Paní Anna je klientkou Pečovatelské služby NADĚJE již šest let. Zpočátku jí stačily služby v minimálním rozsahu. Syn se snachou ji denně navštěvovali, ovšem prohlubující se zdravotní problémy je přiměly zvažovat matčino přestěhování do pobytového zařízení. Vzhledem k vysokému pracovnímu vytížení a zvyšující se náročnosti potřebné péče jiné východisko neviděli. Paní Anna se však do domova pro seniory stěhovat nechtěla. Přála si zůstat i nadále ve svém domácím prostředí, v kruhu nejbližších.
„My jsme klientku i rodinu ubezpečili, že žít doma i nadále lze. Po vzájemné domluvě jsme rozsah našich služeb paní Anně významně navýšili. Dnes je ve svém úctyhodném věku plně imobilní a potřebuje komplexní péči. Docházíme k ní 3x denně 7 dní v týdnu 365 dní v roce, tedy i o víkendech a svátcích,“ popisuje vedoucí Pečovatelské služby NADĚJE Zuzana Blažková.
Zajistit služby v takovém rozsahu je velmi náročné. „Když ale vidíme v očích paní Anny vděčnost za to, že může svůj zbývající čas prožít v prostředí, na které je zvyklá a na kterém jí velmi záleží, máme jistotu, že jdeme správnou cestou. Syn i snacha paní Anny jsou také velmi spokojeni, že je v čase, kdy jsou v práci, o maminku dobře postaráno. A že se mohou díky naší pečovatelské službě intenzivně věnovat svým profesím, v nichž platí za uznávané odborníky,“ dodává Zuzana Blažková.
Podobně mohou zůstat ŽÍT DOMA i další senioři, ale i lidé se zdravotním postižením, či chronickou nemocí, a to i vysoce závislí na péči druhých. Umožňují jim to pečovatelské služby, které mění své fungování v rámci projektů Institutu sociální práce, z. s. v partnerství a úzké spolupráci se šesti kraji, včetně Jihomoravského. Pečovatelské služby byly dříve vnímány jako organizace především rozvážející obědy a vykonávající úklidy. Nyní se přeměňují v odbornou službu zaměřenou na pomoc lidem, kteří potřebují i velmi intenzivní péči. Cílem je co nejvíce podpořit jejich setrvání v domácím prostředí a oddálit odchod do pobytové služby, například domova pro seniory. Iniciativa vychází z prostého přesvědčení většiny lidí: doma je doma. „Pečovatelské služby, které s námi spolupracují, dnes mají za sebou kus práce. Řada z nich významně rozšířila provozní dobu. Zajišťování obědů přenechala běžně dostupným službám, jako jsou restaurace či jídelny a omezila provádění úklidů tam, kde je může zastoupit úklidová firma za obdobných finančních podmínek,“ popisuje předseda Institutu sociální práce, z.s. Jakub Čtvrtník.
Sociální pracovnice pečovatelské služby NADĚJE se již v rámci uvedeného projektu zúčastnily čtyřdenního vzdělávacího programu a dále je čeká dvoudenní setkání zaměřené na nastavení a realizaci změn v odborné péči o klienty v jejich domácím prostředí. Ve spolupráci s Institutem sociální práce, z. s. nyní připravujeme také vzdělávací kurz pro pečovatelky pečovatelské služby, který má za cíl prohloubit praktické dovednosti v manipulaci s imobilním klientem.
Méně...