Praha

 
 

Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Seriál "Čísla NADĚJE"

30.03.24 | Praha

Tento týden se v číslech NADĚJE podíváme na věk a pohlaví lidí bez domova, které jsme v loňském roce evidovali v našich službách...


Více...
 
Věk a pohlaví lidí bez domova v roce 2023

Tento týden se v číslech NADĚJE podíváme na věk a pohlaví lidí bez domova, které jsme v loňském roce evidovali v našich službách.

 

Často se mluví o specifikách ženského a mužské bezdomovectví. Ve většině vyspělých zemí, co do počtu, muži výrazně převažují nad ženami. V Evropě tvoří muži 70 - 80 % bezdomovecké populace. My jsme v roce 2023 zaznamenali 22 % žen a 78 % mužů.

 

Život na ulici představuje větší nebezpečí pro ženy, protože jsou více ohrožené násilím. Žena bez domova může například udržovat toxický vztah s mužem bez domova, protože je přesvědčená, že by život na ulici sama nezvládla. Násilí, vztahové problémy nebo psychiatrické diagnózy jsou jedny z nejčastějších důvodů, které vedou u žen ke ztrátě domova. Ženské bezdomovectví bývá často „neviditelné“, oproti tomu mužskému. Ženy se také často vyrovnávají s náročnou rolí matky, kterým byli například děti odebrány. Zažívají tak pocity studu a hanby, že nedokázaly být dobrými matkami a o své děti se postarat.

 

Příčinou bezdomovectví mužů bývají nejčastěji materiální důvody (ztráta bytu, ztráta zaměstnání a s tím spojené nedostatečné příjmy), důvody osobní (nemoc, stáří, závislosti), oproti ženám pak méně pak důvody vztahové. Typické pro muže je bezdomovectví zjevné.

 

Nejvíce jsou u obou pohlaví zastoupeny věkové skupiny tzv. „produktivního věku“, to znamená od 30 do 60 let.

 

Graf věk a pohlaví lidí bez domova v Praze


Méně...
 
Přejeme vám pohodové Velikonoce

Přejeme vám pohodové Velikonoce

28.03.24 | Praha

Milí přátelé, z pražské pobočky NADĚJE vám přejeme slunečné jarní dny...


Více...
 
Přejeme vám pohodové Velikonoce

Milí přátelé, z pražské pobočky NADĚJE vám přejeme slunečné jarní dny a pohodové Velikonoce.


Méně...
 
Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

26.03.24 | Praha

Rekordní kampaň Darujte nohy v teple 2023/2024 přinesla přes 313.000 Kč. A tuhle krásnou a vysokou částku...


Více...
 
Jak pomohla kampaň Darujte nohy v teple?

Rekordní kampaň Darujte nohy v teple 2023/2024 přinesla přes 313.000 Kč. A tuhle krásnou a vysokou částku jsme postupně rozdělili do našich služeb, zejména do terénu a denních center, a během posledních měsíců za ni nakoupili opravdu velké množství bot a oblečení pro lidi bez domova.

 

A i když se zdá, že zima už skončila, nezapomínejme, že v noci je stále kolem nuly a teplé oblečení a zimní boty se hodí pořád. Pomyslná hranice mezi zimou a jarem je pro nás už řadu let konec března, kdy také skoční zimní humanitární opatření pro lidi bez domova.

 

Za šest let trvání kampaně jsme předali boty a oblečení za neuvěřitelných 1.438.070 Kč. Děkujeme, že pomáháte spolu s námi lidem bez domova v nejkritičtějším období celého roku. Děkujeme, že se zapojujete už šest let. Vážíme si toho.

 

Foto: Tomáš Kozohorský


Méně...
 
Pozvánka na vernisáž výstavy fotografií lidí bez domova

Pozvánka na vernisáž výstavy fotografií lidí bez domova

25.03.24 | Praha

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy fotografií lidí bez domova žijící v Praze, Budapešti, Varšavě a Bratislavě, která se uskuteční v úterý 9. 4. ve Skautském institutu v Praze...


Více...
 
Pozvánka na vernisáž výstavy fotografií lidí bez domova

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy fotografií lidí bez domova žijící v Praze, Budapešti, Varšavě a Bratislavě, která se uskuteční v úterý 9. 4. ve Skautském institutu v Praze (v místnosti Minuta) od 19.30. Ti své fotografie pořídili v rámci projektu „Picture it! – Our streets, Our Stories“ a prvně je vystavovali začátkem listopadu 2023 v Budapešti. Na projektu se podíleli klienti našeho azylového domu na Žižkově.  

