Praha

 
 

COVID 19 - OPATŘENÍ VE SLUŽBÁCH POBOČKY PRAHA

Aktualizováno 26.10. 2021 

 

1. Při vstupu do objektů Naděje je povinnost úžívat respirátor.

2. Dodržujte minimální odstup 1,5 metru.

3. Dodržujte hygienu a dezinfekci rukou.

4. Výdeje stravy a mobilní sociální služba probíhá bez omezení.

5. Všechny služby jsou poskytovány bez omezení.NOVÉ

6. Ordinace U Bulhara NEPROVÁDÍ VEŘEJNÉ TESTOVÁNÍ na Covid-19.

7. Ordinace U Bulhara NEPROVÁDÍ VEŘEJNÉ OČKOVÁNÍ proti Covid-19. 

 

8. NDC U Bulhara a Bolzanova dočasně omezilo konzumaci jídla v prostoru střediska. Ve středisku je povolen pohyb pouze s nasazeným respirátorem. Respirátor dostane uživatel služby od pracovníků Naděje.  

  

 

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Co se děje U Bulhara?

Co se děje U Bulhara?

01.11.21

Denní centrum U Bulhara slouží už 14 let. V současné době každý den od půl deváté do půl osmé večer. 


Více...
 
Co se děje U Bulhara?

Denní centrum U Bulhara slouží už 14 let. V současné době každý den od půl deváté do půl osmé večer. 1. listopadu 2007 se otevřely dveře prvním lidem bez domova. Naše práce je i v dnešní době často odsuzována a nepochopena. Ale nám dává smysl, děláme ji rádi a srdcem. Každé poděkování, ocenění (ať už od člověka bez domova nebo ze strany veřejnosti), každý posun jednotlivce je pro nás impulzem k pokračování nejen v naší práci, ale i v rozvíjení projektů a osvětě veřejnosti, protože bez domova se můžeme ocitnout všichni a nikdy nevíme, kdy budeme podobné služby sami potřebovat."

 

Foto nahoře rok 2020

Foto dole rok 2007

 

Od otevření dosud prošlo denním centrem 12 500 lidí, každý rok to je v průměru 2 044 lidí.

V roce 2020 byl průměrný věk 47,5 roku a denní centrum navštívilo 17 % žen a 9 % lidí nad 65 let.

Nejvyšší návštěvnost byla v roce 2013, kdy se denní průměry vyšplhaly na 312 lidí.

 

Gabriela Podzemská, vedoucí denního centra

 

 

Méně...
 
30 let pomáháme lidem bez domova v Praze

30 let pomáháme lidem bez domova v Praze

29.10.21

Rok 2020 byl náročný pro každého z nás.


Více...
 
30 let pomáháme lidem bez domova v Praze

Rok 2020 byl náročný pro každého z nás. Nastupující pandemie, s tím související velké psychické vypětí, obavy, strach, ztráta zaměstnání, nebo naopak náročné pracovní podmínky. I pro nás byl loňský rok jiný – těžký, plný obav, pracovního vytížení, ale také plný lidské solidarity. Ukázal i to dobré v nás.

Děkujeme, že jste byli a stále jste s námi!


Méně...
 
Pánové, máte ve skříni nepotřebný kousek oblečení?
Muži bez domova ho ocení!

Pánové, máte ve skříni nepotřebný kousek oblečení? Muži bez domova ho ocení!

27.10.21

Moc si vážíme dlouholeté podpory fotografa Jiřího Šourka, který neváhal a vyslyšel náš apel ohledně darování pánského oblečení všeho druhu a všech velikostí


Více...
 
Pánové, máte ve skříni nepotřebný kousek oblečení?
Muži bez domova ho ocení!

 

Moc si vážíme dlouholeté podpory fotografa Jiřího Šourka, který neváhal a vyslyšel náš apel ohledně darování pánského oblečení všeho druhu a všech velikostí našemu denním centru U Bulhara. A nejen to. Dokázal zapojit i další. Třeba českého výtvarníka, akademického sochaře Kurta Gebauera, který svým darovaným oblečením jistě zahřeje nejednoho člověka bez domova. Pánských kousků v našich dvou denních centrech není nikdy dost.

Nechte se inspirovat.

Srdečně děkujeme!

 

 

 

 


Méně...
 
Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

25.10.21

Když jsem se zamýšlela nad 17. výročím našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích, napadlo mě, jestli jsem vůbec ta pravá, která by se k tomu měla vyjadřovat. 


Více...
 
Ženy bez domova zasluhují obdiv za odvahu, se kterou každý den čelí svému osudu!

Když jsem se zamýšlela nad 17. výročím našeho azylového domu pro ženy ve Vršovicích, napadlo mě, jestli jsem vůbec ta pravá, která by se k tomu měla vyjadřovat. Vždyť tu budu na jaře „teprve“ tři roky a jednou, jako mnohé přede mnou, budu jen stopou, která prošla tímto domem a touto službou.

