Liberec

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA V LIBERECKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, adiktologické poradenství. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte sociální pracovníky.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Liberci již od roku 2009. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem Vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
Vedení města Liberce navštívilo středisko Naděje v Kateřinkách.

Vedení města Liberce navštívilo středisko Naděje v Kateřinkách.

06.05.24

Čtvrtek 2.5. 2024 byl pro služby NADĚJE 


Více...
 
Vedení města Liberce navštívilo středisko Naděje v Kateřinkách.

Čtvrtek 2.5. 2024 byl pro služby NADĚJE v Liberci významným dnem. Středisko v Kateřinkách navštívilo celé vedení města Liberec včele s primátorem města a všemi náměstky.

 

V rámci výjezdního zasedání se všichni seznámili se službami noclehárny a terénního programu, bylo také zmíněno nizkoprahové denní centrum, které je nedílnou součástí služeb pro lidi bez domova v Liberci.

 

 

NADĚJE v Liberci pracuje od roku 2009. Primátor města ocenil zvláště lidský a individuální přístup ke každému, mnohdy náročnému klientovi. Bylo vysoce hodnoceno to, že každý dostává šanci i ti, nad kterými většinová společnost „zlomila hůl.“

 

Dále byla diskutována potřeba navýšení lůžek ve stotisícovém Liberci, v jednání do budoucna je další objekt, který by pomohl řešit nedostatečná lůžka pro lidi, kteří pomoc potřebují.

 

V neposlední řadě si celé vedení města odnášelo brožuru NADĚJE a byli jsme ujištěni, že naplňujeme její slova - přijetí, pomoc, důstojnost, naději a život.

 

Jsme Pánu Bohu vděčni, že vede NADĚJI a žehná jejím službám.

 

Jiří Beneš, vedoucí střediska Kateřinky.

 

 


Méně...
 
Požehnané velikonoční svátky přeje NADĚJE!

Požehnané velikonoční svátky přeje NADĚJE!

04.04.24
 
Požehnané velikonoční svátky přeje NADĚJE!
 
Boty pro Naději

Boty pro Naději

14.03.24

Kvalitní boty, vhodné na běžné chození, jsou v šatnících organizací pomáhajících lidem bez domova nejvíce nedostatkovým zbožím. Lidé se spíše zbavují střevíců než sportovní nepromokavé obuvi. Proto jsme uvítali možnost nakoupit boty z výtěžku sbírky Církve bratrské v Liberci.


Více...
 
Boty pro Naději

Kvalitní boty, vhodné na běžné chození, jsou v šatnících organizací pomáhajících lidem bez domova nejvíce nedostatkovým zbožím. Lidé se spíše zbavují střevíců než sportovní nepromokavé obuvi. Proto jsme uvítali možnost nakoupit boty z výtěžku sbírky Církve bratrské v Liberci.


Není problém chodit ve velké bundě, svetru nebo tričku. Ale boty musí sedět i udržet nohy v teple a suchu. Zvláště u člověka bez domova, který tráví dny i noci na nohách a má omezenou možnost nohy ohřát a boty vysušit. Při naši práci se často setkáváme s lidmi, kteří přišli o prsty na nohou a někteří i o celé nohy v důsledku omrzlin nohou a následné infekce. Správná velikost bot a ošetření drobných zranění může lidem nohy zachránit.


Boty nerozdáváme plošně všem našim klientům. Snažíme se zamezit tomu, aby někteří naši klienti s botami případně kšeftovali, protože závislost bývá někdy silnější než liberecká zima. Proto boty dáváme podle akutní potřeby a poskytnutí bot si u klientů evidujeme.


Při nákupu, jsme se rozhodli pořídit především boty, které jsou nepromokavé a dají se nosit celoročně a také menší množství vyloženě zimních teplých bot. Vzhledem k průběhu letošní zimy se to ukázalo jako správná volba. Díky objednávanému množství jsme v ochodu Canis získali množstevní slevu a mohli tak nakoupit 68 párů bot různých velikostí za celkovou cenu 55 225 Kč.


