Liberec

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA V LIBERECKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, adiktologické poradenství. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte sociální pracovníky.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Liberci již od roku 2009. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem Vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
Top Control pomáhá NADĚJI i po Vánocích

Top Control pomáhá NADĚJI i po Vánocích

16.01.18

Pomáhat se nemusí pouze o Vánocích. Naše klienty v denním centru pro lidi bez domova velmi potěšilo několik plných tašek dárků od firmy Top Control. Tašky obsahovaly především sýry, klobásky, čaje a sladkosti. Děkujeme.

 
Top Control pomáhá NADĚJI i po Vánocích

Pomáhat se nemusí pouze o Vánocích. Naše klienty v denním centru pro lidi bez domova velmi potěšilo několik plných tašek dárků od firmy Top Control. Tašky obsahovaly především sýry, klobásky, čaje a sladkosti. Děkujeme.

 
Vánoce v NADĚJI

Vánoce v NADĚJI

25.12.17

 Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

 

 

 


Více...
 
Vánoce v NADĚJI

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději - kterou máme díky narození Ježíše Krista.

Následovalo poklábosení se starými i novými známými. Společně jsme si zazpívali pár písní a napsali svá vánoční přání na lampion štěstí.  

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala "štědrovečerní večeře" ve dvou termínech. Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru Naděje zúčastnilo kolem 50 osob bez domova.

 


Méně...
 
Mikuláš s čertem nadělovali v Kateřinkách

Mikuláš s čertem nadělovali v Kateřinkách

07.12.17

Čert s Mikulášem letos navštívili středisko v Liberci Kateřinkách a potěšili  a i trochu vyděsili zdejší děcka. Díky spolupráci s


Více...
 
Mikuláš s čertem nadělovali v Kateřinkách

Čert s Mikulášem letos navštívili středisko v Liberci Kateřinkách a potěšili  a i trochu vyděsili zdejší děcka. Díky spolupráci s kadeřnickým salónem BOX dostaly místní děti spoustu krásných dárků, které je velmi potěšily. Tímto děkujeme všem, kteří se na nákupu dárků podíleli.

 


Méně...
 
Ženy bez domova v Liberci už nemusí jezdit na noc do Jablonce!

Ženy bez domova v Liberci už nemusí jezdit na noc do Jablonce!

14.11.17

Zařízení pro ženy bez domova v Liberci dlouhou dobu velmi chybělo. Noclehárna v Liberci Kateřinkách byla určená pouze pro muže. Ženy v tíživé životní situaci tak musely jezdit do sousedního Jablonce nad Nisou, což pro řadu z nich byl problém a raději trávili noc na ulici. Po nezbytných úpravách, mohou přespat také ženy.


Více...
 
Ženy bez domova v Liberci už nemusí jezdit na noc do Jablonce!

        Zařízení pro ženy bez domova v Liberci dlouhou dobu velmi chybělo. Noclehárna v Liberci Kateřinkách byla určená pouze pro muže. Ženy v tíživé životní situaci tak musely jezdit do sousedního Jablonce nad Nisou, což pro řadu z nich byl problém a raději trávily noc na ulici. Díky dobré spolupráci organizace NADĚJE a města Liberec proběhly nezbytné drobné úpravy a od letošního září mohou přečkat noc v Noclehárně v Liberci Kateřinkách také ženy.

        Noclehárna pro muže je v Liberci v Kateřinkách provozována od roku 2009, v prostorách stejné budovy zároveň probíhá terénní program s klienty městské ubytovny nízkého standardu. Budova noclehárny a ubytovny se nachází na úplném okraji Liberce, kam se lze dostat MHD. Navzdory hůře dostupné poloze je kromě letních měsíců kapacita zařízení naplněna a v zimním období lůžka chybí.  Noclehárna zahrnuje čtyři pokoje ve spodním patře budovy (jedná se o 4 pokoje po 8 lůžkách na palandách). Po nezbytných drobných úpravách, které proběhly během léta, byl v zařízení vyčleněn jeden pokoj (8 lůžek) také pro ženy.  Během podzimu 2017 využívalo noclehárnu pravidelně 5 klientek, z nichž 2 jsou již dlouhá léta bez přístřeší. Nocleh na noclehárně je zpoplatněn 20 Kč za noc po první dva měsíce a následně se zvyšuje až na 50 Kč za noc. Klientům, kteří nemají na zaplacení noclehu, je možné uhradit nocleh z projektu Nejdřív střecha. Základním požadavkem pro užití noclehárny je vlastnictví dokladu totožnosti, dodržování hygieny a nenarušování společného soužití.

