Aktuality

V Liberci proběhla charitativní akce „Šaty pro Naději“

Ve čtvrtek 24. dubna se v Liberci v Restauraci a baru Organza konala akce – bazárek "Šaty pro Naději". Jeho

Více...

Ve čtvrtek 24. dubna se v Liberci v baru Organza konala akce – bazárek „Šaty pro Naději“. Jeho cílem bylo dát nový život oblečení, které už lidé nepotřebují, a zároveň získat finanční prostředky pro Nízkoprahové denní centrum Naděje.

Myšlenka bazárku vzešla z praktické potřeby. Často sháníme pro své klienty ošacení, zejména praktické ošacení pro muže, ale dary obsahují často i oblečení které není pro naše klienty (většinou muže) vhodné. Mnoho darovaných kousků oblečení je natolik krásných a kvalitních, že by byla škoda je nevyužít pro dobrou věc i jiným způsobem. A tak se zrodil nápad uspořádat bazárek, kde si lidé mohou toto oblečení pořídit a zároveň přispět na činnost Naděje. Při přípravě akce jsme oslovili fanoušky Naděje, že nám mohou nyní nosit i šaty a sukně, které běžně spíše nechceme.

Zájem o akci byl velký a atmosféra více než příjemná i když jsme se vzhledem k deštivému počasí přesunuli ze zahrady do vnitřních prostor Organzy. K dobré náladě nám zahrála kapena Na Und? a o něco dobrého k pití či jídlu, také nouze nebyla.

Po rozpečetění kasičky na libereckém magistrátu jsme se dopočítali krásné sumy 6 023 Kč. 

Děkujeme všem co přispěli do sbírky, všem kdo donesli i odnesli si šaty, kapele Na Und? za skvělou muziku, paní náměstkyni Martině Teplé za podporu akce, Baru a restauraci Organza za výborné zázemí, celému týmu Naděje za organizaci akce a všem co přišli patří poděkování za pěknou atmosféru. Budeme se těšit na další setkání.

Méně...

Požehnané velikonoční svátky přeje NADĚJE.

Více...

Méně...

Jak pomáhá projekt Nejdřív střecha v životě našich klientů.

Ve středisku Naděje Kateřinky využívají

Více...

Ve středisku Naděje Kateřinky využívají někteří klienti prostředků z tzv. projektu „Nejdřív střecha.“ Pro nezasvěcené je tento termín neznámý, proto se domnívám, že je potřeba vysvětlit důvody pro poskytnutí možnosti čerpání, a především jeho hlavní cíl. Cílem celého projektu je zajistit klientovi, který se dostal do těžké životní situace, pobyt na noclehárně bez starostí o úhradu za poskytnuté služby. Toto všechno je možné na dobu až dva měsíce. Po tuto dobu se klient, většinou ve spolupráci se sociálním pracovníkem, má možnost v klidu zaměřit se na řešení své situace. Ne vždy se vše podaří tak, jak bychom si přáli a jak by bylo potřeba. Častým důvodem neúspěchu je nedostačující spolupráce klienta se sociálním pracovníkem, jeho špatný zdravotní stav, všechny možné druhy závislostí, či celkový pasivní klientův přístup pro kladné řešení.

Pokusím se uvést konkrétní příklad čerpání těchto prostředků z výše uvedeného projektu.


Klient Marek, věk 20 let, doba čerpání 60 dní.

Marek přišel do našeho zařízení z neznámého města na Slovensku, do té doby žil s matkou, která si našla v Čechách přítele a o syna ztratila zájem. S touto skutečností se Marek velice těžko smiřoval, a nešťastná situace se projevovala i na jeho chování.


Byl konfliktní, nedodržoval pravidla hygieny, slovně napadal své spolubydlící, svoji situaci odmítal řešit. Marek byl krátce po svém příchodu do zařízení, vzhledem k jeho celkovému psychickému stavu a platební neschopnosti, zařazen do projektu „Nejdříve střecha.“ Jeho první otázka byla, nebude-li se muset po zařazení odstěhovat na střechu budovy. Vše jsme si vysvětlili a začali řešit Markovu situaci.


Díky skutečnosti, že nemusel řešit, kde sežene prostředky na ubytování, se za dobu čerpání podařilo ve spolupráci se sociálním pracovníkem Markovi zajistit legální pobyt v České republice, zaevidovat na ÚP Liberec a tím otevřít cestu k čerpání prostředků pro jeho další existenci. Dále se podařilo obstarat vyšetření o odborného lékaře s následnou vhodnou medikací. Díky všem výše uvedeným skutečnostem se celkový stav Marka rapidně zlepšil.


Jeho bolestivé místo, vztah syna a matky se i ale i přes veškerou snahu sociálního pracovníka zlepšit nepodařilo. Bylo uskutečněno několik telefonátů s matkou, kde jsme podrobně popsali Markovu situaci a jeho psychický stav, který by se jistě zlepšil, kdyby matka projevila o syna alespoň nějaký zájem, nabídli jsme i několik termínů na případné osobní setkání, vše ale bylo marné.


V současné době společně s ÚP a klientem hledáme vhodné pracovní uplatnění, kontrolujeme dodržování osobní hygieny, snažíme se klienta vést k bezkonfliktnímu vztahu s ostatními ubytovanými, kontrolujeme dodržování správné medikace a vše pro úspěšný další rozvoj mladého člověka, který se ne úplně svoji vinou dostal do obtížné životní situace.

Všichni zaměstnanci Naděje jsme připraveni dle svých možností a schopností Markovi pomoci vyřešit jeho těžkou životní etapu a k tomu nám pomohlo také zařazení do výše zmíněné projektu.

Markovi přejeme hodně štěstí a brzké nalezení svého místa v životě.


Mgr. Jiří Hána – sociální pracovník

Méně...

Uklízeli jsme svět – v Kateřinkách!

V letošním roce jsme se

Více...

V letošním roce jsme se v Kateřinkách rozhodli pokusit zúčastnit se velké akce „ Ukliďme Česko, ukliďme svět“, a spojit příjemné s užitečným.

 

26.března 2025 v devět hodit ráno, po předchozích několika upozorněních, celá velká akce započala. Již v minulém týdnu jsme se zaevidovali na centrále, odkud nám poslali potvrzení o evidenci a odpadkové pytle s logem  „Ukliďme svět“.


Pak již nic nebránilo začít s úklidem. Rozdělili jsme si okolí budovy na několik sektorů, do každého vyrazila skupina brigádníků z řad našich klientů a zaměstnanců. Po cca dvouhodinovém maximálním pracovním nasazení jsme byli s prací hotovi. Blízké okolí budovy, ale i příjezdové cesta, autobusové zastávky a les do vzdálenosti přibližně 700 metrů jsou jako nové.


Spokojenost s nasazením a výsledek práce byl úplný. Hned po dokončení jsme k radosti všech rozdělali oheň a společně opekli špekáčky. Všichni jsme se radovali z toho, že pořádek jsme dělali především pro sebe a pro pořádek blízkého okolí, které se nám stalo dočasným domovem.


Jen na závěr několik faktů. Akce se dohromady účastnilo 19 lidí, sebrali jsme cca 100 kg odpadků, z toho cca 40 kg recyklovatelných. Všem zúčastněným patří velký dík!

 

Mgr. Jiří Hána – sociální pracovník.

Méně...

Šaty pro NADĚJI

Dne 24.4.2025 od 16 hodin se uskuteční první ročník charitativního bazárku „Šaty pro NADĚJI.“

Přijďte si udělat radost šaty z

Více...

Dne 24.4.2025 od 16 hodin se uskuteční první ročník charitativního bazárku „Šaty pro NADĚJI.“

Přijďte si udělat radost šaty z druhé ruky, rozšířit povědomí o organizaci NADĚJE a pomoci lidem v nouzi. A to vše v příjemném prostředí liberecké Organzy, za hudebního doprovodu skupiny Na Und?. Výtěžek sbírky je věnován na pomoc lidem bez domova v Liberci. Záštitu nad akcí převzala Bc Martina Teplá, náměstkyně primátora pro sociální záležitosti.

Méně...

Vánoce pro lidi bez domova v Liberci

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními svátky,  připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví. 

Na začátku setkání zaznělo slovo o naději, kterou máme díky Ježíši, kterého rodiče neměli při narození kam uložit. Ježíš zažíval v životě obdobné věci jako naší klienti. Mnoho lidí se na něj možná dívalo skrz prsty jako na nemanželské dítě narozené v chlévě, posléze prožíval život uprchlíka v dalekém Egyptě. Při jeho veřejném působení byl od elit v opovržení za to, že se stýkal s lidmi na okraji společnosti.

Po dobrém jídle jsme si popovídali o životě, probrali své životní trable, společně si zazpívali a popřáli si požehnané, šťastné a veselé Vánoce i nadcházející rok.  Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE  a Noclehárně zúčastnilo přes osmdesát lidí bez domova.

Vánoční dárečky a posezení jsme připravili díky daru společnosti ATREA s.r.o.,  Potravinové bance, pracovníkům Tesco v Liberci, sponzorovi Honzovi a dalším. Moc děkujeme za podporu.

Méně...

Vánoční posezení pro lidi bez domova

Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci chystáme předvánoční posezení. Denní centrum je otevřeno

Více...

Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci chystáme předvánoční posezení. Denní centrum je otevřeno každý pracovní den, noclehárna funguje každou noc. V pátek a pondělí před štědrým dnem bude pro klienty a zaměstnace Naděje výjimečný, protože společně oslaví Vánoce. Pro klienty je v obou zařízeních připravena štědrovečerní věčeře (řízky a bramborový salát) a naleznou pod stromečkem i dárečky. V denním centru ve Valdštejnské ulici proběhne posezení v několika etapách v pátek 20.12. odpoledne. V noclehárně Liberci Kateřinkách proběhne posezení v pondělí 23.12. od 15 hodin. Děkujeme všem podporovatelům a sponzorům, díky kterým můžeme pohoštění připravit.

Méně...

Naděje se opět zapojí do Sbírky potravin

NADĚJE v Liberci se jako každoročně zapojí do Sbírky potravin, která se koná v sobou 23.11.2024.

Více...

NADĚJE v Liberci se jako každoročně zapojí do Sbírky potravin, která se koná v sobou 23.11.2024. Přijďte nás podpořit do Albertu v o.c. Nisa. Děkujeme!

Méně...

Návštěva zaměstnanců Ústředí Naděje v Liberci Kateřinkách.

S velkou radostí jsme přivítali pracovníky

Více...

S velkou radostí jsme přivítali pracovníky Ústředí Naděje dne 12.6.2024 v našem středisku Kateřinkách v Liberci. Toto středisko funguje od roku 2009 a u jeho zrodu stál současný ústřední ředitel NADĚJE Jan Vaněček. 

Všichni zaměstnanci Ústředí si prohlédli prostory, seznámili se s chodem zařízení a popovídali si s klienty i zaměnanci o nelehké, zároveň však smysluplné a obohacující práci.

Děkujeme za návštěvu a těšíme se na další shledání!

 

Bc. Jiří Beneš, vedoucí střediska.

Méně...

Jak také NADĚJE pomáhá!

Smyslem Naděje je pomáhat lidem, kteří se

Více...

Smyslem Naděje je pomáhat lidem, kteří se dostali do těžké životní situace. Zkoumání příčiny je až na druhém místě. V první řadě je pokusit se zmírnit problémy všech, kteří se dostali na okraj společnosti a řeší svízelnou situaci, na kterou jim síly nestačí.

 

Zaměstnanci NADĚJE se snaží dle svého svědomí a dle svých možností pomoci v řešení nelehkých lidských osudů.

 

Před několika dny se na pracovníky noclehárny v Kateřinkách v Liberci obrátila paní ředitelka jedné liberecké mateřské školy s problémem tatínka, který má v této školce umístěného synka. Je samoživitel, oba bydlí na ubytovně, za kterou platí bezmála 16 000,- Kč, v současné době je otec bez zaměstnání (práci si ale aktivně hledá, vzhledem ke skutečnosti, že se stará o malé dítě, má problém odpovídající práci sehnat), jediným příjmem jsou sociální dávky a příspěvek na bydlení. Po zaplacení nutných položek mu nezbývá na stravu. Vše je ještě komplikováno faktem, že oba jsou slovenské národnosti. Aby si zažádali o české občanství, musí mít finance na podání a zaplacení potřebných dokumentů. Také na tyto základní věci mu peníze nezbývají.

 

Dali jsme hlavy dohromady, podařilo se nám sehnat velmi lidského dárce z Liberce, který byl ochoten jednorázově finančně pomoci a tím umožnil vyřídit si výše jmenovanému tatínkovi všechny potřebné dokumenty, na základě kterých bude moci žádat o další finanční podporu.

 

Dále náš sociální pracovník navštívil kompetentní pracovnici Úřadu práce v Liberci, která přesně popsala všechny možnosti na zlepšení situace a hlavně co je pro úspěšnost této „akce„ potřeba udělat. Společně hledáme vhodné pracovní uplatnění denní kontrolou aktuální nabídky.

 

A tak situace, která se zdála být neřešitelná, se díky společné snaze pomalu řeší a pěkný pocit, že jsme mohli pomoci, je nám odměnou.

 

Mgr. Jiří Hána, sociální pracovník Liberec Kateřinky.

 

 

 

 

Méně...

Šaty pro Naději

Chystáme pro Vás první ročník šatového bazárku! Již nyní sháníme šaty a sukně všech velikostí a střihů. V dubnu příštího

Více...

Chystáme pro Vás první ročník šatového bazárku! Budeme moc rádi, pokud nám pomůžete s přípravami. Již nyní sháníme šaty a sukně všech velikostí a střihů. V dubnu příštího roku pak proběhne charitativní šatový bazárek v baru a restauraci ORGANZA. Chcete-li nás podpořit a máte nepotřebné šaty, můžete nám je donést již nyní do Nízkoprahového denního centra v Liberci.

