ZOBRAZIT MENU
LIDÉ BEZ DOMOVA
OBECNÉ
AKTUALITY
Příběh pana A. z azylového domu v Radotíně
Pan A. (69 let) se narodil v Příbrami, kde se vyučil jako zedník a štukatér. Poté dlouhá léta pracoval v
Více...
Pan A. (69 let) se narodil v Příbrami, kde se vyučil jako zedník a štukatér. Poté dlouhá léta pracoval v rudných dolech u Příbrami. Zde ale ztratil stabilní bydlení a také neměl podporu v rodině, tak se přestěhoval do Prahy. Bohužel ani zde se mu nedařilo najít stabilitu, jak v soukromém, tak pracovním životě. Pan A. ale naštěstí disponuje velkou zručností a nezdolnou pracovitostí, a tak se mu po celých dvacet let vždy podařilo díky vydělaným penězům zajistit ubytování v hotelech, penzionech a ubytovnách, kde byl i mnohokrát zaměstnán jako renovátor.
Panu A. se bohužel stal úraz, nemohl pracovat a nebyl tak schopen platit náklady za ubytování. Chvíli bydlel u své přítelkyně, ale raději se od ní odstěhoval, protože ji nechtěl ohrozit svými možnými exekucemi. Tehdy se pan A. ocitl na ulici, došly mu finance. Naštěstí ho objevila naše terénní služba, která ho nasměrovala k nám do azylového domu v Radotíně. Zde se dal psychicky do pořádku, podstoupil operaci ruky, rehabilitoval. S pomocí sociální pracovnice zažádal o starobní důchod, který již pobírá. Ještě během rekonvalescence si našel práci v penzionu, kde pracuje jako zedník a údržbář pro celý objekt. A protože se pan A. velmi pracovně a lidsky osvědčil, tak mu majitel penzionu poskytl i výhodné ubytování.
Příběh pana A. má dobrý konec. Darujte pokoj lidem bez domova v našem azylovém domě v Radotíně. Svým darem pomůžete opravit a vybavit pokoje pro dalších 25 mužů, kteří ztratili střechu nad hlavou. Děkujeme!
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/projekt/1211208
Méně...
Darujte pokoj lidem bez domova
Pomozte nám opravit a vybavit pokoje v azylovém domě pro lidi bez domova. Poskytujeme zde dočasný domov a důstojné zázemí
Více...
Pomozte nám opravit a vybavit pokoje v azylovém domě pro lidi bez domova. Poskytujeme zde dočasný domov a důstojné zázemí pro 25 mužů, kteří ztratili střechu nad hlavou.
Azylový dům v Radotíně čeká zásadní renovace – zejména výměna oken a odvlhčení spodního patra. Právě pokoje v dolním podlaží budou po stavebních úpravách potřebovat kompletně opravit a vybavit novým nábytkem.
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/projekt/1211208
Děkujeme, že pomáháte společně s námi!
Méně...
Výstava duše ve Skautském institutu
Naše kolegyně Míša Froněk Bejblová, vedoucí denního centra Bolzanova pro mladé lidi bez domova, se textem o své práci a
Více...
Naše kolegyně Míša Froněk Bejblová, vedoucí denního centra Bolzanova pro mladé lidi bez domova, se textem o své práci a také tak trochu o svém vlastním duševním zdraví podílí na Výstavě duše ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí.
Jedná se o umělecký projekt iniciovaný psychoterapeutkou Líviou Štvrteckou a jeho cílem je destigmatizovat duševní onemocnění. Najdete tu obrázky i texty zaměřené na zkušenost s duševní nemocí a také s terapií. Výstava je k vidění do konce května. Budete-li mít zájem, zavítejte.
Méně...
Projekt Housing Youth v Helsinkách
V polovině dubna část týmu našeho projektu Housing Youth, ředitel pražské pobočky NADĚJE Dan Svoboda...
Více...
V polovině dubna část týmu našeho projektu Housing Youth, ředitel pražské pobočky NADĚJE Dan Svoboda a část týmu projektu Housing First Ledovec, z. s. zavítali na pracovní stáž v Helsinkách podívat se, jak se Finové vypořádávají s problematikou bezdomovectví.
Ve Finsku se dlouhodobě klade velký důraz zejména na prevenci bezdomovectví před řešením akutních situací. Systém poskytuje v co nejkratší době od vzniku ohrožení ztráty bydlení různé formy důstojného bydlení založeného na principech Housing First. Mají již řadu let vyzkoušeno praxí a ověřeno studiemi, že tímto způsobem se ušetří městu i státu značné množství finančních prostředků, které by navíc dali do zdravotních, terénních a jiných služeb. Důraz na prevenci ztráty bydlení vychází až šestkrát levněji než těžkopádné řešení dlouhodobého bezdomovectví.
Stáž byla v mnoha ohledech velmi inspirativní. Zjistili jsme, že máme mnoho společných problémů, ale zároveň jsme si uvědomili, že máme ještě hodně věcí před sebou.
Text: Kateřina Sehnoutková, koordinátorka projektu Housing Youth
Foto: Daniel Svoboda, ředitel pražské pobočky NADĚJE
Méně...
Výročí pražské pobočky NADĚJE
Byl 1. máj 1991 a byl (nejen) lásky čas! Byl totiž také čas na založení pražské pobočky NADĚJE! A právě
Více...
Byl 1. máj 1991 a byl (nejen) lásky čas! Byl totiž také čas na založení pražské pobočky NADĚJE! A právě dnes tomu je už 34 let!
A my za ten uplynulý čas děkujeme! Třicet čtyři více či méně turbulentních let, kdy naše služby lidem bez domova v Praze vznikaly, zanikaly nebo se různě transformovaly. 34 let, stovky kolegů a kolegyň, tisíce hodin jednání s nejrůznějšími subjekty, ze kterých vznikaly významné spolupráce nebo z nich nevzniklo vůbec nic. 34 let, ve kterých se určitě stalo mnoho chyb, ze kterých jsme se snažili poučit. 34 let, ve kterých se ale hlavně stalo mnoho dobrého. Pomohli jsme tisícům lidem, kteří se ocitli v nouzi, na životní křižovatce a s podlomeným zdravím. Pomohli jsme těm, kterým se pomoci často už jinde nedostalo. A na to jsme náležitě pyšní.
A my budeme moc rádi, když dnešní významný den oslavíte třeba jen symbolicky s námi.
Staňte se naším dárcem, můžete přispět jednorázově nebo opakovaně. Pomozte tak lidem bez domova v Praze žít bezpečnější a důstojnější život.
https://www.darujme.cz/projekt/1060
Pomoci můžete i prostřednictvím našeho e-shopu. Zakupte litografii nebo signovaný autorský digitální tisk a přispějete lidem přežívající na ulici a ve veřejném prostoru. Doma pak budete mít jedinečné dílo, a ještě k tomu dobrý pocit, že jste pomohli.
https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice
Děkujeme všem, kteří tu s námi byli a stále jsou!
Méně...
Výsledek jarního kola Sbírky potravin
Celkem 3 636 kg potravin a drogerie se vybralo v sobotní Sbírce potravin, které je NADĚJE partnerem...
Více...
Celkem 3 636 kg potravin a drogerie se vybralo v sobotní Sbírce potravin, které je NADĚJE partnerem, a které jsme se zúčastnili už tradičně v Globusu na Zličíně.
Děkujeme vám všem štědrým lidem, kteří jste do sbírky přispěli. Velké díky patří našim skvělým dobrovolníkům, zaměstnancům, ale také vedení a zaměstnancům Globusu za dlouholetou výbornou spolupráci v přátelském prostředí.
Co nevidět začneme potraviny a drogerii distribuovat do našich služeb tak, aby se co nejdříve dostaly k lidem bez domova.
Děkujeme a na viděnou při příležitosti podzimního kola Sbírky potravin.
Méně...
Sháníme 2 lednice do bytů
Znáte to, někdy se stane, že vám v krátký čas odejde hned několik spotřebičů. A přesně tohle teď řešíme v bytech...
Více...
Znáte to, někdy se stane, že vám v krátký čas odejde hned několik spotřebičů. A přesně tohle teď řešíme v bytech, kde klientům a klientkám poskytujeme podporu. Proto budeme moc rádi, když nám pomůžete sehnat dvě nové (či zánovní) lednice. A komu poslouží?
Lukáš nyní žije v azylovém domě, dlouhodobě abstinuje a nedávno začal pracovat na částečný úvazek. I díky tomu dostal šanci posunout se dál – do našeho tréninkového bytu. Je to pro něj velký krok k samostatnosti a novému začátku. V bytě ale chybí jedna důležitá věc – lednice. Rádi bychom mu pomohli vybavit si nový domov a ulehčit tak začátek nové životní etapy.
Martin už je zabydlen v tréninkovém bytě, kde se učí samostatnosti – hospodaření s penězi, vedením domácnosti, s pravidelnou docházkou do práce. Bohužel se mu ale nyní porouchala lednice a nemá finance na pořízení nové. Lednice je pro něj důležitá – pomůže mu šetřit finance a lépe hospodařit s jídlem.
Pokud nám můžete pomoci, kontaktujte kolegyni Zuzku Kavkovou (zuzana.kavkova@nadeje.cz nebo 778 974 756.
Moc nám pomůže i sdílení. Děkujeme.
Méně...
Sbírka potravin bude už zítra
Už zítra od 8:00 do 18:00 budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu
Více...
Už zítra od 8:00 do 18:00 budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu na Zličíně, kde se budou vybírat potraviny a drogistické zboží v rámci jarního kola Sbírky potravin.
To, co vybereme, poctivě zvážíme a roztřídíme v našem skladu v Emauzích. Potraviny i drogerie pak zamíří do našich denních center, nocleháren a azylových domů, kde poskytujeme služby mužům i ženám bez domova nebo ho budeme distribuovat přímo lidem žijících bez střechy nad hlavou prostřednictvím našeho terénního programu.
A co konkrétně nakoupit? Například konzervy, těstoviny, trvanlivé mléko, oleje, polévky, rýži, luštěniny nebo třeba paštiky. Seznam doporučených potravin a drogerie najdete na webu Sbírky potravin – sbirkapotravin.cz
Pomoci každého z vás si velmi vážíme. Děkujeme za ni.
Méně...
Socioterapie s mladými lidmi bez domova
rámci socioterapie jsme chtěli využít hezkého počasí a vydat se s našimi mladými klienty z nízkoprahového denního centra Bolzanova na
Více...
V rámci socioterapie jsme chtěli využít hezkého počasí a vydat se s našimi mladými klienty z nízkoprahového denního centra Bolzanova na opékání buřtů. Bohužel na místě, kde dříve bývalo veřejné ohniště, na nás čekal jen prázdný plácek s cedulí, která zakazovala otevřený oheň. Neklesli jsme ovšem na mysli a rozhodli se dát si buřty alespoň studené a chutnalo nám i tak.
Po buřtech jsme se věnovali aktivitě zaměřené na vnímání vlastního já. Klienti se snažili pomocí karet či jiných přírodních symbolů hledat své vlastnosti, které na sobě vnímají jako dobré. Pro všechny to bylo neuvěřitelně obtížné, měli problém na sobě shledat něco dobrého. Zažité trauma a těžké životní příběhy často vedou k tomu, že člověk ztrácí kontakt s tím, kým opravdu je. Pro naše klienty je proto velkou výzvou vnímat na sobě něco pozitivního – ale právě v tom může spočívat i síla socioterapie, která může být začátkem velké změny.
Text a foto: Míša Froněk Bejblová, vedoucí denního centra Bolzanova pro mladé lidi bez domova
Méně...
Nominace Kateřiny Sehnoutkové na cenu Časovaná bota
Máme velkou radost, že se naše kolegyně Kateřina Sehnoutková, koordinátorka projektu Housing Youth, dostala do užší nominace na výroční cenu
Více...
Máme velkou radost, že se naše kolegyně Kateřina Sehnoutková, koordinátorka projektu Housing Youth, dostala do užší nominace na výroční cenu Časovaná bota od České asociace streetwork v kategorii Osobnost roku.
V loňském roce se na krásném druhém místě umístil náš dlouholetý kolega Aleš Strnad a my věříme, že letos se opět zadaří a NADĚJE neodejde s prázdnou. V užším výběru je totiž i Karolína Janíčková, kolegyně z pobočky v Klášterci nad Ohří, které také moc držíme palce.
Kateřina působí v sociálních službách od roku 2006. Několik let vedla nízkoprahové denní centrum Bolzanova pro mladé lidi bez domova, nyní koordinuje unikátní projekt Housing Youth. V projektu zajištuje stabilní bydlení a podporu lidem bez domova do 26 let. Kateřina aktivně hájí práva klientů a prosazuje systémové změny v oblasti prevence a včasné intervence, a právě (a nejen) proto je nominována za dlouhodobé nadstandardní rozvíjení terénních sociálních služeb a široký dopad práce v této oblasti. Držíme palce.
Více o výroční ceně také na webu https://casovanabota.cz/
Méně...
Pečou celé Záběhlice!
Velikonoční pečení v podání Vojty Vrtišky z Peče celá země v našem azylovém domě v Záběhlicích mělo velký úspěch. Opět!
Více...
Velikonoční pečení v podání Vojty Vrtišky z Peče celá země v našem azylovém domě v Záběhlicích mělo velký úspěch. Opět!!
Jsme moc rádi, že se Vojta po vánočním pečení rozhodl podpořit naše klienty a klientky také pečením velikonočním. Měl připravené peřinkové těsto na mazance, které pak obyvatelé a obyvatelky azylového domu zpracovali dle své fantazie. Některé mazance ozvláštnili ovocno-cukrovou polevou, mandlemi či drobenkou. Výsledek stojí za to, i díky robotu, který nám Vojta přinesl.
Moc děkujeme za další skvělé pečení plné pohody, pozitivní nálady a za bezvadný výsledek, na kterém si všichni pochutnali.
Text a foto: Bára Brožová, sociální pracovnice azylového domu v Záběhlicích
Méně...
Příběh Jany z denního centra pro mladé lidi bez domova
Jana (24 let) přišla nejdříve do našeho azylového domu ve Vršovicích, kde bydlela asi měsíc. Tam ale měla problém související...
Více...
Jana (24 let) přišla nejdříve do našeho azylového domu ve Vršovicích, kde bydlela asi měsíc. Tam ale měla problém související se soužitím ve větší skupině žen, tak odešla. Poté přespávala na noclehárně a začala docházet do našeho denního centra Bolzanova.
Jana si prošla ústavní výchovou a psycholožkou jí byl diagnostikován posttraumatický syndrom, mimo jiné také z důvodu syndromu CAN (syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítě). V době, kdy pobývala v azylovém domě, se potýkala se svojí minulostí toxického a násilného partnerského vztahu. Jana potřebovala hodně času na to, aby se otevřela a přijala námi nabízenou pomoc. Začala si hledat zaměstnání a stabilnější bydlení. S různými propady byla na ubytovnách a na noclehárnách.
Poté ale otěhotněla, a to se pro ni stalo hnacím motorem. Nechtěla, aby dítě skončilo v ústavní péči, jako byla ona sama. Společně jsme hledali azylové domy pro matky s dětmi, kam by ji přijali co nejdříve. Podařilo se nám najít jeden v jiném kraji, kde ji okamžitě přijali a kam se také hned nastěhovala.
Naše unikátní (a jediné v Praze) denní centrum Bolzanova pro mladé lidi bez domova pomáhá lidem od 18 do 26 let zlepšit jejich sociální situaci už 28 let. V centru nabízíme stravu, možnost hygieny, noclehu, ale také sociální, psychologické nebo adiktologické poradenství. Lidé u nás mají také možnost využít internetového připojení, výměny ošacení nebo některých volnočasových aktivit.
Méně...
Housing First pracovní exkurze v Itálii
Minulý týden jsme společně s Platformou pro sociální bydlení a dalšími devíti zástupkyněmi a zástupci českých Housing First...
Více...
Minulý týden jsme společně s Platformou pro sociální bydlení a dalšími devíti zástupkyněmi a zástupci českých Housing First programů vyjeli na pracovní exkurzi do Itálie. Konkrétně jsme navštívili inspirativní programy a služby v Miláně a Bologni.
