Mladá Boleslav

 
 

 

JSME JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH POSKYTOVATELŮ SLUŽEB PRO LIDI BEZ DOMOVA VE STŘEDOČESKÉM KRAJI

Nabízíme přenocování v noclehárně, stravu, sprchu a ošacení v nízkoprahovém centru, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychoterapeutem, přímou pomoc v ulicích města a okolí. Dále pomáháme osobám ohroženým sociálním vyloučením při jejich stabilizaci a návratu k běžnému způsobu života.

 

NAŠE SLUŽBY JSOU PRIMÁRNĚ URČENY LIDEM BEZ DOMOVA, LIDEM VE VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH NEBO LIDEM V AKUTNÍ HMOTNÉ NOUZI.

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY? 

Navštivte naše nízkoprahové centrum nebo kontaktujte sociálního pracovníka.

Potřebujete rovnou přenocovat? Obraťte se přímo na sociální pracovníky denního centra nebo noclehárny.

Našli jste člověka bez domova a chcete mu pomoci? Kontaktujte terénního pracovníka.

Jsme zapojeni v projektu Nejdřív střecha, kdy vám můžeme nabídnout až dva měsíce ubytování v našich zařízeních zdarma (zařazení do projektu závisí na konkrétní situaci). 

 

NĚCO VÍCE O NÁS 

Působíme v Mladé Boleslavi již od roku 1999. Seznamte se s naší historií nebo si stáhněte základní dokumenty k naší činnosti. Můžete si přečíst aktuality, prohlédnout fotogalerii nebo se stát našimi příznivci na Facebooku.

 

PODPORUJÍ NÁS 

Bez pomoci lidí, institucí a firem bychom nemohli potřebným lidem pomáhat. Děkujeme všem, kteří se rozhodli darovat naším prostřednictvím naději lidem bez domova. Podívejte se na přehled našich dárců nebo se rovnou mezi ně zařaďte.

 

POMÁHEJTE S NÁMI 

Připojte se k příznivcům naší práce a lidem ochotným pomáhat těm, kteří nemají vlastní domov. Učiňte tak přímo prostřednictvím platební karty, zasláním daru na náš bankovní účet, posláním dms nebo darováním hotovosti v některém z našich zařízení. Pomoci nám můžete i materiálním darem nebo dobrovolnou prací.

 

DĚKUJEME 

Děkujeme všem vám, kteří se zajímáte o pomoc potřebným lidem nebo jste se rozhodli pomáhat přímo prostřednictvím naší organizace.

 
 
Sčítání lidu 2021

Sčítání lidu 2021

05.05.21

NADĚJE v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Českým statistickým úřadem zorganizovala sčítání pro osoby bez domova. 


Více...
 
Sčítání lidu 2021

NADĚJE v Mladé Boleslavi ve spolupráci s Českým statistickým úřadem zorganizovala sčítání pro osoby bez domova. Dnes v poledne přišel sčítací komisař na středisko a umožnil našim klientům splnit zákonnou povinnost sečíst se. Vše proběhlo hladce a profesionálně a tímto děkujeme za spolupráci. 


Méně...
 
Zpráva o Sbírce potravin

Zpráva o Sbírce potravin

27.04.21

Vybralo se 243 kg potravin a drogerie. 


Více...
 
Zpráva o Sbírce potravin

Letošní jarní Sbírka potravin byla skromnější, vybralo se 243 kg potravin a drogerie. I to je ale pěkné a je vidět, že se mezi lidmi stále projevuje solidarita. Velký dík pratří Albertu, který ve své provozovně sbírku umožnil, i všem dárcům. Ocenění si zaslouží i všichni dobrovolníci, kteří zajistili hladký a zdárný průběh celé akce. Tvořili je zaměstnanci NADĚJE a Centra 83, odkud pomohl i klient. Děkujeme! 


Méně...
 
Sbírka potravin

Sbírka potravin

23.04.21

V sobotu 24. 4. 2021 od 8 do 18 hodin se uskuteční celorepubliková Sbírka potravin. 


Více...
 
Sbírka potravin

V sobotu 24. 4. 2021 v 8 až 18 hodin se uskuteční celorepubliková Sbírka potravin. V hypermarketu Albert v Olympii v Mladé Boleslavi zajišťuje dobrovolníky potřebné pro její realizaci NADĚJE ve spolupráci s Centrem 83. Vybrané trvanlivé potraviny cestují do potravinové banky, která je rozděluje mezi neziskové organizace poskytující pomoc potřebným. Každý dar do sbírky, ať větší nebo menší, pomůže dobé věci a podpoří lidi v nouzi. Děkujeme. 


Méně...
 
Sbírka ošacení pro NAĎEJI

Sbírka ošacení pro NAĎEJI

01.04.21

Dům dětí a mládeže, Pavilon uspořádal tradiční jarní sbírku ošacení pro NAĎEJI. 


Více...
 
Sbírka ošacení pro NAĎEJI

Dům dětí a mládeže, Pavilon uspořádal tradiční jarní sbírku ošacení pro NAĎEJI. Hojný výtěžek této dobročinné iniciativy jsme převzali dne 26. března. Staré a nepotřebné věci ještě poslouží lidem, kteří se ocitli v nouzi. DDM srdečně děkujeme za dlouhodobou podporu! 