Děkujme, že s námi pomáháte zachránit nohy lidí bez domova.

Pavel Matějka vedoucí pobočky Liberec


Méně...
 
Charitativní SWAP

Charitativní SWAP

14.03.24

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s radostí vezmeš domů, bude probíhat přímo v prostorách denního centra NADĚJE ve čtvrtek 25. dubna.2024 od 15:30 do 18 hodinDobrovolné vstupné je určeno na provoz denního centra NADĚJE.


Více...
 
Charitativní SWAP

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s radostí vezmeš domů, bude probíhat přímo v prostorách denního centra NADĚJE ve čtvrtek 25. dubna.2024 od 15:30 do 18 hodin. K výměně je možné donést věci, které již nepotřebujete a které by mohly být ještě někomu k užitku. Dobrovolné vstupné je určeno na provoz denního centra NADĚJE. 


Méně...
 
Naděje pro mne znamenala rodinu

Naděje pro mne znamenala rodinu

29.01.24

Naděje pro mě vždy znamenala rodinu a to jak jejím přístupem, tak svou myšlenkou.  Já jako zaměstnanec jsem cítila, že jsem součástí této rodiny a to samé jsme poskytovali našim klientům. Tento přesah z nás cítili naši klienti, kteří sice byli bez domova, ale našli zde útočiště před okolním světem.


Více...
 
Naděje pro mne znamenala rodinu

Naděje pro mě vždy znamenala rodinu a to jak jejím přístupem, tak svou myšlenkou.  Já jako zaměstnanec jsem cítila, že jsem součástí této rodiny a to samé jsme poskytovali našim klientům. Tento přesah z nás cítili naši klienti, kteří sice byli bez domova, ale našli zde útočiště před okolním světem, ve kterém byli všude nežádoucí či nechtění. Člověk bez domova nemá lehký život, potřebuje někde přečkat den a to jen v klidu a teple. To však bývá největší problém, nikde není žádoucí. Ze všech veřejných prostorů jako je nádraží, knihovna či obchodní centra jsou vyhazováni.  Překvapivě i lidem na ulici bezdomovec vadí, přestože nikoho neobtěžuje a nikomu nic nedělá.  Jen nastavuje zrcadlo naší společnosti, že i tito lidé jsou její součástí.

Často jsem slýchávala, jak těžké je pro člověka který je pár dní na ulici přijít do denního centra a požádat o pomoc. Obcházejí okolo, ale zaregistrovat  se znamená přiznat si, že jsem skutečně člověk v tísni či bez přístřeší pro kterého je služba určena. Ten kdo tuto situaci nezažil, se neumí vcítit do pocitů, které člověk (klient) prožívá. 

Ve chvíli kdy však překoná tento počáteční ostych se stává součástí rodiny Naděje a opět díky skvělému přístupu pracovníků někam patří, je mezi svými. Většina lidí se kterými jsem měla možnost spolupracovat za osm let mého působení v Naději, jsou skvělí lidé, kteří mají svou práci rádi a to i přes to, že je podhodnocená. Pro klienty dělají spoustu práce nad rámec svých povinností a jen díky tomu a lásce kterou v sobě mají posouvají klienty, nad kterými už dávno každý zlomil hůl, zpět do života. 

Jen těžko se mi odcházelo z Naděje. Byl to pro mě jeden z nejtěžších odchodů z „ práce“. Ale návrat ke své rodině a do svého rodného města se pro mě stal životní prioritou. Dodnes jsem však v kontaktu jak s pracovníky Naděje, tak s některými klienty. Tato práce nekončí rozvázáním pracovního poměru, tedy alespoň já to tak cítím. Jsem ráda, že mohu dál být průvodcem životů lidí, kterým jsem vstoupila do života a pomáhat na dálku.  Nyní jsem vychovatelkou v Dětském diagnostickém ústavu. Pracuji s dětmi, které díky tomu, že vyrůstají v ústavní péči nebo mají velmi špatné rodinné zázemí, nemají lehký životní osud.  Díky tomu poznávám své bývalé klienty z jiné strany a dokážu více pochopit jak je těžké se vymanit z těchto kruhů. 