Méně...

Zabydlet potřebné!

Nedávno nám  náš bývalý klient Bráňo s radostí oznámil, že o něm vyjde článek v Respektu. Bráňo strávil na ulici

Více...

Nedávno nám náš bývalý klient Bráňo s radostí oznámil, že o něm vyjde článek v Respektu. Bráňo strávil na ulici více než 10 let, potýkal se závislostí na alkoholu a dalších návykových látkách. Po absolvování protialkoholní léčby a pobytu v komunitě, se vrátil do Liberce, kde nyní pracuje jako pečovatel v Alzheimer centru.

 

Díky projektu města Liberec – Centrum bydlení, získal městský byt – garsonku.

 

Díky moc Bráňo, že jsme mohli být zastávkou na tvé životní cestě. Dáváš nám naději, že naše práce má smysl. A taky děkujeme všem organizacím a lidem, kteří ti na tvé nelehké cestě pomohli, modlili se za tebe a vzali tě do rodiny.

 

Více o životě Bráňi a projektu zabydlování potřebných do městských bytů se můžete dočíst v reportáži Respektu

 

Pavel Matějka, nízkoprahové denní centrum v Liberci.

Méně...

Vedení města Liberce navštívilo středisko Naděje v Kateřinkách.

Čtvrtek 2.5. 2024 byl pro služby NADĚJE 

Více...

Čtvrtek 2.5. 2024 byl pro služby NADĚJE v Liberci významným dnem. Středisko v Kateřinkách navštívilo celé vedení města Liberec včele s primátorem města a všemi náměstky.

 

V rámci výjezdního zasedání se všichni seznámili se službami noclehárny a terénního programu, bylo také zmíněno nizkoprahové denní centrum, které je nedílnou součástí služeb pro lidi bez domova v Liberci.

 

 

NADĚJE v Liberci pracuje od roku 2009. Primátor města ocenil zvláště lidský a individuální přístup ke každému, mnohdy náročnému klientovi. Bylo vysoce hodnoceno to, že každý dostává šanci i ti, nad kterými většinová společnost „zlomila hůl.“

 

Dále byla diskutována potřeba navýšení lůžek ve stotisícovém Liberci, v jednání do budoucna je další objekt, který by pomohl řešit nedostatečná lůžka pro lidi, kteří pomoc potřebují.

 

V neposlední řadě si celé vedení města odnášelo brožuru NADĚJE a byli jsme ujištěni, že naplňujeme její slova – přijetí, pomoc, důstojnost, naději a život.

 

Jsme Pánu Bohu vděčni, že vede NADĚJI a žehná jejím službám.

 

Jiří Beneš, vedoucí střediska Kateřinky.

 

 

Méně...

Požehnané velikonoční svátky přeje NADĚJE!

Více...

Méně...

Boty pro Naději

Kvalitní boty, vhodné na běžné chození, jsou v šatnících organizací pomáhajících lidem bez domova nejvíce nedostatkovým

Více...

Kvalitní boty, vhodné na běžné chození, jsou v šatnících organizací pomáhajících lidem bez domova nejvíce nedostatkovým zbožím. Lidé se spíše zbavují střevíců než sportovní nepromokavé obuvi. Proto jsme uvítali možnost nakoupit boty z výtěžku sbírky Církve bratrské v Liberci.


Není problém chodit ve velké bundě, svetru nebo tričku. Ale boty musí sedět i udržet nohy v teple a suchu. Zvláště u člověka bez domova, který tráví dny i noci na nohách a má omezenou možnost nohy ohřát a boty vysušit. Při naši práci se často setkáváme s lidmi, kteří přišli o prsty na nohou a někteří i o celé nohy v důsledku omrzlin nohou a následné infekce. Správná velikost bot a ošetření drobných zranění může lidem nohy zachránit.


Boty nerozdáváme plošně všem našim klientům. Snažíme se zamezit tomu, aby někteří naši klienti s botami případně kšeftovali, protože závislost bývá někdy silnější než liberecká zima. Proto boty dáváme podle akutní potřeby a poskytnutí bot si u klientů evidujeme.


Při nákupu, jsme se rozhodli pořídit především boty, které jsou nepromokavé a dají se nosit celoročně a také menší množství vyloženě zimních teplých bot. Vzhledem k průběhu letošní zimy se to ukázalo jako správná volba. Díky objednávanému množství jsme v ochodu Canis získali množstevní slevu a mohli tak nakoupit 68 párů bot různých velikostí za celkovou cenu 55 225 Kč.


Děkujme, že s námi pomáháte zachránit nohy lidí bez domova.

Pavel Matějka vedoucí pobočky Liberec

Méně...

Charitativní SWAP

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s

Více...

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s radostí vezmeš domů, bude probíhat přímo v prostorách denního centra NADĚJE ve čtvrtek 25. dubna.2024 od 15:30 do 18 hodin. K výměně je možné donést věci, které již nepotřebujete a které by mohly být ještě někomu k užitku. Dobrovolné vstupné je určeno na provoz denního centra NADĚJE. 

Méně...

Naděje pro mne znamenala rodinu

Naděje pro mě vždy znamenala rodinu a to jak jejím přístupem, tak svou myšlenkou.  Já jako zaměstnanec jsem cítila, že

Více...

Naděje pro mě vždy znamenala rodinu a to jak jejím přístupem, tak svou myšlenkou.  Já jako zaměstnanec jsem cítila, že jsem součástí této rodiny a to samé jsme poskytovali našim klientům. Tento přesah z nás cítili naši klienti, kteří sice byli bez domova, ale našli zde útočiště před okolním světem, ve kterém byli všude nežádoucí či nechtění. Člověk bez domova nemá lehký život, potřebuje někde přečkat den a to jen v klidu a teple. To však bývá největší problém, nikde není žádoucí. Ze všech veřejných prostorů jako je nádraží, knihovna či obchodní centra jsou vyhazováni.  Překvapivě i lidem na ulici bezdomovec vadí, přestože nikoho neobtěžuje a nikomu nic nedělá.  Jen nastavuje zrcadlo naší společnosti, že i tito lidé jsou její součástí.

Často jsem slýchávala, jak těžké je pro člověka který je pár dní na ulici přijít do denního centra a požádat o pomoc. Obcházejí okolo, ale zaregistrovat  se znamená přiznat si, že jsem skutečně člověk v tísni či bez přístřeší pro kterého je služba určena. Ten kdo tuto situaci nezažil, se neumí vcítit do pocitů, které člověk (klient) prožívá. 

Ve chvíli kdy však překoná tento počáteční ostych se stává součástí rodiny Naděje a opět díky skvělému přístupu pracovníků někam patří, je mezi svými. Většina lidí se kterými jsem měla možnost spolupracovat za osm let mého působení v Naději, jsou skvělí lidé, kteří mají svou práci rádi a to i přes to, že je podhodnocená. Pro klienty dělají spoustu práce nad rámec svých povinností a jen díky tomu a lásce kterou v sobě mají posouvají klienty, nad kterými už dávno každý zlomil hůl, zpět do života. 

Jen těžko se mi odcházelo z Naděje. Byl to pro mě jeden z nejtěžších odchodů z „ práce“. Ale návrat ke své rodině a do svého rodného města se pro mě stal životní prioritou. Dodnes jsem však v kontaktu jak s pracovníky Naděje, tak s některými klienty. Tato práce nekončí rozvázáním pracovního poměru, tedy alespoň já to tak cítím. Jsem ráda, že mohu dál být průvodcem životů lidí, kterým jsem vstoupila do života a pomáhat na dálku.  Nyní jsem vychovatelkou v Dětském diagnostickém ústavu. Pracuji s dětmi, které díky tomu, že vyrůstají v ústavní péči nebo mají velmi špatné rodinné zázemí, nemají lehký životní osud.  Díky tomu poznávám své bývalé klienty z jiné strany a dokážu více pochopit jak je těžké se vymanit z těchto kruhů. 

Tento rok se nám podařilo s mou báječnou bývalou kolegyní Jitkou realizovat plán jak propojit tyto dva světy. A vymyslely jsme návštěvu našich dětí z DDÚ v Nízkoprahovém denním centru v Liberci. Děti si prošly všechny prostory, vydávaly obědy, měly možnost se na cokoliv zeptat a to jak pracovníků, tak klientů kteří byli za návštěvu rádi a byli k nim velmi otevření. Ještě nikdy jsem naše děti neviděla tak nadšené, několik jich tam chtělo začít pracovat, jiní měli spoustu dotazů a to ještě dva dny po návštěvě. Jako by se kouzlo Naděje přeneslo i na ně. A na dotaz, zdali si pamatují, kde byli, tak nás všechny dospělé doslova položili, „byli jsme v domově pro bezdomovce“. 

 

Tento článek je poděkováním pracovníkům NADĚJE, jak za jejich skvělou práci, tak za otevřenost těmto projektům. Vážím si toho o to víc, že nás přijali době, kdy mají mnoho práce a každá aktivita navíc je narušení běžného provozu. V Naději však byla skvělá atmosféra, která obohatila obě strany. 

Lenka Dušková, bývalá pracovnice Nízkoprahového denního centra

Méně...

Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III

Tímto projektem se zajišťuje distribuce trvanlivých potravin, hygienických pomůcek, základních domácích potřeb a textilních výrobků nejchudším občanům ČR. Probíhá též

Více...

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.

Projekt pomáhá lidem v tíživých sociálních situacích tím, že jim umožňuje překlenout těžké životní období poskytováním potravinové či materiální pomoc

V rámci programu jsou poskytovány i doprovodné aktivity, které předcházejí vzniku krizových situací a jsou zaměřeny na eliminaci negativních sociálních vlivů (např. základní sociální poradenství, finanční poradenství, výživové poradenství, psychologická péče).

Tímto projektem se zajišťuje distribuce trvanlivých potravin, hygienických pomůcek, základních domácích potřeb a některých textilních výrobků nejchudším občanům ČR. Probíhá též distribuce stanů, spacáků a karimatek pro řešení nouzových situací osob bez domova a distribuce školních pomůcek pro děti z rodin ve vážné sociální nouzi.

NADĚJE distribuci zajišťuje pomocí sociálních služeb, které poskytuje na území měst Praha, Litoměřice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Liberec, Štětí, Roudnice nad Labem, Lovosice, Česká Třebová, Klášterec nad Ohří, Kadaň a Lovosice.

Cílem projektu je zlepšení situace podpořených osob ve smyslu zajištění jejich pravidelnějšího a kvalitnějšího stravování a zvýšení dostupnosti hygienických prostředků, základních domácích potřeb, textilních výrobků a školních pomůcek pro tyto osoby. Stany, spacáky a karimatky budou distribuovány zejména osobám bez domova s cílem alespoň částečně zlepšit jejich situaci, pokud nelze v konkrétním případě jejich ubytování řešit jiným způsobem.

Projekt přispívá k vybudování kontaktu a důvěry mezi pracovníky organizace a klienty a bude jakousi vstupní branou pomoci, kdy při přijímání potravinové a materiální pomoci jsou klienti více ochotní navázat kontakt a případně vyslechnout rady a doporučení pracovníků.

Dalším cílem projektu je vhodné a citlivé nasměrování osob z cílových skupin k dlouhodobějšímu řešení svojí situace, tedy k řešení příčin problémů, a to prostřednictvím poskytování doprovodných opatření spolu s potravinovou a materiální pomocí. Projekt tedy může tímto způsobem přispět ke zmírnění chudoby a sociálního vyloučení podpořených osob.

Registrační číslo projektu: CZ.03.04.01/00/22_010/0001326. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.

Méně...

Denní centrum pro lidi bez domova otevře i v noci

Nízkoprahové denní centrum v Liberci  bude otevřeno také v noci - a to od 8.1. do

Více...

Nízkoprahové denní centrum v Liberci  bude otevřeno také v noci – a to od 8.1. do 10.1.  Reagovali jsme tak na naplněnou kapacitu noclehárny a potřebu se ve velkých mrazech postarat o lidi bez domova.

Jak vyplývá z názvu, není Nízkoprahové denní centrum vybavené k účelu nocování. Cílem tedy je poskytnout možnost přečkat nepříznivý čas v teple za improvizovaných podmínek. Lidem bez domova je k dispozici teplý čaj, polévka. Je možné využít také sprchy. 

 

V Liberci jsou kapacity noclehárny a azylových domů dlouhodbě nedostatečné. Přesto vedení města Liberec odmítá realizovat další ubytování určené lidem bez domova.

 

Běžný denní provoz Nízkoprahového denního centra: v pracovní dny do 8.00 do 18.00.

 

Mimořádný noční provoz: 20.00 až 7.00 hod. (ve dnech 8. 1. – 10. 1.)

 

Mimořádná opatření budou případně prodloužena podle aktuálního počasí a momentální kapacity Nocleháren v Liberci a Jablonci nad Nisou

Méně...

Ohlédnutí za Vánocemi

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními svátky,  připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví. 

Na začátku setkání zaznělo slovo o naději, kterou máme díky Ježíši, kterého rodiče neměli při narození kam uložit. Ježíš zažíval v životě obdobné věci jako naší klienti. Mnoho lidí se na něj možná dívalo skrz prsty jako na nemanželské dítě narozené v chlévě, posléze prožíval život uprchlíka v dalekém Egyptě. Při jeho veřejném působení byl od elit v opovržení za to, že se stýkal s lidmi na okraji společnosti.

Po dobrém jídle jsme si chvíli popovídali o životě, probrali své životní trable, společně si zazpívali a popřáli si požehnané, šťastné a veselé Vánoce i nadcházející rok.  Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE  a Noclehárně zúčastnilo přes sedmdesát lidí bez domova.

Štědrovečerní večeři a dárečky jsme v Liberci připravili díky daru společnosti ATREA s.r.o., Potravinové bance a sponzorovi Honzovi, který zajistil slavnost na noclehárně.

