Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Jarní kolo Sbírky potravin

Jarní kolo Sbírky potravin

05.04.24

Už za týden v sobotu budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu na Zličíně, kde se budou vybírat potraviny...


Více...
 
Jarní kolo Sbírky potravin

Už za týden v sobotu budete mít možnost potkat naše kolegy a kolegyně a naše milé dobrovolníky v Globusu na Zličíně, kde se budou vybírat potraviny a drogistické zboží v rámci jarního kola Sbírky potravin. Vše, co vybereme, zamíří do našeho skladu v Emauzích, kde vše poctivě zvážíme a roztřídíme. V následujících dnech pak vybrané potraviny a drogerie poputují do našich denních center, nocleháren a azylových domů, kde poskytujeme služby mužům i ženám bez domova.

 

A co konkrétně nakoupit? Například konzervy, těstoviny, trvanlivé mléko, oleje, polévky, rýži, luštěniny nebo třeba paštiky. Seznam doporučených potravin a drogerie najdete na webu Sbírky potravin - sbirkapotravin.cz.

 

Pomoci každého z vás si velmi vážíme. Děkujeme za ni.


Méně...
 
Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

04.04.24

„Asi si říkáte, proč vám po 4 letech píšu. Já bych vám totiž chtěla poděkovat. Jsem čistá, a stejně i tak přemýšlím...


Více...
 
Děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu

„Asi si říkáte, proč vám po 4 letech píšu. Já bych vám totiž chtěla poděkovat. Jsem čistá, a stejně i tak přemýšlím. Nad mým životem a tím, co jsem posledních 10 let dělala. Divím se, že žiju. Myslím, že to je hlavně i díky vám. Pamatuji si, když jsem k vám přišla do azyláku a vy jste se mnou měla úvodní schůzku. Tehdy jsem si myslela, že to bude k ničemu, že si dám batoh do skříně a půjdu za partnerem dál pít a fetovat. Čekal na mě v parku. A já to taky udělala. A docela si i myslím, že jste to tak nějak věděla. A měly jsme spolu spoustu situací, u kterých jste věděla, že to se mnou jde s kopce. Pamatuju si ale jednu, kdy jste se mě zeptala, jestli to je opravdu to, co od života chci - pít a fetovat, a pokud je to něco, co mi dělá radost, a to i přes všechna ta rizika, tak ať to dělám dál, ale že mě u toho nechcete sledovat. Že mám na to, chtít od života víc. Já vím, že jsem tomu nerozuměla a vy jste to tehdy taky věděla, ale až v komunitě mi došlo, že jste mi to řekla proto, že až budu mít čistou hlavu, tak si na to vzpomenu. A to se taky stalo a já vám chci říct díky. Kéž by každý, kdo měl stejný problémy jako já, narazil na váš azylák. Nechápala jsem, proč nám říkáte, co máme dělat. Ale o tom to asi celý bylo. O tom, že to bylo lidský a že jste nad nikým nezlomili hůl.

 

Mám Jiříka zase v péči. Dělá mi radost. Je trochu vzdorovitý ale to má asi po mně. Chodím do práce a zažádala jsem si o insolvenci, kterou mi schválili a už mi zbývá jen pár měsíců a já začnu od 0.

Paní Ireno, mockrát Vám a NADĚJI díky. Nebýt vás a vaší organizace, nevím, co by bylo. Spíš nebylo. Dneska, když si hraju s Jiříkem, vzpomenu si na to, kde jsem byla a kde jsem teď a jsem hrozně vděčná. Myslím, že jsem mohla na ulici klidně umřít a teď jsem máma. A vím, že mě syn miluje. I jsem se vdala. To bych zapomněla a je to důležitý, protože je to ten správný chlap a bere mě i s mou minulostí. Dříve jsem se bála, že život je nudný a já ho musím stůj co stůj nějak oživit. Ale zjistila jsem, že je docela barevný a krásný. Občas náročný ale vážně moc hezký. Takže ještě jednou díky, pozdravujte v NADĚJI, dělejte to dál, vydržte to a rozdávejte to co umíte - chuť žít.
Jednou se za vámi stavím a už ne jako klientka.“

Zpětná vazba od lidí, kteří prošli našimi službami, se nám tak často nedostává. Ale jednou za čas přijde a když je takhle pozitivní, to se až dojmete. 

Mail, který přišel vedoucí azylového domu pro ženy ve Vršovicích Ireně Burmekové, zveřejňujeme se svolením bývalé klientky Aleny.


Méně...
 