„Navštívili jsme služby, které poskytují bydlení přístupem Housing First. Velmi inspirativní byla také jejich práce s lidmi v komunitních centrech a terénních programech. Ve všech navštívených službách vládla velmi přátelská otevřená atmosféra“, dodává ke stáži Kateřina Sehnoutková, vedoucí našeho programu Housing Youth, zabydlování mladých lidí bez domova.
Vždycky je fajn nechat se inspirovat, vyslechnout si kolegy a kolegyně ze zahraničních organizací a dozvědět se, jakým výzvám ve své práci čelí a jak je tyto výzvy posouvají dál. Je to velká motivace posouvat i naše služby dál. Děkujeme.
Méně...
Pražská pobočka NADĚJE a Orionka Graffiti Wall
Propojení street artu a pražské pobočky NADĚJE trvá už několik let. A my jsme za toto originální spojení moc rádi.
Více...
Propojení street artu a pražské pobočky NADĚJE trvá už několik let. A my jsme za toto originální spojení moc rádi. Díky projektu Ulice pomáhá ulici dostáváme problematiku lidí bez domova tam, kam by se třeba běžně nedostala.
V sobotu jsme se opět po roce sešli na Orionce Graffiti Wall, abychom sledovali street art v přímém přenosu. Z výběru děl pak začne pomalu vznikat charitativní kalendář pro příští rok. A věřte, že bude z čeho vybírat! Kalendář jaksepatří pokřtíme ke konci roku v Rock Café.
Moc děkujeme MOLOTOW™ za to, že se ujal partnerství a spojil akci se svými 8. narozeninami. Také děkujeme všem, kteří si v sobotu přišli zajamovat a svým uměním podpořili dobrou věc. A taky doufáme, že náš ředitel Dan Svoboda nevymění svůj ředitelský post za kariéru street artisty.
Pokud jste sobotní graffiti jam nestihli, projekt Ulice pomáhá ulici najdete na našem e-shopu. Koupí jakéhokoliv díla podpoříte lidi bez domova přežívající ve veřejném prostoru.
Odkaz na e-shop NADĚJE:
https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice
Méně...
Lidé bez domova v našich službách v roce 2024
V loňském roce jsme zaznamenali z celkového počtu 23,8 % žen, což je téměř o dvě procenta více než v roce 2023. Nejvíce
Více...
V loňském roce jsme zaznamenali z celkového počtu 23,8 % žen, což je téměř o dvě procenta více než v roce 2023. Nejvíce jsou u obou pohlaví zastoupeny věkové skupiny tzv. „produktivního věku“, tzn. od 30 do 60 let. Ve většině vyspělých zemí, co do počtu, muži výrazně převažují nad ženami. V Evropě tvoří muži 70-80 % bezdomovecké populace.
Odlišnost ženského bezdomovectví od mužského je dána hlavně zvýšeným vystavením fyzickému, sexuálnímu a verbálnímu násilí ze strany mužů; zvýšenou zranitelností při pobytu na ulici a sníženou ekonomickou silou. Ženy také často, na rozdíl od mužů, nesou břímě nemožnosti péče o dítě. Pokud jsou ženy ohroženy akutní chudobou a nouzí, pak propad na ulici často všemožně oddalují, ať už setrváváním v násilných a toxických vztazích nebo přespáváním u přátel či známých či vytvářením účelových krátkodobých vztahů.
Příčinou bezdomovectví mužů bývají nejčastěji materiální důvody (ztráta bytu, ztráta zaměstnání a s tím spojené nedostatečné příjmy), důvody osobní (nemoc, stáří, závislosti), oproti ženám pak méně pak důvody vztahové. Typické pro muže je bezdomovectví zjevné.
Foto: Rishabh Kaul
Méně...
Hledáme dobrovolníky na Sbírku potravin
Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Pomozte společně
Více...
Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie. Pomozte společně s námi lidem bez domova v Praze prostřednictvím tradiční Sbírky potravin.
V podzimním kole jste nám pomohli vybrat téměř 5 tun, pojďme tuto metu při jarní sbírce pokořit. Zastavte se za námi už za tři týdny, v sobotu 26. dubna, v Globusu na Zličíně. Budeme tam od 8 do 18 hodin. Každý vybraný pomůže přesně tam, kde je třeba.
A pokud byste se rádi zapojili jako dobrovolníci, neváhejte se ozvat naší kolegyni Janě – jana.halamkova@nadeje.cz nebo 775 868 843.
Více o Sbírce potravin: https://www.sbirkapotravin.cz
Děkujeme.
Méně...
Krásný výsledek charitativní výstavy v Trafo Gallery
Krásná částka 588 000,- Kč se podařila získat prostřednictvím krátkodobé charitativní výstavy „0m2“ v Trafo Gallery. Děkujeme...
Více...
Krásná částka 588 000,- Kč se podařila získat prostřednictvím krátkodobé charitativní výstavy „0m2“ v Trafo Gallery. Děkujeme všem sedmnácti českým umělkyním a umělcům, kteří svá díla poskytli pro dobrou věc, konkrétně pro náš azylový dům pro muže v Radotíně, který už léta volá po rekonstrukci.
Velké díky patří také všem sběratelům a návštěvníkům, kteří výstavu podpořili buď návštěvou nebo zakoupením některého z uměleckých děl. Děkujeme především Trafo Gallery a paní ředitelce Blance Čermákové, která naše služby prostřednictvím charitativních výstav podpořila v posledních šesti letech už potřetí.
Často je velmi těžké získat někoho, kdo by chtěl finančně pomoci cílové skupině lidí bez domova, proto si moc vážíme toho, že si nás Trafo Gallery našla a že jim, stejně jako nám, není život lidí bez domova lhostejný. Za opakovanou podporu ještě jednou děkujeme.
Méně...
Ukončení zimních humanitárních opatření pro lidi bez domova
Dnes ráno skončily Zimní humanitární opatření 2024/2025. Po dobu čtyř uplynulých měsíců jsme zajištovali...
Více...
Dnes ráno skončily Zimní humanitární opatření 2024/2025.
Po dobu čtyř uplynulých měsíců jsme zajištovali noční terénní službu, kdy vždy naši dva terénní pracovníci/pracovnice monitorovali vybrané městské části a kontaktovali lidi bez domova přežívající ve veřejném prostoru. Dnes ráno také odešli poslední „nocležníci“ z noční útulny v pražské Troji. Ta poskytovala nocleh až 60 lidem bez domova. K dispozici bylo i noční hygienické centrum s několika krizovým lůžky, kde jsme zajišťovali hygienu, výměnu oblečení nebo základní ošetření pro lidi bez domova.
Stejně jako v předchozích letech i letos tato opatření koordinovalo Centrum sociálních služeb Praha.
Děkujeme všem, kteří se na humanitárních opatřeních podíleli, tzn. všem zaměstnancům, spolupracujícím organizacím, zdravotnickým zařízením, Městské policii, ale také všem Pražanům a Pražankám, kterým osud lidí v zimě nebyl lhostejný.
Foto: Jana Vlčková
Méně...
Slavíme 28 let pomoci mladým lidem bez domova
Už 28 let poskytujeme služby pro mladé lidi bez domova. Je to náročná práce, ale za to velmi potřebná. Každý
Více...
Už 28 let poskytujeme služby pro mladé lidi bez domova. Je to náročná práce, ale za to velmi potřebná. Každý den vidíme, jak složité je najít cestu ven z těžké situace. Bez vzájemného pochopení a podpory by to nebylo možné.
Pro výkon naší práce je velmi důležitá jak spolupráce s klienty, tak i spolupráce napříč službami, organizacemi i úřady. Sociální práce není sólo hra – bez kooperace organizací, institucí i samotných klientů to zkrátka nejde.
Je také velmi důležité mluvit o tom, že mladí lidé bez domova existují. Jejich příběhy si zaslouží pozornost veřejnosti, protože změnit systém můžeme jen tehdy, když mu společně porozumíme. Moje milá Bolzanko, přeji ti všechno nejlepší k tvému výročí.
Text a foto: Míša Froněk Bejblová, vedoucí denního centra
Méně...
Diskuze a vernisáž k výstavě fotografií v Café NONA
Ve středu 26. března jsme se potkali v Café NONA na vernisáži a následné diskuzi k výstavě „Picture it! Optikou ulice“. Moc
Více...
Ve středu 26. března jsme se potkali v Café NONA na vernisáži a následné diskuzi k výstavě „Picture it! Optikou ulice“. Moc děkujeme všem, kteří si fotografie pořízené lidmi bez domova přišli prohlédnout a také se zapojili do diskuze s Alešem Strnadem, vedoucím služeb NADĚJE, Lubomírem Hartmanem, účastníkem projektu a také Jirkou Paszem a Evou Barvínkovou, kteří za projektem stojí.
Jak by vypadalo město, kdybyste ho viděli očima někoho jiného? Přijďte se podívat na autentický pohled na Prahu, Bratislavu, Varšavu a Budapešť skrz osudy těch, kteří v nich žijí bez stabilního domova. Výstava je k vidění až do 15. května 2025.
Byl to moc hezky strávený večer v krásných prostorech kavárny Nové scény Národního divadla.
Děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit.
Méně...
Graffiti jam na Orionce
I letos se sejdeme na Orionce na Graffiti jamu. Tentokrát to bude ale trochu jiné, větší! Bude hudba, bude občerstvení,
Více...
I letos se sejdeme na Orionce na Graffiti jamu.
Tentokrát to bude ale trochu jiné, větší! Bude hudba, bude občerstvení, bude i víc street art umělců. Díky našemu podporovateli Jirkovi Šourkovi jsme se totiž propojili s MOLOTOW™, který celou akci organizuje. Nejen že ji spojí se svým 8. výročím, ale také se akcí rozhodl podpořit náš projekt Ulice pomáhá ulici.
Více o akci ve FB události: https://www.facebook.com/events/588487687524804/
Street art umělci tak už po několikáté podpoří lidi bez domova tím, co umí nejlépe. Vybraná díla se objeví v našem tradičním charitativním kalendáři, který pokřtíme před Vánoci, případně z nich vzniknout digitální tisky pro účely prodeje na našem e-shopu. Výtěžek půjde na naši zimní kampaň Darujte nohy v teple.
E-shop NADĚJE: https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice
Projekt Ulice pomáhá ulici vzešel z potřeby zviditelnit lidi bez domova jakožto skupinu lidí, kterým by se také mělo pomáhat a na které by se nemělo v občanských iniciativách zapomínat. Lidé bez domova často podléhají stereotypizaci ze strany běžné populace, a proto je důležité stále upozorňovat na to, že jsou to lidé se svými potřebami.
Děkujeme MOLOTOW™ i všem umělcům, kteří si přijdou „zajamovat“ a také podpořit unikátní projekt.
Méně...
Vernisáž a výstava fotografií lidí bez domova
Výstava "Picture it! Optikou ulice" v Café Nona je nainstalovaná! A co víc? Můžete si ji prohlédnout až do 15.
Více...
Výstava „Picture it! Optikou ulice“ v Café Nona je nainstalovaná! A co víc? Můžete si ji prohlédnout až do 15. 5. 2025. My však doporučujeme přijít hlavně zítra, tedy ve středu 26. 3. od 19 hodin, kdy k výstavě proběhne vernisáž a diskuze.
Projekt Picture it! dal lidem bez domova fotoaparáty a možnost zachytit své město a svůj příběh. Boří předsudky, které společnost vůči lidem v nouzi často má. Fotografie přinášejí autentický pohled na města i na osudy těch, kteří v nich žijí bez stabilního domova. Do diskuze se zapojí Lubomír Hartman, jeden z účastníků projektu, Aleš Strnad, vedoucí služeb pražské pobočky NADĚJE a naše kolegyně Eva Barvínková, která u projektu od začátku stála.
Více o výstavě se dozvíte také v naší FB události!
https://www.facebook.com/events/s/vystava-picture-it-optikou-uli/3857769667872295/
Nenechte si ujít unikátní výstavu v zajímavých prostorech Nové scény Národního divadla.
Těšíme se na vás.
Méně...
Trafo Gallery podporuje Azylový dům v Radotíně
Václav (38 let), jak sám říká, z mladické nerozvážnosti přepískl start. Nadmíru užíval všech světských radostí, dokud nedostal několik...
Více...
Trafo Gallery podporuje Azylový dům v Radotíně.
Václav (38 let), jak sám říká, z mladické nerozvážnosti přepískl start. Nadmíru užíval všech světských radostí, dokud nedostal několik mrtviček a infarkt. Již tři roky se potácí mezi nemocnicemi a azylovými domy a snaží se dát svůj život zase do kupy. Jeho zdravotní stav se začíná zlepšovat a rozhodl se tento boj nevzdat a začít znovu a lépe.
To je jeden z příběhů našeho azylového domu v Radotíně. Ten nyní můžete podpořit (nejen) návštěvou výstavy „0 m2“ v Trafo Gallery, na kterou svá díla poskytlo 17 českých umělkyň a umělců. Ve středu 26. 3. od 18 hodin se také můžete zúčastnit komentované prohlídky, kterou galerie k výstavě pořádá. Výtěžek z prodeje uměleckých děl poputuje na vytvoření důstojnějších podmínek v azylovém domě.
Budeme moc rádi, když se přijdete podívat.
Více informací o výstavě najdete také na webu galerie: https://trafogallery.cz/
Méně...
Noví lidé bez domova v našich službách v roce 2024
V roce 2024 přišlo do našich služeb 617 nových lidí, kteří se ocitli bez domova a hledali u nás pomoc.
Více...
V roce 2024 přišlo do našich služeb 617 nových lidí, kteří se ocitli bez domova a hledali u nás pomoc. Jen pro srovnání, v roce 2024 jich bylo o 77 víc.
Až čtvrtina klientů přijde z jiných služeb. V tomto případě se jedná o dlouhodobou problematiku „zacyklenosti“ ve stavu bezdomovectví. Lidé tak například přechází z jednoho azylového domu do jiného, nejčastěji v rámci několika organizací, které v Praze působí. Kolem 20 % lidí se nově propadá do bezdomovectví z běžného bydlení a přes 40 % vstupuje do našich služeb přímo z ulice. Ne vždy lidé přicházející z ulice okamžitě žádají ubytování, mohou přijít do jednoho z našich denních center třeba kvůli jídlu, sprše, ošetření nebo potřebují poradit, kde a jak požádat o nějakou finanční podporu. Nově příchozí také evidujeme v našich azylových domech, kde naopak ubytování přímo poptávají. Vzhledem k pořadníkům ale není vždy možné vyhovět hned.
Také po odchodu z institucí jako jsou dětské domovy nebo věznice se mohou lidé ocitnout bez stabilního bydlení. Nemají dostatek podpůrných sítí (nemají rodinu nebo se s ní dlouhodobě nestýkají), nemají dost finančních prostředků a potýkají se s problémy při hledání zaměstnání.
Méně...
Světový den sociální práce
Každé třetí úterý v březnu slavíme Světový den sociální práce. A jak jinak vám sociální práci přiblížit víc než skrze někoho,
Více...
Každé třetí úterý v březnu slavíme Světový den sociální práce. A jak jinak vám sociální práci přiblížit víc než skrze někoho, pro koho je sociální práce nejen profesí, ale také posláním.
Gabču Štípalovou, vedoucí denního centru U Bulhara, od nás dost možná už znáte. V poslední době jste ji mohli například vidět v několika videích Pragulicu. Je to sympatická mladá žena, která o lidech bez domova ví opravdu hodně.
Gabča v NADĚJI působí od roku 2016 a vyzkoušela si několik pozic, než o tři roky později zakotvila jako vedoucí našeho největšího denního centra. Gabča je opravdový srdcař a za jejího působení v centru se mnohé povedlo a posunulo k lepšímu. Zavedly se zde služby jako prádelna nebo nabíjení telefonů, které usnadní život lidem na ulici, vzniklo zde adiktologické poradenství a v neposlední řadě se povedlo centrum zpřístupnit i psům, které vlastní lidé bez domova.
