Liberec

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA V LIBERECKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, adiktologické poradenství. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte sociální pracovníky.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Liberci již od roku 2009. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem Vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
Jana Koubková vyhlásila na koncertu pro NADĚJI smrt standardizmu

Jana Koubková vyhlásila na koncertu pro NADĚJI smrt standardizmu

03.06.15

Pro novou pračku se sušičkou, která bude sloužit lidem bez domova v Denním centru NADĚJE v Liberci, zpívala jazzová legenda Jana Koubková a další kapely. 


Více...
 
Jana Koubková vyhlásila na koncertu pro NADĚJI smrt standardizmu

Liberecká pobočka NADĚJE pomáhá lidem bez domova zařadit se zpátky do společnosti už šest let. „Je těžké jít žádat o práci či vyřizovat věci na úřadech neumytý a ve špinavém oblečení. Lidé se pak od takového člověka odvracejí a zdráhají se mu jakkoli pomoci,“ vysvětlil vedoucí Střediska Valdštejnská Pavel Matějka, proč organizace použije výtěžek ze vstupného pro nákup pračky se sušičkou.

I přes chladné počasí přilákal hudební večer pod širým nebem odhadem přes stovku diváků. Mnozí sledovali koncert zachumlaní do dek, někteří se zahřívali u ohniště, kde si hlavně malí návštěvníci opékali špekáčky. V několika stáncích představovali pracovníci NADĚJE činnost své organizace. Co ovšem posluchače spolehlivě rozehřálo, bylo jamování jazzové legendy Jany Koubkové. „Ať NADĚJE přináší i dál naději všem, kteří ji potřebují,“ popřála z pódia organizaci Jana Koubková. „Pryč se všemi stereotypy, pryč se vším, co nás svazuje. Smrt standardizmu!“ použila energií nabitá zpěvačka název svého posledního alba z roku 2014, které vydala ke svým sedmdesátinám.

Na koncertu vystoupilo také vokální sdružení Generace Gospel Choir, kapely EMINENCE z Mimoně a Kaiser Band. „Koncert jsme připravili také jako poděkování všem dobrým lidem, kteří nám celou dobu, co působíme v Liberci, pomáhali. Nesmíme zapomenout na město Liberec, které nás například před dvěma lety, když se zpozdila dotace od státu, finančním příspěvkem zachránilo před krachem. S městem také spolupracujeme na přípravě systému prostupného bydlení v rámci komunitního plánování,“ připomněla oblastní ředitelka NADĚJE Milena Havrdová. Hudební večer vynesl 9 638 korun a k tomu jako bonus dostala NADĚJE od manželů Lacinových darem novou pračku se sušičkou.

Denní centrum a Noclehárna NADĚJE poskytuje lidem bez domova zajištění základních životních potřeb, jako jsou teplo, možnost přespání, možnost hygieny, ošacení či vyprání prádla a podle situace klienta také stravu. Pracovníci zde pomáhají s vyřízením dokladů, žádostí, sepsáním životopisu a vyhledáváním nabídek zaměstnání.


Méně...
 
Koncert pro NADĚJI

Koncert pro NADĚJI

28.04.15

Organizace NADĚJE v Liberci pracuje již 5 let s lidmi bez domova a pomáhá jim zařadit se zpátky do společnosti. Je těžké jít žádat


Více...
 
Koncert pro NADĚJI

Organizace NADĚJE v Liberci pracuje již 5 let s lidmi bez domova a pomáhá jim zařadit se zpátky do společnosti. Je těžké jít žádat o práci či vyřizovat věci na úřadech neumytý a ve špinavém oblečení. Lidé se pak od takového člověka odvracejí a nechtějí jej zaměstnat ani mu jinak pomoci.

V Denním centru a Noclehárně  NADĚJE naleznou lidé bez domova podmínky pro zajištění základních životních potřeb - teplo, možnost přespání, hygieny, ošacení, vyprání prádla, podle situace klienta také stravu. Pracovníci zde pomáhají s vyřízením dokladů, žádostí, sepsáním životopisu a vyhledáváním nabídek zaměstnání.