Méně...

Vánoční přání a poděkování!

Vážení přátelé,

Více...

Vážení přátelé,

     advent, vánoční svátky a konec občanského roku nám přinášejí možnost zastavit se a ohlédnout se zpět k rekapitulaci. Jaký byl starý rok, co se v něm povedlo, a co naopak bychom si přáli dělat v příštím roce jinak? 

     Vstup do nového roku nám dává příležitost těšit se na to, co je před námi, jak můžeme

být druhým lidem ještě více užiteční a projevit jim své milosrdenství a pomoc.

     Dovolte mi, abych vám poděkovala za vaši obětavost, podporu a pomoc a popřála vám krásné prožití vánočních svátků, pevnou blízkost lidí, které máte rádi, a v novém roce zdraví, sílu, energii a Boží požehnání!

     Děkuji vám za to, že nám pomáháte pomáhat!

Milena Havrdová, oblastní ředitelka.

Méně...

Vánoce pro lidi bez domova

Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci chystáme předvánoční posezení. Denní centrum je otevřeno

Více...

Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci chystáme předvánoční posezení. Denní centrum je otevřeno každý pracovní den, noclehárna funguje každou noc. Pátek 22. prosince bude pro klienty a zaměstnace Naděje výjimečný, protože společně oslaví Vánoce. Pro klienty je v obou zařízeních připravena štědrovečerní věčeře (řízky a bramborový salát) a naleznou pod stromečkem i dárečky. Štědrovečerní večeři a dárečky pro klienty připravujeme díky daru společnosti ATREA s.r.o.

Vánoce v Kateřinkách plynule pokračují od 16.00 hodin a velké poděkování patří našemu věrnému dárci a sponzorovi Honzovi, který celou slavnost v Kateřinkách zajistí.

Méně...

Vánoce v Kateřinkách v novém!

Noclehárna a terénní program v Kateřinkách v

Více...

Noclehárna a terénní program v Kateřinkách v Liberci fungují pod NADĚJÍ již téměř 15 let. Původních 16 lůžek bylo kvůli velké potřeba a nedostatku ubytovacích kapacit ve městě Liberec rozšířeno na dvojnásobek. V roce 2017 vznikla tolik potřebná lůžka pro ženy.

V současné době je kapacita noclehárny 32 lůžek, z toho 26 pro muže a 8 pro ženy. Lůžka jsou celoročně obsazená a celkový počet poskytnutých noclehů dlouhodobě přesahuje 10000 za rok – například v roce 2022 to bylo 11460 poskytnutých noclehů. Obsazenost je tedy v létě, v zimě téměř stoprocentní.

Jsme rádi, že můžeme pro naše klienty před Vánoci zlepšit jejich prostředí, a to kompletní výměnou lin a vymalováním všech prostorů včetně zaměstnaneckých kanceláří.

Děkujeme všem, kteří se na pracech podíleli a těšíme se na společné prožití Vánoc na Vánoční bohoslužbě, která se bude konat 22.12.2023. Děkujeme také všem sponzorům a podporovatelům za jejich štědrost.

 

Míla Havrdová – oblastní ředitelka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Méně...

Reportáž – český rozhlas si povídal s Pavlem Matějkou o zdravotní péči pro lidi bez domova.

Poslechněte si reporáž, kterou natočil český

Více...

Poslechněte si reporáž, kterou natočil český rozhlas o novém projektu zdravotní péče pro lidi bez domova ve spolupráci s ČČK Liberec.

Liberecké denní centrum Naděje nově nabízí lidem bez domova bezplatně základní zdravotní péči | Liberec (rozhlas.cz)

Méně...

Základní zdravotnické ošetření pro osoby bez domova

V denním centru pro lidi bez domova v Liberci bude nově k dispozici Základní zdravotnické ošetření. Pro lidi bez domova

Více...

V denním centru pro lidi bez domova v Liberci bude nově k dispozici Základní zdravotnické ošetření. Pro lidi bez domova je zdravotnické ošetření hůře dostupné než pro většinvou společnost a právě na tuto skutečnost jsme se ve spolupráci s Českým červeným křížem a městem Liberec rozhodli reagovat. Zdravotníci Českého červeného kříže budou v denním centru přítomni každou středu od 16 hodin.

Méně...

V denním centru pro lidi bez domova se očkovalo proti vzteklině

Ráno 4. října to před NADĚJÍ v Liberci vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova

Více...

Ráno 4. října to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde čekali na očkování svých psů a koček proti vzteklině zdarma. Očkování domácích mazlíčků probíhá ve spolupráci organizacemi Veterináři bez hranic a ZOO Liberec u příležitosti světového dne boje proti vzteklině.

Psy, případně další domácí miláčky, mají často i lidé bez domova a ostatní lidé ohrožení sociálním vyloučením. Pro potěšení či jako nepostradatelnou obranu svých provizorních příbytků. Očkování těchto zvířat brání rozšíření vztekliny mezi hospodářskými zvířaty i volně žijícími živočichy, ale především pomáhá předcházet nákaze lidí.

„Zdravá zvířata, zdraví lidé.“ Pod tímto heslem od roku 2009 pracuje česká obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR.

Méně...

Vyšlo o NADĚJI

V Libereckém deníku vyšly v minulém týdnu články o lidech bez domova a naši pomoci těmto lidem v Liberci.

Více...

V Libereckém deníku vyšly v minulém týdnu články o lidech bez domova a naši pomoci potřebným lidem v Liberci.

 

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/denni-centrum-nadeje-liberec.html

Denní centrum v Liberci vrací do života lidí bez domova naději V Libereckém kraji působí nezisková organizace Naděje, která pomáhá lidem bez domova či v akutní hmotné nouzi. liberecky.denik.cz

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/zit-takhle-rozhodne-nechci-rika-tomas-ktery-stravil-tri-dny-na-ulici-20230607.html

Žít takhle rozhodně nechci, říká Tomáš, který strávil tři dny na ulici Devětačtyřicetiletý Tomáš, který letos v září oslaví padesátku, byl zvyklý celý život pracovat. Přesto má za sebou zážitky, které by leckdo nechtěl prožít. liberecky.denik.cz

Méně...

Velikonoční přání.

Krásné a požehnané Velikonoce za celý tým NADĚJE přeje Míla Havrdová - oblastní ředitelka.

Více...

Krásné a požehnané Velikonoce za celý tým NADĚJE přeje Míla Havrdová – oblastní ředitelka.

Méně...

Velikonoční setkání

V úterý 4. dubna proběhne v denním centru pro lidi bez domova Velikonoční setkání klientů a zaměstnaců Naděje. Společně si

Více...

V úterý 4. dubna proběhne v denním centru pro lidi bez domova Velikonoční setkání klientů a zaměstnaců Naděje. Společně si připomeneme ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, společně si zazpíváme a popovídáme. Srdečně zváni jsou všichni klienti a přátelé NADĚJE.

Méně...

Kapacita zařízení pro lidi bez domova v Liberci nestačí. Denní centrum otvírá v noci

Denní centrum pro lidi bez domova v Liberci vzhledem k současným mrazům otevírá i v noci. Noc

Více...

Denní centrum pro lidi bez domova v Liberci vzhledem k současným mrazům otevírá i v noci. Reagovali jsme tak na naplněnou kapacitu noclehárny a potřebu se ve velkých mrazech postarat o lidi bez domova.  

Noc z 27.2. na 28.2. do denního centra přišlo přečkat 20 lidí. Jak vyplývá z názvu, není Nízkoprahové denní centrum vybavené k účelu nocování. Cílem tedy je poskytnout možnost přečkat nepříznivý čas v teple za improvizovaných podmínek. Lidem bez domova je k dispozici teplý čaj, případně polévka. Je možné využít také sprchy.  

Kapacita zařízení určených pro lidi bez domova je dlouhodobě v Liberci nedostatečná. Noclehárna pro lidi bez domova k Liberci, má k dispozici 32 lůžek. Plně zaplněná je již od léta. Plné jsou také Azylové domy organizace Speramus. 

„Dnes na noc dorazilo 20 lidí. Pravděpodobně se to, že jsme otevřeli v noci spousta lidí bez domova nedozvědělo. Až se to mezi lidmi bez domova rozkřikne, obávám se, že ani denní centrum nebude stačit a budeme muset lidi nechat venku. Také naše personální kapacity a síly jsou omezené a tak nejsme schopni mít v noci otevřeno dlouhodobě,“ říká Pavel Matějka vedoucí Nízkoprahového denního centra Naděje. 

Někteří lidé denní centrum v noci bez domova nevyhledají, protože se bojí zanechat bez dozoru místa (stany, nouzové přístřešky apd.), kde dlouhodobě bydlí. V roce 2022 nízkoprahové denní centrum pomáhalo 318 unikátním osobám. Každý den zařízení celoročně navštěvuje 20 až 35 lidí bez domova.  

Mimořádný noční provoz: 19.30 až 7.00 hod.  

Mimořádná opatření budou případně prodloužena podle aktuálního počasí a momentální kapacity Nocleháren v Liberci a Jablonci nad Nisou 

Méně...

Denní centrum pro lidi bez domova otevírá i v noci

Nízkoprahové denní centrum v Liberci  bude otevřeno také v noci - a to od 7.2. do 8.2.  Reagovali jsme tak

Více...

Nízkoprahové denní centrum v Liberci  bude otevřeno také v noci – a to od 7.2. do 8.2.  Reagovali jsme tak na naplněnou kapacitu noclehárny a potřebu se ve velkých mrazech postarat o lidi bez domova.

Jak vyplývá z názvu, není Nízkoprahové denní centrum vybavené k účelu nocování. Cílem tedy je poskytnout možnost přečkat nepříznivý čas v teple za improvizovaných podmínek. Lidem bez domova je k dispozici teplý čaj, polévka. Je možné využít také sprchy. 

 

Běžný denní provoz Nízkoprahového denního centra: v pracovní dny do 8.00 do 18.00.

 

Mimořádný noční provoz: 19.00 až 7.00 hod. (ve dnech 7. 2. – 8. 2.)

 

Mimořádná opatření budou případně prodloužena podle aktuálního počasí a momentální kapacity Nocleháren v Liberci a Jablonci nad Nisou

Méně...

Vánoční posezení v Naději

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před vánočními svátky,  připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví. 

Na začátku setkání zaznělo slovo o naději, kterou máme díky Ježíši, kterého rodiče neměli při narození kam uložit. Ježíš zažíval v životě obdobné věci jako naší klienti. Mnoho lidí se na něj možná dívalo skrz prsty jako na nemanželské dítě narozené v chlévě, posléze prožíval život uprchlíka v dalekém Egyptě. Při jeho veřejném působení byl od elit v opovržení za to, že se stýkal s lidmi na okraji společnosti.

Po dobrém jídle jsme si chvíli popovídali o životě, probrali své životní trable a popřáli si požehnané, šťastné a veselé Vánoce i nadcházející rok.  Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE  a Noclehárně zúčastnilo přes sedmdesát lidí bez domova. Za prostředky na nákup surovin a potraviny k  přípravě slavnostní tabule děkujeme Nadaci Preciosa a Potravinové bance Libereckého kraje.

Méně...

Připravujme vánoce pro lidi bez domova

Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci se chystáme pro klienty a spolu s klienty vánoční posezení. Denní

Více...

 Pro klienty nízkoprahového denního centra a noclehárny v Liberci se chystáme pro klienty a spolu s klienty vánoční posezení. Denní centrum je otevřeno každý pracovní den, noclehárna funguje každou noc. Pátek 23. prosince bude pro klienty a zaměstnace Naděje vyjímečný, protože společně oslaví Vánoce. Pro klienty je v obou zařízeních připravena štědrovečerní věčeře (řízky a bramborový salát) a naleznou pod stromečkem i dárečky. Štědrovečerní večeři pro klienty připravujeme díky daru Nadace Preciosa.

Méně...

Vánoční přání a poděkování!

Vážení přátelé,

Více...

Vážení přátelé,

     advent, vánoční svátky a konec občanského roku nám přinášejí možnost zastavit se a ohlédnout se zpět. Jaký byl uplynulý rok, co jsme v něm prožili a nového získali? Co naopak se nám nepovedlo a čeho do budoucna bychom se rádi vyvarovali?

     Vstup do nového roku nám naopak dává příležitost těšit se na to, co je před námi, jak můžeme

být druhým lidem ještě více užiteční a projevit jim své milosrdenství a pomoc.

     Dovolte mi, abych vám poděkovala za vaši obětavost, podporu a pomoc a popřála vám krásné prožití vánočních svátků, pevnou blízkost lidí, které máte rádi, a v novém roce zdraví, sílu, energii a Boží požehnání!

     Děkuji vám za to, že nám pomáháte pomáhat!

Milena Havrdová, oblastní ředitelka.

Méně...

V NADĚJI se očkovalo proti vzteklině

Ráno 23. listopadu to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde čekali

Více...

Ráno 23. listopadu to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde čekali na očkování svých psů a koček proti vzteklině zdarma. Psy přišel naočkovat do NADĚJE se svými spolupracovníky veterinář MVDr. David Nejedlo, ředitel ZOO Liberec.

Psy, případně další domácí miláčky, mají často i lidé bez domova. Pro potěšení či jako nepostradatelnou obranu svých provizorních příbytků. Očkování těchto zvířat brání rozšíření vztekliny mezi hospodářskými zvířaty i volně žijícími živočichy, ale především pomáhá předcházet nákaze lidí.

„Zdravá zvířata, zdraví lidé.“ Pod tímto heslem od roku 2009 pracuje česká obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR. Stejně jako v předchozích letech i letos se členové a dobrovolníci připojili ke Světovému dni boje proti vzteklině, který je připomínán v desítkách zemí světa 28. září. V Liberci probíhá spolupráce s Nízkoprahovým centrem NADĚJE a Městskou policií Liberec.