Dlouhodobě taky vede projekt Úklid Prahy 1, který pomáhá lidem bez domova nejen se získáním finančních prostředků, ale také s udržením pracovních návyků. Práce v denním centru U Bulhara je velmi náročná hlavně vzhledem ke svému umístění u Hlavního nádraží. Jedná se o jedno z nejvytíženějších center svého druhu v Praze. Nabízí útočiště pro mnoho lidí bez domova a často se také stává trnem v oku některých lidí. Gabča se proto snaží, aby lidé vnímali služby centra jako prospěšné nejen pro ně samotné, ale také pro společnost. Je členkou Společnosti sociálních pracovníků v ČR a v NADĚJI se mimo jiné aktivně podílí na rozvoji nového systému zvyšování kvality.
Gabča také nikdy neodmítá vystupování před studenty sociálních oborů jak na středoškolské, tak i vysokoškolské úrovni. Vnímá to jako velmi důležité pro zvyšování prestiže oboru sociální práce. Se svými příspěvky také vystupuje na různých konferencích a workshopech.
I přes náročnou a dlouholetou práci si Gabča uchovává stále pozitivní přístup jak ke své práci, tak i k cílové skupině lidí bez domova. Gábi, děkujeme!
Méně...
Skupinová výstava 0 m2: Výstava pro Naději v Trafo Gallery
Skupinová výstava 0 m2: Výstava pro Naději byla v úterý 11.3. úspěšně zahájena vydařenou vernisáží. <span style="font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial,
Více...
Skupinová výstava 0 m2: Výstava pro Naději byla v úterý 11.3. úspěšně zahájena vydařenou vernisáží.
Děkujeme Trafo Gallery a paní ředitelce Blance Čermákové za to, že se nás opět rozhodli podpořit. Také děkujeme všem 17 zapojeným umělcům, kteří věnovali svá díla pro dobrou věc, konkrétně pro vytvoření důstojného zázemí azylového domu pro muže v Radotíně. Moc si toho vážíme.
Výstava je pro vás otevřena ÚT-NE 15h-19h a SO 10h-19h v holešovické tržnici v Hale 14 (Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7 – Holešovice). Budeme rádi, když se přijdete podívat.
Na více fotografií z vernisáže se můžete podívat také na FB profilu Trafo Gallery: https://www.facebook.com/trafogalerie
Méně...
Pozvánka na debatu k výstavě „Picture it! Optikou ulice: výstava fotografií pořízených lidmi bez domova“
Srdečně vás zveme na diskuze k výstavě „Picture it! Optikou ulice: výstava fotografií pořízených lidmi bez domova“, která se uskuteční
Více...
Srdečně vás zveme na diskuze k výstavě „Picture it! Optikou ulice: výstava fotografií pořízených lidmi bez domova“, která se uskuteční ve středu 26. 3. 2025 od 19 hodin v Café Nona na Národní třídě.
Projekt Picture it! dal lidem bez domova fotoaparáty a možnost zachytit své město a svůj příběh. Boří předsudky, které společnost vůči lidem v krizi často má – že jsou jen nebezpeční, závislí, kriminálníci. „O části to platí, ale i mezi lidmi bez domova jsou obrovské rozdíly. Každý se se svou situací vyrovnává jinak,“ vysvětluje Eva Barvínková, organizátorka projektu z azylového domu pro muže na Žižkově.
Fotografie přinášejí autentický pohled na města i na osudy těch, kteří v nich žijí bez stabilního domova. Do diskuze se zapojí Lubomír Hartman, jeden z účastníků projektu, Aleš Strnad, vedoucí služeb pražské pobočky NADĚJE a Jiří Pasz, novinář, cestovatel a dokumentarista, který u projektu od začátku stál.
„Přestat pít mě motivovala sociální pracovnice. Řekla mi, ať vydržím. Tři měsíce jsem byl v Bohnicích a teď abstinuju už 20 let. Za tu dobu jsem měl jen jeden relaps,“ říká Lubomír Hartman (65). Na výstavě uspěla jeho fotografie sochy Jana Žižky v zapadajícím slunci. „Fotil jsem taky v Naději, je to můj domov, můj život. Dělám něco jako deník, focení mě baví.“
David Werner (33) se poprvé po 15 letech podíval do zahraničí. Jeho abstraktní snímky chodníků a přechodů porotu nadchly. „Až teď mi došlo, že ten projekt byl opravdu pro nás. Přál bych si do něj dát ještě víc energie,“ říká dojatě.
„Fotky účastníků zachytily atmosféru města jinak než pohled turisty, který jím jen proběhne,“ říká slavná maďarská fotografka Gabriela Csozó, která fotografie hodnotila. „Nejde jen o vizuální estetiku, ale o perspektivu lidí, o nichž často víme jen málo. Jsme ochotni jejich pohled acceptovat?“
Jak by vypadalo město, kdybyste ho viděli očima někoho jiného? Přijďte se podívat na autentický pohled na Prahu, Bratislavu, Varšavu a Budapešť skrz osudy těch, kteří v nich žijí bez stabilního domova.
53 lidí bez domova, 75 jednorázových fotoaparátů, tisíce snímků z Prahy, Budapešti, Varšavy a Bratislavy.
Připojte se k naší události na FB a nenechte si výstavu ujít:
https://facebook.com/events/s/vystava-picture-it-optikou-uli/3857769667872295/
Méně...
Vývoj počtu lidí bez domova do 26 let
Jaký byl vývoj počtu lidí bez domova do 26 let? I to sledujeme v rámci našich statistik. Pro naše mladé klienty
Více...
Jaký byl vývoj počtu lidí bez domova do 26 let? I to sledujeme v rámci našich statistik.
Pro naše mladé klienty a klientky je velmi těžké udržet si stabilní bydlení bez znalostí hospodaření s financemi a bez dostatečné podpory rodiny. Ve většině případů je nikdo neučil finanční gramotnosti nebo to, co je potřeba zařídit pro to, aby dosáhli svého vlastního bydlení.
Denní centrum Bolzanova pro mladé lidi bez domova vám jistě nemusíme dvakrát představovat. Jedná se o ojedinělou službu, která je zaměřená, jako jediná v Praze, na mladé lidi bez domova do 26 let. V našem centru umíme lidem poskytnout základní nezbytnou pomoc a také se snažíme o vytvoření vztahu založeného na důvěře, například díky výjezdům a aktivitám, které pořádáme.
V předloňském roce jsme navíc spustili projekt Housing Youth, prostřednictvím kterého umožňujeme mladým lidem žít ve sdíleném bydlení ve standardním nájemním bytě. Snažíme se reflektovat jejich specifické potřeby a naši pomoc cílit přesně tak, jak je třeba.
Jak můžete vidět, od roku 2009 jsme loni zaznamenali nejnižší počet mladých lidí bez domova. A to je dobrá zpráva.
Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Méně...
Mezinárodní den žen
Zorka (25 let) vyrostla v dětském domově. Její rodiče ji opustili, když jí bylo pět let. Od té doby se
Více...
Zorka (25 let) vyrostla v dětském domově. Její rodiče ji opustili, když jí bylo pět let. Od té doby se pohybovala mezi různými ústavy a pěstounskými rodinami. Nikdy nenašla stabilní domov a po dosažení plnoletosti byla nucena opustit dětský domov bez adekvátní přípravy na samostatný život.
Po několika neúspěšných pokusech o udržení zaměstnání a bydlení skončila na ulici. Bez rodiny a podpůrné sítě se rychle dostala do bezvýchodné situace. Nakonec vyhledala pomoc v našem azylovém domě ve Vršovicích. Tady dostala Zorka nejen střechu nad hlavou, ale také potřebnou podporu. Díky individuálnímu přístupu sociálních pracovnic začala postupně budovat své dovednosti potřebné k návratu do běžného života. Byla jí poskytnuta psychologická podpora, pomohly jsme jí sepsat životopis a připravit se na pracovní pohovory. Zorka také projevila zájem o kurz péče o děti, který jsme jí pomohly zajistit.
Během pobytu u nás si našla brigádu a začala si spořit peníze na vlastní bydlení. Zorka získala sebevědomí a dovednosti potřebné pro samostatný život. Po šesti měsících u nás našla stabilní zaměstnání a našla si pronájem malého bytu, kde začala nový život.
Ne všechny příběhy našich klientek končí tak dobře. Ale takové, jako je ten Zorčin, nás motivují a posouvají dál v našem úsilí zlepšit život žen bez domova.
Děkujeme, že pomáháte spolu s námi. Darovat můžete prostřenictvím portálu Darujme:
https://www.darujme.cz/projekt/1060
Foto: Rishabh Kaul
Méně...
Vernisáž výstavy 0 m2: Výstava pro Naději v Trafo Gallery
Už příští týden v úterý 11. března Trafo Gallery zahájí skupinovou charitativní výstavu „0 m2: Výstava pro Naději“, na kterou vás
Více...
Už příští týden v úterý 11. března Trafo Gallery zahájí skupinovou charitativní výstavu „0 m2: Výstava pro Naději“, na kterou vás ještě jednou srdečně zveme. A jsme moc rádi, že se patronkou výstavy stala jedinečná Helena Třeštíková. S přední českou dokumentaristkou jsme měli tu čest krátkodobě pracovat na časosběrném dokumentu Mallory, který měl svou premiéru v roce 2015. Helena Třeštíková má silné sociální cítění a víme, že jí osud lidí na okraji společnosti nikdy nebyl lhostejný.
Podívejte se na pozvánku patronky výstavy:
https://www.facebook.com/share/v/15p6dGr5vG/
Přijďte se společně s námi podívat na vernisáž a následnou výstavu, která prezentuje díla 17 českých současných umělců a umělkyň, jejichž cílem je podpořit muže v těžké životní situaci. Výtěžek z prodeje uměleckých děl poputuje na vytvoření důstojnějších podmínek v azylovém domě pro muže v Radotíně.
Těšíme se na vás!
Méně...
Specifika ženského bezdomovectví
Ženské bezdomovectví je specifické a v mnoha ohledech je jiné než to mužské. Ženy, které se ocitly na ulici, mají často
Více...
Ženské bezdomovectví je specifické a v mnoha ohledech je jiné než to mužské. Ženy, které se ocitly na ulici, mají často zkušenosti s prožitým násilím nebo se ne zřídkakdy právě na ulici setkávají s toxickými vztahy, ze kterých se bojí odejít. Život bez domova představuje pro ženy větší nebezpečí.
Násilí, vztahové problémy nebo psychiatrické diagnózy jsou jedny z nejčastějších důvodů, které vedou u žen ke ztrátě domova. Ženské bezdomovectví bývá často „neviditelné“ a pojí se s prožitým traumatem. Trauma pak dopadá na psychické i fyzické zdraví, vyvolává trvalý pocit ohrožení a rozvíjí například sklony k závislostem nebo prohlubuje psychiatrické onemocnění.
V loňském roce jsme bohužel zaznamenali mírný nárust žen bez domova.
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...
Znáte oranžové kontejnery Potex?
Znáte oranžové kontejnery firmy Potex na textil a obuv? V současné době můžete v celé ČR potkat více než 600
Více...
Znáte oranžové kontejnery firmy Potex na textil a obuv?
V současné době můžete v celé ČR potkat více než 600 těchto kontejnerů. Díky tomu, že do nich hodíte své vyřazené oblečení nebo boty, se skládce vyhne až 3.000 tun použitého textilu ročně. A to rozhodně není málo. Je to jednoduché a zároveň ekologické řešení, jak dostat vámi vyřazené kousky k těm, kteří je potřebují.
Je to vlastně tak jednoduché. Pokud máte doma oblečení nebo boty, které už nenosíte, najděte nejbližší kontejner a vyřazené oblečení jednoduše odevzdejte: https://www.recyklujemetextil.cz/kde-najdete-kontejnery.
Děkujeme firmě Potex za spolupráci, která funguje už mnoho let. Prostřednictvím jejich zavážek do našeho denního centru U Bulhara jsme mohli obléknout nejednoho člověka bez domova.
Foto ilustrační: Petr Zewlakk Vrabec
Méně...
Stárnutí lidí bez domova
Byli důvěřiví, zradila je rodina, přátelé nebo naopak žádnou rodinu neměli. Měli zdravotní potíže, ať už fyzické či psychické, bojovali
Více...
Byli důvěřiví, zradila je rodina, přátelé nebo naopak žádnou rodinu neměli. Měli zdravotní potíže, ať už fyzické či psychické, bojovali se závislostmi, nemysleli na budoucnost, měli smůlu nebo prostě udělali v životě chybu. To všechno se může stát. A teď jsou z nich senioři bez domova. Přežívají na ulici nebo žijí v azylových domech. A my ve věkové skupině 65+ pozorujeme dlouhodobě trend nárustu.
Naši kolegové a kolegyně z azylových domů, kde senioři bez domova přebývají, se shodují na tom, že tato forma ubytování často supluje jinou službu, nejčastěji domov se zvláštním režimem nebo domov pro seniory.
Lidé s nízkými příjmy nebo bez příjmu v seniorském věku mají ze zákona stejný nárok dostat se do domova pro seniory. Potíž je ale v nedostatečné kapacitě, kdy se na přijetí čeká i několik let. My dlouhodobě mluvíme o tom, že je potřeba vytvořit specializované pobytové zařízení, které by poskytlo bydlení na neomezenou dobu pro lidi bez domova trpící závažným chronickým onemocněním nebo závislostí, které znemožňuje jejich další zapojení do běžného života.
Méně...
Pozvánka na akci Háčkuj a pomáhej
Už tento čtvrtek budete mít další příležitost dozvědět se něco víc o problematice bezdomovectví, kterou se zabýváme už téměř 35
Více...
Už tento čtvrtek budete mít další příležitost dozvědět se něco víc o problematice bezdomovectví, kterou se zabýváme už téměř 35 let.
O naší práci povypráví Gabča Štípalová, vedoucí denního centra U Bulhara a Máša Palasová, vedoucí terénu. Budete mít možnost poslechnout si zajímavé povídání a navíc si u toho dát třeba dobrou kávu.
Těšíme se na viděnou na akci “Háčkuj a pomáhej” ve čtvrtek 27. února od 17:00 v kavárně Zasekávák na Praze 6 (Jaselská 246/20, Praha 6 – Bubeneč). A jestli neumíte háčkovat? Nevadí, vše se naučíte. Veškeré uháčkované předměty poputují do našich služeb a udělají tak nevšední radost těm, kteří v životě důvod k radosti hledají velmi obtížně.
Méně...
Světový den sociální spravedlnosti
Dnes si připomínáme Světový den sociální spravedlnosti, který se od roku 2009 snaží upozornit na téma chudoby a sociálních problémů...
Více...
Dnes si připomínáme Světový den sociální spravedlnosti, který se od roku 2009 snaží upozornit na téma chudoby a sociálních problémů. A protože se v pražské pobočce NADĚJE těmto tématům věnujeme dlouhodobě (už téměř 34 let), dobře víme, že sociální spravedlnost je velkou hodnotou každé demokratické společnosti a vždy stojí za to o ni bojovat. Je přeci pěkné si vzájemně pomáhat, a navíc to obohacuje jak toho, kdo pomoc přijímá, tak toho, kdo ji poskytuje. Humanitu společnosti poznáme přeci podle toho, jak se chová k lidem na svém okraji.
Jsme velice vděční všem našim pravidelným dárcům, kteří svým příspěvek každý měsíc dokazují, že jim není osud lidí bez domova lhostejný. Pravidelná podpora je pro nás nesmírně důležitá, protože nám umožňuje neustále vylepšovat nabízené služby. Děkujeme vám.
Budeme moc rádi, pokud se i vy rozhodnete pro pravidelnou pomoc pro lidi bez domova. https://www.darujme.cz/projekt/1060
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...
Výsledek Darujte nohy v teple
K 31. lednu 2025 skončila kampaň Darujte nohy v teple pro letošní zimní období. Vybralo se 319.056 Kč, což je
Více...
K 31. lednu 2025 skončila kampaň Darujte nohy v teple pro letošní zimní období. Vybralo se 319.056 Kč, což je historicky nejvyšší částka za sedm let trvání projektu. Moc vám všem děkujeme!