 

Podpořit činnost NADĚJE se rozhodla také jazzová zpěvačka Jana Koubková a kapely Kaiser Band, Eminence, Generace Gospel Choir na koncertě 27. května od 18 hodin na zahradě Lidových sadů v Liberci. V rámci koncertu vystoupí také kapela zaměstnanců a klientů NADĚJE. Dobrovolné vstupné je určeno na nákup pračky se sušičkou pro potřeby liberecké NADĚJE. Liberecký magistrát s organizací NADĚJE od počátku spolupracuje a její činnost podporuje. Nad benefičním koncertem převzal záštitu primátor Tibor Batthyány.


Méně...
 
Ohlédnutí za Nocí venku v Liberci

Ohlédnutí za Nocí venku v Liberci

16.03.15

Od pátku 13.3.2015 jsou v kině Varšava vystaveny fotografie z „Noci venku Liberec“, která proběhla 20.11.2014. Fotky jsou umístěny ve


Více...
 
Ohlédnutí za Nocí venku v Liberci

Od pátku 13.3.2015 jsou v kině Varšava vystaveny fotografie z „Noci venku Liberec“, která proběhla 20.11.2014. Fotky jsou umístěny ve vitríně před vchodem do kina a také v prostorách Kino Kávy.

Vystavené fotografie byly pořízeny převážně na samotné akci, ale také při přípravách, nákupu oblečení a hygieny z vybraných peněz a při předvánočním rozdávání balíčků v terénu.

 

Za podporu moc děkujeme spolku Zachraňme kino Varšava a Tiskárně Macek-Kusala.

 

Michaela Stránská


Méně...
 
Už pět pytlů pomoci

Už pět pytlů pomoci

06.03.15

Klienti Nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova NADĚJE v Liberci pomáhají  nemocné dívce. Jelikož jejich možnosti pomoci jsou omezené, sbírají plastová víčka. Nasbírali už pět pytlů.


Více...
 
Už pět pytlů pomoci

Klienti nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova NADĚJE v Liberci pomáhají  nemocné dívce. Jelikož jejich možnosti pomoci jsou omezené, sbírají plastová víčka. Od podzimu klienti nasbírali již pět velkých plastových pytlů, pro které si během minulého týdne maminka s Alicí přijeli. Holčička se trochu styděla, a tak zůstala schovaná v autě.

Dnes šestiletá Alice z Hodkovic prodělala jako miminko dětskou mozkovou obrnu, a proto musí absolvovat nákladné rehabilitace a cvičení. Rodiče se vzhledem k nedostatku prostředků rozhodli uspořádat sbírku plastových víček. Maminka Aličky říká: "Bez této pomoci by například Alička nemohla využívat hypoterapii, která jí velmi pomáhá."

Víčka pro malou Alici již dříve sbírala se svými dětmi sociální pracovnice Jitka Zemanová. "Klienti se zajímali, proč víčka sbírám, a začali mi víčka sami od sebe nosit. Nakonec jsme se domluvili, že umístíme v nízkoprahovém denním centru nádobu, do níž budou moci plastová víčka odevzdávat." Pan Milan, jeden z aktivních klientů, potvrzuje: "Sbírat víčka mne baví. A pomůžu aspoň dobré věci."


Méně...
 
Liberec za Noci venku

Liberec za Noci venku

27.11.14

Letos se liberecká NADĚJE poprvé účastnila akce Noc venku. S nápadem přišli v Azylovém domě Speramus, oslovili postupně další neziskové organizace ve městě a nakonec se nás zapojilo asi 20 dobrovolníků z řad zaměstnanců (AD Speramus, NADĚJE, Fokus, Food not Bombs, Člověk v tísni) i klientů.


Více...
 
Liberec za Noci venku

 

Letos se liberecká NADĚJE poprvé účastnila akce Noc venku. S nápadem přišli v Azylovém domě Speramus, oslovili postupně další neziskové organizace ve městě a nakonec se nás zapojilo asi 20 dobrovolníků z řad zaměstnanců (AD Speramus, NADĚJE, Fokus, Food not Bombs, Člověk v tísni) i klientů.

 

Podpořilo nás kino Varšava, kde se konal odpolední a večerní program. Prostory kina, které právě prodělávají rekonstrukci, jenom dokreslily úžasnou atmosféru. Přes 150 účastníků mohlo prožít příběhy ze života na ulici prostřednictvím živé knihovny, navštívit výstavu autentických fotografií, zúčastnit se workshopů, koncertů a před spaním ve spacáku na ulici shlédnout zajímavý dokument.

