 50 m po 5 km získali za více než 10 let mnohá medailová umístění, ve dvou případech i výrazné mezinárodní úspěchy. Každý rok pořádáme díky spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati Zlín týdenní zimní soustředění na Chatě Technoložka na Portáši, kterou nám univerzita pronajímá za velmi výhodných podmínek. V průběhu týdne se naši sportovci věnují sjezdovému i běžeckému lyžování, bobování, pěších výpravám po okolí, specialitou je závod v biatlonu upravený pro naše podmínky.


Naše úspěchy

Třetí místo na Světových zimních hrách ČHSO, které se konaly ve Spojených státech amerických v hlavním městě Aljašky Anchorage. Klient NADĚJE Zlín Lukáš Šimara po dvou pátých místech v běžeckých disciplínách na 3 km a 5 km získal vytouženou medaili ve štafetovém běhu 4 x 1 km.

 

I další mezinárodní úspěch NADĚJE Zlín se zrodil v Americe. V únoru roku 2009 v Bois ve státě Idaho získal náš klient Mirek Matulík stříbrnou medaili v běžecké disciplíně 500 m a na závěr přidal další stříbro ve štafetě 4 x 1 km.

 

Mirek Matulík v Idahu 2009

 

Těchto her se zúčastnilo 2 500 sportovců z 95 zemí celého světa. Za tento výkon byl Mirek Matulík z NADĚJE Zlín vyhodnocen jako nejlepší sportovec města Zlína za rok 2009 v anketě o nejlepšího sportovce Zlínského kraje v kategorii „Handicapovaný sportovec“.

  

Nejlepší sportovec města Zlína roku 2009 Mirek Matulík

 

BOCCA

190 zemí, 24 sportů, 7. 500 sportovců, 3. 000 trenérů, 20. 000 dobrovolníků

Ptáte se, co je to za obří sportovní akci? Světové hry Speciálních olympiád, určené pro sportovce s mentálním hendikepem konané v Abú Dhábí v březnu 2019. SK Berani Naděje Zlín na této akci reprezentují 3 sportovci a jedna trenérka: dva ve fotbalovém týmu a dva v bocci. A právě boccisté dosáhli velkého úspěchu, když hráčka Petra Machů vybojovala v soutěži jednotlivců stříbrnou medaili a v soutěži UNIFIED, kdy hraje hráč se svým trenérem proti další dvojici, získala Petra Machů a trenérka Aneta Kvapilová zlatou medaili. Za tento výjimečný úspěch byla Petra Machů navržena na ocenění "Nejlepší sportovec se zdravotním postižením města Zlína" za rok 2019 a ocenění i získala

 

 

 Petra Machů v v Abú Dhábí

 

FOTBAL, CYKLISTIKA, TURISTIKA, ŠIPKY, STOLNÍ FOTBAL, BRUSLENÍ

Těmto sportům se věnujeme příležitostně dle zájmu sportovců a jsme připraveni jejich nabídku rozšiřovat podle přání a schopností našich sportovců.

 


ORGANIZAČNÍ AKTIVITY SK BERANI NADĚJE ZLÍN

NADĚJE Zlín pořádá každý rok turnaj ve stolním tenisu v hale Zelené na Bartošově čtvrti, kterého se účastní sportovci s mentálním hendikepem z Moravy i vzdálenějších krajů, každý druhý rok pořádáme plavecké závody 25m bazénu ve Zlíně.

 


ÚSPĚCHY SPORTOVCŮ V ROCE 2023 

NÁRODNÍ TURNAJ VE STOLNÍM TENISU VE DVOŘE KRÁLOVÉ NAD LABEM

10. - 12. 11. 2023

 

29. MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY STOLNÍHO TENISU V HRADCI KRÁLOVÉ

22. - 23. 11. 2023

Muži A (11 soutěžících):

2. Pokuta Jan SK Berani Naděje Zlín

4. Bulava Bedřich SK Berani Naděje Zlín

6. Galia Mirek SK Berani Naděje Zlín

7. Janíček Radek SK Berani Naděje Zlín

 

Ženy B (11 soutěžících):

3. Svobodová Eva SK Berani Naděje Zlín

8. Divošová Nela SK Berani Naděje Zlín

9. Spáčilová Barbora SK Berani Naděje Zlín

 

Čtyřhra žen (5 dvojic):

1. Divošová Nela - Svobodová Eva SK Berani Naděje Zlín

3. Spáčilová Barbora - Přikrylová Marie SK Berani Naděje Zlín

 

Čtyřhra mužů (16 dvojic):

2. Janíček Radek - Červeňáková Marcela SK Berani Naděje Zlín

3. Bulava Bedřich - Galia Mirek SK Berani Naděje Zlín

 

TURNAJ VE STOLNÍM TENISU VE ZLÍNĚ

19. 10. 2023

po čtyřech letech opět turnaj ve Zlíně, dorazilo 13 sportovních klubu, jeden ze Slovenska.

Domácí tým SK Berani Naděje Zlín vybojoval tyto medaile:

Kategorie Muži A             Galia Mirek stříbro, Šimák Honza bronz

Kategorie Muži B             Vindyš Mirek zlato, Šabršula Jan stříbro

Kategorie Ženy A             Svobodová Eva bronz

 

Kategorie Ženy B              Divošová Nela zlato

 

 

KONTAKT:

Bc. Radomír Vítek, vedoucí služeb pro lidi s mentálním postižením

tel.: 775 868 837, e-mail: radomir.vitek@nadeje.cz

 

Mgr. Renata Gabrhelíková, oblastní ředitelka

tel.: 770 136 809, e-mail: renata.gabrhelikova@nadeje.cz