Méně...

Letem, letem, benefičním světem…

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podpořili společenský večer v kině Varšava.

Více...

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a podpořili společenský večer v kině Varšava. Na benefiční akci se vybralo 9 782 Kč. Pojďte si s námi připomenout některé zážitky v krátké videoprojekci.

Míla Havrdová, oblastní ředitelka

Méně...

Benefiční společenský večer NADĚJE

Srdečně vás zveme na Benefiční společenský

Více...

Srdečně vás zveme na Benefiční společenský večer NADĚJE v kině Varšava v Liberci.

Za realizační tým Erika Blažková, Lucka Kretschmerová a Míla Havrdová.

Méně...

Zařízení pro lidi bez domova slouží i v létě

Široká veřejnost a politici se většinou o osud lidí bez domova začnou zajímat v době kdy se ochladí a udeří mrazy.

Více...

Široká veřejnost a politici se většinou o osud lidí bez domova začnou zajímat v době kdy se ochladí a udeří mrazy. Služby pro lidi bez domova jsou ale potřeba i v létě. Lidé bez domova se přichází poradit, potřebuji si uschovat či vyzvednout dokumenty, chodí na jídlo, nabít si telefon, ale především se chodí osprchovat a vyprat ošacení. V některých dnech v letních měsících využije možnost hygieny v Nízkoprahovém denním centru v Liberci i více než 20 lidí. Během července bylo poskytnuto v Nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova 324 sprch. V NDC Liberec bylo lidem bez domova poskytnuto celkem 1352 služeb.

Méně...

Zima a lidé bez domova

V zimním období máme v Naději hlavní sezónu. I když letošní zima patřila k těm teplejším, není příjemné být bez domova, bloumat

Více...

V zimním období máme v Naději hlavní sezónu. I když letošní zima patřila k těm teplejším, není příjemné být bez domova, bloumat sychravým městem s mokrýma nohama a prázdným žaludkem. Pomoci přežít zimu lidem bez domova pomáhají Nízkoprahová denní centra, Noclehárny a Azylové domy.  Do denních center se lidé bez domova přicházejí ohřát, dát si teplý čaj, najíst se, osprchovat, nabít si mobilní telefon a s pomocí sociálních pracovníků řešit svou neradostnou situaci. Do noclehárny přichází lidé bez domova trávit noc. Naleznou zde teplou postel v pokojích se čtyřmi či osmi lůžky. Azylové domy jsou určeny již k delšímu pobytu klientů. V zimním období kapacita našich nocleháren a azylového domu nestačí. O potřebnosti služeb pro lidi bez domova vypovídají také čísla z letošní zimních měsíců (uvádíme čísla mezi 1. prosincem 2021 a 31. březnem 2022). V našich noclehárnách ve městech Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav jsme poskytli 6 744 noclehů, v denních centrech (Liberec, Jablonec, Mladá Boleslav) jsme poskytli 11 192 porcí jídla, 2 003 sprch a lidé bez domova si zde oblékli 1 379 kusů ošacení.

Méně...

Nízkoprahové denní centrum opět v plném provozu

Po opravě havarijního stavu sprch je Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova opět v plném

Více...

Po opravě havarijního stavu sprch je Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova opět v plném provozu. V důsledku zatékání vody ze sprch došlo k destrukci sádrokartonové stěny. Proto bylo nutné provoz omezit. Při opravě byla odstraněna sádrokartonová stěna, místo ní byla postavena nová z kvalitnějšího materiálu a byly postaveny nové sprchové kouty. Naši klienti se tak mohou od tohoto týdne opět sprchovat,  využívat celé sociální zařízení a pračku. Denně navštíví Nízkoprahové centrum ve Valdštejnské ulici až třicet pět klientů a osprchuje se zde až dvacet lidí. V zařízení mohou lidé bez domova posedět v teple, využít sociální poradenství, základní potravinovou pomoc, možnost ošacení, počítač určený k hledání práce, nabít si telefon či si dát teplý čaj. Za provedení a financování rekonstrukce patří poděkování městu Liberec, které je majitelem objektu.

Méně...

Vánoce pro lidi bez domova

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před Vánočními

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před Vánočními svátky,  připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví. Klienti a zaměstanci se sešli postupně v několika menších skupinách.

Kazatel Roman Hampacher měl na  úvodslovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista, kterého rodiče neměli kam při narození uložit. Ježíš zažíval v životě takové věci jako naší klienti. Mnoho lidí se na něj možná dívalo skrz prsty jako na nemanželské dítě narozené v chlévě, posléze prožíval život uprchlíka v dalekém Egyptě. Při jeho veřejném působení byl od elit v opovržení za to, že se stýkal také s muži a ženami na okraji společnosti.

Po dobrém jídle jsme si chvíli popovídali o životě, probrali své životní trable a popřáli si nový rok bez kovidu.  Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE  a Noclehárně zúčastnilo asi šedesát lidí bez domova. 

Méně...

Omezení provozu Nízkoprahového denního centra

Od pondělí 17.1. po dobu dvou až tří týdnů dochází k omezení provozu v Nízkoprahového denního centra v Liberci z

Více...

Od pondělí 17.1. po dobu dvou až tří týdnů dochází k omezení provozu v Nízkoprahového denního centra v Liberci z důvodů opravy havarijního stavu sprch. Nebude možné využívat sprchy, WC, praní prádla a nebude v provozu denní místnost. Ostatní služby budou omezeny v závislosti na situaci.

V příštích dvou týdnech budeme fungovat následně (a pak se uvidí podle postupu prací):

Výdej stravy: pracovní dny 8 – 10 hodin (po domluvě npř. pracující kl. i v jiných časech), klienti dostanou jídlo vždy na celý den

Sociální poradenství: pracovní dny 8 – 12 hodin (po domluvě i v jiných časech).

 

Potřebujeme opravit sprchy, které jsou v havarijním stavu. V důsledku zatékání vody ze sprch došlo k destrukci sádrokartonové stěny. Bude proto nutné postavit celou novou stěnu sprch a nové sprchové kouty. I když problém řešíme od léta, dopadlo to pro naše klienty na nejhorší období roku, právě jak jsme nechtěli, ale opravu není možné odložit. Denně se v Naději osprchovalo až 20 lidí bez domova.

Klienty budeme především směřovat do Jablonce a K centrum Most k Naději. 

Méně...

Bílí Tygři v Naději, Naděje v aréně

Před Vánoci se rozhodli lidem bez domova pomoci hokejisté týmu Bílí Tygři a denní centrum pro lidi bez domova navštívili.

Více...

Před Vánoci se rozhodli lidem bez domova pomoci hokejisté týmu Bílí Tygři a denní centrum pro lidi bez domova navštívili. Patrik Augusta, Marek Zachar, Jan Štibingr a Jan Ordoš nachystali velký hrnec s gulášovou polévkou a zamířili mezi klienty. Kouč Tygrů k tomu přidal rovněž pytel s oblečením, které centrum Naděje rozdá mezi potřebné.

Běžné vydávání polévky se rychle změnilo v družnou debatu. Tygři si vyslechli silné příběhy, které dovedly klienty do jejich svízelné situace, především však svou návštěvou celé centrum Naděje potěšili. „Bylo to to nejmenší, co jsme mohli pro lidi bez stálého domova udělat. Spíše je třeba smeknout před těmi, kteří to dělají na každodenní bázi,“ popisoval návštěvu Patrik Augusta.

Také zaměstnancům centra Naděje udělala návštěva velkou radost. „Před Vánoci si na nás občas někdo vzpomene, takovouto vzácnou návštěvu jsme tu ale měli poprvé. Tygři si nás sami vybrali s tím, že takovou organizaci, jakou jsme my, ještě nepodpořili. Zajímali se o lidi, kteří jsou více na okraji společnosti, a postarali se jim tak o velký zážitek,“ popisoval koordinátor libereckého centra Naděje Pavel Matějka.

To ale nebylo vše. Jednou z tradic Vánoc je ponechání volného místa pro případného hosta u štědrovečerní tabule. A v duchu této tradice se Bílí Tygři rozhodli pozvat klienty na vánoční hokejové utkání, které tým odehrál následující den s Kladnem.

V hledišti tým uvolnil dostatečný počet sedadel, která v tento vánoční čas obsadili právě klienti centra Naděje. Někteří z nich byli na hokeji poprvé, jindy fandí pouze prostřednictvím televize.

Aby dále hokejisté upozornili na problematiku osob, které musejí trávit Vánoce namísto svého domova venku na ulici, oblékli Tygři v tomto utkání venkovní bílé dresy.

Video z návštěvy: Bílí Tygři navštívili liberecké centrum Naděje – YouTube

Méně...

COVID-19 opatření v denním centru a noclehárně

Provoz služeb pro lidi bez domova je v období nouzové stavu nepřerušen. Poskytnutí

Více...

 Provoz služeb pro lidi bez domova je v období nouzové stavu nepřerušen. 

Opatření v Nízkoprahovém denním centru

1. Vstup pouze v roušce nebo respirátoru (respirátor je možné obdržet u pracovníků).

2. Po vstupu je nutné si umýt a desinfikovat ruce

3. V době výdeje stravy mají vstup povolen pouze osoby využívající stravu (podle kartičky)

4. Při podezření na nákazu koronavirem může být klient otestován antigenním testem

5. V případě velkého množství klientů v jeden okamžik, může být vstup regulován. 

 

Opatření v Noclehárně

1. Ve společných prostorách musí klienti používat ochranu dýchacích cest (možné obdžet od pracovníků)

2. Po vstupu do objektu je nutné si desinfikovat ruce

3. Noví klienti a klienti s podezřením na covid 19 jsou testováni antigenními testy

4. V době nouzového stavu mohou klienti zůstavat na noclehárně i přes den, aby se nemuseli pohybovat po městě

Méně...

Zapojili jsme se do Potravinové sbírky

V sobotu 20. listopadu probíhala v mnoha obchodech potravinová sbírka ve které mohli lidé darovat trvanlivé

Více...

V sobotu 20. listopadu probíhala v mnoha obchodech potravinová sbírka ve které mohli lidé darovat trvanlivé potraviny a drogerii. V Liberckém kraji potravinovou sbírku organizovala Potravinová banka Libereckého kraje. Jeden z těchto obchodů byl ALBERT a vzala si jej na starost pobočka NADĚJE v Liberci.

Začínali jsme s výběrem potravin v 8 ráno a končili v 18 hodin. Lidé opravdu potraviny dávali a byli velmi štědří. Vybrané potraviny se průběžně svážely do Potravinové banky v Liberci, kde vážily a třídily.

A kolik se vybralo?  V „našem“ Albertu se vybralo 1738 kg, Celkově v Libereckém kraji v rámci sbírky darovali lidé 27 tun potravin a drogerie. Velké poděkování patří všem co darovali potraviny a také všem dobrovolníkům nejen z Naděje, kteří byli ochotní věnovat svůj volný čas aby pomohli s organizací a zajištěním sbírky.

Darované potraviny poputují z Potravinové banky během celého roku k lidem v nouzi, například matkám s dětmi, klientům azylových domů, denních center pro lidi bez domova a lidem s postižením.

Méně...

V NADĚJI se očkovali klienti i jejich psi

V říjnu proběhlo na denním centru v Liberci očkování. Jako první bylo očkování klientů na COVID-19 ve spolupráci města Liberec

Více...

V říjnu proběhlo přímo v denním centru a noclehárně v Liberci očkování. Jako první bylo očkování klientů na COVID-19 ve spolupráci města Liberec a Českým červeným křížem. Byla zvolena jednorázová vakcína, což je pro lidi bez domova, kteří nevědí kde budou za měsíc pobývat, výhodnější. O očkování jednorázovou vakcínou projevilo zájem téměř dvacet klientů. Za dalšími zájemci o očkování z řad lidí bez domova se vydali pracovníci Červeného kříže přímo do terénu. Několika klientům, kteří projevili zájem o očkování již během jara a léta, pomohli naši sociální pracovníci s registrací do očkovacích center.

O několik dní později proběhlo očkování psů lidí bez domova proti vzteklině. Akce probíhá již pravidelně ve spolupráci s organizací Veterináři bez hranic. Lidé na okraji společnosti často svá zvířata neočkují a hrozí tak přenos nákazy na lidi, volně žíjící živočichy nebo na ostatní domácí či hospodářská zvířata. Všem zúčastněným děkujeme.

Méně...

Přijďte nás podpořit na Sbírku potravin!

NADĚJE v Liberci se jako každoročně zapojí do Sbírky potravin, která se koná v sobou 24.4.2021. Přijďte nás podpořit do

Více...

NADĚJE v Liberci se jako každoročně zapojí do Sbírky potravin, která se koná v sobou 24.4.2021. Přijďte nás podpořit do Albertu v o.c. Nisa. Děkujeme!

Méně...

Již druhé Velikonoce vypadaly v liberecké NADĚJI jinak..přesto jsme prožili velké požehnání!

Velikonoce - jedny z největších křesťanských svátků! Svátky vzkříšení Ježíše Krista - svátky nového života, zrození. 

Více...

Velikonoce – jedny z největších křesťanských svátků! Svátky vzkříšení Ježíše Krista – svátky nového života, zrození. 

Tyto svátky byly v jablonecké NADĚJI vždy spojené s velikonoční bohoslužbou, s vyzdobeným stolem, slovem kazatele, písněmi a modlitbami.

Již druhé Velikonoce jsme ale díky pandemii koronaviru museli s lidmi bez domova slavit jinak. Pekly se sice velikonoční mazance, ale společná bohoslužba, na kterou jsme byli léta zvyklí nebyla možná. 

A tak jsme se smířili s tím, že letošek bude jiný a pravá oslava příjde třeba napřesrok.