„Máme velkou radost, že jsme zase vybrali o něco vyšší částku než v minulých letech. Celková částka pomoci projektu Darujte nohy v teple přesáhla 1.700.000 Kč, takže příště překonáme 2 miliony korun! Naši dárci jsou skvělí a mnoho z nich daruje nohy v teple pravidelně už sedm let. Nyní zima opravdu udeřila naplno a my jsme rádi, že máme dostatek zimních bot a oblečení, protože právě proto projekt vznikl“, dodává k letošní kampani Lucie Kadlecová, zakladatelka projektu a zároveň fundraiserka pražské pobočky NADĚJE.
Vybrali jsme 114% cílové částky, která byla překročena na Štědrý den (děkujeme). Celkem jsme obdrželi 185 darů a nejčastějším darem bylo 800 Kč.
Méně...
Pozvánka na vernisáž výstavy 0 m² v Trafo Gallery
Srdečně vás zveme na vernisáž skupinové výstavy 0 m², která prezentuje díla českých současných umělců a umělkyň, jejichž cílem je
Více...
Srdečně vás zveme na vernisáž skupinové výstavy 0 m², která prezentuje díla českých současných umělců a umělkyň, jejichž cílem je podpořit pražskou pobočku NADĚJE, resp. náš azylový dům pro muže v Radotíně. Vernisáž proběhne v úterý 11. března 2025 od 19:00 v Trafo Gallery.
Azylový dům v Radotíně poskytuje dočasné útočiště mužům bez domova a pro mnoho z nich představuje poslední šancí na návrat do normálního života. Aby však mohl i nadále kvalitně plnit svou úlohu, vyžaduje renovaci. Zisk z prodeje uměleckých děl tedy poputuje na vytvoření důstojnějších podmínek pro ty, kteří v současné době čelí těžké životní situaci.
Vystavující: Daniel Balabán, Dana Bartoníčková, Ondřej Basjuk, Toy Box, Epos 257, Jan Kaláb, Barbora Němcová, Karolína Netolická, Tomáš Rasl, Michael Rittstein, Martin Salajka, Adriana Sarnová, Zbyněk Sedlecký, Martin Skalický, Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek
Kurátorky: Blanka Čermáková, Viktorie Varvařovská
Více informací najdete na www.trafogallery.cz.
Těšíme se na viděnou.
Méně...
Ordinační hodiny gynekologické ambulance
Gynekologická ambulance v denním centru pro lidi bez domova U Bulhara poskytuje vyšetření a nezbytnou pomoc, pacientky však neregistruje. Provádí...
Více...
Gynekologická ambulance v denním centru pro lidi bez domova U Bulhara poskytuje vyšetření a nezbytnou pomoc, pacientky však neregistruje. Provádí preventivní gynekologické prohlídky, určování těhotenství, edukaci o antikoncepci, těhotenskou poradnu, případně vyplnění žádosti na přerušení těhotenství.
Přinášíme nový rozpis ordinačních hodin na první pololetí roku 2025 a budeme moc rádi, když se informace dostanou na ta správná místa, to znamená k pacientkám i spolupracujícím organizacím nebo úřadům.
Informace o všech našich ordinacích najdete také zde:
https://nadeje.cz/praha/phordinacelekaru
Méně...
Jaký byl rok 2024?
Když zhodnotíme uplynulý rok, můžeme být spokojení. Rok 2024 byl pestrý, plný aktivit, v mnoha ohledech výjimečný, ale také náročný...
Více...
Když zhodnotíme uplynulý rok, můžeme být spokojení. Rok 2024 byl pestrý, plný aktivit, v mnoha ohledech výjimečný, ale také náročný. Těší nás, že se nám opět podařilo udržet všechny naše stávající služby a aktivity, některé se povedlo posunout o kousek dál a v některých se podařilo zavést inovativní prvky.
Velkou, a velmi vítanou změnou, bylo zavedení vstupu se zvířaty do našeho denního centra U Bulhara. Protože i lidé bez domova mají domácí zvířata a ti jsou často jejich hlídačem, parťákem a nejbližším přítelem. V prosinci předchozího roku jsme si také připomněli 30. výročí unikátní ordinace praktického lékaře pro lidi bez domova. Ta vždycky byla, je a bude nedílnou součástí sítě sociálních služeb pražské pobočky NADĚJE. Díky vaší štědrosti jsme prostřednictvím kampaně „Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova“ mohli opravit podlahu v našem denním centru Bolzanova.
Co se týče našich aktivit směrem k našim podporovatelům, dárcům, ale i k široké veřejnosti, jsme v roce 2024 rozhodně nezaháleli. V dubnu jsme se mohli potkat ve Skautském institutu na výstavě „Optikou ulice: život skrze objektiv lidí bez domova“. V červnu jste mohli v rámci dne otevřených dveří navštívit naše denní centrum pro mladé lidi bez domova Bolzanova a také jsme se mohli vidět na Orionce Graffiti Wall v rámci street artového jamu pro NADĚJI. V září se uskutečnila již tradiční akce „Dobrý den, tady NADĚJE“ v azylovém domě pro ženy ve Vršovicích a v říjnu jste mohli nahlédnout do nově zrekonstruovaných prostor našeho azylového domu pro staré nebo handicapované lidi bez domova v Záběhlicích. V prosinci jsme v uměleckém prostoru Platforma 15 pokřtili charitativní kalendář pro rok 2025.
Také nás moc těší, že i odborná veřejnost si všímá naší práce a dokáže ji ocenit. Aleš Strnad, vedoucí našich sociálních služeb, se umístil na krásném druhém místě v kategorii Osobnost roku v každoročně udělované ceně Časovaná bota České asociace streetwork. Také jsme obdrželi uznání poroty Ceny Ladislava Čerycha za Čin roku s projektem Ulice pomáhá ulici. Dostat se z tolika skvělých společensky prospěšných činů do „top trojky“ pro nás byl velký úspěch. I v tomto roce jsme připraveni každý den pomáhat lidem v nouzi.
Moc si vážíme Vaší vstřícnosti a štědrosti, díky které můžeme pomáhat lidem bez domova žít důstojnější a bezpečnější život.
Méně...
Lidé bez domova a alkohol?
Opět máme únor, v Praze sice bez sněhu, mrazivý, zároveň však „suchý“. Jako sociální pracovníci, kteří tráví svůj čas s
Více...
Opět máme únor, v Praze sice bez sněhu, mrazivý, zároveň však „suchý“. Jako sociální pracovníci, kteří tráví svůj čas s lidmi bez domova, jsme často dotazováni veřejností, jak že to mají lidé bez domova s alkoholem? Platí to otřepané klišé, že každý člověk bez domova „nasává jen, co se do něj vejde?“ Za mě je skutečnost složitější a určitě není černobílá. Řada lidí bez domova, kteří se zdržují na ulici, tak s alkoholem zkušenost má – někdo větší, pravidelnou s již rozvinutou závislostí, někdo menší, příležitostnou, zároveň jsou ve stavu bezdomovectví i lidé, kteří alkohol neužívají. Nesmíme zapomínat i na lidi bez domova, kteří využívají pobytových služeb, ve kterých je tolerance k užívání alkoholu odlišná. V těchto službách procento lidí nadužívající alkohol rapidně klesá.
Spojení lidí bez domova s alkoholem, zůstane v myslích zakořeněno dlouhodobě, asi stejně jako, že Češi vypijí nejvíce piva na světě. V rámci sociální a terénní práce však budeme nadále lidi bez domova upozorňovat na rizika spojená s užíváním alkoholu, která často končí fatálně. Zároveň v rámci osvětových činností budeme vždy zastávat názor, že ne každý člověk bez domova musí nutně být alkoholik.
Text: Aleš Strnad vedoucí služeb
Foto: Jana Vlčková
Méně...
Jaký byl rok 2024?
Rok 2024 je za námi a my, stejně jako každý začátek roku, počítáme. Počítáme, kolik lidí bez domova prošlo našimi
Více...
Rok 2024 je za námi a my, stejně jako každý začátek roku, počítáme. Počítáme, kolik lidí bez domova prošlo našimi službami, kolik jsme jich denně podpořili, kolik jsme ošetřili pacientů, kolika lidem bez domova jsme dali možnost vyspat se v teple azylového domu a noclehárny nebo kolik lidí podporujeme v rámci sociální práce na ubytovnách a městských bytech.
V uplynulém roce jsme každý den podpořili 512 lidí bez domova, denně bydlelo v našich zařízeních v průměru 209 lidí. Díky sociální práci bydlelo každý den dalších 51 lidí v ubytovnách a bytech města. Denně jsme ošetřili 15 pacientů a pacientek bez domova v našich ordinacích při denním centru U Bulhara. Denně jsme také poskytli sprchu 57 lidem bez domova v našich třech denních centrech. Každý den jsme vydali 231 porcí stravy.
Děkujeme všem, díky kterým můžeme v Praze poskytovat kvalitní služby lidem bez domova a lidem v nouzi.
Méně...
Veřejný výdej stravy lidem bez domova
Celkem 29.027 porcí jídla jsme v roce 2024 vydali v rámci projektu "Veřejný výdej stravy lidem bez domova", který funguje už 7
Více...
Celkem 29.027 porcí jídla jsme v roce 2024 vydali v rámci projektu „Veřejný výdej stravy lidem bez domova“, který funguje už 7 let.
Každý všední den jsme na obou stanovištích, kterými jsou ulice U Nákladové nádraží na Praze 3 a pod Barrandovským mostem na Praze 5, vydali v průměru 115 porcí teplého jídla. Nejvytíženějším měsícem byl leden, kdy se vydalo bezmála 3.000 porcí.
Veřejný výdej stravy lidem bez domova je projekt MHMP, jehož cílem je snížit počet lidí ve vytížených denních centrech jako je třeba právě to naše U Bulhara. Pomoc chudým a potřebným se pojí od počátku 20. století s Emauzským klášterem, kde už mnoho let v různých obměnách provozujeme také náš sklad. Jsme opravdu rádi, že i dnes a na stejném místě můžeme v tradici pokračovat a pomáhat těm nejohroženějším.
Méně...
Dnes můžete naposled darovat nohy v teple
Dnešek je posledním dnem, kdy je možné darovat lidem bez domova „nohy v teple“. Ještě dnes můžete přispět na nákup oblečení
Více...
Dnešek je posledním dnem, kdy je možné darovat lidem bez domova „nohy v teple“.
Ještě dnes můžete přispět na nákup oblečení a bot, které rozdáme v terénu a v našich denních centrech těm nejpotřebnějším. Ještě dnes můžete podpořit ty nejzranitelnější lidi bez domova, kteří zůstávají v zimě bez střechy nad hlavou.
Cílové částky je už díky vám dosaženo, ale čím víc peněz vybereme, tím víc oblečení a bot budeme moct pořídit. A takových „komodit“ není ve službách pro lidi bez domova nikdy dost. Budeme vám vděční, když se ještě dnes rozhodnete přispět.
Odkaz na darování:
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Děkujeme!
Méně...
Útulna pro lidi bez domova
Od 1.12.2024 opět provozujeme v rámci zimních humanitárních opatření útulnu pro lidi bez domova v Troji s kapacitou 60 lůžek...
Více...
Od 1.12.2024 opět provozujeme v rámci zimních humanitárních opatření útulnu pro lidi bez domova v Troji s kapacitou 60 lůžek. Jedná se o 15 ubytovacích buněk po 4 lůžkách a úzce spolupracujeme s Centrem sociálních služeb Praha.
Klienti a klientky se mohou dostavit v čase od 20:30 do 21:30. Po této době je přijímáme pouze přes centrální dispečink, tzn. že je buď dovezou terénní pracovníci nebo přijdou sami s poukazem od organizace, jejíž kapacity jsou již naplněny. Útulna se opouští nejpozději v sedm ráno. Lidé se u nás mohou vysprchovat s tím, že mají zajištěny hygienické potřeby. Útulna bude v provozu do 31.3.2025 a je po celou dobu zdarma!
Text a foto: Radek Urbánek, koordinátor
Méně...
Charitativní kalendář NADĚJE 2025
Náš charitativní kalendář pro rok 2025 musíte mít! Důvodů je hned několik. Je, ostatně jako vždy, originální a graficky zajímavý...
Více...
Náš charitativní kalendář pro rok 2025 musíte mít! Důvodů je hned několik. Je, ostatně jako vždy, originální a graficky zajímavý. Ozdobí vaši domácnost nebo kancelář a rozhodně zaujme oko každého hosta. Ale co je nejvíc? Podpoříte tím lidi bez domova v Praze, což je v zimním období potřeba víc než kdykoliv jindy. Celý výtěžek použijeme na nákup teplého oblečení a bot prostřednictvím kampaně Darujte nohy v teple.
Kalendář najdete na e-shopu NADĚJE ještě do konce ledna. Neváhejte, čas se krátí. Za vaši podporu budeme rádi nejen my, ale také naši klienti a klientky bez střechy nad hlavou. Děkujeme.
https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice
Méně...
Zima a lidé bez domova
Lidé bez domova to mají těžké a v zimním období to platí dvojnásob. V chladném a mrazivém počasí přemýšlí, kde stráví den
Více...
Lidé bez domova to mají těžké a v zimním období to platí dvojnásob. V chladném a mrazivém počasí přemýšlí, kde stráví den a kde budou spát v noci. Někteří z nich přes den míří za prací (jednorázové brigády, většinou načerno), někteří vyhledávají místo, kde je teplo (obchodní centra, vestibuly metra, knihovny, nádraží), často jsou ale vyhazováni.
Zimní humanitární opatření, které fungují od prosince do konce března, umožňují lidem bez domova přečkat mrazivé dny v noclehárnách a útulnách (v bezpečí, teple a zdarma). Od spuštění zimních opatření rozdáváme i my v rámci terénní služby lidem bez domova letáky s přehledem míst, kde se mohou zdarma ohřát, najíst nebo ubytovat.
Základním doporučením zůstává, abychom nebyli lhostejní a byli k lidem bez domova všímaví. Mohou potřebovat naši pomoc. V případě ohrožení života nebo zdraví volejte záchrannou službu na čísle 155. Tím, že člověku v nouzi věnujete pár minut svého života, můžete ten jeho zachránit.
Ještě do konce ledna můžete pomoci nákupem oblečením a bot pro lidi bez domova v rámci naši zimní kampaně Darujte nohy v teple.
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Děkujeme.
Foto: Romana Davidová a Jana Vlčková, terénní sociální pracovnice
Méně...
Děkujeme Oděvní bance za podporu lidí bez domova
Náš terénní program navázal spolupráci s Oděvní bankou, která dává oblečení nový život a pomáhá potřebným. Obdrželi jsme 60 krizových...
Více...
Náš terénní program navázal spolupráci s Oděvní bankou, která dává oblečení nový život a pomáhá potřebným. Obdrželi jsme 60 krizových balíčků pánského ošacení, které distribuujeme v rámci pěší terénní práce a také mobilní sociální služby.
Oděvní banka přijímá oblečení od soukromých i firemních dárců. Oblečení protřídí a kompletuje do krizových balíčků.
Děkujeme za podporu lidí bez domova.
Text a foto: Máša Palasová, vedoucí terénního programu
Méně...
Paní Dagmar našla pomoc v azylovém domě v Záběhlicích
Paní Dagmar přišla ze dne na den o bydlení. Ocitla se v dluzích, bez pomoci a ve vážně zhoršeném psychickém
Více...
Paní Dagmar přišla ze dne na den o bydlení. Ocitla se v dluzích, bez pomoci a ve vážně zhoršeném psychickém stavu. U nás získala možnost bydlet v azylovém domě v Záběhlicích, navázala spolupráci s terapeutkou a po malých krůčcích tak začala svůj zdravotní stav zlepšovat. Našla si také zaměstnání, díky kterému se jí povedlo zbavit dluhů a najít větší životní klid. Nejprve pracovala jen dvě hodiny denně a později si úvazek dokonce rozšířila.
Dagmařiným největším snem vždy bylo vrátit se k bydlení v samostatném bytě. Následovalo několik neúspěšných pokusů o nalezení takového bydlení, ale po několika letech spolupráce se zadařilo. Díky možnosti nastěhování se do tréninkového bytu mohla paní Dagmar náš azylový dům opustit s výhledem na lepší budoucnost.
