Liberec

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA V LIBERECKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, adiktologické poradenství. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte sociální pracovníky.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy Vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma.

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Liberci již od roku 2009. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem Vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
„Obyčejný“ den v denním centru pro lidi bez domova

„Obyčejný“ den v denním centru pro lidi bez domova

20.03.20

Jako každý pracovní den v 8 hodin otevíráme Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a u dveří už stojí klienti s rouškami přes ústa a nos, které jim šijí dobrovolníci z Liberecka. Prvně zamíří k umyvadlu, kde si myjí a poté dezinfikují ruce. Mají náš velký obdiv, jak s respektem přijali a pochopili, že jde o jejich ochranu a zároveň i naši a všech, které na ulici denně potkávají. 


Více...
 
„Obyčejný“ den v denním centru pro lidi bez domova

Jako každý pracovní den v 8 hodin otevíráme Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a u dveří už stojí klienti s rouškami přes ústa a nos, které jim šijí dobrovolníci z Liberecka. Prvně zamíří k umyvadlu, kde si myjí a poté dezinfikují ruce. Mají náš velký obdiv, jak opatření s respektem přijali a pochopili, že jde o jejich ochranu, ale zároveň i naši a všech, které na ulici denně potkávají. 

Po celý den se snažíme zachovat běžný chod denního centra, i když stín koronaviru tu je. Neustále přepočítáváme počet klientů, dohlížíme na hygienu, dezinfikujeme středisko, nově příchozím dáváme roušky a ty použité vyváříme a žehlíme. To všechno se snažíme dělat v plném nasazení a zachovávat klid, aby se i lidé bez domova cítili bezpečněji.

Vždyť lidé bez domova už teď nemají skoro nic. Místa, kde se mohli občas schovat či zahřát, jsou zavřena nebo pohlcena tvrdými opatřeními nouzového stavu. Lidé bez domova teď mají k dispozici pouze denní centrum a noclehárnu, která je již bohužel plně obsazena. 

Prosíme vás, kteří můžete zůstat doma, myslete na to, jak se máte dobře, že máte DOMOV a relativní BEZPEČÍ.

Moc vás všechny zdravíme, přejeme hodně zdraví, sil a trpělivosti. Se vzájemnou pomocí a respektem to zvládneme!

Velice děkujeme všem za dodané krásné roušky a jinou pomoc.

 

Zaměstnanci Jitka, Kája, Šárka a Pavel


Méně...
 
Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

24.02.20

Do Liberce jsem přijel 31. 5. 2019 po deseti letech jako těžký alkoholik a spící narkoman. Musel jsem se vrátit, protože jsem dostal zákaz pobytu v Praze, kde jsem žil sedm let na ulici


Více...
 
Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

 

Do Liberce jsem přijel 31. 5. 2019 po deseti letech jako těžký alkoholik a spící narkoman. Musel jsem se vrátit, protože jsem dostal zákaz pobytu v Praze, kde jsem žil sedm let na ulici. V Liberci mám trvalé bydliště na magistrátu. K zákazu pobytu v Praze jsem dostal také prospěšné práce – jednou 60 hodin, podruhé 100 hodin. Proto jsem se rozhodl, že se do Liberce vrátím a oddělám prospěšky.

 

Hned po příjezdu jsem se seznámil s místními bezdomovci a začal chlastat. Asi po třech týdnech pití jsem se dostal na NADĚJI, kde jsem nahlásil, že jsem těžký alkoholik a potřebuji pomoct. První dny si vůbec nepamatuji, ale v NADĚJI mi podali pomocnou ruku a poslali mne také do Advaity - poradna pro závislosti.

 

V těžké opilosti jsem běhal po úřadech – vyřizoval občanku, sociální dávky, věci pro nástup do léčebny. Nějakým zázrakem mi všude vyšli vstříc, i když jsem všude chodil opilej. Celé léto jsem prochlastal, nadělal nějaké průsery, ale v NADĚJI mi přesto pomáhali. Celý kolektiv si se mnou musel hodně vytrpět, hlavně když jsem měl 4 dny průjem.

 

Advaita mi vyřídila léčebnu. Někdy v červenci jsem odjel do léčebny Bílá Voda. Na cestu jsem si vyžebral – celé léto jsem žil z žebrání na chlast a na cestu do léčebny. Do Bílé Vody jsem přijel samozřejmě opilej. Tak mne nepřijali a poslali zpátky. Všichni byli v šoku, když jsem se druhý den vrátil do Liberce. Ale touha přestat pít byla velká a tak jsem ve spolupráci s NADĚJÍ a Advaitou začal zařizovat další léčebnu.