O to větší bylo naše překvapení, když na zelený čvrtek zazvonili na naše dveře naši milí dobrovolníci, náš kazatel Roman a jeho pomocnice, kteří přinesli pro zaměstnance povzbuzení v podobě ručně pečených a zdobených perníčků. Tentokrát tedy nebyli obdarováni pouze klienti, ale především zaměstnanci, kteří se po dlouhé době pandemie a denodenní péči o lidi, kteří to potřebují, cítí také unaveni.

Za nápad velmi děkujeme, překvapení bylo opravdu veliké, občas ukápla i nějaká ta slza!

Děkujeme všem, kteří nás podporují a myslí na nás v této těžké době! Máme vás rádi!

 

Milena Havrdová, oblastní ředitelka NADĚJE

Méně...

Valentýnská nadílka.

Díky skvělému nápadu kolektivu učitelek z Lesní školy Liberec, mohli klienti z kateřinské NADĚJE mít Valentýnskou nadílku oblečení.

Více...

Díky skvělému nápadu kolektivu učitelek z Lesní školy Liberec, mohli klienti z kateřinské NADĚJE mít Valentýnskou nadílku oblečení.

Díky jejich pomoci byla zorganizována sbírka oblečení pro klienty NADĚJE Kateřinky i pro děti z ubytovaných rodin. O akci informovala rodiče pomocí aplikace whats up.

Z Lesní školy dovezli pracovníci dvě plná auta oblečení, nakládat pomáhaly i děti, které se spolu s rodiči sbírky účastnili, nebyla to první pomoc z této školy.

Pedagogové se zajímají o dění střediska, stále trvá nabídka pro pana vedoucího i sociální pracovnice k návštěvě ve škole za účelem osvětové činnosti pro žáky.

Většina z oblečení už našla své nové majitele a zbylé dětské oblečení bude převezeno kolegyním z NADĚJE Dlouhá Jablonec nad Nisou, kde dál poslouží především rodinám s dětmi a matkám samoživitelkám.

Méně...

Horké židle nabízené v liberecké a jablonecké NADĚJI

Poslechněte si reporáž o mimořádných

Více...

Poslechněte si reporáž o mimořádných opatřeních zavedených v jablonecké a liberecké NADĚJI v době silných mrazů.

 

http://www.rtmplus.cz/video/12553/centra-nadeje-v-regionu-opet-poskytuji-takzvane-horke-zidle.html

 

 

Méně...

Adventní Kateřinky.

Letos jsme asi všichni a všude zažívali Advent jinak. 

Více...

Letos jsme asi všichni a všude zažívali Advent jinak.  Navzdory situaci se nám v Kateřinkách podařilo úspěšně celý prosinec zvládnout. Nebyli jsme na to sami, i když jsme se při přípravě Vánoc na středisku neobešli bez pomoci všech kolegů a kolegyň.

Advent u nás začal vyzdobením střediska a pečením cukroví. Hned poté navštívili Kateřinky trojice Mikuláš, Anděl a Čert, kteří rozdávali balíčky kateřinským dětem, které byly z nadílky opravdu nadšené.

Letos se díky nouzovému stavu nemohla v plné parádě konat naše tradiční vánoční besídka, s hudbou a doprovodným slovem kazatele Romana Hampachera. Nicméně nechyběl obvyklý bramborový salát a řízek, i když podávání slavnostní večeře bylo v duchu nozového stavu – což znamená dezinfekce, roušky, neshlukování, bez zpěvu.

Pomoc dobrých lidí v Kateřinkách ale ani po Vánocích neskončila, zástupce sdružení Anonymních alkoholiků z liberecké organizace pan Jan připravil na 1. ledna na nový rok pohoštění klientům noclehárny v Kateřinkách. Uvařil guláš přesně na míru našim klientům, ničím nešizený a s dobrým pečivem.

Přejeme vám bohatý rok 2021, stejně jako Advent u nás!

Bc. Erika Blažková, sociální pracovnice Naděje Kateřinky.

Méně...

Vánoční oběd pro lidi bez domova

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před Vánočními

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně, tak jako každý rok před Vánočními svátky,  připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví. Vzhledem k epidemii koronaviru, se nesešli všichni klienti a zaměstanci najednou, ale postupně v několika menších skupinách.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista, kterého rodiče neměli kam při narození uložit. Ježíš zažíval v životě takové věci jako naší klienti. Mnoho lidí se na něj možná dívalo zkrz prsty jako na nemanželské dítě narozené v chlévě, posléze prožíval život uprchlíka v dalekém Egyptě. Při jeho veřejném působení byl od elit v opovržení za to, že se stýkal také s muži a ženami na okraji společnosti.

Po dobrém jídle jsme si chvíli popovídali o životě, probrali své životní trable a popřáli si nový rok bez kovidu.  Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE  a Noclehárně zúčastnilo asi padesát lidí bez domova. 

Méně...

Mikuláš, čert i anděl navštívili středisko Kateřinky i v době koronaviru.

Přestože obyvatelé střediska Kateřinky v Liberci neprožívají nejklidnější období a díky koronaviru musí dodoržovat hygienická opatření, ani letos na ně

Více...

Přestože obyvatelé střediska Kateřinky v Liberci neprožívají nejklidnější období a díky koronaviru musí dodoržovat hygienická opatření, ani letos na ně nezapomněli tři nadpozemské bytosti, které zároveň přinesly dárky kateřinským dětem. Velký Mikuláš a hodná čertice s andělem potěšili děti dárky a přislíbili, že příští rok bude určitě lépe. Sponzorům moc děkujeme a těšíme se na příští rok!

Méně...

Hlavní omezující pravidla ve všech službách.

Aktualizováno 24.11.2020

Více...

Aktualizováno 24.11.2020

 

1. Zakryjte si ústa a nos.

2. Dodržujte minimální odstup 2 metry.

3. Dodržujte hygienu a dezinfekci rukou.

4. Měříme teplotu a ptáme se na zdravotní stav.

5. V současné době je regulovaný vstup do prostor NDC Liberec Valdštejnská.

6. Výdaje stravy probíhá bez omezení.

Méně...

Projekt potravinové a materiální pomoci pokračuje

V roce 2016 se NADĚJE zapojila do projektu Potravinová a materiální pomoc a od roku 2017

Více...

 V roce 2016 se NADĚJE zapojila do projektu Potravinová a materiální pomoc a v roce 2017 využívá návazného projektu Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám II s registračním číslem CZ.30.X.X/0.0/0.0/16_004/0000008. 

Projekt je financován z prostředků Fondu evropské pomoci nejchudším osobám prostřednictvím Operačního programu potravinové a materiální pomoci a státního rozpočtu ČR. Cílem operačního programu je zmírňovat extrémní formy chudoby, jejichž dopad na sociální vyloučení je největší, jako jsou například bezdomovectví, chudoba dětí a potravinová nouze.


 Pomoc je poskytována formou bezplatné distribuce potravin a základního materiálního zboží. Aktuálně jsou poskytovány dodávky potravin s dlouhodobou trvanlivostí, sortiment hygienických potřeb, textilních výrobků, základních domácích potřeb, spacáků, karimatek, stanů a školních pomůcek. Nově v pandemii byly z projektu financovány a poskytnuty roušky.

 V rámci programu jsou poskytovány i doprovodné aktivity, které předcházejí vzniku krizových situací a jsou zaměřeny na eliminaci negativních sociálních vlivů (např. základní sociální poradenství, finanční poradenství, výživové poradenství, psychologická péče).

 

Sociální pracovníci NADĚJE předávají balíčky rodinám a jedincům, kteří jsou v nepříznivé životní situaci převážně spojené se ztrátou bydlení, a to ve městech Litoměřice, Štětí, Roudnice nad Labem, Lovosice, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Praha, Jablonec nad Nisou, Liberec a Mladá Boleslav.

 

Méně...

Charitativní swap pro NADĚJI

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s radostí vezmeš domů, <span style="font-family:

Více...

Charitativní swap aneb najdi si svůj kousek, který si s radostí vezmeš domů, bude probíhat přímo v prostorách denního centra NADĚJE (Valdštejnská 259, Liberec) ve čtvrtek 24.9.2020 od 17:00 do 19:00 hodin. K výměně je možné donést věci, které již nepotřebujete a které by mohly být ještě někomu k užitku. Samotná výměna věcí probíhá zdarma. Dobrovolné vstupné je určeno na provoz denního centra NADĚJE.  Vyměňovat se bude například panské, dámské, dětské boty, módní doplňky, kabelky, hračky, drogerie a další věci dle Vašeho uvážení. Vhodné zbylé věci poslouží lidem bez domova. 

Méně...

Desinfekce, roušky a nápor lidí bez domova i přes den. Tak to v těchto dnech vypadá v noclehárně v Kateřinkách!

Organizace NADĚJE, která pomáhá bezdomovcům a lidem v tíživé situaci, se s námi podělila o to, jak v časech koronaviru

Více...

Organizace NADĚJE, která pomáhá bezdomovcům a lidem v tíživé situaci, se s námi podělila o to, jak v časech koronaviru zvládá péči o své klienty. Navštívili jsme středisko v Kateřinkách u Liberce a vyzpovídali vedoucího střediska, pana Jiřího Beneše.

 V této budově se nachází noclehárna, která je určena pro muže i ženy a dohromady pojme 32 osob. Zároveň jsou v dalších dvou patrech byty pro rodiny, které se ocitly v hmotné nouzi. Organizace lidem poskytuje finanční poradenství, jídlo, hygienické potřeby, pomáhá jim najít práci a vyřizuje za ně pochůzky po úřadech. 

Jak této organizaci ztížil práci koronavirus? Podle pana Beneše se situace nijak dramaticky nezměnila, až na pár opatření. „Díky koronaviru jsme lidi z noclehárny neposílali na ulici, a naopak jsme uvítali, když tu zůstali celý den.“ Za normálních okolností totiž musí nocležníci vyklidit do 8 ráno budovu a znovu se do ní smí vrátit až po 6. hodině večer. „Snažili jsme se, aby nepřišli do kontaktu s lidmi na ulici, čímž by se zvýšilo riziko nákazy“ dodává Jiří Beneš.

Vláda na lidi bez domova myslí i v této době, a proto sociální služby fungovaly takřka bez omezení. Například v noclehárnách lidé nemusí spát s rouškou, i když jich je 10 v jedné místnosti. Kromě jiné provozní doby noclehárny přijala organizace ještě jednu změnu. Přijímá do střediska pouze osoby, kterým obvodní lékař udělá test na koronavirus. Naštěstí se nestalo, že by někdo, kdo toto místo navštěvuje, měl pozitivní výsledek.

V této krizi je velice důležitá kázeň, s kterou středisko nemá potíže. „Lidé bez domova s nošením roušek problém nemají, naopak všechna nařízení plně respektují. Každý, kdo přijde, se musí dezinfikovat a může si vzít novou roušku.“ Těch je podle pana Beneše v domově dostatek, a to díky ochotě dobrovolníků. „V těchto složitých dnech nám lidé pomáhají více. Hodně lidí pro nás šilo roušky, dostali jsme finanční dar, dokonce pro nás jeden hotel vařil obědy, což bylo velice příjemné,“ dodal Jiří Beneš.

Firma Severočeská servisní a.s., pod kterou spadá hotel v Bedřichově, se totiž rozhodla pomoci lidem bez domova vařením jídel, a to pro pobočky NADĚJE v Jablonci nad Nisou, Kateřinkách a Liberci. Uzavřeli s organizací darovací smlouvu na 60 obědů každý den po dobu 23 dnů. Firma dokonce musela kvůli sterilizaci koupit přístroj na balení jídel. „Vedoucí firmy přišla s tím, že když musí být hotel zavřený, budeme vařit jídlo pro organizaci NADĚJE. Hotel pomůže a zároveň kuchaři nepřijdou o práci“ říká Larysa Vondrová, provozní hotelu v Bedřichově. 

Na závěr už snad jen zbývá říci, že díky tomuto viru možná přijde ekonomická krize a je pravděpodobné, že přibude více lidí bez domova, což zejména pro organizaci NADĚJE není vůbec růžové. Jejich noclehárna skoro každý den plně obsadí lůžkové kapacity, bez ohledu na to, jestli je léto nebo zima. Není dostatek místa pro rozšíření lůžek. Přicházející krize pro ně tak bude znamenat ještě větší nápor. „Už teď se začíná propouštět a první, kdo bude bez práce, jsou lidé bez domova a sociálně slabí,“ stěžuje si vedoucí střediska v Kateřinkách, Jiří Beneš. Pro bezdomovce se práce shání velmi těžce, lidé na ně koukají skrz prsty a nadcházející ekonomická krize toto ještě zesílí. 

Méně...

Děkujeme za podporu!

Je to už tři týdny, co naše služby fungují ve zcela novém režimu.

Více...

Je to už tři týdny, co naše služby fungují ve zcela novém režimu. Naši zaměstnanci si zvykli, že musí daleko více než kdy dříve dbát na hygienu svou, klientů i zařízení. Služby se snažíme zachovat, spolu s tím i klid a náladu, aby se lidé bez domova cítili bezpečnější, byť stín koronaviru tu s námi stále je.

 

Proto patří velké poděkování vám, naši milí dobrovolníci, za vaši obětavou službu a nabídky pomoci, které přicházejí téměř denně. Našili jste pro nás spoustu krásných bavlněných roušek, nabídli jste se s dobrovolnictvím, s psychologickou i duchovní pomocí.

 

Díky vám jsme získali 2 kusy bezkontaktních tepoloměrů, které nám pomohou denně kontrolovat zdravotní stav našich klientů a zaměstnanců.

 

Díky vám jsme získali i obědy pro naše klienty, což je velkým povzbuzením i pro zaměstnance, kteří více než kdy jindy cítí únavu a stres a přesto se chovají s pochopením a s láskou plní přání našich klientů.

