Česká Třebová

 
 

 
 
Hurá, je tu karneval!

Hurá, je tu karneval!

22.02.14
Dne 19. 3. 2014 jsme spolu s Rodinným centrem Rosa Česká Třebová připravili pro děti v nízkoprahovém centru Borek oblíbený karneval.
Více...
 
Hurá, je tu karneval!

Dne 19. 3. 2014 jsme spolu s Rodinným centrem Rosa Česká Třebová připravili pro děti v nízkoprahovém centru Borek oblíbený karneval.  Děti při těchto aktivitách dostávají možnost zapojit se do samotných příprav a karneval mají velmi rády.  

 

 


Méně...
 
Stali jsme se sběrateli :-)

Stali jsme se sběrateli :-)

22.02.14

V únoru a březnu 2014 pomáháme u nás sbírat plastová víčka pro konkrétní dobročinný záměr. Víčka 


Více...
 
Stali jsme se sběrateli :-)

V únoru a březnu 2014 pomáháme sbírat plastová víčka pro konkrétní dobročinný záměr. Víčka pomohou rodičům sedmiletého Míši Teresky z Chrudimi financovat jeho náročnou rehabilitační péči. Míša prodělal dětskou mozkovou obrnu. V minulém roce bylo zřízeno několik sběrných míst, podařilo se vybrat a přetřídit více než 6 un plastových víček. Sbírka stále pokračuje a my se do ní rádi připojujeme. Zajímá vás, jaká víčka lze sbírat a jak to celé funguje?  

 

Foto: archiv rodiny Míši Teresky


Méně...
 
Z utkání přivezli úsměvy i medaile

Z utkání přivezli úsměvy i medaile

19.02.14
Dne 30.října 2013 vyjeli naši fotbalisti bojovat o medaile :-)
Více...
 
Z utkání přivezli úsměvy i medaile

Dne 30.října 2013 vyjeli naši fotbalisti bojovat o medaile :-)

 

V Přelouči se totiž konal IV.ročník fotbalového turnaje mezi nízkoprahy Pardubického kraje. Soutěžily mladší a starší čtyřčlenné týmy. Jestli z toho měli účastníci radost, nebo ne, posuďte sami :-)


Méně...
 
Benefiční podzimní ples ve prospěch NADĚJE
19.10.2013

Benefiční podzimní ples ve prospěch NADĚJE 19.10.2013

18.02.14

Prvním poslem blížící se plesové sezony je v České Třebové už čtyři roky benefiční ples Za jeden provaz, pořádaný stejnojmenným


Více...
 
Benefiční podzimní ples ve prospěch NADĚJE
19.10.2013

Prvním poslem blížící se plesové sezony je v České Třebové už čtyři roky benefiční ples Za jeden provaz, pořádaný stejnojmenným občanským sdružením.

Každý rok vynese dvacet až třicet tisíc korun pro některou ze znevýhodněných skupin obyvatel města. „Na tento ples chodíme každoročně, protože tady jdou peníze na správnou věc," říká o společenské události jedna z účastnic Zdena Šatopletová. Tentokrát se v zaplněném sále restaurace Na Horách tančilo pro dětský nízkoprahový klub sdružení Naděje. „Hledali jsme další organizaci, které bychom mohli pomoci. O činnosti Naděje jsme věděli a přišla nám hodně záslužná. Proto nám jako dobrý námět připadalo zvelebení nízkoprahového centra, jehož prostory nejsou úplně lákavé," připomíná zrod letošní spolupráce zakladatelka sdružení Zuzana Vondrová.

Následovaly společné workshopy, do kterých se kromě dětí z příměstského sídliště Borek pravidelně zapojují studenti českotřebovského gymnázia. „Byli jsme tam na dvou akcích, bylo to perfektní, děti jsou motivované, mají chuť něco dělat," je s volbou cílové skupiny spokojena Zuzana Vondrová a naznačuje další přínos těchto aktivit: „Pro nás je to nový impuls a pro studenty je to nová zkušenost. Touto skupinou můžeme oslovit nejen studenty, kteří se zajímají o sociální práce, ale i ty, kteří budou chtít studovat třeba pedagogickou školu." Naráží tak na předcházející ročníky, ve kterých gymnazisté spolupracovali s handicapovanými nebo seniory. Spolupráci si pochvaluje také ředitel gymnázia Josef Menšík, když říká: „Pro studenty jsou tyto projekty velkou výhodou. Co se učí ve škole teoreticky, tady zažívají v praxi. Moc mě těší, že k tomu nepřistupují formálně, jejich přístup je upřímný." 
Na plese bylo „narváno", lístky do tomboly šly na odbyt, a tak Zuzana Vondrová mohla nastínit smělé plány, jak s výtěžkem naložit: „Rádi bychom pořídili nějaký nábytek a sezení, protože lavice tam jsou, co kdo dal, také nějaký menší koberec, aby mohly probíhat aktivity i na zemi. A určitě chceme vyzdobit stěny. Náš velký sen je pořídit dětem herní konzoli Kinect, je to zařízení, které dokáže skloubit oblíbené počítačové hry a pohyb." Spolupráce těší i vedoucí pobočky Naděje Janu Pakostovou. Ona, její spolupracovníci i zhruba čtyři desítky dětí, které denně zařízení navštěvují, se rozhodně mají na co těšit./Deník (Šárka Mikulecká) 

Poznámka obdarovaných:

Z výtěžku bylo zakoupeno plánované nové vybavení centra: pohovky, koberec a další nábytek a také X BOX Kinect, který kombinuje počítačovou hru s pohybem. Děti tedy ohromně baví a zároveň dělají něco pro sebe. Děkujeme!