Bydlení je základ, bez toho se jen těžko člověk, který se ocitl v náročné situaci, postaví na vlastní nohy. Nás vždy moc těší, když se podaří získat bydlení ve standardním bytě a taky jsme moc rádi, když vidíme, jak takový člověk rozkvete, často „omládne“ a je plný elánu.
Foto ilustrační: Tomáš Kozohorský
Text: Lukáš Novotný, vedoucí azylového domu v Záběhlicích
Méně...
Ježíškova vnoučata v azylovém domě pro muže
Ježíškova vnoučata i letos potěšila naše klienty a klientky v seniorském věku. Už několik let přicházejí také do našeho azylového
Více...
Ježíškova vnoučata i letos potěšila naše klienty a klientky v seniorském věku. Už několik let přicházejí také do našeho azylového domu pro muže na Žižkově. Dárky jsou určeny těm, kteří postrádají zájem vlastní rodiny nebo už rodinu nemají. Také v letošním roce se díky štědrosti dárců rozjasnily tváře desítky klientů našeho azylového domu. Nutno říci, že dárci, kteří se rozhodli obdarovat právě klienty azylového domu Žižkov, byli velmi štědří. Kupříkladu pan Václav se těší z krásných náramkových hodinek a pan Pavel se může zase obléci jako ze žurnálu. Další obdrželi značkovou sadu osobní hygieny nebo další předměty osobní potřeby. Přání se vyplnila i těm, kteří si dokonce přáli mobilní telefon či malé rádio.
Milá Ježíškova vnoučata, děkujeme i letos za úsměvy, které jste vykouzlili na tvářích lidí bez domova.
Text a foto: Slávek Janov, pracovník v sociálních službách AD Žižkov
Méně...
Boty a oblečení z Darujte nohy v teple už pomáhají lidem bez domova
Naše zimní kampaň Darujte nohy v teple stále běží! Cílovou částku 280.000 Kč jsme sice na Štědrý den překročili (krásný
Více...
Naše zimní kampaň Darujte nohy v teple stále běží! Cílovou částku 280.000 Kč jsme sice na Štědrý den překročili (krásný dárek, děkujeme!!), ale přispívat je možné, jako vždy, až do konce ledna.
Díky vaší štědrosti kolegové z denních center a terénního programu začali už na začátku prosince nakupovat první boty a oblečení, takže vaše dary pomáhají právě teď a přesně tam, kde je potřeba.
Darovat můžete:
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Další nákupy budeme realizovat během ledna. Děkujeme vám za všechny lidi bez domova, kteří tráví zimu bez střechy nad hlavou.
Méně...
Děkujeme za důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova
S příchodem nového roku se s vámi chceme podělit o výsledek projektu Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi...
Více...
S příchodem nového roku se s vámi chceme podělit o výsledek projektu Daruj důstojnější zázemí pro mladé lidi bez domova.
Díky našim skvělým dárcům jsme mohli na podzim kompletně vyměnit podlahu v celém denním centru Bolzanova. Mladí lidé, kteří zde vyhledávají pomoc, mohli už prožít adventní období a vánoční čas v příjemnějším prostředí.
Mnohokrát děkujeme za podporu a doufáme, že se vám nová podlaha líbí. My máme z výsledku velkou radost!
Méně...
Děkujeme Sociálně nadačnímu fondu za podporu
V uplynulém roce získala NADĚJE ze Sociálního nadačního fondu podporu, díky které jsme mohli vytvořit flexibilní rozpočet...
Více...
V uplynulém roce získala NADĚJE ze Sociálního nadačního fondu podporu, díky které jsme mohli vytvořit flexibilní rozpočet a rozšířit tím paletu nástrojů, kterou sociální pracovníci využívají při řešení tíživé životní situace klientů.
V rámci sociální práce pomáháme klientům překonávat překážky, které mohou být na úrovni mentální, fyzické, informační, ale i finanční. Mít možnost rychle odstranit finanční překážku (např. uhradit správní poplatek, lékařský posudek, doplatek na léky, jízdné apod.) významně posílil proces motivace klienta ke změně, respektive k určité činnosti a tím i zkvalitnění sociální práce.
Z flexibilního rozpočtu jsme poskytli 64 klientům 70 příspěvků v celkové výši 50 919,- Kč. Intervence směřovaly k řešení krize, stabilizaci situace a zlepšení kvality života. Nejčastější podpora byla v oblasti bydlení, zaměstnání a zdraví.
Díky této příležitosti jsme mohli například podpořit klientku, která ztratila brýle a vzhledem ke kombinované zrakové vadě a silným dioptriím bez nich velmi špatně viděla. Absence brýlí klientku značně limitovala v každodenním fungování a sama by na jejich pořízení finančně nedosáhla.
Děkujeme Sociálnímu nadačnímu fondu za spolupráci a těšíme se na její pokračování i v letošním roce.
Marie Palasová vedoucí terénního programu a koordinátorka flexibilního rozpočtu
Méně...
Děkujeme Bistru Hezky Česky za silvestrovský oběd
Poslední den v roce se v našem denním centru v Michli linula vůně guláše. Moc děkujeme Bistru Hezky Česky, které
Více...
Poslední den v roce se v našem denním centru v Michli linula vůně guláše. Moc děkujeme Bistru Hezky Česky, které zorganizovalo slavnostní oběd v podobě výborného guláše a neméně vynikajícího jablečného závinu jakožto sladké tečky.
Zdejší klienti si na silvestrovském menu moc pochutnali. Byla to pro ně nejen vítaná změna v jejich mnohdy chudém jídelníčku, ale jistě si také užili to, že jim jídlo někdo naservíroval a srdečně popřál dobrou chuť. A k tomu navíc každý dostal teplou čepici.
Tímto moc děkujeme Vladovi z Bista Hezky Česky, který celou akci zorganizoval a také paní Lucii Pechové, místostarostce Prahy 2, která neváhala strávit část posledního dne v roce 2024 mezi lidmi bez domova v našem denním centru.
Méně...
Vánoční svátky lidí bez domova
Každý rok se velmi snažíme, abychom čas adventu a vánočních svátků lidem bez domova alespoň trochu zpříjemnili. Moc dobře totiž
Více...
Každý rok se velmi snažíme, abychom čas adventu a vánočních svátků lidem bez domova alespoň trochu zpříjemnili. Moc dobře totiž víme, že to pro ně není období plné rodinné pohody, radosti a klidu, ale spíš čas smutku a osamělosti. Ve všech našich službách, počínaje „terénem“, přes noclehárny, denní centra, azylové domy až po naši sociální práci v bytech, se snažíme, aby lidé na chvíli zapomněli na běžné starosti a nechali se unést, byť je na malý okamžik, atmosférou Vánoc. A nás vždy moc těší, když vidíme, že to povedlo.
Díky opravdu štědré podpoře IWAP – International Women’s Association of Prague jsme například mohli našim klientům a klientkám do 26 let nakoupit nejen praktické dárky jako batohy, karimatky, deky nebo předplacené sim karty, ale i drobnosti, které budou chutnat. Nechyběl vánoční stromek ani štědrovečerní večeře. Tímto děkujeme skvělé Barbaře Woodard, která každoročně organizuje sbírku mezi členkami organizace IWAP. Jejich pomoci si už mnoho let velmi vážíme, a i díky nim mohou mladí lidé bez domova alespoň na chvíli uniknout od reality běžných dnů.
V rámci projektu Housing Youth se snažíme naše mladé klienty a klientky nejen podporovat v jejich mnohdy prvním bydlení s platnou smlouvou, ale také trávit s nimi čas tak trochu nad rámec našich běžných aktivit. A Vánoce jsou přesně tím časem, kdy bylo potřeba být víc “po ruce”. Proto jsme 23.12. se zabydlenými klienty a klientkami společně připravovali Štědrý den. Bramborový salát si všichni odnesli domů, aby měli na druhý den k večeři. Dárky jsme pořídili každému na míru dle přání a každý také dostal tašku plnou dobrot od British Council, za což moc děkujeme.
Do našeho denního centra U Bulhara přišli klienti a klientky ve dvou skupinách po třiceti. Hráli se kolegy, rozdávali se drobné dárky a zazněla i biblická slova o smyslu Vánoc. Každý dostal drobný dárek.
Klidné svátky snad prožili také naši klienti z denního centra a noclehárny pro muže v Michli. K snídani vánočka, jogurt a cukroví, ke svačině sladké řezy, k obědu pohádka a večer nefalšovaná štědrovečerní večeře. V dárkové taštičce měl každý dvoje ponožky, hygienický balíček a nechyběly ani sladké a slané dobroty.
Štědrý večer naši kolegové a kolegyně organizovali také ve všech našich azylových domech a noclehárnách, nikdo nebyl ochuzen o večeři ani o malý dárek pro radost.
Velké díky patří všem našim kolegům a kolegyním, kteří trávili svátky v práci (a bez svých rodin) a dělali vše pro to, aby se lidé bez domova necítili tak osaměle. A děkujeme rovněž všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se na letošních Vánocích pro lidi bez domova podíleli. Bez Vás by naše pomoc nebyla úplná. Vážíme si každého jednoho z Vás.
Méně...
Přejeme vám co nejlepší rok 2025
Rádi bychom vám touto cestou popřáli co nejlepší rok 2025, hodně zdraví, spokojenosti, štěstí, hodně pozitivních...
Více...
Rádi bychom vám touto cestou popřáli co nejlepší rok 2025, hodně zdraví, spokojenosti, štěstí, hodně pozitivních lidí kolem sebe a taky dobrou spolupráci všude tam, kde je třeba. Zároveň vám moc děkujeme za podporu a pomoc, které se nám tento rok dostalo.
Méně...
Slavíme výročí 30 let ordinace praktického lékaře pro lidi bez domova
Je téměř nemožné přežívat na ulici a zachovat si přitom tělesné i mentální zdraví. Možná se to jeví jako překvapivé,
Více...
Je téměř nemožné přežívat na ulici a zachovat si přitom tělesné i mentální zdraví.
Možná se to jeví jako překvapivé, ale i lidé bez domova uznávají zdraví jako jednu z nejvyšších hodnot. Dobře vědí, jak je těžké přežít bez střechy nad hlavou a s nemocí. Zdravotní péče je často pro lidi bez domova obtížně dosažitelná. Je to pochopitelné – tito lidé bývají spíše „nežádoucími“ pacienty. V případě, že se lidem bez domova cesta ke zdravotní péči usnadní, mají o ni veliký zájem.
Ordinace praktického lékaře má dlouhou tradici (od r. 1994) a od počátku byla umístěna v nízkoprahovém denním centru pro lidi bez domova, zároveň vždy byla součástí sítě sociálních služeb pražské pobočky NADĚJE. Praktický lékař pro dospělé zajišťuje základní zdravotní péči a zprostředkovává další péči. Z hlediska řešení sociální situace lidí bez domova mají také význam úkony praktického lékaře související se zaměstnáním či důchodem. Zdravotní sestra zároveň pomáhá řešit i sociální situaci klientů, např. zprostředkuje ubytování těm, kteří potřebují respitní péči (doléčení v určeném azylovém domě nebo humanitárním zařízení).
V roce 2023 jsme ošetřili 1230 pacientů a uskutečnili 4686 prohlídek. Mezi nejčastější onemocnění patří svrab, pedikulózy, poranění, otravy, bércové vředy, žaludeční a střevní potíže, kožní defekty (mimo bércových vředů), chřipky a dýchací cesty, kardiovaskulární, revmatické a neurologické onemocnění a samozřejmě také omrzliny a popáleniny.
„S nástupem podzimu a zimy se v naší ordinaci začínají mnohem častěji než jindy objevovat pacienti s nachlazením, chřipkami nebo angínami. Pokud teploty klesnou pod nulu, začnou k nám docházet pacienti s omrzlinami. Některé defekty bývají malé, ty zvládáme zaléčit vlastními silami bez větších následků. Ale také se bohužel setkáme s případy, kdy dochází k hospitalizacím v nemocnici a následným amputacím“, uvádí Jarmila Urbani, vedoucí ordinace lékařů.
„K nám chodí lidé, kteří nemají žádné zázemí. V běžných ordinací je, nechci říct, že vyhazují, ale snaží se kontakt s nimi minimalizovat. V tomto ohledu my pro ně máme něco navíc. My s nimi pohovoříme a chápeme jejich problematiku v širším kontextu“, dodává Boris Oniščenko, praktický lékař ordinace
Pan J. dlouhodobě pobýval na ulici. Trpěl silným astmatem, který se mu postupně zhoršoval. Z důvodu zdravotních komplikací mu také byla amputována levá noha a na pravé měl rozsáhlý bércový vřed. Vzhledem k pohybu na invalidním vozíku bylo ale problematické dodržovat pravidelné převazy. Díky ubytování v azylové domě mohla být panu J. zajištěna pravidelná péče, a to ze strany naší ordinace, kdy za klientem pravidelně docházela zdravotní sestra na převazy. Stav pana J. se začal výrazně zlepšovat a po několika měsících došlo k úplnému zhojení vředů na noze.
Zima je pro lidi bez domova nejtěžší období. Základní pomocí, kterou jim každý z nás může nabídnout, je darování teplého oblečení a bot. I vy můžete společně s námi pomoci lidem bez domova v Praze přečkat zimu. Děkujeme.
Darovat můžete: https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Méně...
Děkujeme Střední průmyslové škole Emila Kolbena v Rakovníku za uspořádání tradiční sbírky potravin a drogerie
Tohle je krásná a milá tradice, která funguje už mnoho let! Studenti každoročně uspořádají vlastní „Sbírku potravin“, která následně putuje
Více...
Tohle je krásná a milá tradice, která funguje už mnoho let! Studenti každoročně uspořádají vlastní „Sbírku potravin“, která následně putuje do našeho skladu a pak přímo lidem bez domova v našich službách. Moc si takové spolupráce vážíme a děkujeme paní Monice Nguyen za její aktivitu a iniciativu.
„Sbírku jsme na Střední průmyslové škole Emila Kolbena v Rakovníku začali vybírat 7. 11 a trvala až do 16. 12. Během tohoto období nosili vyučující i studující trvanlivé potraviny a drogerii, kterými se chystali Naději obdarovat a udělat tak hezčí Vánoce lidem bez domova a klientele azylových domů, které Naděje provozuje. Výtěžek sbírky jsme uchovávali v naší strojní dílně.
Dne 18. 12. pak byla dovezena do skladu Naděje a předána vedoucí skladu, paní Sešínové.
Velký podíl na letošní sbírce měl i náš bývalý student Karel Šubrt, který, ač na naší škole odmaturoval už v r. 2019, stále se k nám vrací a sbírky se zúčastnil loni i letos.
Odměnou nám bylo, že nám paní Šešínová ukázala sklad Naděje a povyprávěla o tom, jak to v organizaci chodí a kam všude naše potraviny a drogerie poputují“, popisuje aktivitu paní Ngyuen.
Méně...
Vánoce pro lidi bez domova
Stejně jako každý rok chystáme i letos vánoční pohoštění pro lidi bez domova ve všech našich službách...
Více...
Stejně jako každý rok chystáme i letos vánoční pohoštění pro lidi bez domova ve všech našich službách.
Lidé bez domova v denních centrech, azylových domech a noclehárnách čeká 24. prosince štědrovečerní večeře. Už tradičně to bude vepřový řízek a bramborový salát. V denním centru u Bulhara se bude servírovat ve 12 a ve 14 hodin. Po oba časy bude připraveno pohoštění pro 30 lidí, na stolech bude připraveno cukroví a ovoce. Za doprovodu hudby bude možnost zazpívat si koledy a zazní i pár slov o smyslu Vánoc. Ve vánočních balíčcích lidé bez domova najdou hygienické potřeby, trvanlivé potraviny, cukrovinky nebo čepice.
V denním centru Bolzanova pro mladé lidi bez domova se bude Štědrý den slavit už 23. prosince a bude připraveno 25 porcí štědrovečerní večeře. Díky tradiční finanční podpoře IWAP jsme našim klientům a klientkám do 26 let opět mohli zakoupit dárky šité na míru, letos to budou batohy, karimatky a nafukovací polštáře. S klienty a klientkami projektu Housing Youth budeme Vánoce připravovat společně, nebude chybět štědrovečerní večeře, balíček dobrot ani dárky.