 

Prostředí azylového domu nás učí každý den něčemu novému. Empatii, porozumění, spolupráci, nastavování hranic, sebereflexi, ale třeba i pocitu naprostého zmaru. A to je jen malý výčet emocí, které se v těchto zdech každodenně objeví. Někdy se zdá, že veškerá práce, kterou jsme jednomu příběhu věnovaly, je k ničemu, a že výsledek se prostě nedostavil. Ale další den jsme součástí něčeho, co nás všechny ohromí a kde si můžeme říct "dobrá práce!" Skrývá se zde spousta lidských příběhů, které jsou neskutečně těžké, dojemné a pozoruhodné. Z některých jde mráz po zádech a některé dokáží být i úsměvné. Dům plný čtyřiceti silných žen, které každý den bojují s pocitem hanby, povinností, hledáním práce, řešení zdravotního stavu včetně své psychiky. Klobouk dolů.

 

A tak pro náš azylový dům nemám žádné přání či prosbu. Jenom poděkování. Díky za to, že jsi, že stojíš pevně v základech a poskytuješ bezpečné zdi pro ženy, které v tu chvíli potřebují podepřít.

 

Každý rok tu najde pomoc 113 žen, což je dlouhodobý průměr. Za období 2010 - 2020 prošlo azylovým domem 778 žen, nejstarší bylo 88 let. V loňském roce byl průměrný věk žen 48,6 roku.

 

Irena Burmeková

Foto ilustrační


Méně...
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

22.10.21

On-line konferenci uspořádalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky


Více...
 
Jak přiblížit zdravotní péči osobám bez přístřeší?

Pod tímto názvem uspořádalo on-line konferenci Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Naši kolegové prezentovali zkušenosti z praxe.

 

Konferenci můžete shlédnout: https://www.youtube.com/watch?v=17b_lQwGSZY

 

Výstupy našich kolegů lze přehrát v následujících časech: 

1:02:40 - 1:15:35 Luboš Turzík poskytl obecné informace o fungování našich ordinací pro lidi bez domova.

3:32:30 - 3:55:00 Terénní pracovníce Michaela Márová a zdravotní sestra Petra Strnadová představily kazuistiky, které doplnily fotkami přímo z terénu nebo z ordinace.

 

Konference byla součástí projektu Zvýšení dostupnosti a vytvoření možností zdravotní péče pro osoby bez přístřeší realizovaného v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.


Méně...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

připomeňme si, jak je možné se do ní dostat

21.10.21

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu 


Více...
 
Mezinárodní den za odstranění chudoby 17. října

S panem Vilémem jsme přišli do kontaktu začátkem letošního léta. Oslovila nás rodinná známá s tím, že bude exekučně vystěhován z bytu jedné instituce, ve kterém žil asi 9 let a kde přestal řádně platit nájem. V den vystěhování byli na místě i naši terénní pracovníci, kteří panu Vilémovi nabídli pomoc, kterou nakonec přijal. Viléma převezli do jednoho z našich azylových domů. Z důvodu sociální fobie jsme mu poskytli samostatný pokoj, ve kterém se rychle aklimatizoval. Později začal aktivně spolupracovat na řešení své situace. 

Vilém pochází z neuspokojivého rodinného prostředí a nyní s nikým z blízkých nekomunikuje. Dříve pracoval na různých pozicích, ale jeho psychický stav se zhoršil natolik, že nemohl vykonávat žádné zaměstnání. Byl mu přiznán invalidní důchod 3. stupně.  Později mu byl z důvodu chybného doložení zdravotního stavu pozastaven, a Vilém tak neměl prostředky ani na živobyt,í ani na úhradu nájemného. 

S panem Vilémem jsme navštívili lékaře, vyřídili potřebná potvrzení pro správu sociálního zabezpečení a tím zajistili i obnovu vyplácení důchodu. V současné chvíli čekáme na první výplatu. 

Pouze díky tomu, že měl pan Vilém v azylovém domě ubytování i stravu zdarma, tuto situaci, kdy byl zcela bez příjmu, přežil bez úhony. Bude to ještě běh na dlouho trať. Věříme, že se nám společně podaří zlepšit kvalitu jeho života po psychické i finanční stránce. 


Jindřiška Marková

Ilustrační foto: Jiří Šourek 

 

Posledních 5 let osciluje počet exekučních řízení kolem 4,5 milionu (jedná se o exekuce vymáhané pouze soudními exekutory, nikoli exekuce vedené státem). Na ně připadá kolem 800 tisíc osob v exekuci (cca 7,5 % obyvatel ČR). Průměrně tak připadá cca 5,7 exekucí na exekuovanou osobu. Zarážející je podíl nezletilých v exekuci, který zahrnuje téměř 3 tisíce osob. Mnoho lidí nedokáže splatit následky z exekučního řízení do důchodového věku a počet osob v exekuci ve věku 65+ je cca 70 tisíc.

 

údaje společnosti Deloitte, duben 2021


Méně...