Praha

 
 

Rozhovor o terénní sociální práci

Rozhovor o terénní sociální práci

12.06.23 | Praha

Spolupracujeme s MČ Praha 17, kde nás pravidelně můžete potkávat v terénu. Co obnáší činnost NADĚJE a kolik lidí bez domova evidujeme...


Více...
 
Rozhovor o terénní sociální práci

Spolupracujeme s MČ Praha 17, kde nás pravidelně můžete potkávat v terénu. Co obnáší činnost NADĚJE a kolik lidí bez domova evidujeme právě na území Řep? Na tyto a další otázky odpovídala Marie Zajíčková, vedoucí terénu. 

 

„Naše klienty často spojuje náročná minulost a traumatické zážitky. Zároveň nejistá budoucnost. Pokud každý den řešíte, kde budete spát, co budete jíst a špatný zdravotní stav, špatně se řeší cokoli dalšího. Často slýchám věty jako: „Kdyby nepili, mohli by bydlet.“ „Kdyby nebyli líní, mohli by chodit do práce.“ A já si říkám, jak se asi z lavičky nebo ze stanu vstává do práce? Nepila bych taky náhodou, kdybych neměla rodinu nebo za sebou měla traumatický zážitek a neměla bych kam jít? Proto neodsuzuji lidi, kteří jsou na tom takto. Ale obdivuji každého, komu se povede se z ulice zvednout.“ 

 

Přečtěte si celý článek ZDE.


Méně...
 
NADĚJE na konferenci FEANSTA

NADĚJE na konferenci FEANSTA

09.06.23 | Praha

V minulém týdnu náš oblastní ředitel Dan Svoboda a vedoucí projektu Housing Youth Katka Sehnoutková navštívili Stockholm...


Více...
 
NADĚJE na konferenci FEANSTA

V minulém týdnu náš oblastní ředitel Dan Svoboda a vedoucí projektu Housing Youth Katka Sehnoutková navštívili Stockholm.

 

Tohle krásné švédské velkoměsto totiž hostilo největší konferenci o bezdomovectví v Evropě. A protože i my se řadíme mezi více než 100 členských organizací FEANTSA, které pracují s lidmi bez domova, pozvání jsme ani letos neodmítli.  

 

Dan s Katkou navštívili zajímavé semináře i pracovní skupiny a načerpali poznatky organizací zabývajících se problematikou lidí bez domova napříč Evropou. V mezinárodním kontextu je vždy moc fajn pozorovat a porovnávat, jak to jinde dělají jinak. Necháme se inspirovat a pokud je to jen trochu možné, pokusíme se implementovat dobrou praxi do našich služeb.  

 

Tak snad zase za rok v nějakém jiném evropském městě na viděnou.

 


Méně...
 
Nový projekt Housing Youth

Nový projekt Housing Youth

07.06.23 | Praha

Rozjíždíme nový projekt Housing Youth - zabydlování mladých lidí ve věku 18 – 26 let, kteří mají zkušenost s životem na ulici...


Více...
 
Nový projekt Housing Youth

Rozjíždíme nový projekt Housing Youth - zabydlování mladých lidí ve věku 18 – 26 let, kteří mají zkušenost s životem na ulici a s užívání návykových látek. Pokud znáte někoho, komu by projekt mohl pomoci, můžete se ozvat na uvedené číslo naší kolegyni Katce Sehnoutkové. Ta ochotně poradí a poskytne o projektu víc informací. Zájemci se také mohou dostavit do našeho denního centra Bolzanova. 

 

„Velmi potřebným krokem, jak lidem pomoci je, naučit je "jak bydlet". Je to o to složitější, jelikož to je věc, kterou mnozí z nich ani nepoznali. V projektu Housing Youth se budeme snažit o to, aby ve svém bydlení úspěšně obstáli“, uvádí k projektu Katka.  

 

Přejeme projektu hodně úspěchů a těšíme se na další zprávy o zabydlování mladých lidí. 


Méně...
 
Děkujeme Mews systems za sbírku oblečení

Děkujeme Mews systems za sbírku oblečení

05.06.23 | Praha

Nezapomínají na nás ani v létě! Řeč je o firmě Mews systems, s.r.o., která pro nás...


Více...
 
Děkujeme Mews systems za sbírku oblečení

Nezapomínají na nás ani v létě! Řeč je o firmě Mews systems, s.r.o., která pro nás už po několikáté uspořádala charitativní sbírku sezónního oblečení. Toho u nás totiž není nikdy dost.

