Praha

 
 

Pomoc lidem bez domova v Praze

POMÁHÁME LIDEM BEZ DOMOVA ŽÍT DŮSTOJNĚJŠÍ A BEZPEČNĚJŠÍ ŽIVOT.

 

Nabízíme ubytování v azylových domech a tréninkových bytech, přenocování v noclehárnách, jídlo a sprchu v nízkoprahových denních centrech, rozhovor se sociálním pracovníkem nebo psychologem, přímou pomoc v ulicích, zdravotní ošetření v ordinacích lékařů.

 

      

 

 

MÁME RÁDI PROJEKTY:

 

Logo NSLogo Místní místnímLogo Nejdřív doma    

 

 

POTŘEBUJETE VYUŽÍT NAŠE SLUŽBY?

Navštivte naše nízkoprahová denní centra nebo přijďte na stanoviště Mobilní sociální služby a proberte svou situaci se sociálním pracovníkem. Pokud potřebujete ubytování, obraťte se přímo na sociální pracovníky azylových domů (pro muže, pro ženy).

 

 

 

AKTUALITY

 
 
Nominace na cenu Ladislava Čerycha za Čin roku

Nominace na cenu Ladislava Čerycha za Čin roku

19.02.24

Cenu Ladislava Čerycha za Čin roku jsme s projektem Ulice pomáhá ulici sice nezískali, ale i tak pro nás byla nominace obrovská čest...


Více...
 
Nominace na cenu Ladislava Čerycha za Čin roku

Cenu Ladislava Čerycha za Čin roku jsme s projektem Ulice pomáhá ulici sice nezískali, ale i tak pro nás byla nominace obrovská čest. Dostat se z tolika skvělých společensky prospěšných činů do „top trojky“ je velký úspěch a motivace posouvat projekt dál. Moc gratulujeme vítěznému činu „Záchrana Synagogy v Čáslavi“.

 

Celý záznam z galavečera najdete na iVysílání ČT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/16179254016-unikatni-neziskovka-roku/

 

Děkujeme také NROS – Nadaci rozvoje občanské společnosti, že už řadu let oceňuje neziskovky za jejich obětavou práci. Děkujeme, že zviditelňujete výjimečné skutky a projekty a ukazujete skrze ně dobré příklady občanské angažovanosti a inspirujete ostatní.

 

Unikátní projekt Ulice pomáhá ulici najdete na e-shopu NADĚJE. Koupí litografií a digitálních tisků od předních českých street art umělců celou částkou přispíváte na pomoc lidem, kteří v Praze přežívají ve veřejném prostoru bez střechy nad hlavou. Děkujeme, že prostřednictvím tohoto výjimečného projektu pomáháte spolu s námi.

 

https://eshop.nadeje.cz/produkty/#ulice

 

Nominace na Čin roku Ladislava Čerycha

 

Nominace na Čin roku Ladislava Čerycha

 

Nominace na Čin roku Ladislava Čerycha

 


Méně...
 
Vyhledávání lidí bez domova

Vyhledávání lidí bez domova

Seriál "Čísla NADĚJE"

16.02.24

V pátém díle Čísel NADĚJE se podíváme na vyhledávání lidí bez domova v uplynulých dvou letech z pohledu jednotlivých městských částí...


Více...
 
Vyhledávání lidí bez domova

V pátém díle Čísel NADĚJE se podíváme na vyhledávání lidí bez domova v uplynulých dvou letech z pohledu jednotlivých městských částí.

 

Některé městské části jsou „vytížené“ více, některé méně, a to záleží na mnoha faktorech. Například na tom, zda se jedná o místo přespávání nebo o místo, kde člověk bez domova tráví čas během dne a na noc se uchýlí někam jinam (třeba do jiné městské části nebo například na noclehárnu). Dalším faktorem může být i to, že na některých místech je lepší možnost obstarání si něčeho k jídlu, může tam být lepší přístup k vodě, případně k nějaké formě „přivýdělku“.  

 

Lidé bez domova žijí a přespávají na různých místech v různých městských částech. Bývají to místa, o kterých ví každý kolemjdoucí, ale také taková, která jsou spíše neviditelná běžným pohledem. Ať to jsou ale místa skrytá nebo zjevná, jedno mají společné - lidé v nich nemají příliš soukromí, ani pocit bezpečí a většinou žijí se strachem, že o své „bydlení“ přijdou. V zimě si často nemají čím zatopit a chybí jim přístup k pitné vodě (nebo pro ni chodí na vzdálenější místo). Od podzimu do jara usínají se všudypřítomných chladem, vlhkostí, v zimě s mrazem, mnohdy s nedostatečným oblečením a přikrývkou, pokud jí vůbec mají.

 

Sledujte náš seriál Čísla NADĚJE každý týden na našich sociálních sítí a na webu.

 

Graf vyhledávání lidí bez domova


Méně...
 
Děkujeme Merch4U za oblečení

Děkujeme Merch4U za oblečení

14.02.24

Kvalitního a funkčního oblečení není v zimních dnech nikdy dost. Proto naše srdečné poděkování patří společnosti Merch4U...


Více...
 
Děkujeme Merch4U za oblečení

Kvalitního a funkčního oblečení není v zimních dnech nikdy dost.