 

Staré vyprané ošacení přijímáme celoročně. Pokud objevíte staré kalhoty, trika, boty, mikiny, svetry, bundy, spodní prádlo, které byste již vyhodili, ačkoliv jsou ještě funkční, neváhejte nás kontaktovat, nebo věci přímo zavézt do NADĚJE. Děkujeme. 


Méně...
 
Co je smyslem práce s bezdomovci?

Co je smyslem práce s bezdomovci?

08.03.21

 

Mezi lidmi slovo bezdomovec doprovází spousta předsudků a mýtů. To je do určité míry přirozené.


Více...
 
Co je smyslem práce s bezdomovci?

 

Mezi lidmi slovo bezdomovec doprovází spousta předsudků a mýtů. To je do určité míry přirozené. Když se ale odmítavý přístup založený na nevědomosti objevuje i na úřadech, u lékařů a v jiných institucích, které mají sloužit všem, je to zlé. Je to neetické a neprofesionální.   

 

Kdo je bezdomovec? Je to člověk, který se z nějakého důvodu dostal do krize. Zda za svoji situaci může sám, nebo ne, nejde často poznat. Propad do sociálního vyloučení je většinou následkem souhry několika nepříznivých vlivů, označit za původce jenom nejviditelnější z nich je krátkozraké. I kdybychom nakonec nějak „spravedlivě“ došli k závěru, že bezdomovec si za svou nouzi může sám, je to legitimní důvod odmítnout mu pomoc?

 

Sociální propad může potkat každého z nás, ať už jsme schopni si to připustit, nebo ne. Když to řeknu názorně, i "škodovákovi" může vyhořet byt, rodina ho může opustit, mohou ho okrást, může onemocnět. Každému z nás se mohou přihodit věci, které nemáme moc zcela ovlivnit a které sami nezvládneme. Když člověk pomoc potřebuje, potřebuje ji bez ohledu na to, jak do tohoto bodu došel. Proto když lékař řekne, že nebere sociální případy, nebo když strategie magistrátu pro řešení bezdomovectví je vyhnat bezdomovce z města, je to hloupé a nelidské.

 

Bezdomovec nepije, nepohoršuje, nechová se asociálně se záměrem nám ostatním škodit. Nedělá to ani se záměrem být bezdomovcem. Nikdo nechce být bezdomovcem. Propad na sociální dno a na ulici zanechá na člověku nesmazatelné stopy. Člověk se změní. Pokud od bezdomovce uslyšíte, že mu život na ulici vyhovuje, není to skutečná spokojenost, je to adaptační strategie. Je to lehčí, než říct „o všechno jsem přišel a nikdo mi nepomůže“. Kdo to sám nezažil, těžko může soudit.

 

Jaká je úloha sociálních služeb pro bezdomovce? Z mnoha stran slyším názory, které se dají shrnout takto: „bezdomovci se mají zavřít do NADĚJE a tam je mají převychovat“. To je zcela zcestné. Sociální služby jsou výhradně službami a ne vězením nebo polepšovnou. Nabízíme pomoc člověku v tom, co on sám potřebuje. Nejčastěji to je potravinová pomoc, ošacení, sprcha, nocleh, poradenství. Vždy je to přijetí. Můžeme pomoct s návratem do běžné společnosti, pokud si to člověk přeje a má na to sílu. Nelze mu nic nutit, v této české, evropské zemi jsme všichni svobodní.

 

Nerozumím lidem, kterým jejich společenské postavení dává pocit, že mají právo se povyšovat a říkat druhým, jak mají žít. Jak to, že v naší „vyspělé společnosti“ se chováme jako ve středověku a rozdělujeme lidi na lepší a horší? Jak to, že v době nekonečného ekonomického růstu lidi nemají co jíst a nemají kde bydlet? Chceme dětinsky nadávat na bezdomovce, nebo raději budeme opravdu vyspělá společnost a budeme všichni držet spolu?

 

Tadeáš Hrabovský, vedoucí pobočky Mladá Boleslav


Méně...
 
Horké židle pro lidi v nouzi

Horké židle pro lidi v nouzi

10.02.21

Nabízíme možnost přečkat mrazivou noc na denním centru na židlích.


Více...
 
Horké židle pro lidi v nouzi

Mrazivé a zasněžené počasí, které nás v posledních dnech obklopilo, může pro jednoho být romantickým a idylickým obrazem zimních radovánek. Pro druhého, kterého nepotkalo tolik štěstí, se může stát bojem o holý život. 

 

Kapacita noclehárny pro lidi bez domova je již několik zim v řadě přeplněná. Přistupujeme proto k nouzovému režimu, kdy lidem nabízíme možnost přečkat mrazivou noc na denním centru na židlích. Žádný luxus to není a k noclehu má tento pobyt daleko, ale lidi tak neumrznou.

 

Tento mimořádný režim zavádíme s nasazením našeho už tak omezeného personálu nad rámec zákonných povinností našich registrovaných sociálních služeb. Do budoucna budeme usilovat o rozšíření kapacity noclehárny a nebo zřízení návazných pobytových služeb, které v našem městě citelně chybí. 


Méně...