Zlín

 
 

Historie sportu - středisko Letná

 

Středisko Naděje pracuje s lidmi s mentálním postižením ve Zlíně od roku 1992. Poskytuje sociální služby chráněného bydlení a sociálně terapeutických dílen celkem pro 70 osob s lehkým nebo středně těžkým mentálním handicapem. Vedle těchto služeb se dlouhodobě věnujeme sportu zdravotně postižených. Jednotlivé sporty jsou nabízeny v rámci Fakultativních činností, sportovci Naděje jsou registrováni ve Sportovním klubu Berani Naděje Zlín. Zastřešujícím orgánem je Český svaz mentálně postižených sportovců.

 

 

    

 

SPORTOVNÍ HISTORIE A SOUČASNOST ZLÍNSKÉ NADĚJE

 

PLAVÁNÍ

Počátek sportovních aktivit lidí s mentálním handicapem ve zlínské Naději sahá až do roku 1992, kdy bylo ve Zlíně založeno středisko pro osoby s mentálním postižením. V této době se  jednalo spíše o pohybové aktivity typu společných vycházek do okolí denního stacionáře nebo návštěvy lázní v dětském  bazénu. Ke změně došlo v letech 1996 - 1997, kdy do Naděje Zlín postupně nastoupili  pracovníci se sportovním zaměřením a s chutí věnovat se rozvoji dovedností a schopností klientů po stránce tělesné a sportovní.

V roce 1999 byla oslovena trenérka plavecké školy paní Eva Königová, zda by se našim plavcům mohla věnovat v rámci dobrovolné činnosti.

Výsledkem trvalé a obětavé podpory pracovníků nad rámec pracovních povinností, profesionálních znalostí trenérky i zájmu ze strany klientů stoupala oblíbenost plavání. Vznikly pravidelné čtvrteční tréninky s účastí 10 - 15 klientů, kdy se z neplavců postupně stali dobří plavci s pravidelnou účastí na plaveckých závodech po celé republice.

 

Naše úspěchy

Medaile včetně zlatých z Mistrovství České republiky, které se koná tradičně v Liberci, organizátorem je Český svaz mentálně postižených sportovců. Sportovci Naděje Zlín se tohoto Mistrovství zúčastňují pravidelně již 12 let.

Medailové úspěchy dosahujeme v rámci soutěží pořádaných Českým hnutím speciálních olympiád (olympiády v Praze, Olomouci, Českých Budějovicích, Zlíně, Brně).

V září 2014 dosáhli sportovci Naděje Zlín také zahraničního úspěchu na Evropských hrách Speciálních olympiád pro sportovce s mentálním hendikepem v belgických Antverpách. Barbora Spáčilová získala stříbrnou medaili v závodě 25 m prsa s časem 0:36,7, Marek Šnédar vybojoval 2 zlaté medaile: ve strhujícím finálovém závodě na 100 m prsa porazil všech 6 soupeřů časem 2:2,50, v závodě na 200 m prsa pak získal zlato za čas 4:40,96.

Za tyto výkony získal Marek Šnédar ocenění "Nejlepší sportovec se zdravotním postižením města Zlína" za rok 2014.

 

 Nejlepší sportovec města Zlína roku 2014 Šnédar Marek

Nejlepší sportovec města Zlína roku 2014 Šnédar Marek 
 

 

Zlínská Naděje se v dnešní době věnuje oblasti plavání nejen po stránce sportovní, ale i  organizační. Pořádali jsme již 5 ročníků Mistrovství Moravy a Slezska v plavání pro sportovce s mentálním handicapem. Tato organizačně náročná akce má stále zvyšující se zájem jak ze strany sportovců, tak ze strany jednotlivých klubů či zařízení. Pro srovnání uveďme, že prvního ročníku v roce 1998 se zúčastnilo 73 plavců a v letech 2009 a 2011 již do Zlína přijelo přes 120 sportovců. Tyto projekty  jsou velmi dobře prezentovány v místním tisku i médiích.

Nejbližší Mistrovství Moravy a Slezska v plavání bude ve Zlíně 13. dubna 2017.