Tento rok se nám podařilo s mou báječnou bývalou kolegyní Jitkou realizovat plán jak propojit tyto dva světy. A vymyslely jsme návštěvu našich dětí z DDÚ v Nízkoprahovém denním centru v Liberci. Děti si prošly všechny prostory, vydávaly obědy, měly možnost se na cokoliv zeptat a to jak pracovníků, tak klientů kteří byli za návštěvu rádi a byli k nim velmi otevření. Ještě nikdy jsem naše děti neviděla tak nadšené, několik jich tam chtělo začít pracovat, jiní měli spoustu dotazů a to ještě dva dny po návštěvě. Jako by se kouzlo Naděje přeneslo i na ně. A na dotaz, zdali si pamatují, kde byli, tak nás všechny dospělé doslova položili, „byli jsme v domově pro bezdomovce“. 

 

Tento článek je poděkováním pracovníkům NADĚJE, jak za jejich skvělou práci, tak za otevřenost těmto projektům. Vážím si toho o to víc, že nás přijali době, kdy mají mnoho práce a každá aktivita navíc je narušení běžného provozu. V Naději však byla skvělá atmosféra, která obohatila obě strany. 

Lenka Dušková, bývalá pracovnice Nízkoprahového denního centra


Méně...
 
Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III

Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III

17.01.24

Tímto projektem se zajišťuje distribuce trvanlivých potravin, hygienických pomůcek, základních domácích potřeb a textilních výrobků nejchudším občanům ČR. Probíhá též distribuce stanů, spacáků a karimatek pro řešení nouzových situací osob bez domova.


Více...
 
Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.

Projekt pomáhá lidem v tíživých sociálních situacích tím, že jim umožňuje překlenout těžké životní období poskytováním potravinové či materiální pomoc

V rámci programu jsou poskytovány i doprovodné aktivity, které předcházejí vzniku krizových situací a jsou zaměřeny na eliminaci negativních sociálních vlivů (např. základní sociální poradenství, finanční poradenství, výživové poradenství, psychologická péče).

Tímto projektem se zajišťuje distribuce trvanlivých potravin, hygienických pomůcek, základních domácích potřeb a některých textilních výrobků nejchudším občanům ČR. Probíhá též distribuce stanů, spacáků a karimatek pro řešení nouzových situací osob bez domova a distribuce školních pomůcek pro děti z rodin ve vážné sociální nouzi.

NADĚJE distribuci zajišťuje pomocí sociálních služeb, které poskytuje na území měst Praha, Litoměřice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Liberec, Štětí, Roudnice nad Labem, Lovosice, Česká Třebová, Klášterec nad Ohří, Kadaň a Lovosice.

Cílem projektu je zlepšení situace podpořených osob ve smyslu zajištění jejich pravidelnějšího a kvalitnějšího stravování a zvýšení dostupnosti hygienických prostředků, základních domácích potřeb, textilních výrobků a školních pomůcek pro tyto osoby. Stany, spacáky a karimatky budou distribuovány zejména osobám bez domova s cílem alespoň částečně zlepšit jejich situaci, pokud nelze v konkrétním případě jejich ubytování řešit jiným způsobem.

Projekt přispívá k vybudování kontaktu a důvěry mezi pracovníky organizace a klienty a bude jakousi vstupní branou pomoci, kdy při přijímání potravinové a materiální pomoci jsou klienti více ochotní navázat kontakt a případně vyslechnout rady a doporučení pracovníků.

Dalším cílem projektu je vhodné a citlivé nasměrování osob z cílových skupin k dlouhodobějšímu řešení svojí situace, tedy k řešení příčin problémů, a to prostřednictvím poskytování doprovodných opatření spolu s potravinovou a materiální pomocí. Projekt tedy může tímto způsobem přispět ke zmírnění chudoby a sociálního vyloučení podpořených osob.

Registrační číslo projektu: CZ.03.04.01/00/22_010/0001326. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.


Méně...