 

Štědrost návštěvníků se projevila ve výtěžku sbírky - během večera se podařilo vybrat přes 9 000 Kč, které budou použity na nákup hygienického a zdravotnického materiálu a oblečení pro lidi bez domova.

 

Před půlnocí nás ještě čekal rychlý úklid a pak už se na etapy začalo odcházet ven zakusit, jaké to je, skutečně přečkat noc venku na kartónu. Nakonec nás „spalo“ celkem 15 nadšenců, odvážlivců. Teplota se pohybovala kolem 2°C, celou dobu mrholilo.

 

Po 6. hodině ráno jsme se zahřáli snídaní v nízkoprahovém denním centru ve Valdštejnské ulici, kde nás čekalo krásné přivítání Pavla a Jitky. Po noci v chladnu a vlhku to bylo opravdu milé a příjemné zakončení celé akce.

 

 


Méně...
 
Jak dopadla Potravinová sbírka v Liberci?

Jak dopadla Potravinová sbírka v Liberci?

26.11.14

Ve více než 380 obchodech po celé zemi mohli lidé v sobotu darovat trvanlivé potraviny. V Liberci  potravinovou sbírku organizovala Potravinová banka Liberec v pěti ochodech.  Jeden z těchto obchodů byl ALBERT  a vzala si jej na  starost pobočka NADĚJE v Liberci.


Více...
 
Jak dopadla Potravinová sbírka v Liberci?

 

Ve více než 380 obchodech po celé zemi mohli lidé v sobotu darovat trvanlivé potraviny. V Liberci potravinovou sbírku organizovala Potravinová banka Liberec v pěti ochodech. Jeden z těchto obchodů byl ALBERT a vzala si jej na starost pobočka NADĚJE v Liberci.

 

Začínali jsme s výběrem potravin v 8 ráno a končili ve 20:00 večer. Mladí lidé ze sdružení SEBEREVOLTA nám nabídli pomoc s výběrem potravin a musím uznat, že se zhostili úkolu na výbornou. Měl jsem předem nahlášeno na den celkem pět "seberevolťáků", ale hned v osm na dopolední směnu jich přišlo o několik více. Stejně tak jich přišlo pár navíc i odpoledne.

Lidé opravdu potraviny dávali a občas o zajímavé situace nebyla nouze. Nabízím mladému páru letáček o sbírce. "Nechceme, děkujeme".  Pak se otáčí a ptají se: "To je o té sbírce? Tak to nám dejte". Za chvíli přicházejí z obchodu s nákupem několika trvanlivých potravin.

 

Občas také slyšíme: "Už jsme dali dnes v Globuse, Penny  apd. To je pěkné co děláte, ale  já už pravidelně přispívám na ..."  Ne všechny reakce  jsou tak pozitivní, slyšíme taky: "Ať se socky starají samy o sebe, a kdo dá nám důchodcům."

Blíží se poledne. Chystáme se přeložit část potravin do krabic a připravit na odvoz, už by to mohlo osobní auto zaplnit. A tak nikdo nerozdává u jednoho vchodu letáčky. Přichází mladý Slovák, "potrebujem  zoznam" říká. Dáváme  mu lísteček. Za dvacet minut se vrací  s  vozíkem až po okraj. "Co z toho máme přeložit do sbírky", ptají se kluci. "Všetko". Zaparkuje přeplněný vozík, poděkuje a odchází.

 

Večer dvěma plně naloženými auty odvážíme potraviny do Potravinové banky v Liberci. Sklad je zavalen plnými banánovými krabicemi. Pan skladník organizuje vykládání  a dvě "nadějačky" nestíhají třídit přivážené zboží. A kolik se vybralo? V našem ALBERTU 608 kg a celkově pro Potravinou banku v Liberci 6546 kg. Poděkování patří všem, kdo přispěli nebo pomohli s organizací a zajištěním sbírky.

  

Potravinové banky,  jsou občanská sdružení, která shromažďují od dárců potravinové i zemědělské přebytky, potraviny před datem spotřeby či takové, které nemohou jít do běžného prodeje, například mají poškozený obal či složení neodpovídající přesně informacím na obalu.

Potraviny dále přerozdělují potřebným organizacím, které pomáhají lidem v nouzi. Sbírka se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Darované potraviny poputují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, klienti azylových domů či postižení.

 

Pavel Matějka

 

 

 


Méně...