 

 

Radost v bazénu

 

 

STOLNÍ TENIS

Dalším sportem, kterému se věnujeme díky zájmu klientů, se stal stolní tenis. Ze skromných začátků dřevěných pálek a jednoho stolu v letech 1996 se stolní tenis u nás stal nejoblíbenějším sportem. Hraje se denně po ukončení práce v sociálně -terapeutických dílnách. V dnešní době trénuje na 3 - 4 stolech 15 – 20 klientů. V průběhu  roku se klienti účastní turnajů po celé republice.

   

Největších úspěchů dosahujeme na Mistrovství republiky v Hradci Králové a celostátním turnaji ve Dvoře Králové. V roce 2009 dosáhl velkého úspěchu hráč SK Berani Naděje Zlín Bedřich Bulava, když na Mistrovství České republiky vybojoval historicky první a dosud jediný titul v prestižní kategorii Muži A. V dalších letech se k tomuto výkonu nejvíce přiblížil v roce 2015 bronzovou medailí.

V září 2014 na Evropských hrách Speciálních olympiád pro sportovce s mentálním hendikepem v belgických Antverpách vybojoval Bedřich Bulava ve stolním tenisu bronzovou medaili v soutěži čyřhra mix ve dvojici s Jaromírou Deylovou z Rychnova nad Kněžnou.

V soutěži jednotlivců získal zlatou medaili, když ve finálové skupině porazil všechny své soupeře. 

 

 

Mistr Evropy 2014 Bedřich Bulava

 

 

I v tomto sportu jsme aktivní organizačně. Poprvé jsme v roce 1996 pořádali Vánoční turnaj pro klienty našich služeb. Pro velký úspěch se tato akce zopakovala a od roku 1999 pořádáme pravidelně každoroční turnaje ve stolním tenise pro osoby s mentálním postižením. V této době se do Zlína sjíždí až 80 sportovců s mentálním handicapem z celé Moravy. Nejbližší Mistrovství Jižní Moravy ve stolním tenisu bude ve Zlíně v říjnu 2017.

 

 

Mistrovství Moravy ve stolním tenisu

 

 

LYŽOVÁNÍ

Dalším aktivně provozovaným sportem našich klientů je lyžování. Od roku 1998 se klienti s mentálním postižením zlínské Naděje účastní celostátních lyžařských závodů pořádaných ČHSO (České hnutí speciálních olympiád) v Dolní Malé Úpě v Krkonoších. V běžeckých disciplínách od 50 m po 5 km získali za více než 10 let mnohá medailová umístění, ve dvou případech i výrazné mezinárodní úspěchy.

 

Naše úspěchy

Třetí místo na Světových zimních hrách ČHSO, které se konaly ve Spojených státech amerických v hlavním městě Aljašky Anchorage. Klient Naděje Zlín Lukáš Šimara po dvou pátých místech v běžeckých disciplínách na 3 km a 5 km získal vytouženou medaili ve štafetovém běhu 4 x 1 km.

I další mezinárodní úspěch Naděje Zlín se zrodil v Americe. V únoru roku 2009 v Bois ve státě Idaho získal náš klient Mirek Matulík stříbrnou medaili v běžecké disciplíně 500 m a na závěr přidal další stříbro ve štafetě 4 x 1 km.

 

 

Mirek Matulík v Idahu 2009

 

 

Těchto her se zúčastnilo 2 500 sportovců z 95 zemí celého světa. Za tento výkon byl Mirek Matulík z Naděje Zlín vyhodnocen jako nejlepší sportovec města Zlína za rok 2009 v anketě o nejlepšího sportovce Zlínského kraje v kategorii „Handicapovaný sportovec“.

 

 

Nejlepší sportovec města Zlína roku 2009 Mirek Matulík

 

 

FOTBAL, CYKLISTIKA A DALŠÍ SPORTY

Dalším sportem, kterému se klienti zlínské Naděje věnují, je fotbal s pravidelným pondělním tréninkem. Doplňkově pak také cyklistika, velkou oblibu získávají turnaje v šipkách a ve stolním fotbalu, kterým se věnujeme v rámci volnočasových aktivit.

 

 

 

KONTAKT:

Bc. Radomír Vítek, vedoucí střediska Letná

tel.: 775 868 837, e-mail: r.vitek@nadeje.cz

 

Mgr. Kateřina Pivoňková, ředitelka Naděje, oblast Zlín,

tel.: 739 227 875, katerina.pivonkova@nadeje.cz