Klientky azylového domu pro ženy ve Vršovicích si štědrovečerní večeři připraví samy. V balíčku kromě drobností a potravin najdou například také kosmetiku. Nezapomeneme ani na lidi bez domova přímo „v terénu“, kde jim už nyní rozdáváme cukroví. Lidé v seniorském věku, kteří jsou ubytovaní v azylových domech nebo bydlí v bytech s podporou, jsme už tradičně zapojili do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata a jsme moc rádi, že se daří plnit jejich přání. I letos můžete koupit dárek lidem, se kterými spolupracujeme v rámci sociální práce v bytech a kteří se kvůli věku se do projektu Ježíškova vnoučata nemohli zapojit.
Do obsahu vánočních balíčků se promítají dary, které dostaneme od dárců, kterými jsou nejčastěji firmy, jednotlivci, dobrovolnické spolky nebo spřátelené organizace. Ty před Vánocemi pořádají sbírky pro lidi bez domova nebo organizují společné pečení cukroví.
Méně...
Přejeme vám krásné Vánoce
Ze srdce vám přejeme krásné Vánoce naplněné radostí, štěstím a spokojeností...
Více...
Ze srdce vám přejeme krásné Vánoce naplněné radostí, štěstím a spokojeností.
A zároveň nám dovolte poděkovat za vaše přátelství, podporu a pomoc. Vážíme si každé vaší iniciativy a dobrého skutku, který směřuje k lidem bez domova prostřednictvím našich služeb. Nikdy je nepřestaneme brát jako samozřejmost. Děkujeme.
Méně...
Charitativní akce v azylovém domě v Radotíně
Minulý týden si u nás všichni klienti moc pochutnali, v azylovém domě v Radotíně byla uspořádaná charitativní akce, podával se
Více...
Minulý týden si u nás všichni klienti moc pochutnali, v azylovém domě v Radotíně byla uspořádaná charitativní akce, podával se výborný hovězí guláš, nechyběla ani tradiční vánočka a jiné drobné občerstvení.
Klienti jsou za podobné akce, jako byla tato, vděčni nejen kvůli samotnému jídlu, ale berou to též jako společenskou událost, kdy si mají možnost hezky popovídat s novými lidmi, kteří přišli na akci vypomáhat.
Moc děkujeme společnosti Amazon a dobrovolníkům z organizace Adra za tuto krásnou akci!
Méně...
Děkujeme společnosti Amazon za balíčky pro lidi bez domova
Jen těžko si umíme představit den bez ranní očisty, vyčištění zubů či umytí vlasů. Velké poděkování patří společnosti Amazon Logistic
Více...
Jen těžko si umíme představit den bez ranní očisty, vyčištění zubů či umytí vlasů.
Velké poděkování patří společnosti Amazon Logistic Prague s.r.o., která nám darovala praktická balení běžných hygienických potřeb. Tisíc balíčků již putuje mezi ty nejpotřebnější, lidi bez přístřeší, pro něž jsou malá balení se sprchovým a tuhým mýdlem, šamponem, zubním kartáčkem a zubní pastou nenahraditelnou pomocí.
Děkujeme, že pomáháte.
Méně...
Peče celý azylák
Minulý týden se v našem azylovém domě pro staré nebo handicapované lidi bez domova v Záběhlicích konala akce PEČE CELÝ
Více...
Minulý týden se v našem azylovém domě pro staré nebo handicapované lidi bez domova v Záběhlicích konala akce PEČE CELÝ AZYLÁK. Návštěvou nás poctili dva účastníci soutěže Peče celá země, Vojta Vrtiška a Martin Šlenc, kteří byli tak hodní a strávili s našimi klienty předvánoční čas pečením cukroví.
Klienti i klientky azylového domu se na pečení samozřejmě podíleli také a dům tak společně provoněli čerstvě upečenými dobrotami. A nálada? Ta byla skvělá. Jen si nejsme jistí, zda cukroví vydrží do Vánoc, protože těsto, které měl Vojta připravené, bylo opravdu luxusní.
Z celého srdce děkujeme za krásnou návštěvu, která rozzářila celý azylový dům. Budeme se těšit na další pečení.
Text a foto: Bára Brožová, sociální pracovnice AD
Méně...
V magazínu Mít domov naleznete rozhovor s koordinátorkou projektu Housing Youth
V rámci projektu MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“ vyšlo šesté číslo magazínu Mít domov! Aktuálně
Více...
V rámci projektu MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“ vyšlo šesté číslo magazínu Mít domov! Aktuálně na téma „Mladí dospělí v bytové nouzi“. Kromě celkově zajímavého čtení zde najdete i rozhovor s naší kolegyní, koordinátorkou projektu Housing Youth, Kateřinou Sehnoutkovou.
„Poskytnout lidem bydlení, to mi dává největší smysl, to je ten základ, ze kterého se můžou odrazit“, říká mimo jiné v rozhovoru s Reginou Kuncovou Kateřina.
Navíc v časopise najdete i zajímavou reportáž o studijním setkání v Budapešti na téma „Transforming Social Work with the Power of Youth Work“ od Tomáše Koukola, který je klíčovým sociálním pracovníkem projektu Housing Youth.
Jsme moc rádi, že máme tak šikovné kolegy a kolegyně. Téma mladých lidí bez domova nebo v bytové nouzi stojí za pozornost a těší nás, že se můžeme podílet na jeho rozvoji.
Nové číslo magazínu Mít domov najdete tady:
Online verze:
Méně...
Metropole Zličín podporuje „nohy v teple“
Chystáte se ještě na lov vánočních dárků a přemýšlíte kam vyrazit? Máme pro vás
Více...
Chystáte se ještě na lov vánočních dárků a přemýšlíte kam vyrazit? Máme pro vás jedno doporučení. Zkuste Metropoli Zličín. Nejen že tam najdete spoustu obchodů a inspirace, ale taky svou návštěvou můžete podpořit naši kampaň Darujte nohy v teple.
U parfumerie Douglas najdete sběrný box na ponožky, které můžete darovat lidem bez domova. A co víc? Naše tradiční zimní kampaň na vás bude vyskakovat na velkoplošných led obrazovkách, mobilních totemech a informačních dotykových monitorech, samolepky s „nohami v teple“ vás uvítají také na samoobslužných uzamykatelných skříňkách.
Děkujeme Metropoli Zličín za podporu lidí bez domova v Praze. Děkujeme, že myšlenku kampaně šíří mezi své návštěvníky přímo v centru, ale také na svých sociálních sítích a webu.
Na nákup oblečení a bot už máme díky vám k dispozici více než 200.000 Kč. Přispívat můžete až do konce ledna. Děkujeme.
https://www.darujtenohyvteple.cz/
Méně...
Křest kalendáře NADĚJE 2025 a vernisáž charitativní výstavy Naděje v uměleckém prostoru PLATFORMA 15
Přesně před týdnem proběhl v uměleckém prostoru PLATFORMA 15 křest kalendáře NADĚJE 2025 a vernisáž charitativní výstavy...
Více...
Přesně před týdnem proběhl v uměleckém prostoru PLATFORMA 15 křest kalendáře NADĚJE 2025 a vernisáž charitativní výstavy Naděje předních českých umělců současné výtvarné scény. Za celým projektem stojí náš dlouholetý přítel a podporovatel Jirka Šourek, který společně s Platformou 15 vytvořil opět originální dílo, které bude sloužit po celý následující rok.
Pro sbírku Darujte nohy v teple se prodejem kalendáře přímo na akci podařilo získat krásných 25.200 Kč. Ti z Vás, kteří nemohli přijít a kalendář zakoupit, nezoufejte. Kalendář se dá pořídit na našem e- shopu. Výtěžek z jeho prodeje bude patřit „nohám v teple“ a naše doporučení zní NEOTÁLET – kalendářů už je jen velmi omezené množství.
Současně s křestem proběhla i vernisáž výstavy Naděje. Ta bude k vidění ještě do zítřka. Výtěžek výstavy bude věnován na nutnou rekonstrukci sociálního zázemí pro ženy v našem denním centru NADĚJE U Bulhara. Velmi doporučujeme na výstavu zajít, je skutečně unikátní a prostor uměleckého prostoru vás jistě zaujme tak jako nás.
Děkujeme za krásný večer Filipovi, Honzovi a Jakubovi z Platformy 15 i všem, kteří přišli podpořit dobrou věc. Děkujeme Jirkovi, který každý rok myslí na lidi bez domova, a to nejen před Vánoci. Náš společný projekt Ulice pomáhá ulici také najdete na našem e-shopu. Vyberte si zde originální dárek s přesahem nebo udělejte radost sobě. Velké díky také všem zainteresovaným umělcům za jejich čas, um a srdce na pravém místě. V neposlední řadě děkujeme Galerii Kodl, která každoročně finančně přispívá na vznik kalendáře.
Méně...
Mikulášská nadílka pro lidi bez domova
Že Mikuláš, čert a anděl chodí jen za dětmi? Velký omyl. Mikulášská nadílka neminula ani lidi bez domova, kteří chodí
Více...
Že Mikuláš, čert a anděl chodí jen za dětmi? Velký omyl.
Mikulášská nadílka neminula ani lidi bez domova, kteří chodí na naši „mobilku“. V balíčku našli dobroty, které jim snad alespoň trochu zpříjemnily den a nechaly na pár minut zapomenout na chmury současného života.
„V rámci terénního programu máme oproti jiným typům služeb velmi omezené možnosti, jak reflektovat různé tradice a významné dny. Proto jsme se s kolegy rozhodli udělat klientům na Mobilní sociální službě nevšední zážitek, který jim podle jejich pozitivních reakcí zpestřil den. Došlo i na básničky a zpívání koled. Mikuláše si užili nejen klienti, ale také pracovníci“, dodává čertice Máša Palasová, vedoucí terénu.
Foto: Jana Vlčková, Nikola Svobodová a David Šešín
Méně...
Děkujeme Pomáháme.Digital za workshop
V dnešní době je pro všechny důležité rozvíjet digitální kompetence, ale ne všichni jsme digitálně zdatní. A to jsme se
Více...
V dnešní době je pro všechny důležité rozvíjet digitální kompetence, ale ne všichni jsme digitálně zdatní. A to jsme se s našimi sociálními pracovnicemi rozhodly změnit!
Absolvovaly jsme workshop s paní Terezou z Pomáháme.Digital, která nám ukázala, jak používat jejich návody na fungování nejen na internetu. Za celou platformou stojí sociální pracovníci, kteří vědí, s čím se naši klienti nejvíce potýkají a nám, sociálním pracovníkům a pracovnicím dávají návod, jak klienty edukovat.
Děkujeme!
Text: Gabriela Štípalová, vedoucí denního centra U Bulhara
Méně...
Charitativní kalendář NADĚJE je na našem e-shopu
Jako dárek! Pro radost! Pro dobrou věc! Charitativní umělecký kalendář NADĚJE 2025 je tady! Je na našem e-shopu! A to
Více...
Jako dárek! Pro radost! Pro dobrou věc!
Charitativní umělecký kalendář NADĚJE 2025 je tady! Je na našem e-shopu! A to hned ve dvou variantách! Vyberte si signovanou nebo nesignovanou! Ať tak či tak, obě pomůžou. Nákupem kalendáře nebo jakéhokoliv jiného díla z projektu “Ulice pomáhá ulici” totiž podpoříte kampaň Darujte nohy v teple.
Děkujeme!
Méně...
Splňte vánoční přání lidem v nouzi
Samoživitelka Markéta by si k Vánocům přála brusle, aby konečně mohla na led společně se svým šestiletým synem. Daně by
Více...
Samoživitelka Markéta by si k Vánocům přála brusle, aby konečně mohla na led společně se svým šestiletým synem. Daně by se líbil ruční šlehač s více nástavci a Renatin sen je toastovač.
Martinu a její dceru s handicapem by zahřál u srdce fén. Štěpánka by ráda nějakou hezkou pokojovou rostlinu, která by ji zútulnila skromně zařízený byt, nemocný Pavel by pod stromečkem rád našel zimní bundu, Janovi by zase pomohla horkovzdušná fritéza, ve které by si mohl připravit dietní jídlo pro diabetiky.
I letos můžete splnit vánoční přání lidem, se kterými spolupracujeme v rámci sociální práce v bytech. Na našem webu jich najdete hned 11.
Není nic hezčího udělat o svátcích radost těm, kterým se jí tolik nedostává.
Vánoční přání najdete:
https://nadeje.cz/praha/https_www_nadeje_cz_praha_phvanoce
Děkujeme.
Méně...
Giving Tuesday slavíme s nohama v teple
Už posedmé letos slavíme Světový den štědrosti a dobrých skutků s kampaní Darujte nohy v teple. <span style="font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica,
Více...
Už posedmé letos slavíme Světový den štědrosti a dobrých skutků s kampaní Darujte nohy v teple.
Už posedmé vybíráme finance na to, abychom lidem bez domova mohli nakoupit teplé zimní oblečení a boty, které jim pak rozdáváme prostřednictvím našich denních center a terénního programu. Už posedmé máme velkou radost z toho, že vám osud lidí bez domova není lhostejný a každý rok přispíváte víc a víc. Každé pomoci si vážíme a nikdy se pro nás nestane samozřejmostí.
Darovat můžete:
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Letos jsme oslavy „štědrého úterý“ vzali opravdu zodpovědně, proto přijměte naše pozvání na Křest uměleckého kalendáře a vernisáž výstavy do uměleckého prostoru PLATFORMA 15 na Žižkově. Celý výtěžek z prodeje kalendáře půjde ve prospěch kampaně Darujte nohy v teple.
Více informací o akci najdete ve FB události: https://www.facebook.com/events/938791548144514
Děkujeme všem, kteří společně s námi a Giving Tuesday pomáhají lidem bez domova žít bezpečnější a důstojnější život.
Méně...
Děkujeme Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové za podporu
Na počátku tohoto roku jsme dokončili rozsáhlou rekonstrukci našeho azylového domu v Záběhlicích, který slouží jako dočasný domov pro muže
Více...
Na počátku tohoto roku jsme dokončili rozsáhlou rekonstrukci našeho azylového domu v Záběhlicích, který slouží jako dočasný domov pro muže a ženy v důchodovém věku nebo se zdravotním znevýhodněním. Postupně se snažíme obnovit i vnitřní vybavení, abychom ubytovaným lidem zajistili důstojné a plně funkční zázemí.
Nákup nových kovových skříní a nočních stolků do pokojů v azylovém domě byl podpořen z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Děkujeme za opakovanou podporu pro lidi bez domova.
Méně...
Začínají zimní humanitární opatření pro lidi bez domova
Dnes začínají zimní humanitární opatření pro lidi bez domova v Praze a stejně jako každý rok jsme do nich zapojeni
Více...
Dnes začínají zimní humanitární opatření pro lidi bez domova v Praze a stejně jako každý rok jsme do nich zapojeni také. Jak konkrétně?
Zajišťujeme noční terénní program, kdy dva naši terénní pracovníci monitorují vybrané městské části a kontaktují lidi bez domova přežívající ve veřejném prostoru a místech, které jim slouží k přespávání. Služba funguje od 20:00 do 8:00 každý den v týdnu. Ode dneška je také v provozu noční útulna s kapacitou 60 lůžek. Útulna funguje každý den v týdnu. K dispozici bude rovněž noční hygienické centrum s několika krizovými lůžky, kde budeme zajišťovat hygienu, výměnu ošacení a základní péči pro lidi bez domova. Centrum je určeno pouze pro klienty, které přivezou naši noční terénní pracovnici v rámci nočního terénu.
Stejně jako v předchozích letech i letos tato opatření koordinuje Centrum sociálních služeb Praha. Zimní humanitární opatření potrvají do 31.3.2025.
A připomínáme, že sedmý ročník kampaně Darujte nohy v teple jede na plné obrátky. Obdarovat teplým oblečením nebo botami konkrétního člověka bez domova můžete až do konce ledna.
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Děkujeme.
Méně...