 

V debatě vystoupí Eva Barvínková, sociální pracovnice azylového domu na Žižkově, Aleš Strnad, vedoucí služeb a Lubomír Hartman, jeden z autorů fotografií. Vernisáž bude moderovat Jiří Pasz, fotograf a novinář, který celý projekt dokumentoval.  

 

Jak to dopadne, když se z lidí bez domova stanou fotografové? Předsudky vůči lidem, kteří procházejí krizí a nemají vlastní domovy, jsou stále hluboce zakořeněné: jsou nebezpeční, kriminálníci, alkoholici, neustále na drogách apod. O části to platí, mezi lidmi bez domova jsou ale velké rozdíly. Mají různé charaktery, se svou situací se každý vyrovnává jinak. Je dobré se ptát, nakolik svá města vlastně doopravdy známe, stejně jako sdílet různé perspektivy a zkušenosti s ním. Jsme ochotni přijmout, že i lidé bez bezpečného a stálého místa, kterému se dá říkat domov, jsou stejně tak obyvateli města jako my? Jsme ochotni vidět jejich perspektivu?

 

Na projektu se podíleli polský teatr Baza, slovenské Divadlo bez domova, maďarská Menhely foundation a za ČR pražská pobočka NADĚJE.

Projekt probíhá díky finanční podpoře Visegrádského fondu. 

 

Více také ve FB události: https://www.facebook.com/events/964568108007009


Méně...
 
Jak dlouho využívají lidé bez domova služeb NADĚJE

Jak dlouho využívají lidé bez domova služeb NADĚJE

Seriál "Čísla NADĚJE"

22.03.24 | Praha

Je tu 10. díl našeho pravidelného seriálu Čísla NADĚJE. A jak už jsme minulý týden avizovali, podíváme se na délku využívání našich služeb...


Více...
 
Jak dlouho využívají lidé bez domova služeb NADĚJE

Je tu 10. díl našeho pravidelného seriálu Čísla NADĚJE. A jak už jsme minulý týden avizovali, podíváme se na délku využívání našich služeb.

 

Naše služby jsou místem, kde může o pomoc žádat kdokoliv, kdo to potřebuje. Pokud nejsme v dané chvíli schopni adekvátně pomoci, spolupracujeme s jinými neziskovými organizacemi nebo zdravotnickými zařízeními.

 

Překvapuje Vás, že 57 % lidí, kteří začali využívat služeb pro lidi bez domova, naši podporu do jednoho roku už nepotřebovali? A že pouze 7 % lidí potřebují naše služby trvale? V našem grafu bereme v potaz všechny naše služby, které v Praze máme, to znamená od terénního programu, denních center, přes noclehárny a azylové domy.

 

Ze zahraniční praxe ale víme, že by procenta „opakovaných návratů“ do našich služeb mohla být ještě nižší, pokud by bylo možné uplatňovat základní principy „housing first“, tedy bydlení především. Bydlení s podporou, které by umožnilo lidem bez domova rychlejší integraci do společnosti, ale dlouhodobě brání nedostatek sociálních bytů.

 

Graf délky využívání služeb


Méně...
 
Hledáme dobrovolníky na Sbírku potravin

Hledáme dobrovolníky na Sbírku potravin

20.03.24 | Praha

Hledáme dobrovolníky na jarní kolo Sbírky potravin a budeme moc rádi, když se jimi stanete. Pokud máte zájem tímto způsobem pomoci lidem bez domova v Praze, kontaktuje naši kolegyni Janu....


Více...
 
Hledáme dobrovolníky na Sbírku potravin

Hledáme dobrovolníky na jarní kolo Sbírky potravin a budeme moc rádi, když se jimi stanete.

 

Pokud máte zájem tímto způsobem pomoci lidem bez domova v Praze, kontaktuje naši kolegyni Janu - jana.halamkova@nadeje.cz nebo 775 868 843. Je možné přijít na jednu i více směn (07.30 - 11.30, 11.30 - 15.00, 15.00 - 18.30).

 

Loni jsme v jarním kole Sbírky potravin vybrali krásných 4.389 kg potravin a drogerie. Zkusíme toto číslo i s vaší pomocí minimálně vyrovnat nebo v tom lepším případě dokonce překonat? Každá pomocná ruka se počítá a stejně tak i každý vybraný kilogram.

Také nám moc pomůže, když budete naši výzvu šířit a sdílet dál. Děkujeme.


Méně...