 

Přejeme vám všem hodně zdraví a síly, bez vás bychom to nezvládli, až toto nelehké období překonáme, řekneme si společně, všechny nás to stmelilo, posunulo dál a ukázalo na zcela jiné hodnoty a priority v životě.

 

A stále platí, že v nouzi poznáš přítele a my vás máme mnoho, vaši pomoci si vážíme a děkujeme vám!

 

Ing. Milena Havrdová – oblastní ředitelka.

Méně...

„Obyčejný“ den v denním centru pro lidi bez domova

Jako každý pracovní den v 8 hodin otevíráme Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a u dveří už stojí klienti

Více...

Jako každý pracovní den v 8 hodin otevíráme Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a u dveří už stojí klienti s rouškami přes ústa a nos, které jim šijí dobrovolníci z Liberecka. Prvně zamíří k umyvadlu, kde si myjí a poté dezinfikují ruce. Mají náš velký obdiv, jak opatření s respektem přijali a pochopili, že jde o jejich ochranu, ale zároveň i naši a všech, které na ulici denně potkávají. 

Po celý den se snažíme zachovat běžný chod denního centra, i když stín koronaviru tu je. Neustále přepočítáváme počet klientů, dohlížíme na hygienu, dezinfikujeme středisko, nově příchozím dáváme roušky a ty použité vyváříme a žehlíme. To všechno se snažíme dělat v plném nasazení a zachovávat klid, aby se i lidé bez domova cítili bezpečněji.

Vždyť lidé bez domova už teď nemají skoro nic. Místa, kde se mohli občas schovat či zahřát, jsou zavřena nebo pohlcena tvrdými opatřeními nouzového stavu. Lidé bez domova teď mají k dispozici pouze denní centrum a noclehárnu, která je již bohužel plně obsazena. 

Prosíme vás, kteří můžete zůstat doma, myslete na to, jak se máte dobře, že máte DOMOV a relativní BEZPEČÍ.

Moc vás všechny zdravíme, přejeme hodně zdraví, sil a trpělivosti. Se vzájemnou pomocí a respektem to zvládneme!

Velice děkujeme všem za dodané krásné roušky a jinou pomoc.

 

Zaměstnanci Jitka, Kája, Šárka a Pavel

Méně...

Mimořádné opatření v provozu Nízkoprahového denního centra a noclehárny .

Mimořádná opatření v provozu Nízkoprahavého denního centra od 16.3. 

- Vstup pouze pro zajištění nejzákladnějších věcí (sprcha, jídlo, vyzvednutí dokumentů, nabití

Více...

Mimořádná opatření v provozu Nízkoprahového denního centra od 16.3. 

– Vstup pouze pro zajištění nejzákladnějších věcí (sprcha, jídlo, vyzvednutí dokumentů, nabití tel. apd.)

– Vstup pouze pro klienty, kteří nemají kde zajistit základní potřeby

– Zkrácení provozu do 16:00

– Sanitární pauzy 11:00 – 12:00 a 13:00 – 13:30

– Regulace počtu klientů přítomných v jednu chvíli v prostorách střediska

– Pracovníci vydávají stravu a hygienu pouze přes okénko

Důležitý kontakt pro Vaše dotazy:

Pavel Matějka – 480 002 637, 778 403 727 – vedoucí

 

Noclehárna v Kateřinkách

– rozšířen režim na 24 hodinový po 7 dní v týdnu, tak, aby klienti nemuseli opouštět zbytečně objekt

– vzhledem k plné kapacitě příjem nových klientů zastaven.

Důležitý kontakt pro vaše dotazy:

Jiří Beneš – 485 123 810, 604 121 070 – vedoucí

Méně...

Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

Do Liberce jsem přijel 31. 5. 2019 po deseti letech jako těžký alkoholik a spící narkoman. Musel jsem se vrátit,

Více...

Jak mne zachránila NADĚJE v Liberci

 

Do Liberce jsem přijel 31. 5. 2019 po deseti letech jako těžký alkoholik a spící narkoman. Musel jsem se vrátit, protože jsem dostal zákaz pobytu v Praze, kde jsem žil sedm let na ulici. V Liberci mám trvalé bydliště na magistrátu. K zákazu pobytu v Praze jsem dostal také prospěšné práce – jednou 60 hodin, podruhé 100 hodin. Proto jsem se rozhodl, že se do Liberce vrátím a oddělám prospěšky.

 

Hned po příjezdu jsem se seznámil s místními bezdomovci a začal chlastat. Asi po třech týdnech pití jsem se dostal na NADĚJI, kde jsem nahlásil, že jsem těžký alkoholik a potřebuji pomoct. První dny si vůbec nepamatuji, ale v NADĚJI mi podali pomocnou ruku a poslali mne také do Advaity – poradna pro závislosti.

 

V těžké opilosti jsem běhal po úřadech – vyřizoval občanku, sociální dávky, věci pro nástup do léčebny. Nějakým zázrakem mi všude vyšli vstříc, i když jsem všude chodil opilej. Celé léto jsem prochlastal, nadělal nějaké průsery, ale v NADĚJI mi přesto pomáhali. Celý kolektiv si se mnou musel hodně vytrpět, hlavně když jsem měl 4 dny průjem.

 

Advaita mi vyřídila léčebnu. Někdy v červenci jsem odjel do léčebny Bílá Voda. Na cestu jsem si vyžebral – celé léto jsem žil z žebrání na chlast a na cestu do léčebny. Do Bílé Vody jsem přijel samozřejmě opilej. Tak mne nepřijali a poslali zpátky. Všichni byli v šoku, když jsem se druhý den vrátil do Liberce. Ale touha přestat pít byla velká a tak jsem ve spolupráci s NADĚJÍ a Advaitou začal zařizovat další léčebnu.

 

Na konci srpna jsem nastoupil na detox v léčebně v Kosmonosích, kam mne odvezl vedoucí NADĚJE. Odtamtud už mne nevyhodili, i když jsem nafoukal.  Po detoxu jsem nastoupil do léčebny v Horních Beřkovicích. Tam jsem zůstal až do soudu, kde jsem dostal trest natvrdo 30 dní vězení za neodpracované hodiny prospěšných prací. Ukončil jsem léčebnu a vrátil se do NADĚJE. Už jsem odpracovat sto hodin prospěšných prací (druhý trest), spolupracuji s Advaitou i pracovním úřadem. Jsem již více než půl roku střízlivý. Začal jsem pravidelně navštěvovat církev, třikrát týdně chodím na setkání Anonymních alkoholiků, bydlím krátce na Azylovém domě Speramus a čekám na nástup do vězení.

 

Bráňa

 

 

Méně...

Barber v denním centru pro lidi bez domova

V liberecké NADĚJI vařili tento pátek pro lidi bez domova kuchaři z restaurace Organza.

Více...

V liberecké NADĚJI vařili tento pátek pro lidi bez domova kuchaři z restaurace Organza Liberec. Podával se guláš se špekovými knedlíky. Po dobrém obědě ostříhal naše klienty pan Honza z Classic man barber shop. Oběda se účastnilo asi 25 lidí bez domova a následně se nechalo 16 klientů profesionálně ostříhat. Takových akcí si velmi vážíme. A nejde jen o naplnění žaludků či samotné ostříhání. Tyto milé návštěvy ukazují našim klinetům, že někomu nejsou lhostejní a umožňují jim kontakty mimo svou sociální skupinu. Moc děkujeme.

Méně...

Žáci ze ZŠ Na Výběžku uspořádali sbírku věcí pro lidi bez domova

Žáci z osmé třídy ZŠ Na Výběžku v Liberci uspořádali v posledním lednovém týdnu sbírku ošacení, drogerie a trvanlivých potravin

Více...

Žáci z osmé třídy ZŠ Na Výběžku v Liberci uspořádali v posledním lednovém týdnu sbírku ošacení, drogerie a trvanlivých potravin pro lidi bez domova. Věci ze sbírky byly předány do Nízkoprahového denního centra NADĚJE. Ošacení, drogerie a trvanlivé potraviny zaplnily celé osobní auto. ZŠ Na Výběžku s NADĚJÍ spolupracuje dlouhodobě. Žáci chodí každoročně na předvánoční prohlídku denního centra. Seznamují se s chodem organizace a při té příležitosti donesou klientům oběd, který předtím sami připravily. 

Děkujeme učitelům a rodičům dětí, že rozvíjejí u žáků sociální cítění a dlouhodobě naši organizaci podporují.

Méně...

Vánoce pro lidi bez domova

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista.

Poté si popovídali staří i noví známí a probrali své životní trable a plány do bunoucna. Společně jsme si také zazpívali pár písní.  

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala štědrovečerní večeře ve dvou termínech. Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE zúčastnilo padesát osob bez domova. Večeře byla přiravena díky podpoře Nadace Preciosa.

Méně...

Hudba zněla pro NADĚJI

Obřadní síň liberecké radnice v sobotu 7. prosince rozezněl Adventní koncert pro NADĚJI. Na úvod koncertu

Více...

Obřadní síň liberecké radnice v sobotu 7. prosince rozezněl Adventní koncert pro NADĚJI. Na úvod koncertu pronesl k publiku pár hřejivých a povzbuzujících slov náměstek primátora Liberce Ivan Langr, který převzal nad akcí záštitu.  Na koncertě zazpíval Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. Následovali varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou. Na koncertě zazněly vánoční a adventní skladby v tradičních i netradičních aranžích. Adventní koncert pro NADĚJI byl poděkování pro všechny, jimž nejsou lidé v nouzi lhostejní.  Sál byl zaplněn do posledního místa a zaplnila se také pokladnička s dobrovolným vstupným. Veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude využit na dovybavení denního centra, přípravu vánočního oběda a drobné dárečky pro klienty vynesla téměr 5 tisíc Kč.  

Děkujme všem dárcům za podporu naší činnosti při pomoci lidem bez domova. 

 

Méně...

Benefiční koncert pro NADĚJI

Benefiční koncert pro organizaci NADĚJE proběhne v sobotu 7. prosince od 17 hod v obřadní síni liberecké radnice. Na koncertě vystoupí dětský

Více...

Benefiční koncert pro organizaci NADĚJE proběhne v sobotu 7. prosince od 17 hod v obřadní síni liberecké radnice. Na koncertě vystoupí dětský pěvecký sbor Severáček pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové a varhaníci Boris Joneš a Petr Holý se zpěvačkou Lucií Kretschmerovou.

NADĚJE působí v Liberci od roku 2009 a pomáhá především lidem bez domova a lidem ohroženým ztrátou bydlení – provozuje noclehárnu v Kateřinkách a denní centrum pro lidi bez domova ve Valdštejnské ulici. Poskytuje lidem bez domova možnost hygieny, ošacení, noclehu, základní stravy, pomoc s vyřízením dokladů, zprostředkování kontaktu s rodinou a sociální poradenství. Za deset let působení v Liberci NADĚJE pomohla více než 2 000 unikátním osobám. Denně obě zařízení navštíví 30 – 60 osob.

V rámci koncertu proběhne veřejná sbírka, jejíž výtěžek bude využit na dovybavení denního centra myčkou na nádobí, přípravu vánočního oběda a drobné dárečky pro klienty.

Adventní koncert pro NADĚJI je poděkování pro všechny, jimž nejsou lidé v nouzi lhostejní. Nad akcí převzal záštitu náměstek primátora Liberce Ivan Langr.

Méně...

Očkování proti žloutence v liberecké NADĚJI.

Hygienici oslovili organizaci NADĚJI a nabídli ohroženým lidem očkování proti žloutence typu A přímo v prostorách  Nízkoprahového denního centra. Podle

Více...

Hygienici oslovili organizaci NADĚJI a nabídli ohroženým lidem očkování přímo v prostorách  Nízkoprahového denního centra očkování proti žloutence typu A. Tuto nabídku využilo v předchozích dnech 29 klientů NADĚJE. Podle sdělení pracovníků Hygienické stanice je očkování v ohnisku nákazy nejefektivnějším nástrojem, jak zabránit přenosu nákazy do většinové populace. 

Žloutenka typu A, označovaná také za nemoc špinavých rukou, se přenáší především kontaktem, ale také kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty. Větší výskyt onemocnění je často mezi lidmi bez domova nebo lidmi, kteří bydlí na ubytovnách ve ztížených hygienických podmínkách. Velké množství těchto osob nemá svého lékaře, nemá doklady apd.. Proto je prevence v těchto skupinách komplikovanější než u většinové populace. Centra pro lidi bez domova tak pomáhají chránit celou společnost před šířením infekčních onemocnění.

 

Méně...

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v rámci týdne sociálních služeb.

Více...

Méně...

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v rámci týdne sociálních služeb.

Více...

Méně...

Mé dojmy z benefiční akce v kině Varšava.

Bezdomovci v bezNADĚJI? Tak zní název benefiční akce, která proběhla v libereckém kině Varšava

Více...

Bezdomovci v bezNADĚJI? Tak zní název benefiční akce, která proběhla v libereckém kině Varšava. V rámci akce byla představena činnost NADĚJE a shlédli jsme dokument o bezdomovectví, o kterém jsme vedli diskuzi. V prostorách velkého sálu kina Varšava po celou dobu trvání akce probíhaly hudební a taneční vystoupení. Diváci se tak mohli zaposlouchat do různých melodií. Vystoupila skupina Kateřiny Band, která svým složením zastupuje klienty, zaměstnance či přátele NADĚJE. Dále jsme se mohli zaposlouchat do tónů country hudby v podání Petra Šturce. ZUŠ Liberec předvedla taneční vystoupení a zahrál také smyčcový soubor Kvintet. O hudbu se s námi podělil i Roman Hampacher s kytarou a Písně duší jsme si poslechli v podání Jana F. Medvina a Zuzany Jandové. V prostorách malého sálu současně probíhala živá knihovna, kde si kdokoliv mohl vybrat podle krátkých upoutávek životní příběh, který ho něčím zaujal a následně si dotyčným člověkem popovídat. Mohli jsme tak zjistit, co se událo v životě lidí, kteří se ocitli v nějaké etapě svého života na ulici nebo byli na tenké hranici, kdy jediný krok by stačil k pádu až na samé dno, okraj společnosti nebo lidí, kteří se z pomyslného dna postavili a vrátili se zpět do „normálního“ života.