 

Na konci srpna jsem nastoupil na detox v léčebně v Kosmonosích, kam mne odvezl vedoucí NADĚJE. Odtamtud už mne nevyhodili, i když jsem nafoukal.  Po detoxu jsem nastoupil do léčebny v Horních Beřkovicích. Tam jsem zůstal až do soudu, kde jsem dostal trest natvrdo 30 dní vězení za neodpracované hodiny prospěšných prací. Ukončil jsem léčebnu a vrátil se do NADĚJE. Už jsem odpracovat sto hodin prospěšných prací (druhý trest), spolupracuji s Advaitou i pracovním úřadem. Jsem již více než půl roku střízlivý. Začal jsem pravidelně navštěvovat církev, třikrát týdně chodím na setkání Anonymních alkoholiků, bydlím krátce na Azylovém domě Speramus a čekám na nástup do vězení.

 

Bráňa

 

 


Méně...
 
Barber v denním centru pro lidi bez domova

Barber v denním centru pro lidi bez domova

10.02.20

V liberecké NADĚJI vařili tento pátek pro lidi bez domova kuchaři z restaurace Organza. Podával se guláš se špekovými knedlíky. Po dobrém obědě ostříhal naše klienty pan Honza z Classic man barber shop. 


Více...
 
Barber v denním centru pro lidi bez domova

V liberecké NADĚJI vařili tento pátek pro lidi bez domova kuchaři z restaurace Organza Liberec. Podával se guláš se špekovými knedlíky. Po dobrém obědě ostříhal naše klienty pan Honza z Classic man barber shop. Oběda se účastnilo asi 25 lidí bez domova a následně se nechalo 16 klientů profesionálně ostříhat. Takových akcí si velmi vážíme. A nejde jen o naplnění žaludků či samotné ostříhání. Tyto milé návštěvy ukazují našim klinetům, že někomu nejsou lhostejní a umožňují jim kontakty mimo svou sociální skupinu. Moc děkujeme.


Méně...
 
Žáci ze ZŠ Na Výběžku uspořádali sbírku věcí pro lidi bez domova

Žáci ze ZŠ Na Výběžku uspořádali sbírku věcí pro lidi bez domova

06.02.20

Žáci z osmé třídy ZŠ Na Výběžku v Liberci uspořádali v posledním lednovém týdnu sbírku ošacení, drogerie a trvanlivých potravin pro lidi bez domova. Věci ze sbírky byly předány do Nízkoprahového denního centra NADĚJE. Ošacení, drogerie a trvanlivé potraviny zaplnily celé osobní auto.


Více...
 
Žáci ze ZŠ Na Výběžku uspořádali sbírku věcí pro lidi bez domova

Žáci z osmé třídy ZŠ Na Výběžku v Liberci uspořádali v posledním lednovém týdnu sbírku ošacení, drogerie a trvanlivých potravin pro lidi bez domova. Věci ze sbírky byly předány do Nízkoprahového denního centra NADĚJE. Ošacení, drogerie a trvanlivé potraviny zaplnily celé osobní auto. ZŠ Na Výběžku s NADĚJÍ spolupracuje dlouhodobě. Žáci chodí každoročně na předvánoční prohlídku denního centra. Seznamují se s chodem organizace a při té příležitosti donesou klientům oběd, který předtím sami připravily. 

Děkujeme učitelům a rodičům dětí, že rozvíjejí u žáků sociální cítění a dlouhodobě naši organizaci podporují.


Méně...
 
Vánoce pro lidi bez domova

Vánoce pro lidi bez domova

03.01.20

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista.


Více...
 
Vánoce pro lidi bez domova

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista.

Poté si popovídali staří i noví známí a probrali své životní trable a plány do bunoucna. Společně jsme si také zazpívali pár písní.  

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala štědrovečerní večeře ve dvou termínech. Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE zúčastnilo padesát osob bez domova. Večeře byla přiravena díky podpoře Nadace Preciosa.


Méně...
 
Hudba zněla pro NADĚJI

Hudba zněla pro NADĚJI

23.12.19

Obřadní síň liberecké radnice v sobotu 7. prosince rozezněl Adventní koncert pro NADĚJI. Na úvod koncertu pronesl k publiku pár hřejivých a povzbuzujících slov náměstek primátora Liberce Ivan Langr, který převzal nad akcí záštitu.  Na koncertě zazpíval Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. Následovali varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou. 


Více...
 
Hudba zněla pro NADĚJI

Obřadní síň liberecké radnice v sobotu 7. prosince rozezněl Adventní koncert pro NADĚJI. Na úvod koncertu pronesl k publiku pár hřejivých a povzbuzujících slov náměstek primátora Liberce Ivan Langr, který převzal nad akcí záštitu.  Na koncertě zazpíval Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. Následovali varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou. Na koncertě zazněly vánoční a adventní skladby v tradičních i netradičních aranžích. Adventní koncert pro NADĚJI byl poděkování pro všechny, jimž nejsou lidé v nouzi lhostejní.  Sál byl zaplněn do posledního místa a zaplnila se také pokladnička s dobrovolným vstupným. Veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude využit na dovybavení denního centra, přípravu vánočního oběda a drobné dárečky pro klienty vynesla téměr 5 tisíc Kč.  

Děkujme všem dárcům za podporu naší činnosti při pomoci lidem bez domova. 

 


Méně...