Srdečně vás zveme na křest kalendáře a vernisáž výstavy NADĚJE
Už příští týden v úterý 3.12. od 19:00 proběhne v uměleckém prostoru PLATFORMA 15 křest charitativního kalendáře a vernisáž výstavy Naděje předních
Více...
Už příští týden v úterý 3.12. od 19:00 proběhne v uměleckém prostoru PLATFORMA 15 křest charitativního kalendáře a vernisáž výstavy Naděje předních českých umělců současné výtvarné scény, přijměte proto naše srdečné pozvání.
Výtěžek z prodeje kalendáře bude použit na nákup zimního oblečení a bot pro lidi bez domova prostřednictvím kampaně Darujte nohy v teple. Výtěžek z výstavy bude věnován na nutnou rekonstrukci sociálního zázemí pro ženy v naše denním centru U Bulhara.
Projekt výtvarného charitativního kalendáře na podporu lidí bez domova založil v roce 2018 fotograf, malíř, náš dlouhodobý přítel a podporovatel Jiří Šourek.
Výstava bude k vidění od 3. 12. do 10. 12. 2024.
Více informací o akcí také ve FB události:
https://www.facebook.com/events/938791548144514
Těšíme se na vaši účast a podporu!
Méně...
Děkujeme společnosti KAMA za čepice
Když je zima, když je mráz, čepice, ta hřeje nás! Na téhle dětské říkance je totiž velký kus pravdy, proto
Více...
Když je zima, když je mráz, čepice, ta hřeje nás!
Na téhle dětské říkance je totiž velký kus pravdy, proto děkujeme našemu dlouholetému dárci, společnosti KAMA – fashion&function. Úžasná rodinná firma a ryze český výrobce nám každoročně věnuje hodnotný dar v podobě kvalitních zimních čepic. Ani letos tomu není jinak, za což jsme velmi vděční. Teplá čepice může být pro člověka bez domova i otázkou přežití.
Lepší vánoční dárky jsme si pro naše klienty snad ani nemohli přát.
Děkujeme, že pomáháte!
Méně...
Jak dopadla sobotní Sbírka potravin?
4.927 kg potravin a drogerie! Tolik se vybralo v sobotní Sbírce potravin, které je NADĚJE partnerem...
Více...
4.927 kg potravin a drogerie! Tolik se vybralo v sobotní Sbírce potravin, které je NADĚJE partnerem, a které jsme se zúčastnili už tradičně v Globusu na Zličíně.
Letošní sbírka pro nás byla výjimečná v rozmanitosti darovaných potravin. Vybrali jsem opravdu velké množství masových konzerv nebo třeba cukrovinek, což naši klienti a klientky teď před Vánoci obzvláště ocení. Děkujeme vám všem, štědrým lidem, kteří jste do sbírky přispěli. Velké poděkování také patří našim skvělým dobrovolníkům, zaměstnancům, ale také vedení a zaměstnancům Globusu za dlouholetou bezvadnou spolupráci.
V sobotu večer pracovníci našeho skladu jeli na plné obrátky. Dnes už máme roztříděno a co nevidět začneme potraviny a drogerii distribuovat do našich služeb tak, aby se co nejdříve dostaly k lidem bez domova.
Děkujeme a na viděnou při jarním kole Sbírky potravin.
Foto: Rostislav Ráček, Česká federace potravinových bank
Méně...
Skvělý projekt „Snížit kultuře práh“
V létě se poprvé náš azylový dům pro muže v Radotíně zapojil do projektu „Snížit kultuře práh“. Jedná o nápad
Více...
V létě se poprvé náš azylový dům pro muže v Radotíně zapojil do projektu „Snížit kultuře práh“. Jedná o nápad (a úsilí) zapojit do kulturního života lidi sociálně vyloučené, kteří by sami od sebe, jak z finančních, tak i sociálních důvodů, a hlavně z jakéhosi ostychu do kina či do divadla nešli. Mnohdy totiž řeší natolik závažné problémy, že by je něco takového ani ve snu nenapadlo. A zrovna, alespoň na chvilku uniknout do jiných příběhů, vykročit z komfortní zóny, se několika našim klientů velmi zalíbilo.
Ať už jsme viděli lehce absurdní komedii Kdyby radši hořelo, Zápisník alkoholičky, téma našim klientům často velmi blízké nebo film Miki, příběh o nejznámějším slovenském mafiánovi z 90. let, který měl zaručeně největší úspěch, klienti se do azylového domova vždy vraceli s hezkým zážitkem.
Všem ostatním vřele doporučujeme, zapojte se, stojí to za to!
Text: Nataša Šváchová
Foto: Nataša Šváchová, Veronika Javorská
Méně...
Ponožky, které darují nohy v teple
aky máte rádi, když najdete pod vánočním stromkem „měkkouše“? Pravda, když jsme byly děti, měkkouš moc nefrčel, ale čím jsme
Více...
Taky máte rádi, když najdete pod vánočním stromkem „měkkouše“? Pravda, když jsme byly děti, měkkouš moc nefrčel, ale čím jsme starší, tím víc ho možná oceníme.
A my pro vás máme bezva tip na měkkouše prostřednictvím skvělého (a udržitelného) e-shopu Nakup na Dobro. Tyhle ponožky s originálními zimními ilustracemi Barbory Idesové si zaslouží vynést na každou příležitost. A kromě pohodlíčka pro vaše nohy s sebou ponesete ještě něco – naději na nohy v teple. Ta totiž chybí lidem bez domova a vy jim koupí páru ponožek pošlete příspěvek na teplé oblečení a boty do naší kampaně Darujte nohy v teple.
V Česku vyšívané, dobrem propletené:
https://www.nakupnadobro.cz/ponozky-ktere-daruji-nohy-v-teple/
Děkujeme za vaše dobro.
Méně...
Sbírka potravin proběhne už zítra
Už zítra budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu na Zličíně, kde se
Více...
Už zítra budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu na Zličíně, kde se budou vybírat potraviny a drogistické zboží v rámci podzimního kola Sbírky potravin. Vybrané pak zamíří do našeho skladu v Emauzích, kde vše poctivě zvážíme a roztřídíme. V následujících dnech pak potraviny a drogerie poputují do našich denních center, nocleháren a azylových domů, kde poskytujeme služby mužům i ženám bez domova.
A co konkrétně nakoupit? Například konzervy, těstoviny, trvanlivé mléko, oleje, polévky, rýži, luštěniny nebo třeba paštiky. Seznam doporučených potravin a drogerie najdete na webu Sbírky potravin – sbirkapotravin.cz
Pomoci každého z vás si velmi vážíme. Děkujeme za ni.
Méně...
Gynekologická ordinace pomáhá ženám bez domova už 10 let
Od listopadu 2014 do října 2024 jsme v gynekologické ordinaci Naděje ošetřili 345 pacientek. Převážně se jednalo o preventivní prohlídky,
Více...
Od listopadu 2014 do října 2024 jsme v gynekologické ordinaci Naděje ošetřili 345 pacientek.
Převážně se jednalo o preventivní prohlídky, určování těhotenství a různé akutní gynekologické problémy. Od loňského roku jsme rozšířili portfolio služeb také o vyšetřování těhotných. Naši gynekologii navštěvují jak klientky z azylových domů, tak ženy přímo z ulice.
Naše ordinace se potýkala s nedostatkem lékařů, ale od června 2024 už máme paní doktorku k dispozici jednou za dva týdny. Paní doktorka se snaží vždy najít způsob, jak našim klientkám co nejlépe pomoci s ohledem na jejich životní situaci.
Již několikrát jsme měli záchyt začínajících karcinomů. Vnímám jako velmi důležité, že díky tomu klientky včas zahájily terapie, a jsou v péči odborníků. Jsem ráda, že je naše gynekologická ordinace v provozu a pomáhá už tak dlouho.
Text: Jarmila Urbani, vedoucí ordinace lékařů NADĚJE
Foto: Marek Holoubek
Méně...
Na e-shopu NADĚJE můžete podpořit „nohy v teple“
Na e-shopu NADĚJE najdete unikátní soubor skvělých tisků a litografií. Zakoupením kteréhokoliv díla z projektu Ulice pomáhá ulici uděláte radost sobě...
Více...
Na e-shopu NADĚJE najdete unikátní soubor skvělých tisků a litografií.
Zakoupením kteréhokoliv díla z projektu Ulice pomáhá ulici uděláte radost sobě, svým blízkým, a ještě k tomu podpoříte lidi žijí bez střechy nad hlavou. Až do konce ledna jde veškerý výtěžek na kampaň Darujte nohy v teple. To znamená, že celou částku použijeme na nákup oblečení a bot pro lidi bez domova.
Odkaz na e-shop:
https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice
Mít doma jedinečné dílo, a ještě k tomu dobrý pocit, že jste pomohli, to za tu investici stojí!
Děkujeme!
Méně...
Srdečně vás zveme na křest kalendáře a vernisáž výstavy Naděje v galerii Platforma 15
Po roce tu máme opět skvělou uměleckou akci spojenou se křtem již tradičního charitativního kalendáře. <span style="font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial,
Více...
Po roce tu máme opět skvělou uměleckou akci spojenou se křtem již tradičního charitativního kalendáře. Tentokrát ale v novém kabátě a na novém místě.
Srdečně vás zveme na slavnostní večer spojený s křtem uměleckého kalendáře NADĚJE 2025 a vernisáží charitativní výstavy Naděje předních českých umělců současné výtvarné scény v prostorách Platformy 15 v úterý 3. 12. od 19:00. Charitativní výstava bude následně k vidění od 3. 12. do 10. 12. 2024.
Výtěžek z prodeje charitativního kalendáře bude použit na nákup zimního oblečení a bot pro lidi bez domova prostřednictvím kampaně Darujte nohy v teple. Výtěžek výstavy bude věnován na nutnou rekonstrukci sociálního zázemí pro ženy v denním centru NADĚJE U Bulhara v Praze.
Těšíme se na vaši účast a podporu!
Více informací také ve FB události:
Méně...
Darujte nohy v teple právě teď
Sice nesněží (zatím), ale počasí je dost pod psa. Často se nám nechce vytáhnout paty z domu a mnozí z nás by
Více...
Sice nesněží (zatím), ale počasí je dost pod psa. Často se nám nechce vytáhnout paty z domu a mnozí z nás by se nejraději probudili až na jaře.
A teď si představte, že jsou tací, kteří jsou venku 24/7, ať je léto nebo zima. Lidé bez domova – lidé žijící ve veřejném prostoru ať už viditelně nebo naopak skrytě. Ty, co je potkáváme každý den, když jdeme do práce nebo ty, které jsme nikdy neviděli, protože žijí v ústraní.
Ne všichni lidé bez domova chtějí (nebo můžou) využívat bezplatné zimní noclehárny nebo jiné formy ubytování. Často jim v tom brání psychické potíže, strach ze společného soužití nebo zvířecí kamarádi, které nechtějí opustit.
Neustálá zima, všudypřítomné vlhko a mokro mají za následek mnoho zdravotních komplikací – zápaly plic, omrzliny, kožní defekty, kardiovaskulární onemocnění, v tom nejhorším případě i smrt.
Potřebujeme proto vaši pomoc. Darujte lidem bez domova oblečení a zimní boty, společně s námi tak zmírníte dopady zimy na jejich zdraví. Děkujeme.
https://www.darujme.cz/darujtenohyvteple
Foto: Jana Vlčková a Romana Davidová, terénní sociální pracovnice
Méně...
Slavíme 23 let od získání prvního tréninkového bytu
Pan Martin měl těžké dětství, vyrůstal s násilnickým otcem, a nakonec z domova utekl, aby si zachránil život. Na několik
Více...
Pan Martin měl těžké dětství, vyrůstal s násilnickým otcem, a nakonec z domova utekl, aby si zachránil život. Na několik let se tak ocitl bez domova, během pobytu na ulici bojoval s psychickými nemocemi i závislostmi, z té doby si i odnáší velké dluhy, které mu ztěžovaly získání práce.
Pan Martin se postupně dopracoval k léčbě i úplné abstinenci, získal stálou práci a úspěšně vstoupil do insolvence. Dochází na psychiatrickou léčbu i terapie, zajímá se o lidské vědomí a vlastní prožívání, věnuje se svému traumatu z dětství. Dnes bez problémů splácí dluhy, má pevný partnerský vztah, stabilní zaměstnání, zdravotní i sociální podporu a konečně se začíná cítit více sebevědomě a plnohodnotně. Díky tréninkovému bydlení mohl vyřešit předchozí překážky a získat stabilitu.
Zajištění stabilního bydlení je totiž základním předpokladem úspěšného zvládnutí životních trablů a návratu do běžného života. Držíme Martinovi palce!
Text: Eva Dudová, sociální pracovnice
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...
Sbírka potravin bude za 14 dní
Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin...
Více...
Sbírka potravin je dnem solidarity, při kterém může každý pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie.
V loňském podzimním kole Sbírky potravin jsme vybrali krásných 6.280 kg potravin a drogerie. Pojďme tuhle metu pokořit a vybrat ještě o něco víc. Co říkáte? Zastavte se za námi za dva týdny, v sobotu 23. listopadu, v Globusu na Zličíně. Budeme tam až do 18 hodin. Každý vybraný kilogram se počítá a každý vybraný kilogram pomáhá.
Pomozte společně s námi lidem bez domova v Praze prostřednictvím tradiční Sbírky potravin. A pokud byste se rádi zapojili jako dobrovolníci, neváhejte se ozvat naší kolegyni Janě – jana.halamkova@nadeje.cz nebo 775 868 843.
Více o Sbírce potravin: https://www.sbirkapotravin.cz/
Děkujeme.
Méně...
Darovat nohy v teple můžete i letošní zimu
S ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně
Více...
S ohledem na stále nižší denní i noční teploty spouštíme naši tradiční zimní kampaň Darujte nohy v teple. I letos můžeme společně pomoci lidem v nouzi přečkat zimu.
Díky vaší pomoci nakoupíme teplé oblečení a boty, které naši sociální pracovníci a pracovnice přímo v terénu a denních centrech předají potřebným lidem bez domova.
Darovat můžete na webu:
https://www.darujtenohyvteple.cz/
Loni jsme vybrali přes 313.000 Kč, což byla historicky nejvyšší částka za šest let trvání projektu. Pojďme to letos zopakovat a podpořit ještě více lidí bez domova.
Kampaň Darujte nohy v teple přinesla díky vám už téměř 1.500 000 Kč a za šest let pomohla mnoha lidem, kteří tráví zimní období bez střechy nad hlavou.
Děkujeme.
Méně...
Pracovní terapie lidí bez domova na Praze 4
Projekt „Pracovní terapie lidí bez domova“ realizujeme na území Prahy 4 už několik let. Jednou týdně zajišťujeme s dvanácti klienty
Více...
Projekt „Pracovní terapie lidí bez domova“ realizujeme na území Prahy 4 už několik let. Jednou týdně zajišťujeme s dvanácti klienty úklid veřejných prostranství. O lokalitách, kde se bude uklízet, rozhoduje dle potřebnosti ÚMČ Praha 4.
Jednou z nich je například okolí Domova na půl cesty Maják, jehož farářka Eva Mikulecká krátce zhodnotila, jak vnímá přínos tohoto projektu: „Klienti neziskové organizace NADĚJE svými úklidy výrazně zlepšili stav ulice U Michelského mlýna, která je, ač stranou od hlavní michelské komunikace, velmi využívaná k procházkám, pejskaři, rekreačními běžci a cyklisty. Zároveň velmi oceňujeme společenskou prospěšnost zaměstnávání osob bez domova, neboť jsme také neziskovou organizací, která pracuje se sociálně znevýhodněnými mladými lidmi. Byli bychom rádi, kdyby mohli v této činnosti pokračovat.“
Děkujeme za důvěru a také za možnost nabízet našim klientům jakýsi nadstandard našich služeb. Věříme, že zapojení do pracovní činnosti povede k návratu našich klientů a klientek na běžný trh práce.
Více o projektu se dočtete také v časopise Tučňák: https://www.praha4.cz/casopis-tucnak-1
Foto ilustrační
Méně...