V rámci dobrovolného vstupného návštěvníci přispěli organizaci NADĚJE v Liberci formou peněžního příspěvku nebo potravin či hygienických potřeb. Během akce probíhal benefiční charitativní bazárek od firmy Dimatex CS, spol. s r.o., kdy výtěžek z bazárku je určen také pro NADĚJI.

Celá akce končila velmi zajímavou noční prohlídkou Libercem. Průvodci se stali lidé, kteří mají zkušenosti s životem na ulici. Měli jsme možnost navštívit místa, kde se dá složit hlava, když se člověk ocitne na ulici. Prohlídka městem byla velmi přínosná, protože jsme se mohli ptát přímo lidí, kteří si ulicí prošli. Prohlídku jsme zakončili u jednoho ze squatů s organizátorkou celé akce a společně jsme hovořili o problematice bezdomovectví, kdy někteří z účastníků prohlídky změnili díky tomu pohled na lidi bez domova. 

Doufám, že i do budoucna se uspořádá více takových akcí, aby lidé kolem nás měli větší povědomí o problematice bezdomovectví. Mnohdy bezdomovce na ulici během dne míjíme a ani jej nepoznáme a kdo víc společnosti může ukázat, co je bezdomovectví než sami lidé, kteří žijí na ulici. Díky patří těm, kteří se na konání akce podíleli, a velké poděkování patří průvodcům noční prohlídky Libercem, protože to byl nezapomenutelný zážitek plný emocí, který vydal za víc než jakékoliv přednášky na téma bezdomovectví.

Lucie Kretschmerová – terénní sociální pracovnice, Jablonec nad Nisou

Méně...

Velikonoční naděje

Vážení, dovolte mi, abych se s Vámi podělila o dojmy z prvního benefičního varhanního koncertu NADĚJE.

Více...

    V zimních měsících s myšlenkou na jaro, vznikl nápad, jak jaro a Velikonoce důstojně začít a oslavit, na chvilku se pozastavit a užít si tolik potřebnou dávku kultury.

    V řadách NADĚJE máme pana varhaníka, který ovládá nástroj přímo v liberecké radnici, takže o prostorách bylo jasno. K nápadu se připojil i jeho bývalý kolega varhaník Boris Joneš a spolužačka Julie Valentová z konzervatoře, která je nyní učitelkou v LŠU Liberec. Požádané o spolupráci na tomto koncertě byly i operní pěvkyně z divadla F.X.Šaldy, Blanka Černá a Věra Poláchová. Repertoár, který umělci přednesli, korespondoval s nadcházejícími Velikonocemi, na programu byly Biblické písně Antonína Dvořáka. NADĚJI, coby účinkující reprezentovala i kolegyně sociální pracovnice Lucie Kretschmerová z Jablonce nad Nisou, která zazpívala s doprovodem pana varhaníka Petra Holého irskou lidovou píseň Scarborough fair a Hallelujah od Leonarda Cohena. 

Paní Valentová přednesla  Toccatu  a Modlitbu Gotické suity od Leona Boelmanna. Sólově zazněla také od J.S.Bacha  Toccata a Fuga dmol  v podání Petra Holého.

   Považuji za velký úspěch, že se nám za podpory vedení, pořadatelů a samozřejmě účinkujících, podařilo zaplnit reprezentativní prostory liberecké radnice a doufám, že se podaří uskutečnit naší vizi o zahájení tradice těchto velikonočních koncertů.

   V příštím roce se budeme snažit zúročit získané zkušenosti s pořádáním této akce, ba je vylepšit a přilákat ještě více návštěvníků, nejen z řad NADĚJE, ale i veřejnosti.

  Též připomínám, že u vchodu byla umístěna  kasička na dobrovolné vstupné, výtěžek byl věnován NADĚJI. Balík peněz skutečně nebyl vybrán, jde spíše o symbolické gesto všech návštěvníků přispět na dobrou věc.

     A mimochodem, právě nás napadá, co takhle vánoční varhanní koncert…….????????

 

Erika Blažková, sociální pracovnice NADĚJE Kateřinky

Méně...

Kateřiny band opět v akci!

Na začátku byl nápad jedné z našich zaměstnankyň. Proč si pro dobrou náladu při práci i po ní nezazpívat?

Více...

Na začátku byl nápad jedné z našich zaměstnankyň. Proč si pro dobrou náladu při práci i po ní nezazpívat? Proč na Benefiční akce zvát jiné umělce, když máme v našich zaměstnanecko-klientských řadách hudební perly? Vždyť hudba je lék na pozemské starosti.

 

Tak jsme to zkusili. Každý vzal do ruky nějaký hudební nástroj, zahrál a zazpíval. Zpočátku pro radost, neorganizovaně, po čase už se zkouškami a jasným uměleckým záměrem. Zaměstnanecko-klientské kapele jsme začali říkat Kateřiny band dle místa, kde vznikla – ve středisku NADĚJE Kateřinky v Liberci. Toto seskupení funguje již téměř pět let. To, že jsou mezi námi také „profíci“ a absolventi hudebních konzervatoří, jsme zpočátku ani netušili. Není to podmínka vstupu, zván je každý, koho hudba těší a kdo může hrát třeba na hřeben, pokud mu to půjde.

 

Od doby vzniku kapela odehrála v různém složení množství koncertů, benefičních akcí, ale i hudebních doprovodů akcí pořádaných městy a krajem. „Kdo z vás je klient a kdo zaměstnanec?“ Tento dotaz z publika slyšíme často. Záměrně neodpovídáme, jenom se šibalsky usmíváme. Odměnou je nám potlesk a uznání našich posluchačů, kterých přibývá, a dobrá atmosféra spojená s každým vystoupením.

 

Tak Kateřiny bande do dalších pěti let hodně krásných písní a nových fanoušků! Luiso, nikdy nezapomeneme!

 

 

Méně...

Varhany v Liberci budou znít pro NADĚJI

Obřadní síň liberecké radnice rozezvučí varhany a zpěv při benefičním koncertu pro NADĚJI 18. 4. 2019 od 17 hodin. Zazní

Více...

Obřadní síň liberecké radnice rozezvučí varhany a zpěv při benefičním koncertu pro NADĚJI 18. 4. 2019 od 17 hodin. Zazní Biblické písně od Antonína Dvořáka. 

Vystoupí sólistky opery Divadla F. X. Šaldy Blanka Černá a Věra Poláchová a pracovnice NADĚJE Lucie Kretchmerová. Na varhany budou hrát Karel Hájek, Boris Joneš, Julie Valentová a Petr Holý. Vstupné na koncert je dobrovolné formou veřejné sbírky pro potřeby NADĚJE.

Méně...

Bezdomovci v bezNADĚJI?

Nemáte 10 korun na chleba nebo stravenku? Tuhle větu slyšel rozhodně každý z nás a ne jednou.

Více...

Nemáte 10 korun na chleba nebo stravenku? Tuhle větu slyšel rozhodně každý z nás a ne jednou. Ale jsou vážně všichni bezdomovci stejní? Vážně bychom je měli házet do jednoho pytle?
Většina z nás si pod pojmem bezdomovec představí jemně zapáchající individuum s krabicí levného vína v ruce, ale ne všichni jsou na tom stejně. Přijďte se o tom přesvědčim sami a zažijte si na vlastní kůže některé z příběhů.

Zveme vás na benefiční akci pro NADĚJI v Liberci. Seznámíme vás rádi s naší organizací, s problémem bezdomovectví i možnostmi, jak je možné lidem bez domova pomoci. Jako sekundární cíl bude probíhat finanční sbírka v podobě dobrovolného vstupného a dále sbírka trvanlivých potravin a hygienických potřeb.

VSTUPNÉ?
Dobrovolné finanční vstupné nebo příspěvek do potravinové sbírky/ sbírky hygienických věcí.

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT?
Přednášky s diskuzí, hudební a taneční vystupení, živá knihovna a prohlídka večerního Liberce s člověkem bez domova.

*Co je živá knihovna?
– živá kniha je člověk, který vám sám vypráví svůj příběh
– podle krákých upoutávek si vyberete člověka, zapíšete se na čas, kdy bude mít v harmonogramu volno a může s ním pohovořit cca 15 – 20 a ptát se ho na životní příběh a jeho životní milníky

*Co si představit pod pojmem večerní prohlídka Libercem?
– nebude to jen tak leda jaká prohlídka, pač Liberec každý zná, ale bude to prohlídka od člověka bez domova, který vám k tomu povil osobní zkušenosti a příběhy
– kvůli kapacitě je nutná rezervace plus doporučené dobrovolné vstupné 150 Kč (cena je bez spropitného pro průvodce)

Méně...

Box pomohl kateřinskému Mikuláši

S časem adventním vyráží do ulic Mikuláš a jeho parta s nadílkou pro děti, stejně tak tomu bylo letos i

Více...

Box pomohl kateřinskému Mikuláši

S časem adventním vyráží do ulic Mikuláš a jeho parta s nadílkou pro děti, stejně tak tomu bylo letos i ve Středisku Naděje v Kateřinkách. Našemu Čertovi a Mikulášovi pomohl jako vloni Salon box z Liberce z Ruprechtic, díky němuž dostalo výslužku v podobě balíčků každé dítko z Kateřinek.

Obdarovával Mikuláš s Čertem a radost z dárků byla veliká jako ve všech jiných domácnostech.

A my z Kateřinek se budeme těšit na další spolupráci příští rok!

Děkujeme!

 

Méně...

Vánoční posezení s lidmi bez domova

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku,

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději, kterou máme díky narození Ježíše Krista.

Poté si povídali staří i noví známí. Společně jsme si také zazpívali pár písní.  

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala štědrovečerní večeře ve dvou termínech. Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE zúčastnilo kolem 50 osob bez domova.

Méně...

V Denním centru NADĚJE nalezli bezpečí lidé z padajícího domu

Téměř třicet lidí, včetně dětí přišlo v úterý o střechu nad hlavou. Ze zchátralého domu na pomezí libereckých částí Doubí

Více...

Téměř třicet lidí, včetně dětí přišlo v úterý o střechu nad hlavou. Ze zchátralého domu na pomezí libereckých částí Vesec a Doubí je evakuovali hasiči. Deset z nich nalezlo přes noc útočiště v Denním centru NADĚJE.

Dům byl ve velmi špatném stavu delší dobu a majitel se o objekt dlouhodobě nestaral – přesto, že pobíral poplatky od obyvatel (především z dávek určených na bydlení). V úterý se situace zhoršila a statik rozhodl o vystěhování celého domu. Protože pracovníci města nebyli schopni najít pro tyto rodiny v takto krátké době bydlení, požádalo město naši organizaci o pomoc se zajištěním noci pro jednu desetičlennou vícegenerační rodinu.

Dospělí toho v noci moc nenaspali a trápila je nejistota ohledně budoucnosti. Zato děti se vyspaly na podlaze ve spacácích do růžova.

Abychom je trochu potěšili, připravili jsme jim na ráno i předčasnou mikulášskou nadílku.

 

Méně...

Již přes dva roky pomáhá našim klientům projekt Nejdřív střecha.

Projekt Nejdřív střecha využíváme jako prvotní pomoc pro klienty, kteří se ocitnou bez prostředků a bez přístřeší.

Více...

Projekt Nejdřív střecha  využíváme jako prvotní pomoc pro klienty, kteří se ocitnou bez prostředků a bez přístřeší. Díky projektu, kdy jim je poskytováno ubytování zdarma, nemusejí ihned od začátku začínat s dluhem a mají tak lepší zázemí pro řešení své situace. Dalším typem klientů jsou lidé, kteří mají již přislíbené běžné bydlení, ale protože splácí dluhy nebo mají nízký příjem, mají omezené  možnosti našetřit si na život do začátků. To, že jim je poskytnuto na 60 dní bydlení zdarma prostřednictvím projektu, je pro ně obrovskou pomocí, bez které by se zpět do „běžného“ života dostávali mnohem obtížněji a především mnohem déle.

Patronem a inciciátorem projektu je Vojtěch Sedláček, dministraci zajišťuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Více o projektu na www.nejdrivstrecha.cz 

Za pomoc a spolupráci velmi děkujeme!!

Méně...

Příběh o naději manželů Dominiky a Dana

Pamatuji si dny, kdy jsme na tom byli hodně špatně. Každý den shánět drogy, práce žádná.

Více...

Pamatuji si dny, kdy jsme na tom byli hodně špatně. Každý den shánět drogy, práce žádná. Pořád žebrání peněz od rodičů. Tak nějak jsme si říkali: „Jo, přestaneme.“ Nejhorší bylo, že chtěl vždycky jen jeden, ale ten druhý už ne. Popravdě můžu říct, že jsem si nikdy nemyslela, že bychom to mohli někdy zvládnout. Zdá se to dost těžké, ale stačí opravdu jen chtít. 

Každý den byl vlastně stejný. Vstát a shánět. Buď peníze a pak drogy, nebo rovnou drogy. Pořád jsme se jen hádali, dělali si jen naschvály. Chvíli jsme pracovali, ale když dealer neměl čas, tak shánění drog bylo přednější než práce, takže jsme šli radši shánět a do práce jsme nešli. Pak jsme začali chodit do NADĚJE. Moc se nám tam nechtělo, ze začátku jsme se styděli. 

V té době už jsme byli na ulici a spali v opuštěným kamionu i s naším pejskem. Jak se říká, pes je nejlepší přítel člověka. Opravdu to tak je. Pejsek s námi zažil spoustu ošklivých věcí, a proto mu teď dopřávám jen to nejlepší, zaslouží si to. Takto jsme žili asi tři měsíce. Můžu říct, že to bylo dost hrozné. 