 

Proto naše srdečné poděkování patří společnosti Merch4U, která nám věnovala desítky kvalitních mikin a triček. Ty putovaly do našeho azylového domu na Žižkově, denního centra v Michli a velkou radost udělaly našim mladým klientům v denním centru Bolzanova 7.

 

Děkujeme, že pomáháte.


Méně...
 
Rekordní výsledek kampaně Darujte nohy v teple

Rekordní výsledek kampaně Darujte nohy v teple

13.02.24

Ve středu 31. ledna 2024 skončila kampaň Darujte nohy v teple pro letošní zimní období. Vybralo se 313 672 Kč...


Více...
 
Rekordní výsledek kampaně Darujte nohy v teple

Ve středu 31. ledna 2024 skončila kampaň Darujte nohy v teple pro letošní zimní období. Vybralo se 313 672 Kč, což je historicky nejvyšší částka za šest let projektu Darujte nohy v teple.

 

Moc vám všem děkujeme!

 

Už máme nakoupeno 258 párů bot a 1277 kusů oblečení. Kolegové z terénu a denních center je od prosince předávají lidem bez domova. Během února nás čekají poslední nákupy.

 

Kampaň Darujte nohy v teple přinesla za šest let svého trvání výtěžek ve výši 1 438 070 Kč.

 

Děkujeme, že díky vám máme zajištěný dostatek teplého oblečení a bot pro lidi bez domova.

 

Kampaň Darujte nohy v teple

 

Kampaň Darujte nohy v teple

 

Kampaň Darujte nohy v teple


Méně...
 
Světový den nemocných

Světový den nemocných

11.02.24

NEMOC – známe to všichni, když máme například banální chřipku. Už to může narušit naše „normální“ fungování ať už v práci nebo nás nemoc omezuje v osobním životě. Nejvíce se těšíme...


Více...
 
Světový den nemocných

NEMOC – známe to všichni, když máme například banální chřipku. Už to může narušit naše „normální“ fungování ať už v práci nebo nás nemoc omezuje v osobním životě. Nejvíce se těšíme, až si vlezeme doma do postele, uděláme si teplý čaj a vezmeme si prášky.

 

Ale lidé bez domova tuto možnost leckdy nemají, nemají svou postel, do které by si lehli, nemají základní vybavení k tomu, aby si udělali čaj, nemají finanční prostředky na to, aby si obstarali potřebnou medikaci. A nejedná se pouze o chřipku. I lidé bez domova trpí závažnými nemocemi a mají závažné zdravotní handicapy. I člověk bez domova může mít srdeční selhávání, cukrovku, amputovanou končetinu, trvalé zdravotní postižení po úrazu apod.

 

Podstatou světového dne nemoci je připomenout si, že ve společnosti se nachází nemocní lidé nebo lidé se závažným zdravotním handicapem, kteří trpí. A proto si dnes pojďme připomenout, že i lidé bez domova jsou lidé, kteří trpí různými onemocněními a potřebují pomoci se s nemocí vypořádat.

 

A také bych ráda připomněla, že jsou tu i lidé, kteří se o nemocné starají a pomáhají jim v jejich těžkých situacích a těm samozřejmě patří velké DĚKUJI.

 

Text: Petra Strnadová, zdravotní sestra ordinací při denním centru U Bulhara


Méně...
 
Vývoj počtu mladých lidí bez domova

Vývoj počtu mladých lidí bez domova

Seriál "Čísla NADĚJE"

09.02.24

O naší „Bolzance“ jste už od nás jistě něco zaslechli nebo četli. Jedná se o unikátní denní centrum, které je zaměřené, jako jediné v Praze, na mladé lidi bez domova do 26 let...


Více...
 
Vývoj počtu mladých lidí bez domova

O naší „Bolzance“ jste už od nás jistě něco zaslechli nebo četli. Jedná se o unikátní denní centrum, které je zaměřené, jako jediné v Praze, na mladé lidi bez domova do 26 let. V loňském roce jsme navíc spustili projekt Housing Youth, prostřednictvím kterého umožňujeme mladým lidem žít ve sdíleném bydlení ve standardním nájemním bytě. Snažíme se reflektovat jejich specifické potřeby a naši pomoc cílit přesně tak, jak je třeba. Na vývoj počtu mladých lidí bez domova se podívejte v rámci našeho seriálu Čísla NADĚJE.


„Z našeho pohledu je potřeba stále zdůrazňovat ve společnosti problematiku mladých lidí, kteří nemají svůj domov. Proto jsme loni zahájili projekt Housing Youth, kde pomáháme mladým lidem se vypořádat se svými traumaty z dětství tím, že jim poskytujeme podporu v zabydlování. Pro naše mladé klienty je velmi těžké, udržet si stabilní bydlení bez znalostí hospodaření s financemi a bez dostatečné podpory rodiny. Ve většině případů je nikdo neučil finanční gramotnosti či to, co je potřeba zařídit pro to, aby dosáhli svého vlastního bydlení. V našem centru umíme lidem poskytnout základní nezbytnou pomoc a také se snažíme o vytvoření vztahu založeného na důvěře díky výjezdům a aktivitám, které pořádáme“, dodávají naše kolegyně Katka Sehnoutková a Míša Bejblová, které s mladými lidmi bez domova pracují dlouhodobě.

Jak můžete vidět, od roku 2008 jsme loni zaznamenali nejnižší počet mladých lidí bez domova. A to je dobrá zpráva.

Vývoj počtu mladých lidí bez domova

 


Méně...