Méně...
 
V říjnu v NADĚJI kvetly slunečnice!

V říjnu v NADĚJI kvetly slunečnice!

18.02.14
Dne 10.října 2013 uspořádali naši milí přátelé ze "Za jeden provaz" pro děti výtvarný workshop "v nízkoprahu". Vyráběly se ve velkém
Více...
 
V říjnu v NADĚJI kvetly slunečnice!

Dne 10.října 2013 uspořádali naši milí přátelé ze "Za jeden provaz" pro děti výtvarný workshop "v nízkoprahu". Vyráběly se ve velkém krásné papírové slunečnice, které byly použity jako výzdoba sálu při příležitosti konání Podzimního benefičního plesu 19.října 2013 v restauraci Na horách v České Třebové. Výtěžek putoval do NADĚJE. Jak jsme s ním naložili si přečtěte zas jinde :-) Paní Magdo a všichni ze sdružení, srdečně děkujeme!


Méně...
 

To, co vidět tolik není aneb o naší práci a odpadcích...

18.02.14
V elektronické verzi Českotřebovského městského zpravodaje  se 30.10.2013 objevil článek o nepořádku na sídlišti Borek. K tomuto
Více...
 

V elektronické verzi Českotřebovského městského zpravodaje  se 30.10.2013 objevil článek o nepořádku na sídlišti Borek. K tomuto článku musím napsat pár řádků. Nepořádek na sídlišti je způsoben tím, že kontejnery u některých bytových domů jsou volně přístupné a také jejich malým počtem, což způsobuje, že kontejnery jsou již v pondělí plné a poté se odpad ukládá okolo nich do doby, než je společnost Eko-bi, s.r.o. ve středu vyveze. Bytová družstva a majitelé by se měli inspirovat např. bytovým družstvem ze vchodu 1818, které má své kontejnery kryté přístřeškem. V okolí domu NADĚJE je úklid pravidelně prováděn. V případě , že se na sídlišti vyskytne nějaký velkoobjemový odpad snaží se pracovníci NADĚJE zajistit odvoz do sběrného dvora nebo se s Eko - bi domluvit na odvozu. Musím připomenout, že posláním služeb NZDM není uklízet sídliště. Pracovnice NZDM se snaží vést místní mládež k tomu, aby se naučila udržovat pořádek ve svém okolí. Bylo by však potřeba, aby stejně vychovávali své děti rodiče.

Jan Holub, NADĚJE Česká Třebová

 

Poznámka: je škoda, že někteří méně přizpůsobiví kazí obraz jinak celkem ne až tak konfliktního satelitu města. Radnice se opravdu snaží snižovat rozdíly  mezi touto lokalitou a ostatními částmi města, proto zde působí NADĚJE a NZDM; DDM a ROSA. Odvoz odpadu patří mezi služby, které zajišťuje Město a občané za tuto službu platí. To se týká odvozu kontejnerů od bytových domů, nikoliv rozházených odpadků a vyhozených a pohozených věcí.  Rozumím, že NZDM nemá v náplni práce uklízet sídliště, zrovna  tak ale není obdobná činnost, tedy úklid nepořádku po jiných  náplní práce např. ochránců přírody, ačkoliv to dělají a docela pravidelně už řadu let, např. v rámci akce Ukliďme svět.  Já vím, že se NADĚJE snaží jak může. Bez NADĚJE by zde už dávno byl Chánov, píše Mgr. Iva Fikejsová, ředitelka ZŠ praktické. Možná proto se na NADĚJI obecně tolik spoléhá. Říká také, že se situace v lokalitě postupně pomalu zlepšuje, např. po stránce hygienické, odpadá záškoláctví. Kdyby se podařilo navíc vytvořit respektovanou samosprávu, mohlo by být lépe. Cíl je jasný: uklizené sídliště a dostatek volnočasových aktivit pro děti a mládež a snaha dosáhnout i vyšší než základní vzdělání mládeže, také práci pro obyvatele v produktivním věku. Cesta k tomu bude asi hodně, hodně dlouhá, ale není nemožná. Není ale přece možné, aby sem chodili uklízet nepořádek lidé odjinud. (Milan Mikolecký, redakce Českotřebovského zpravodaje).

 

 


Méně...