 

Dostali jsme ručníky, pánské a dámské oblečení, boty, dokonce i batoh. Vedoucí skladu, paní Šešínová, dar s vděčností přijala a rozdělila ho tak, aby se dostal přímo lidem žijícím na ulici, tedy do terénního programu a do našich dvou denních center U Bulhara a Bolzanova.

 

Děkujeme, vaší podpory si moc vážíme. 


Méně...
 
Nízké mzdy v sociálních službách

Nízké mzdy v sociálních službách

31.05.23 | Praha

Sociální pracovníci se v Česku potýkají s výrazně podprůměrnou mzdou. To má dopad nejenom na jejich životní úroveň...


Více...
 
Nízké mzdy v sociálních službách

Sociální pracovníci se v Česku potýkají s výrazně podprůměrnou mzdou. To má dopad nejenom na jejich životní úroveň, ale i na to, že často odcházejí do jiných, lukrativnějších oborů a úřady a neziskové organizace jen těžko shánějí nové.  

 

„Bohužel i u našich pracovníků je výše mzdy velkým problémem. Na volná místa hledáme sociální pracovníky již několik měsíců a jedním z důvodů je velká náročnost práce a s tím spojené finanční ohodnocení práce. Z finančních důvodů nám také odešlo hodně kvalitních pracovníků v sociálních službách, zejména mužů, které na některých náročných místech nutně potřebujeme. Velká část našich zaměstnanců v Praze musí mít ještě druhou práci, alespoň na částečný úvazek, aby měli na nájem a nutné životní náklady. Pokud to druhou prací již řešit nelze (často je to velmi náročné), odcházejí ze sociálních služeb do jiného, lépe placeného, zaměstnání", uvádí k problému Petra Svobodová, naše personalistka.

 

My o špatných podmínkách informujeme prostřednictvím kampaně Stejná odměna

 

Na stejné problémy ohledně financování sociálních služeb odkazuje i projekt Neviditelní.

Více o projektu: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-resi-socialni-problemy-ale-sami-jim-celi-40431785


Méně...
 
Azylový dům v Radotíně funguje už 20 let!

Azylový dům v Radotíně funguje už 20 let!

29.05.23 | Praha

Azylový dům v Radotíně funguje už 20 let! Za tu dobu u nás získalo azyl přes 700 klientů. Někdo tu byl...


Více...
 
Azylový dům v Radotíně funguje už 20 let!

Azylový dům v Radotíně funguje už 20 let! Za tu dobu u nás získalo azyl přes 700 klientů. Někdo tu byl pár dní, někdo rok.

 

Každý k nám přichází s naprosto osobitým a jedinečným příběhem. Často jsou lidé bez domova škatulkováni.

 

Já nemohu!

 

Poznala jsem tu tolik osobností, tolik dobrých duší. Mladí, kteří chtějí změnit svůj život a dát mu smysl, i přesto, že z dětství si přinášejí velká traumata. Mladí, kteří v dospívání udělali chybu, takovou, která je poslala za mříže, ale teď už jsou dospělí a chtějí žít jinak. Starších, kteří toho mají hodně za sebou, ale neztrácejí optimismus a stále mají pro co žít. Starších, kterým už docházejí síly a jediné, co potřebují, je v klidu žít.

 

Ano, i takových, kteří ještě nedospěli do stavu, že změnu chtějí, nebo tu šanci prostě nevidí.

Každý ale bojuje. Získat práci se záznamem v rejstříku trestů. Zařídit si invalidní důchod. Získat praktického lékaře a řešit svůj zdravotní stav, i když tuší, že diagnóza nebude příznivá. Dneska se toho alkoholu nenapít. Najít si stabilní bydlení. Zbavit se dluhů. Uvařit si jídlo. Zařídit si bydlení v domově pro seniory. Atd.

 

Zažíváme společně radost, když se podaří získat sociální bydlení, novou práci, navázat kontakt s rodinou, úspěšně zvládnutá operace, dobrý oběd J. Zažíváme ale také smutek, když nám z nemocnice volají, že klient, kterému jsme volali záchranku, zemřel.

 

Je to služba lidem, služba, která má smysl.

 

Text: Markéta Lietavcová, vedoucí azylového domu 

Foto: Filip Gabrhelík 


Méně...