V NADĚJI se nám snažili hodně pomoct, ale pokud ten člověk nechce, tak s tím bohužel nikdo nic neudělá. Také rodina, jak ode mne, tak i od manžela, se snažila nám pomoci. Ale prostě pokud sami nechceme, tak to stejně nevyjde. I když jsme kolikrát viděli, jak moc ostatním tímto ubližujeme. 

Pak jsme si našli práci v neziskové organizaci a začali chodit do práce – z ulice. První výplata padla na drogy, ale pak jsme si „naštěstí“ oba řekli, že bychom chtěli přestat brát a najít si byt a začít žít normálně. Věděli jsme, že pokud nepřestaneme, tak spolu zůstat nemůžeme. 

Dál jsme chodili do NADĚJE a do práce. V NADĚJI jsme poznali skvělý lidi, kteří nám pomáhali. Když jsme měli problém, tak jsme šli do NADĚJE. Klidně si i jen promluvit, vždycky nás vyslechli a poradili. Jsou to fakt moc úžasný lidičky. No a když jsme měli další výplatu, tak jsme začali shánět byt. 

Řekli jsme si, že drogy si už nekoupíme, a tak se i stalo. Není to jednoduché přestat, ale zvládnout se to dá. Byt jsme našli, zaplatili, ale na nic jiného nám už nezbývalo. Pak jsme se nastěhovali a chodili dál do práce. Mezi lidi jsme ze začátku moc nechodili. Báli jsme se, abychom si zase nedali pervitin. Takže jsme byli pořád doma nebo v práci. Hodněkrát jsme přemýšleli, že bychom si chtěli dát, ale vždycky jsme si řekli, že přece nechceme skončit tak jako předtím. Čas šel dál.

Teď je to už skoro 4 roky, co jsme v pohodě. Vzali jsme se. Měli jsme krásnou svatbu, kterou jsme si opravdu užili. Ale užili jsme si ji jen proto, že jsme přestali brát. Můžu říct, že nás ten normální život začal bavit víc než s těmi drogami. Hlavně je úžasné mít poblíž svoji rodinu. Každopádně by si všichni měli uvědomit, že rodinu máme jen jednu, tak bychom si jí měli dost vážit a ne jí ubližovat.  Protože u toho života s drogami zažijete jen shánění drog a nikdy ne to hezký. Třeba oběd u rodičů, nebo shánění dárku na Vánoce. 

Chtěli bychom poděkovat VŠEM pracovníkům z NADĚJE, NAŠÍ rodině, že tu pro nás pořád byli. Za to, co pro nás dělali a hlavně jak se k nám moc hezky chovali. Určitě to není jednoduchá práce, pracovat s drogově závislými, závislými na alkoholu a s lidmi bez domova. Myslím si, že je to dost psychicky náročná práce, a moc si vážím těchto lidí. 

Přejeme všem, aby se z toho také dostali. Všem držíme palce. Hlavně nezapomeňte, rodinu máte jen jednu!!!

 

Dominika a Dan, bývalí klienti nízkoprahového denního centra Liberec

23. října 2018

Méně...

V NADĚJI očkovali proti vzteklině

Ráno 1. října to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde

Více...

Ráno 1. října to před libereckou NADĚJÍ vypadalo jako v čekárně u veterináře. Lidé bez domova zde čekali na očkování svých psů proti vzteklině zdarma. Psy přišel naočkovat do NADĚJE veterinář MVDr. David Nejedlo, ředitel ZOO Liberec.

 

Psy, případně další domácí miláčky, mají často i lidé bez domova. Pro potěšení či jako nepostradatelnou obranu svých provizorních příbytků. Očkování těchto zvířat brání rozšíření vztekliny mezi hospodářskými zvířaty i volně žijícími živočichy, ale především pomáhá předcházet nákaze lidí.

 

„Zdravá zvířata, zdraví lidé.“ Pod tímto heslem od roku 2009 pracuje česká obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic ČR. Stejně jako v předchozích letech i letos se členové a dobrovolníci připojili ke Světovému dni boje proti vzteklině, který je připomínán v desítkách zemí světa 28. září. V Liberci probíhá spolupráce s Nízkoprahovým centrem NADĚJE a Městskou policií Liberec.

Méně...

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v rámci týdne sociálních služeb.

Více...

Méně...

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří v rámci týdne sociálních služeb.

Více...

Méně...

V NADĚJI se bude očkovat proti vzteklině

V rámci Světového dne boje proti vzteklině budou Veterináři bez hranic očkovat proti vzteklině psy

Více...

V rámci Světového dne boje proti vzteklině budou Veterináři bez hranic očkovat proti vzteklině psy patřící lidem bez domova.

Očkování proběhne v pondělí 1. října od 9 hodin v Nízkoprahovém denním centru NADĚJE v Liberci. Cílem akce je zabránit šíření vztekliny mezi domácími a divokými zvířaty a jejímu přenosu na lidi, proto je očkování zdrama. 

V Liberci akce probíhá ve spolupráci s Veterináři bez hranic, Nízkoprahovým centrem NADĚJE a Městskou policií Liberec.


Méně...

Šestihodinový hudební maratón pro NADĚJI

Nápad uspořádat šestihodinový hudební maraton pro NADĚJI se mi už od začátku zdál šílený.

Více...

Nápad uspořádat šestihodinový hudební maraton pro NADĚJI se mi už od začátku zdál šílený. V dnešní době, kdy je tolik kultury a nikdo nemá prakticky na nic čas? A co když nevyjde počasí? Celá akce je naplánovaná ven do Lidových sadů v Liberci a ještě mám v živé paměti, jak jsme tam před dvěma lety pěkně vymrzli. Zběžně čtu jména vystupujících kapel: Major Tom, Kůlna band, Tres Udos, NASEKÁČ, Jana s harmonikou a další. Opravdu chtějí podpořit NADĚJI a zahrát bez jakéhokoli nároku na odměnu a pokrytí nutných nákladů na dopravu? Pro každý případ je tady oblíbený a stále známější Kateřiny band. Po chvilce váhání předávám všechny své starosti „tam nahoru“ a začínám se těšit na netradiční akci, která nás čeká.

31. květen je horký jako nikdy, všude slunce a teplo. U vchodu mě již vítá náš kamarád Robert, věrný hlídač pokladničky, od které se za šest hodin ani nehne. Dále následují workshopy pro děti – výroba a malování tašek, zvířátek z papíru a další aktivity pro ně – balancování na provaze a skákání na trampolíně.

Přichází na řadu trochu nervózní spíkr Martin – obdivuji, co informací nastudoval, aby mohl celý večer provázet. Mluví o zakladatelích Iljovi a Vlastě Hradeckých, o pomoci lidem, občas vtipně zaglosuje a přidá k dobrému básničku. Jdu se podívat dál a vidím stánky s občerstvením, které obsluhují naši klienti.

Pak už hudební maraton. Jedna skupina střídá druhou, skvělá hudba, skvělý zvuk, profesionalita všech hudebníků. Přicházejí lidé z ulice: „Slyšíme krásnou hudbu, tak se jdeme podívat, co se tady děje.“ Přicházejí naši známí, zaměstnanci současní i bývalí. Pomalu se stmívá a lidí přibývá. Ještě nás čeká finále – skupina Tres Udos ve španělském rytmu a k tomu jako bonus fireshow. To je bomba! Všichni se zvedají z lavic a začíná se tančit.

Čas je neúprosný, v deset musíme končit, aby byl zachován noční klid. Jen neradi se loučíme a já volám: „Díky Markéto, Eri, Václave a další! Za rok na stejném místě alespoň třídenní, už se těším!“

 

Míla Havrdová,

oblastní ředitelka, Jablonec nad Nisou

 

Méně...

Benefice pro NADĚJI

Srdečně Vás zveme na Benefiční koncert pro NADĚJI v Lidových sadech v Liberci.

Více...

Srdečně Vás zveme na Benefiční koncert pro NADĚJI v Lidových sadech v Liberci.

Méně...

Denní centrum pro lidi bez domova se otvírá i v noci

Nízkoprahové denní centrum v Liberci je otevřeno také v noci - a to od 25. 2. do 2. 3.

Více...

Nízkoprahové denní centrum v Liberci  je otevřeno také v noci – a to od 25.2. do 2.3.  Reagovali jsme tak na naplněnou kapacitu noclehárny a také na potřebu se ve velkých mrazech postarat o lidi bez domova, kteří běžně naše zařízení nevyužívají. 

 

Jak vyplývá z názvu, není Nízkoprahové denní centrum vybavené k účelu nocování. Cílem tedy je poskytnout možnost přečkat nepříznivý čas v teple za improvizovaných podmínek. Lidem bez domova jsou k dispozici deky, teplý čaj, polévka. Je možné využít také sprchy a získat ošacení. 

 

Běžný denní provoz Nízkoprahového denního centra: v pracovní dny do 8.00 do 18.00.

 

Mimořádný noční provoz: 20.00 až 7.00 hod. (ve dnech 25. 2. – 2. 3.)

 

Mimořádná opatření budou případně prodloužena podle aktuálního počasí a momentální kapacity Nocleháren v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Méně...

Top Control pomáhá NADĚJI i po Vánocích

Pomáhat se nemusí pouze o Vánocích. Naše klienty v denním centru pro lidi bez domova velmi potěšilo několik plných tašek

Více...

Pomáhat se nemusí pouze o Vánocích. Naše klienty v denním centru pro lidi bez domova velmi potěšilo několik plných tašek dárků od firmy Top Control. Tašky obsahovaly především sýry, klobásky, čaje a sladkosti. Děkujeme.

Méně...

Vánoce v NADĚJI

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu

Více...

Lidé bez domova měli v Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně před Vánočními svátky připraveno posezení u řízku, bramborového salátu a cukroví.

Při setkání nechybělo úvodní slovo o naději – kterou máme díky narození Ježíše Krista.

Následovalo poklábosení se starými i novými známými. Společně jsme si zazpívali pár písní a napsali svá vánoční přání na lampion štěstí.  

Vzhledem k velkému množství klientů probíhala „štědrovečerní večeře“ ve dvou termínech. Celkově se Vánočního setkání v Nízkoprahovém denním centru Naděje zúčastnilo kolem 50 osob bez domova.

 

Méně...

Mikuláš s čertem nadělovali v Kateřinkách

Čert s Mikulášem letos navštívili středisko v Liberci Kateřinkách a potěšili a i trochu vyděsili zdejší děcka. Díky spolupráci s

Více...

Čert s Mikulášem letos navštívili středisko v Liberci Kateřinkách a potěšili  a i trochu vyděsili zdejší děcka. Díky spolupráci s kadeřnickým salónem BOX dostaly místní děti spoustu krásných dárků, které je velmi potěšily. Tímto děkujeme všem, kteří se na nákupu dárků podíleli.

 

Méně...

Ženy bez domova v Liberci už nemusí jezdit na noc do Jablonce!

Zařízení pro ženy bez domova v Liberci dlouhou dobu velmi chybělo. Noclehárna v Liberci Kateřinkách byla určená pouze pro muže.

Více...

        Zařízení pro ženy bez domova v Liberci dlouhou dobu velmi chybělo. Noclehárna v Liberci Kateřinkách byla určená pouze pro muže. Ženy v tíživé životní situaci tak musely jezdit do sousedního Jablonce nad Nisou, což pro řadu z nich byl problém a raději trávily noc na ulici. Díky dobré spolupráci organizace NADĚJE a města Liberec proběhly nezbytné drobné úpravy a od letošního září mohou přečkat noc v Noclehárně v Liberci Kateřinkách také ženy.

        Noclehárna pro muže je v Liberci v Kateřinkách provozována od roku 2009, v prostorách stejné budovy zároveň probíhá terénní program s klienty městské ubytovny nízkého standardu. Budova noclehárny a ubytovny se nachází na úplném okraji Liberce, kam se lze dostat MHD. Navzdory hůře dostupné poloze je kromě letních měsíců kapacita zařízení naplněna a v zimním období lůžka chybí.  Noclehárna zahrnuje čtyři pokoje ve spodním patře budovy (jedná se o 4 pokoje po 8 lůžkách na palandách). Po nezbytných drobných úpravách, které proběhly během léta, byl v zařízení vyčleněn jeden pokoj (8 lůžek) také pro ženy.  Během podzimu 2017 využívalo noclehárnu pravidelně 5 klientek, z nichž 2 jsou již dlouhá léta bez přístřeší. Nocleh na noclehárně je zpoplatněn 20 Kč za noc po první dva měsíce a následně se zvyšuje až na 50 Kč za noc. Klientům, kteří nemají na zaplacení noclehu, je možné uhradit nocleh z projektu Nejdřív střecha. Základním požadavkem pro užití noclehárny je vlastnictví dokladu totožnosti, dodržování hygieny a nenarušování společného soužití.

Organizace NADĚJE provozuje také Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova nacházející se v centru Liberce na Valdštejnské ulici. Zde mohou lidé bez domova využít sprchu, získat základní ošacení, stravu, strávit den v teple a využít sociální poradenství.

Děkujeme všem, kteří se zasloužili o to, že ženy nemusí spát na ulici!

Méně...

CHCI POMOCI

PŘEDSTAVENÍ V ČÍSLECH

40 míst okamžité kapacity v nízkoprahovém denním centru

32 lůžek v noclehárně

V roce 2023 jsme poskytli 10783 noclehů a vydali 10409 jídel pro lidi bez domova, v terénních programech bylo podpořeno 23 klientů, z toho 1 rodina s celkem 2 dětmi.

KONTAKTY

NADĚJE
Pobočka Liberec

Valdštejnská 259
460 14 Liberec
Tel.: +420 480 002 637
Email: pavel.matejka@nadeje.cz
Účet: 226069916/0300