Denní centrum U Bulhara slaví 17 let pomoci lidem bez domova
Za 17 let, co naše centrum funguje, se změnilo mnoho věcí. Přibyly nám poskytované služby, neustále se snažíme...
Více...
Za 17 let, co naše centrum funguje, se změnilo mnoho věcí. Přibyly nám poskytované služby, neustále se snažíme naše středisko upravovat tak, aby i prostředí bylo co možná nejlepší. Co se ale nemění, je náš zápal. Zápal poskytovat služby lidem, kteří je potřebují a mnohdy se nemají na koho jiného obrátit. I když jsou některé dny náročnější než jiné, druhý den přijdeme opět připraveni. Sluší se poděkovat všem zaměstnancům, bez kterých by naše služba nemohla fungovat.
V loňském roce v našem denním centru našlo pomoc 1502 lidí, z toho 234 žen bez domova. Denní návštěvnost se pohybuje kolem dvou set lidí. Lidí nad 65 let bylo 117, dva klienti dokonce nad 80 let. Sociální pracovníci a další odborníci (adiktolog, psycholog) poskytli přes 9 200 intervencí při řešení situace klientů a klientek.
Text: Gabriela Štípalová, vedoucí centra U Bulhara
Foto: Rishabh Kaul
Méně...
Zachraň jídlo pomáhá lidem bez domova
Náš azylový dům pro muže na Žižkově spolupracuje s organizací Zachraň jídlo zhruba šest let. V rámci projektu Zachraň oběd si
Více...
Náš azylový dům pro muže na Žižkově spolupracuje s organizací Zachraň jídlo zhruba šest let. V rámci projektu Zachraň oběd si naši klienti mohou dopřát teplé plnohodnotné jídlo, které by si ve svém běžném životě nemohli dovolit. Jedním z nich je třeba pana Ota.
Pan Ota v současné době využívá služeb našeho azylového domu. První čtyři roky bojoval se silnou závislostí na alkoholu, většinou bohužel neúspěšně. Poslední dva roky ale abstinuje. A nyní přestal i kouřit! Vlivem mnoha okolností a také kvůli dlouhodobému zanedbávání zdraví se u něj ale objevila cukrovka. Hodnoty měl vysoké a bylo obtížné stabilizovat je pouze léky. Nutností byla i kvalitní a pravidelná strava.
„Díky projektu Zachraň oběd jsme mohli panu Otovi poskytnout pestřejší jídlo. Aktuálně má hodnoty cukrovky pod kontrolou, pokračuje v abstinenci a snaží se najít trvalé bydlení“, dodává Simona Kafková, vedoucí azylového domu.
Děkujeme, že pomáháte spolu s námi.
Foto ilustrační
Méně...
Proč se stát naším pravidelným dárcem?
Před příchodem zimy vás chceme upřímně poprosit o zvážení možnosti stát se naším pravidelným měsíčním dárcem.
Více...
Před příchodem zimy vás chceme upřímně poprosit o zvážení možnosti stát se naším pravidelným měsíčním dárcem. Pravidelné dary jsou pro nás velmi důležitou formou podpory, která nám často umožňuje zlepšovat zázemí našich zařízení nebo zajistit oblečení v případě akutního nedostatku.
Pravidelným dárcem se můžete stát jednoduše prostřednictvím portálu Darujme.cz, kde zadáte výši daru a měsíční formu platby:
https://www.darujme.cz/projekt/1060
Nebo zřízením trvalého příkazu ve prospěch našeho účtu:
8002-0316012163/0300 (do zprávy pro příjemce uveďte DAR a kontakt na Vás).
Moc děkujeme!
Text: Lucie Kadlecová, fundraiserka
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...
Splněný sen pana Petra
Pan Petr (67 let) se ocitl na ulici poté, co ho zradilo zdraví a prodělal mrtvici. Začal s námi spolupracovat, ale
Více...
Pan Petr (67 let) se ocitl na ulici poté, co ho zradilo zdraví a prodělal mrtvici. Začal s námi spolupracovat, ale kvůli dalším mozkovým příhodám se jeho situace dlouho nelepšila. Roky se živil brigádami a spal na noclehárnách. Možnost bydlení v azylovém domě dlouhodobě odmítal, protože se obával hromadného soužití. Nakonec do našeho azylového domu v Záběhlicích přišel, a i přes počáteční rozpaky zde prožil tři a půl roku, během kterých zlepšil svůj zdravotní stav a stabilizoval neurologické a další fyziologické problémy.
Velkým a dlouho tajným Petrovým snem bylo dostat možnost bydlet po mnoha letech v bytě. Zažádal o byt od městské části, a i díky svědomité a intenzivní spolupráci se sociální pracovnicí se ho po trpělivém čekání i dočkal. Petr byl před stěhováním nervózní, nyní si ale konečně plní svůj sen a je spokojený.
Kdo by neměl rád příběhy s dobrým koncem. Ten Petrův ho měl, ale řada lidí přežívající na ulici den co den, noc co noc, takovým happy endem nekončí. Čeká nás nejnáročnější období v roce. Zima. Nebuďme lhostejní k lidem bez domova.
Darovat můžete jednorázově nebo se stát pravidelným dárcem:
https://www.darujme.cz/projekt/1060
Text: Lukáš Novotný, vedoucí azylového domu v Záběhlicích
Foto: Tomáš Kozohorský
Méně...
Studijním setkání „Transforming Social Work with the Power of Youth Work“
Ve dnech 14. až 18. října 2024 hostilo Evropské centrum mládeže v Budapešti 40 mladých lidí a sociálních pracovníků na
Více...
Ve dnech 14. až 18. října 2024 hostilo Evropské centrum mládeže v Budapešti 40 mladých lidí a sociálních pracovníků na studijním setkání „Transforming Social Work with the Power of Youth Work“. Studijní zasedání uspořádala FEANTSA youth network společně s oddělením mládeže Rady Evropy.
Studijní sezení pomohlo účastníkům osvojit si přístup založený na práci s mládeží na podporu mladých lidí bez domova. Účastníci se zabývali klíčovými zásadami práce s mládeží, lidskými a sociálními právy a zkoumali řešení problémů, kterým čelí mladí lidé bez domova. Během týdne skupina zmapovala stávající postupy sociální práce s mládeží, zhodnotila jejich účinnost a diskutovala o úpravách potřebných k tomu, aby jejich organizace více zohledňovaly práci s mládeží.
Text a foto: Tomáš Koukol, klíčový sociální pracovník Housing Youth NADĚJE
Méně...
Azylový dům pro ženy slaví 20 let pomoci
Dvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v
Více...
I když se moje působení v NADĚJI (a v této unikátní budově) bude za pár měsíců datovat na šest let, služba, do které každý den já a moje kolegyně chodíme, slaví tento měsíc neuvěřitelných dvacet let! Dvacet let, během kterých se stala nepostradatelným místem podpory a naděje pro stovky žen bez domova. Od svých skromných začátků v roce 2004 prošel dům mnoha proměnami, a dokázal poskytovat komplexní pomoc těm, které se ocitly v nouzi.
Za uplynulé dvě desetiletí jsme byli svědky nespočtu příběhů odvahy, odhodlání a nových začátků. Každá žena, která překročila práh tohoto domu, našla nejen střechu nad hlavou, ale také bezpečný prostor pro restart svého života. Azylový dům NADĚJE není jen o poskytování základního přístřeší, ale hlavně o vytváření podpůrného prostředí, kde se ženy mohou postavit na vlastní nohy, získat novou perspektivu a naději na lepší budoucnost.
Díky neúnavnému úsilí našich pracovníků, dobrovolníků ale i partnerů a dárců, jsme mohli nabídnout nejen ubytování, ale i širokou škálu služeb zaměřených na sociální a pracovní rehabilitaci, psychologickou podporu a návrat k běžnému životu.
Při příležitosti tohoto významného výročí děkujeme všem, kteří nás na této cestě podporovali a přispěli ke zlepšení životních podmínek našich klientek. Díky vám můžeme i nadále přinášet naději tam, kde je nejvíce potřeba.
Průměrná délka pobytu je 120 dní a průměrný věk klientek se pohybuje kolem 47 let, nejstarší obyvatelce bylo 82 let. Každý rok pomůže azylový dům 115 ženám bez domova. Nejčastěji pak odcházejí do podnájmu, jiných azylových domů nebo na ubytovny. Časté jsou i hospitalizace.
Těšíme se na další roky rozdávání společné pomoci, solidarity a již tolikrát zmiňované NADĚJE!
Text: Irena Burmeková, vedoucí azylového domu pro ženy
Foto: Filip Gabrhelík
Méně...
Mezinárodní den za odstranění chudoby
Dnes si po celém světě připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby. Naším posláním je pomáhat lidem...
Více...
Dnes si po celém světě připomínáme Mezinárodní den za odstranění chudoby. Naším posláním je pomáhat lidem, kteří naši pomoc potřebují, a zároveň se nevyhýbat podpoře těch, které ostatní zavrhli pro jejich nouzi, nemoc nebo slabost.
Při naší práci se snažíme využívat nové postupy ve prospěch našich klientů a klientek. Pražšká pobočka NADĚJE a pobočka NADĚJE v Litoměřicích proto od roku 2023 realizují evropské projekty založené na konceptu Housing First. Tento účinný přístup k sociálnímu bydlení pomáhá efektivně ukončovat bezdomovectví. Vychází z myšlenky, že ostatní potřeby člověka lze uspokojit až poté, co je uspokojena jeho základní potřeba: domov. Bydlení se tak stává prvním krokem ke stabilizaci životní situace.
I přes občasné těžkosti, kterým při zabydlování čelíme, jsme nesmírně rádi, že můžeme lidem v bytové nouzi přinášet naději na lepší zítřky.
Méně...
Děkujeme Leo Express za spolupráci
Leo Express se snaží omezit plýtvání jídlem a zároveň pomáhat těm, kteří to potřebují. A my jsme moc rádi, že
Více...
Leo Express se snaží omezit plýtvání jídlem a zároveň pomáhat těm, kteří to potřebují. A my jsme moc rádi, že si významný český dopravce vybral ke spolupráci právě nás.
A jak to funguje? Pokud ve vlacích zůstane jídlo, kterému se blíží spotřební lhůta, převezmeme ho a rozdáme klientům a klientkám v našem denním centru U Bulhara. Máme radost, že menu z Leo Express nejen chutná, ale také pomáhá.
Děkujeme.
Méně...
Děkujeme Vandemoortele Česká republika za dlouholetou podporu
Poděkování patří našemu stálému dárci, společnosti Vandemoortele Česká republika, za štědrý dar v podobě...
Více...
Poděkování patří našemu stálému dárci, společnosti Vandemoortele Česká republika, za štědrý dar v podobě úžasných mrkvových dortíků. Ihned putovaly do našich azylových domů i do terénu a udělaly velkou radost našim klientům, lidem bez domova, pro něž je taková delikatesa vítaným zpestřením.
Děkujeme, že na nás myslíte.
Text a foto: Jana Halámková, fundraiserka
Méně...
Světový den bezdomovectví
"Na podzim 1991 přijel do naší kanceláře muž s krabicí tyčinek müsli. Viděl jsem je poprvé. Byl to snad majitel
Více...
„Na podzim 1991 přijel do naší kanceláře muž s krabicí tyčinek müsli. Viděl jsem je poprvé. Byl to snad majitel firmy, která u nás začínala s jejich produkcí. Vyrobili první šarži a zjistili, že tyčinky jsou o málo menší, než uváděli na obalu. Dal nám ochutnat. Byly to slisované slazené ovesné vločky s ovocem. Prý jestli je budeme umět rozdat, tak ji přivezou milion. Slíbili jsme to a to obrovské množství opravdu rozdali“, vypráví Ilja Hradecký o prvním velkém (a povzbuzujícím) fundraisingovém počinu.
10. října si každý rok připomínáme Světový den bezdomovectví. Tento den upozorňuje na potřeby lidí bez domova a dává společnosti příležitost reagovat. My bychom tohoto dne rádi využili a poděkovali všem, kteří pomáhají spolu s námi. Ať už to jsou naši individuální dárci nebo firemní dárci. Bez vás by naše pomoc nemohla být nikdy úplná. Děkujeme vám z celého srdce!
https://www.darujme.cz/projekt/1060
V loňském roce jsme každý den podpořili 513 lidí bez domova. Denně jsme ubytovali 199 osob a ošetřili 20 pacientů v ordinacích.
Foto: Jana Vlčková
Text: úryvek z knihy „Žít NADĚJÍ“ od Ilji Hradeckého, zakladatele a emeritního ředitele NADĚJE
Méně...
Noclehárna Na Slupi slaví 20 let
Pro někoho se noclehárna může stát odrazovým můstkem na cestě k běžnému životu. Petr (36 let) pracoval 11 let jako
Více...
Pro někoho se noclehárna může stát odrazovým můstkem na cestě k běžnému životu.
Petr (36 let) pracoval 11 let jako popelář. Po rozvodu skončil na ulici, kde strávil dva měsíce. Ztratil občanský průkaz a posléze přišel i o práci. V rámci projektu Nejdřív střecha jsme ho ubytovali na noclehárně. Během toho si vyřídil nový OP a začal hledat zaměstnání. Nejdříve se mu podařilo najít příležitostné práce, následně pak hlavní pracovní poměr a nakonec i bydlení mimo sociální služby.
V říjnu si připomínáme 20 let od zahájení provozu noclehárny Na Slupi. Najdeme ji v blízkosti botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK na Praze 2. Má kapacitu 20 lůžek a je pro muže. Každý rok jejích služeb využije na 135 mužů v průměru na 37 nocí. Průměrný věk se pohybuje kolem 45 let, nejstaršímu pánovi bylo 76 let.
Foto ilustrační
Méně...
Den otevřených dveří nově zrekonstruovaného azylového domu v Záběhlicích se vydařil
Před týdnem se po pěti letech opět otevřely dveře našeho azylového domu pro staré nebo handicapované lidi bez domova. Byla
Více...
Před týdnem se po pěti letech opět otevřely dveře našeho azylového domu pro staré nebo handicapované lidi bez domova. Byla to velká sláva, protože dům prošel v loňském roce velmi rozsáhlou rekonstrukcí, a i po téměř roce je stále cítit novotou.
O tom, co obnášela náročná oprava, povyprávěli architekti ing. arch. Jan Kazimour a ing. arch Karolína Kripnerová, kteří návrh vytvořili a realizovali. Do diskuze přispěli i náš oblastní ředitel Dan Svoboda a vedoucí azylového domu Lukáš Novotný, kteří hovořili o tom, co téměř roční rekonstrukce znamenala pro klienty a pro zaměstnance.
Jak je naším zvykem při dnech otevřených dveří, nechyběly komentované prohlídky prostor azylového domu a také živé knihovny v podání jedné bývalé a jedné současné klientky azylového domu. Tímto unikátním „nástrojem“ chceme ukázat, že bezdomovectví není černobílé a že cesta na ulici je mnohdy snazší, než se může zdát.
Na závěr zahrála kapela 2fall, která návštěvníkům poskytla poctivou nálož rocku a punku. Koncert se díky vstřícnému počasí mohl odehrát venku na zahradě, což mělo jedinečnou atmosféru. Kluci, moc si vážíme toho, že jste si našli čas a zahráli pro dobrou věc.
Díky všem návštěvníkům, kteří přišli podpořit nejen klienty a klientky azylového domu, ale také naše skvělé kolegy a kolegyně, kteří odpoledne perfektně připravili.
Za výborné občerstvení tradičně děkujeme Ovocnému světozoru, který na akci dodal chlebíčky a zákusky. O pití se postarali společnosti Cool CZ/SK a Coca-cola ČR. Tímto i jim moc děkujeme.
Tak zase za pět let, nebo možná dřív.
Méně...
CHCI POMOCI
PŘEDSTAVENÍ V ČÍSLECH
V roce 2023 jsme každý den podpořili 513 lidí bez domova. Denně jsme ubytovali 199 osob a ošetřili 20 pacientů v ordinacích.
KONTAKTY
NADĚJE
Pobočka Praha
K Brance 11/19e, 155 00 Praha 5
Tel.: +420 775 868 858
Email: praha@nadeje.cz
Účet: 8002-0316012163/0300