Konec Zimních humanitárních opatření

Konec Zimních humanitárních opatření

02.04.24

V neděli 31. 3. skončila Zimní humanitární opatření, do kterých jsme už tradičně byli zapojeni od začátku prosince. Naše kolegy a kolegyně jste mohli potkávat každou noc...


Více...
 
Konec Zimních humanitárních opatření

V neděli 31. 3. skončila Zimní humanitární opatření, do kterých jsme už tradičně byli zapojeni od začátku prosince. Naše kolegy a kolegyně jste mohli potkávat každou noc v centru i na periferních Prahy, kde zjišťovali aktuální potřeby lidí bez domova. V zimní útulně v Troji jsme po čtyři měsíce poskytovali nocleh ženám i mužům, kteří chtěli přečkat noc v bezpečí a v teple.

 

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří se na humanitárních opatřeních podíleli. Děkujeme za jejich každodenní nasazení ve prospěch lidí bez domova. Často jim také byla zima, často se jim chtělo spát, ale vytrvali a pomohli tak mnoha lidem přežít zimu v bezpečí. Také děkujeme všem spolupracujícím organizacím a subjektům, bez kterých by pomoc nebyla kompletní.


Méně...
 
Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Seriál "Čísla NADĚJE"

30.03.24

Tento týden se v číslech NADĚJE podíváme na věk a pohlaví lidí bez domova, které jsme v loňském roce evidovali v našich službách...


Více...
 
Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Tento týden se v číslech NADĚJE podíváme na věk a pohlaví lidí bez domova, které jsme v loňském roce evidovali v našich službách.

 

Často se mluví o specifikách ženského a mužské bezdomovectví. Ve většině vyspělých zemí, co do počtu, muži výrazně převažují nad ženami. V Evropě tvoří muži 70 - 80 % bezdomovecké populace. My jsme v roce 2023 zaznamenali 22 % žen a 78 % mužů.

 

Život na ulici představuje větší nebezpečí pro ženy, protože jsou více ohrožené násilím. Žena bez domova může například udržovat toxický vztah s mužem bez domova, protože je přesvědčená, že by život na ulici sama nezvládla. Násilí, vztahové problémy nebo psychiatrické diagnózy jsou jedny z nejčastějších důvodů, které vedou u žen ke ztrátě domova. Ženské bezdomovectví bývá často „neviditelné“, oproti tomu mužskému. Ženy se také často vyrovnávají s náročnou rolí matky, kterým byli například děti odebrány. Zažívají tak pocity studu a hanby, že nedokázaly být dobrými matkami a o své děti se postarat.

 

Příčinou bezdomovectví mužů bývají nejčastěji materiální důvody (ztráta bytu, ztráta zaměstnání a s tím spojené nedostatečné příjmy), důvody osobní (nemoc, stáří, závislosti), oproti ženám pak méně pak důvody vztahové. Typické pro muže je bezdomovectví zjevné.

 

Nejvíce jsou u obou pohlaví zastoupeny věkové skupiny tzv. „produktivního věku“, to znamená od 30 do 60 let.

 

Graf věk a pohlaví lidí bez domova v Praze


Méně...
 
Přejeme vám pohodové Velikonoce

Přejeme vám pohodové Velikonoce

28.03.24

Milí přátelé, z pražské pobočky NADĚJE vám přejeme slunečné jarní dny...


Více...
 
Přejeme vám pohodové Velikonoce

Milí přátelé, z pražské pobočky NADĚJE vám přejeme slunečné jarní dny a pohodové Velikonoce.


Méně...
 
Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

26.03.24

Rekordní kampaň Darujte nohy v teple 2023/2024 přinesla přes 313.000 Kč. A tuhle krásnou a vysokou částku...


Více...
 
Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

Rekordní kampaň Darujte nohy v teple 2023/2024 přinesla přes 313.000 Kč. A tuhle krásnou a vysokou částku jsme postupně rozdělili do našich služeb, zejména do terénu a denních center, a během posledních měsíců za ni nakoupili opravdu velké množství bot a oblečení pro lidi bez domova.

 

A i když se zdá, že zima už skončila, nezapomínejme, že v noci je stále kolem nuly a teplé oblečení a zimní boty se hodí pořád. Pomyslná hranice mezi zimou a jarem je pro nás už řadu let konec března, kdy také skoční zimní humanitární opatření pro lidi bez domova.

 

Za šest let trvání kampaně jsme předali boty a oblečení za neuvěřitelných 1.438.070 Kč. Děkujeme, že pomáháte spolu s námi lidem bez domova v nejkritičtějším období celého roku. Děkujeme, že se zapojujete už šest let. Vážíme si toho.

 

Foto: Tomáš Kozohorský


Méně...