Organizace NADĚJE provozuje také Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova nacházející se v centru Liberce na Valdštejnské ulici. Zde mohou lidé bez domova využít sprchu, získat základní ošacení, stravu, strávit den v teple a využít sociální poradenství.

Děkujeme všem, kteří se zasloužili o to, že ženy nemusí spát na ulici!


Méně...
 
V NADĚJI očkovali proti vzteklině

V NADĚJI očkovali proti vzteklině

06.10.17

 

Ráno  27. září to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova se svými psy zde čekali na očkování psů proti vzteklině zdarma.

 

 


Více...
 
V NADĚJI očkovali proti vzteklině

Ráno 27. září to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde čekali na očkování svých psů proti vzteklině zdarma.

 

Psy, případně další domácí miláčky, mají často i lidé bez domova. Pro potěšení či jako nepostradatelnou obranu svých provizorních příbytků. Očkování těchto zvířat brání rozšíření vztekliny mezi hospodářskými zvířaty i volně žijícími živočichy, ale především pomáhá předcházet nákaze lidí.

 

„Zdravá zvířata, zdraví lidé." Pod tímto heslem od roku 2009 pracuje česká obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR. A stejně jako v předchozích letech i letos se členové a dobrovolníci připojili ke Světovému dni boje proti vzteklině, který je připomínán v desítkách zemí světa dne 28. září. V Liberci probíhá spolupráce s Nízkoprahovým centrem NADĚJE a Městskou policií Liberec.


Méně...
 
Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

02.06.17

V polovině května jsem měl možnost zúčastnit se spolu se dvěma českými kolegy z NADĚJE konference FEANTSA (Evropské federace národních organizací pracujících s bezdomovci) s názvem Solidarita v akci. Organizace FEANTSA byla založena v roce 1989 jako nevládní organizace a jejím úkolem je předcházet chudobě a sociálnímu vyloučení lidí bez domova či ohrožených bezdomovectvím, anebo tyto jevy zmírňovat. FEANTSA má v současnosti na 150 členských organizací z téměř třiceti evropských zemí.


Více...
 
Zúčastnili jsme se konference FEANTSA

V polovině května jsem měl možnost zúčastnit se spolu se dvěma českými kolegy z NADĚJE konference FEANTSA (Evropské federace národních organizací pracujících s bezdomovci). Organizace FEANTSA byla založena v roce 1989 jako nevládní organizace a jejím úkolem je předcházet chudobě a sociálnímu vyloučení lidí bez domova či ohrožených bezdomovectvím, anebo tyto jevy zmírňovat. FEANTSA má v současnosti na 150 členských organizací z téměř třiceti evropských zemí. NADĚJE je členskou organizací od roku 1994.
Konference se letos konala v polském Gdaňsku v Památníku Solidarity. Na akci se sešlo přes tři sta pracovníků z evropských organizací zabývajících se problémem sociálního vyloučení a bezdomovectví, aby na společných přednáškách a workshopech sdíleli své zkušenosti a načerpali nové poznatky. Měl jsem tak možnost dozvědět se informace o budování sociálního bydlení v Barceloně a Dublinu, společných problémech nedostatečného bytového fondu ve státech střední a východní Evropy či načerpat poznatky o zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných lidí bez domova s kolegy Polska a Velké Británie.
Součástí konference byly také exkurze do zařízení pro lidi bez domova a rodiny ohrožené bezdomovectvím ve městě Gdaňsk a okolí. Navštívil jsem tak tréninkové bydlení pro matky s dětmi a azylový dům pro ženy s dětmi organizace MONAR.  
Potom jsme se přesunuli do zařízení PRZYSTAŇ. Zařízení se stará o podnapilé osoby, u nichž by mohlo dojít k ohrožení života či ohrožení spolubydlících. Dále se věnuje prevenci alkoholismu a dalších sociopatologických  jevů.
Návštěva obdobných organizací v zahraničí a diskuze se zahraničními kolegy mi umožnila podívat se na naše služby trochu z nadhledu.

 

Pavel Matějka

vedoucí denního centra Valdštejnská

Liberec


Méně...